NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online
NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online

Dlaczego tak długo czekam na zwrot podatku z Niemiec?

mar 2, 2023

Zrealizowano już Twoje rozliczenie podatkowe a Ty nadal nie otrzymałeś decyzji? Zastanawiasz się dlaczego nie ma zwrotu podatku na Twoim koncie, a rozliczenie wciąż się przeciąga? Jak sprawdzić kiedy będzie zwrot podatku z Niemiec? Pozwól nam wytłumaczyć co wpływa na termin rozpatrzenia deklaracji.

Termin i sposób złożenia deklaracji

Na czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec bardzo duży wpływ ma termin złożenia deklaracji podatkowej. Formularze złożone na początku roku są rozpatrywane zdecydowanie szybciej niż deklaracje przesyłane bliżej wyznaczonego terminu na rozliczenie lub po nim. Pod koniec sezonu rozliczeniowego do urzędu napływa najwięcej zgłoszeń co wydłuża kolejkę do wypłat zwrotu podatku.

Deklaracje rozliczone i wysłane do urzędu elektronicznie w mgnieniu oka znajdują się w urzędzie i mogą od razu być opracowywane. Podatek rozliczany na papierowych formularzach i przesyłany pocztą tradycyjną do urzędu musi przebyć zdecydowanie dłuższą drogę zanim trafi na biurko urzędnika.

Poprawne uzupełnienie deklaracji i dołączenie wymaganych dokumentów

Bardzo często sprawa rozliczenia podatkowego jest dość mocno złożona. Ważne jest zatem aby dołączyć do kompletu dokumentów wszystkie możliwe potwierdzenia: kosztów, diet czy pobranych świadczeń.

Sprawne odpowiadanie na pisma

Zdarzają się sytuacje, w których Finanzamt dopytuje o pewne sprawy. Może poprosić o potwierdzenie ponoszonych kosztów przejazdów albo o oryginał druku EWR. Nie jest to nic nadzwyczajnego i nie musisz się bać takiej korespondencji. Nie warto z nią jednak zwlekać - na każe pismo należy udzielić pilnie odpowiedzi. Im później wymagane dokumenty dotrą do urzędu tym później zostanie opracowana Twoja deklaracja.

Urząd może wysłać do Ciebie różnego rodzaju pisma. W osobnym artykule opisujemy najpopularniejsze pisma z Finanzamt.

Szybkość działania urzędu skarbowego

Mniejsze urzędy skarbowe, do których spływa stosunkowo mniejsza ilość deklaracji, powinny działać szybciej. Urzędnicy w bardziej obleganych urzędach mają przeważnie więcej pracy. Teoretycznie zatem może mieć to wpływ na szybkość rozliczenia podatkowego. Oczywiście nie jest to reguła ale dość często spotykana sytuacja.

Miejsce zamieszkania podatnika

Podatnicy mieszkający w Niemczech i podający w urzędzie niemiecki adres do korespondencji mogą otrzymywać szybciej deklaracje wystawiane przez urzędy skarbowe. Powodem jest przeważnie odległość od urzędu skarbowego oraz większa niezawodność niemieckiej poczty. Wszyscy chyba słyszeliśmy o problemach Poczty Polskiej z doręczaniem przesyłek. Częste opóźnienia czy zagubienia dokumentów bardzo uprzykrzają życie Polakom a tym samym mogą wpłynąć na czas doręczania pism i decyzji.

Ile czasu czeka się na zwrot z podatku?

Jeżeli jednak Twoje rozliczenie zostało dokonane poprawnie, podano w nim wszystkie informacje oraz dołączono niezbędne potwierdzenia - zwrot podatku powinien wpłynąć w okresie od 4 do 6-ciu miesięcy od przesłania deklaracji podatkowej do urzędu. Oczywiście, jeżeli rezultatem rozliczenia nie jest zwrot a dopłata do urzędu - taką informację znajdziesz na decyzji podatkowej Bescheid, która powinna dotrzeć do Ciebie listem zwykłym w powyższym okresie.

logo TimeTax

Zaufaj TimeTax

Rozliczenie podatku z Niemiec nie zawsze trzeba, ale często warto wykonać. Nie zwlekaj i sprawdź jakiej decyzji z holenderskiego urzędu skarbowego możesz się spodziewać. Nurtuje Cię pytanie czy dostanę zwrot podatku z Niemiec? Udostępniliśmy bezpłatny kalkulator zwrotu podatku z Niemiec. Skorzystaj z niego i… podejmij najlepszą dla siebie decyzję. Rozlicz się! Bez obaw - formalności zrealizujemy za Ciebie. Po Twojej stronie zostanie jedynie czekanie na list z urzędu.

Po Twojej stronie zostanie jedynie czekanie na list z urzędu, jednak zanim do rozliczenia podatku z Niemiec pamiętaj o polskim PIT 36 ZG.

Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl

Zapraszamy do lektury podobnych artykułów:

 1. Po rozliczeniu podatku dochodowego w Niemczech otrzymałem pismo z urzędu Finanzamt. Co robić?
 2. Ile wynosi kwota wolna od podatku w Niemczech w 2022 roku?
 3. Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z zagranicy rozliczając podatek z Niemiec?
 4. Ile lat wstecz można się rozliczyć z Niemiec?
 5. Czy diety wlicza się do niemieckiego dochodu 2022?
 6. Czy w Niemczech można odpisać podatek na dziecko?
 7. Czy w Niemczech mogę skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko?
 8. Jaka klasa podatkowa w Niemczech jest najlepsza
 9. Co to jest PIT zerowy w Niemczech lub rozliczenie zerowe z Niemiec?
 10. Kto może uzyskać zwrot podatku z Niemiec?
 11. Decyzja podatkowa z Niemiec – Bescheid
 12. Kiedy mogę złożyć odwołanie od decyzji podatkowej i ile mam na to czasu?
 13. Dlaczego tak długo czekam na zwrot podatku z Niemiec?
 14. Erinnerung an die Abgabe der Steuererklärung(en) – co to jest?
 15. Ile czasu czeka się na zwrot z podatku z Niemiec?
 16. Co grozi za nierozliczenie podatku z Niemiec?
 17. Co to jest nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech?
 18. Niemiecki dodatek energetyczny

Zobacz też