NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online
NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online

Rozliczenie podatku dochodowego w Polsce i za granicą

wrz 23, 2020

Kiedy pracując za granicą podatnik nie ma obowiązku rozliczenia PIT w Polsce?

Obowiązujące przepisy zwalniają podatników z rozliczenia PIT w Polsce, o ile Ci osiągali dochody wyłącznie poza naszym krajem, który jednocześnie związany jest z Polską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Oznacza to, że pracując między innymi w: Niemczech, Danii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Irlandii Północnej, podatnik nie musi składać deklaracji w Polskim urzędzie skarbowym. Zdarzyć się może, że w celu wydania, niezbędnego do rozliczenia za granicą, zaświadczenia o dochodach tzw. EWR polski urząd skarbowy zażąda złożenia rocznej deklaracji podatkowej PIT 36.

Kiedy muszę rozliczyć PIT w Polsce pracując za granicą?

Osoby, które w danym roku osiągały dochody zarówno za granicą jak i w Polsce mają obowiązek złożenia rozliczenia rocznego także w Polsce, należy jednocześnie pamiętać o konieczności wykazania wszystkich dochodów, także tych osiągniętych za granicą. Dotyczy to między innymi Holandii, w przypadku której konieczne jest złożenie w polskim urzędzie skarbowym rozliczenia podatku dochodowego tak zwanego PIT 36 z załącznikiem ZG.

Jednym z dokumentów wymaganych do rozliczenia podatku dochodowego z zagranicznym urzędem skarbowym jest EWR – to zaświadczenie o dochodach, które wydaje polski urząd skarbowy. Zaświadczenie takie należy dostarczyć wraz z deklaracją podatkową obowiązującą w danym kraju oraz dokumentami potwierdzającymi prawa do odpowiednich ulg – jest to warunek prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego za granicą.

Samo prawidłowe wykonanie rozliczenia nie wystarczy do osiągnięcia najwyższego możliwego zwrotu. Warto pamiętać o uwzględnieniu przysługujących ulg i kosztów. Rok po roku dla setek tysięcy naszych klientów weryfikujemy należne ulgi i pomagamy przygotować deklaracje tak by wynik rozliczenia zasilił ich domowy budżet. Pomożemy i Tobie

Zobacz też