Timetax zwrot podatku z zagranicy OFERTY PRACY   /   CENNIK   /   infolinia  774 455 030   /   Facebook Timetax
Timetax zwrot podatku z zagranicy

 / odzyskamy Twój podatek !
 / odzyskamy Twój podatek !
 / odzyskamy Twój podatek !
 
Rozliczenie jednoosobowej działalności w Niemczech
 
1. Mała Gewerbe - co to?
 
Mała Gewerba – jest to jednoosobowa działalność gospodarcza zarejestrowana na terenie Niemiec, której obrót w roku poprzedzającym rok rozliczeniowy nie przekroczył 17,5 tyś. EUR, a jednocześnie przedsiębiorca w kolejnym roku prowadzenia działalności nie przewiduje wiekszego obrotu niż 50 tyś. Euro.
 
 
2. Czy rozliczenie Gewerbe jest obowiązkowe?
 
Rozliczenie Gewerbe jest obowiązkowe. Powinno nastąpić do 31 lipca kolejnego roku. Dokonujemy również rozliczenia po upływie wyznaczonego terminu. Gewerbe można rozliczyć do 4 lat wstecz.
 
3. Co można odliczyć przy rozliczaniu Gewerbe?
 
Przy rozliczeniu można odliczyć koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, tj. paliwo, telefon, laptop, internet, bilety, środki czystości (w tym również osoby sprzątające), strój roboczy, narzędzia, jak również wydatki na promocję, prowadzenia księgowości.
 
4. Czy rozliczając Gewerbe można dokonać rozliczenia wspólnego?
 
Rozliczając Gewerbe można dokonać rozliczenia ze współmałżonkiem, jeżeli dochód przedsiębiorcy przekroczył kwotę wolną od podatku w Niemczech za dany rok, a suma dochodów małżonków w Polsce nie przekroczyła ok 8 tyś. EUR i działalność funkcjonuje co najmniej pół roku.

5. Czy jest możliwość rozliczenia Gewerbe bez dokumentu potwierdzającego jej założenie?
 
Nie ma możliwości rozliczenia Gewerbe bez dokumentu potwierdzającego założenie działalności, tj. Gewerbeanmeldung.
 
6. Czy osoba prowadząca Gewebe, nie posiadająca ubezpieczenia może dokonać rozliczenia działalności?
 
Tak, bez ubezpieczenia można dokonać rozliczenia. Jednak nie można wykluczyć sytuacji, że Finanzamt może o to dopytać, ze względu na obowiązek ubezpieczenia w Niemczech.
 
7. Co w przypadku, gdy klient ma działalność w Polsce i w Niemczech i dokonał tylko rozliczenia w Polsce, ponieważ wszystkie rachunki były wystawiane w PL? Czy musi dokonać również rozliczenia w DE?
 
Zależy to od tego, jaką formę działalności przedsiębiorca wybrał – na jakich zasadach świadczył usługi na terenie Niemiec. Zdarzają się przypadki, że Finanzamt wzywa takich przedsiębiorców do rozliczenia. Głównym kryterium według którego weryfikuje się obowiązek podatkowy na terenie Niemiec jest posiadanie tam „zakładu pracy”.
 
8. Co to jest podatek budowlany w DE? jak on się odnosi do podatku z Gewerby oraz podatku dochodowego? Czy można być zwolnionym od podatku budowlanego?
 
Podatek budowlany to szczególny rodzaj podatku dochodowego przewidziany dla firm budowlanych wykonujących pracę budowlane na terenie Niemiec. Podatek ten potrąca zleceniodawca usługi z kwoty otrzymanego od zleceniobiorcy rachunku i odprowadza go do niemieckiego Urzędu Skarbowego. Jednak nasza firma nie zajmuje się odzyskiwaniem tego podatku.
 
9. Czy zamiast druku EOG o dochodach z Polski może być druk EWR?
 
Tak, to są te same druki, mogą być jak najbardziej wymienne.
 
10. Co jeśli dostaniesz wezwanie do rozliczenia, w przypadku kiedy nie świadczyłeś usług w ramach działającej Gewerbe?
Jeśli w danym roku podatkowym Gewerbe była otworzona ale nie świadczyłeś usług w ramach tej działalności na terenie Niemiec, to mimo wszystko masz obowiązek złożenia deklaracji podatkowej.
 
Na chwilę obecną nasza firma zajmuje się wyłącznie rozliczeniami "zerowymi", tj. rozliczeniami osób, które miały w danym roku podatkowym otworzoną działalność gospodarczą a nie świadczyli żadnych usług w ramach swojej działalności (brak wystawionych faktur).
 
Krok po kroku
 
1. Zgłoś się do nas – wyślemy Ci dokumenty niezbędne do rozliczenia. Można je pobrać również klikając na przycisk poniżej "Dokumenty do pobrania" lub uzyskać w jednym z ponad 50 punktów obsługi w całej Polsce!
2. Odeślij do nas podpisane dokumenty wraz z wypełnioną ankietą, dołączoną kopią karty podatkowej i pozostałymi wymaganymi dokumentami.
3. Dokonaj jednorazowej wpłaty według cennika lub zaznacz na ankiecie opcję płatności po rozliczeniu (szczegóły w cenniku usług).
 
Gotowe! Całą resztą zajmujemy się my dokładając wszelkich starań aby rozliczenie było przeprowadzone w sposób profesjonalny i dostosowany indywidualnie do potrzeb klienta.
Oczekuj na korespondencję z Niemiec – w przeciwieństwie do konkurencji podajemy adresy korespondencyjne naszych klientów, aby mogli mieć wgląd w przebieg rozliczenia!

 

 

Zgłoszenia Online

captcha

Można nam zaufać

TimeTax Sp. z o.o. Zwrot Podatku OpoleOpinie o TimeTax Barbara Zabiega-Wikowska

Logowanie