NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online
NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online

Rozliczenie podatku z Holandii

sty 30, 2022

Pracowałeś w Holandii? Niezależnie od tego ile trwało Twoje zatrudnienie, warto sprawdzić czy nie masz obowiązku rozliczenia. Drugim krokiem jaki warto podjąć jest obliczenie ile zwrotu podatku mógłbyś odzyskać składając deklarację podatkową. Od czego zacząć rozliczenie podatku z Holandii? Co powinieneś wiedzieć?

Czas na rozliczenie podatku za pracę w Holandii

Jeżeli nie miałeś/masz obowiązku rozliczenia podatku za pracę w Niemczech to deklarację możesz złożyć do 5 lat wstecz. W praktyce oznacza to, że do końca 2022 roku możesz rozliczyć pracę w 2017, 2018, 2019, 2020 i 2021 roku. Jeżeli jednak obejmuje Cię obowiązek rozliczenia podatku z holenderskim urzędem to deklarację do urzędu powinieneś dostarczyć do:

 • 1 maja - ostateczny termin na złożenie deklaracji dla osób zameldowanych w Holandii
 • 1 lipca - ostateczny termin na złożenie deklaracji dla osób niezameldowanych w Holandii

w przeciwnym razie urząd prześle Ci wezwanie do rozliczenia, może także rozpocząć naliczanie kary.
Od 1 marca - od tego dnia Holenderski Urząd Skarbowy rozpoczyna rozpatrywanie deklaracji podatkowych złożonych za ubiegły rok podatkowy.

Ile trwa oczekiwanie na decyzję dot. zwrotu podatku z Holandii?

Urząd z kolei ma 3 lata na wydanie decyzji, jednak najczęściej, podatnik uzyskuje ją do roku od przesłania deklaracji podatkowej.

Kto ma obowiązek rozliczenia podatku za pracę w Holandii?

Obowiązek rozliczenia podatku w Holandii masz jeśli:

 • otrzymałeś wezwanie do rozliczenia bez względu na fakt czy osiągnąłeś dochody z Holandii w danym roku,
 • spodziewasz się dopłaty wyższej niż 45€ lub zwrotu większego niż 14€ to również masz obowiązek rozliczenia.

Kara za nie rozliczenie podatku za pracę w Holandii?

Holenderski urząd skarbowy może przesłać podatnikowi wezwanie do rozliczenia. Jeżeli otrzymasz taki dokument i zignorujesz go musisz się liczyć z wysoką karą finansową. Holenderski urząd skarbowy może nałożyć na Ciebie karę w wysokości od 385 do 5278 euro. Pamiętaj, nigdy nie lekceważ korespondencji jaką otrzymujesz z holenderskiego urzędu skarbowego.

Jakie dokumenty są niezbędne do rozliczenia podatku z Holandii?

By rozliczyć podatek z Holandii niezbędne jest zebranie kilku dokumentów, sprawdź czy masz:

 • Jaaropgave lub ostatni odcinek z wypłaty,
 • rozliczony PIT 36 + załącznik ZG,
 • jeżeli Twój dochód z Holandii wynosi co najmniej 90% potrzebujesz zaświadczenia o dochodach za dany rok, potwierdzony przez polski urząd skarbowy,
 • druk A1 lub zaświadczenie z ZUS jeśli jesteś pracownikiem delegowanym.

Dodatkowo, potrzebował będziesz walutowe konto bankowe na które urząd przeleje ewentualny zwrot (korzystając z naszej usługi w opcji rozliczenia prowizyjnego konto nie będzie wymagane)

Co odliczyć od podatku dochodowego w Holandii? - Ulgi podatkowe w Holandii

Z ulg podatkowych w Holandii możesz skorzystać pod warunkiem, że 90% Twoich dochodów zostało osiągnięte na terenie Holandii. Najczęściej stosowane ulgi lub odliczenia to:

 • ogólna ulga podatkowa
 • ulga na dziecko jeśli masz meldunek wspólny z dzieckiem dłużej niż pół roku
 • ulga dla małżonka przy rozliczeniu wspólnym (Istnieje możliwość wyrobienia numeru SoFi/BSN dla partnera w formie korespondencyjnej jeśli spełnia on powyższe warunki. Okres oczekiwania waha się obecnie od 1 miesiąca do 6 miesięcy):
  • jeśli wspólny dochód w 90% lub więcej pochodzi z Holandii,
  • współmałżonek lub partner musi mieć nadany BSN,
  • osoby niezamężne posiadające notarialne potwierdzenie konkubinatu,
  • osoby niezamężne wspólnie zameldowane przez cały rok i posiadające wspólne dziecko,
  • osoby niezamężne wspólnie zameldowane przez cały rok i będące współwłaścicielami mieszkania, w który są zameldowane.
 • odliczenie z tytułu odsetek od kredytu hipotecznego w Holandii
 • odliczenie z tytułu diety przepisanej przez lekarza- udokumentowane
 • odliczenie z tytułu dokształcania związanego z wykonywaną pracą – musisz posiadać faktury za szkolenia, mogą to być szkolenia językowe lub branżowe.

Zapytaj specjalistę, jakie odliczenia Tobie przysługują.

Jak rozliczyć podatek z Holandii?

Rozliczenie podatku w Holandii warto powierzyć specjalistom. Dzięki temu wystarczy zebrać tylko niezbędne dokumenty i wypełnić ankietę. Pozostałe kroki zrealizuje za Ciebie doświadczony pracownik, który współpracując z Tobą zadba byś skorzystał z należnych odliczeń i uniknął najczęściej popełnianych błędów, takich jak:

 • ignorowanie wezwania do rozliczenia,
 • ignorowanie prośby urzędu o dosłanie zaświadczenia o dochodach po otrzymaniu decyzji wstępnej. W przypadku kiedy otrzymałeś zwrot z decyzji wstępnej nie oznacza to, że sprawa jest zamknięta. Jeżeli urząd prosi o nowe zaświadczenie oznacza to, że jest ono niezbędne. Jeśli nie doślesz nowego zaświadczenie urząd cofnie decyzję wstępną i wyda decyzję końcową bez prawa do ulg. Musisz oddać to co otrzymałeś do tej pory plus ewentualną dopłatę wynikającą z braku prawa do ulg,
 • brak rzetelnej informacji odnośnie zameldowania. Należy pamiętać, że wizyta w Gemente nie zawsze równa się zameldowaniu w Holandii czasem po prostu pracodawca wyrabia podatnikowi numer BSN. W przypadku zameldowania otrzymujemy potwierdzenie z nowym holenderskim adresem. Mając błędne informacje o zameldowaniu rozliczenie zostanie wykonane na nieprawidłowym formularzu, a co za tym idzie deklaracja nie zostanie wzięta w opracowanie przez pracowników urzędu,
 • podawanie nieprecyzyjnych dat pracy- w przypadku podania błędnych dat wynik rozliczenia może być inny. Podając daty pracy należy odjąć urlopy bezpłatne i przerwy w pracy, czyli dni za które pracodawca nie odprowadzał składek,
 • brak świadomości adresu korespondencyjnego wprowadzonego w urzędzie.

Często firmy rozliczeniowe wprowadzają w Belastingdienst swój adres, po czym po zaprzestaniu współpracy nie odsyłają korespondencji do klienta. W takiej sytuacji nie otrzymasz istotnej korespondencji z urzędu np. wezwania lub decyzji na dopłatę, wiązać się to będzie z naliczeniem kar i odsetek w urzędzie.

Teraz by rozliczyć podatek w Holandii nie musisz wychodzić z domu, wystarczy, że utworzysz konto w naszym serwisie i wypełnisz formularz dołączając załączniki. Oczywiście zacznij od sprawdzenia jaki wynik rozliczenia na Ciebie czeka.

Komu przysługuje zwrot podatku z Niemiec, Holandii, Belgii, Austrii?

Komu przysługuje zwrot podatku z Niemiec, Holandii, Belgii, Austrii?

Praktycznie każdy, kto był zatrudniony legalnie za granicą, może ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Komu dokładnie przysługuje zwrot podatku z Niemiec, Holandii, Belgii i Austrii? Dowiedz się więcej! Zwrot podatku z Austrii i Niemiec! Rozliczenie i wysokość...

Kindergeld - pytania i odpowiedzi - co warto wiedzieć?

Kindergeld - pytania i odpowiedzi - co warto wiedzieć?

Jak uzyskać zasiłek rodzinny (Kindergeld) w Niemczech? Aby uzyskać świadczenie Kindergeld należy złożyć wniosek do niemieckiej instytucji Familienkasse załączając wszystkie niezbędne druki i potwierdzenia. Jak wysokie jest świadczenie kindergeld? Familienkasse wypłaca...

Rozliczenie podatku z Niemiec

Rozliczenie podatku z Niemiec

Pracowałeś w Niemczech? Niezależnie od tego ile trwało Twoje zatrudnienie, warto sprawdzić czy nie masz obowiązku rozliczenia. Drugim krokiem jaki warto podjąć jest obliczenie ile zwrotu podatku mógłbyś odzyskać składając deklarację podatkową. Od czego zacząć...

Ulgi podatkowe w Niemczech - jak odebrać najwyższy zwrot podatku

Ulgi podatkowe w Niemczech - jak odebrać najwyższy zwrot podatku

Pracujący w Niemczech pracownik płaci podatek dochodowy. Niezależnie od tego czy został na Ciebie nałożony obowiązek rozliczenia, czy nie, warto pamiętać o ulgach, które pozwolą Ci odzyskać możliwie najwyższą kwotę zwrotu podatku. Co warto odliczyć od podatku...