Timetax zwrot podatku z zagranicy OFERTY PRACY   /   CENNIK   /   infolinia  774 455 030   /   Facebook Timetax
Timetax zwrot podatku z zagranicy

 / odzyskamy Twój podatek !
 / odzyskamy Twój podatek !
 / odzyskamy Twój podatek !
 
Rozliczenie podatku z USA
 
Dokumenty do pobrania
 
Wszystkie osoby pracujące w Stanach Zjednoczonych mają potrącane z wypłat zaliczki na podatek dochodowy. W zależności od stanu, w którym wykonujesz pracę, zaliczki te wynoszą od 10-20% dochodu. Po powrocie do Polski można ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. W tym celu należy złożyć w amerykańskim urzędzie podatkowym (IRS) deklarację podatkową uwzględniającą wszystkich pracodawców.
 
Termin rozliczenia podatku
 
O zwrot podatku można ubiegać się po zakończeniu roku rozliczeniowego. Do końca stycznia wszyscy pracodawcy mają obowiązek rozesłać pracownikom dokumenty W2, będące podstawą ubiegania się o zwrot. W styczniu też, IRS publikuje aktualne formularze i tabele podatkowe. Rozliczenia można dokonać w dowolnej chwili w ciągu 3 lat od zakończenia roku podatkowego.
 
Jaki podatek może być potrącany przez pracodawcę w USA?
 
Amerykański pracodawca potrąca następujące rodzaje podatku:
• Podatek federalny (federal tax) - Przeważnie jest to 10% dochodu. Stawka ta rośnie w zależności od wysokości osiągniętych dochodów. Z podatku federalnego zwolnione jest ustawowo około 10 000 USD dochodu. Od wyższych zarobków trzeba już niestety zapłacić podatek.
• Podatek stanowy (state tax) - 1-10% dochodu. Podatku tego nie potrącają następujące stany: Alaska, Florida, Nevada, New Hampshire, South Dakota, Tennessee, Washington, Wyoming.
Możliwość odzyskania zaliczek zależy od sumy dochodów oraz przepisów podatkowych poszczególnych stanów.
• Podatki lokalne (local tax) - 1-2% dochodów. Zaliczki te niestety nie podlegają zwrotowi.
• Dodatkowo zdarza się, że pracodawcy potrącają w formie podatku zaliczki na ubezpieczenia zdrowotne (social security tax (FICA) oraz medicare tax). Nie rzadko są to duże kwoty rzędu 10% dochodów.
 
Co to jest W-2 ?
 
W-2 jest odpowiednikiem polskiego PIT-11. Znajdują się na nim informacje o całkowitych dochodach oraz zapłaconych podatkach u danego pracodawcy w danym roku podatkowym.
 
Co to jest DS-2019?
 
DS-2019 jest dokumentem uprawniającym obywatela polski do legalnej pracy w USA. Obywatel otrzymuje go jeszcze przed wylotem z kraju. Jest on niezbędny podczas ubiegania się o wizę pracowniczą. Bez tego dokumentu wiza J-1 jest nieważna.
 
O czym należy pamiętać podczas pobytu w USA?
 
• Podczas pracy w USA należy monitorować czy pracodawca potrąca pracownikowi zaliczki na podatki: Social Security i Medicare.
• Przed powrotem do kraju koniecznie upewnij się, że pracodawca posiada Twój aktualny adres zameldowania w Polsce, na który wyśle w styczniu dokument W2 (podsumowanie osiągniętych zarobków i potrąconych podatków).
• Na wszelki wypadek zachowaj też ostatnie payslip-y od wszystkich pracodawców oraz zanotuj sobie dokładną nazwę i adres pracodawcy.
 
Forma zwrotu podatku
 
Przed rozliczeniem wyliczymy szacunkową kwotę zwrotu oraz kwotę naleznej prowizji, którą należy uregulować przed rozliczeniem. Klient otrzyma zwrot w formie czeku, który przyjdzie na wskazany przez klienta adres lub w formie przelewu na konto w USA. 
 
Czy dostanę tylko 1 czek?
 
W zależności od tego czy przysługuje Ci zwrot samego podatku federalnego czy też zwrot podatku stanowego możesz otrzymać 1 lub 2 czeki ze zwrotem podatku, dla każdego rodzaju podatku będzie to oddzielny czek.
 
Ile muszę czekać na zwrot podatku z USA?
 
Procedura zwrotu podatku federalnego i stanowego trwa około 6 miesięcy od momentu wysłania dokumentów do urzędu. Zdarza się jednak, że niekiedy rozliczenie wymaga dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień, co powoduje wydłużenie procedury rozliczeniowej (w przypadku rozliczenia na podstawie payslip-ów czas oczekiwania na rozliczenie się wydłuża). Dodatkowo Urząd coraz częściej weryfikuje tożsamość podatnika co może wydłużyć procedurę.
 
Krok po kroku
 
1. Zgłoś się do nas – wyślemy Ci dokumenty niezbędne do rozliczenia. Można je pobrać również klikając na przycisk poniżej "Dokumenty do pobrania" lub uzyskać w jednym z ponad 40 punktów obsługi w całej Polsce!
2. Odeślij do nas podpisane dokumenty wraz z wypełnioną ankietą, dołączoną kopią karty podatkowej i pozostałymi wymaganymi dokumentami.
3. Dokonaj jednorazowej wpłaty według cennika lub zaznacz na ankiecie opcję płatności po rozliczeniu (szczegóły w cenniku usług).
 
Gotowe! Całą resztą zajmujemy się my dokładając wszelkich starań aby rozliczenie było przeprowadzone w sposób profesjonalny i dostosowany indywidualnie do potrzeb klienta.
 

Zgłoszenia Online

captcha

Można nam zaufać

TimeTax Sp. z o.o. Zwrot Podatku OpoleOpinie o TimeTax Barbara Zabiega-Wikowska

Logowanie