Strona główna 9 Austria 9 Zasiłek dla bezrobotnych – Austria

Zasiłek dla bezrobotnych – Austria

gru 2, 2022

Austria jest od wielu lat w czołówce krajów UE o najniższym wskaźniku bezrobocia. Mimo to osoby pozostające bez pracy mogą liczyć na wsparcie socjalne. Jest nim zasiłek dla bezrobotnych – Austria.

Jeśli zakończyłeś pracę w Austrii pamiętaj, że może przysługiwać Ci prawo do pobierania świadczenia dla bezrobotnych w tym kraju. Świadczenie to nazywa się w tym kraju Arbeitslosengeld.

Aby móc pobierać zasiłek dla bezrobotnych w Austrii trzeba jednak spełnić szereg wymogów. Nasi specjaliści zebrali te najważniejsze w tym wpisie, zapraszamy do lektury.

zasiłek dla bezrobotnych austria kto może pobierać?

Kiedy zgłosić się jako osoba bezrobotna?

Stając się bezrobotnym w Austrii należy w pierwszej kolejności (najlepiej jeszcze w dniu nabycia statusu osoby bezrobotnej) zgłosić to we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie pracy.

Aby urząd pracy mógł sprawdzić czy danej osobie należy się zasiłek dla bezrobotnych należy złożyć wniosek o przyznanie zasiłku za pośrednictwem powiatowego urzędu pracy.

Komu należy się zasiłek dla bezrobotnych w Austrii?

Prawa do zasiłku dla bezrobotnych przysługują w Austrii wszystkim osobom zdolnym do pracy i poszukującym jej. Dodatkowym wymaganiem dla osób powyżej 25 roku życia jest to aby przed złożeniem wniosku o zasiłek dla bezrobotnych przepracować okres minimalny 52 tygodni w przeciągu ostatnich 2 lat.

Osoby mające mniej niż 25 lat muszą w przeciągu roku przed złożeniem wniosku o bezrobotne przepracować co najmniej 26 tygodni. Głównie chodzi tu też o okresy, w których dana osoba bezrobotna miała ubezpieczenie na wypadek bezrobocia.

Wniosek o zasiłek dla bezrobotnych należy złożyć osobiście lub może to zrobić pełnomocnik bezrobotnego.

ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych austria

Ile wynosi i z jakich części składa się austriacki zasiłek dla bezrobotnych?

Świadczenie dla bezrobotnych składa się z kwoty podstawowej. W zależności od sytuacji życiowej doliczona może zostać kwota uzupełniająca oraz pakiet dodatków rodzinnych.

Dzienna kwota podstawowego zasiłku dla bezrobotnych wynosi 55 procent wyliczonego dziennego dochodu netto. Do obliczeń wykorzystuje się wysokość wynagrodzenia z ostatnich dwunastu podstaw składkowych jakie widnieją w instytucji nadrzędnej dla ubezpieczycieli.

Podstawy składek na ubezpieczenie z ostatnich dwunastu miesięcy przed złożeniem wniosku nie są wykorzystywane, ponieważ mieszczą się jeszcze w okresie korekty. Niektóre inne okresy (np. podczas choroby lub bezrobocia) są również pomijane.

jak długo można pobierać zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynosi maksymalny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych?

Okres pobierania świadczenia dla bezrobotnych zależy od sytuacji bezrobotnego, jego okresów składkowych oraz wieku. Zasadniczo prawo do zasiłku zostaje wstępnie przyznane osobie, która złożyła wniosek na 20 tygodni jednak przedłużony czas otrzymywania świadczenia może wynieść maksymalnie:

  • dla osób powyżej 50 roku życia, które przepracowały w przeciągu ostatnich 15 lat co najmniej 9 lat – 52 tygodnie
  • dla osób, które przekroczyły 40 rok życia które przepracowały w przeciągu ostatnich 10 lat co najmniej 6 lat – 39 tygodni
  • bez ograniczenia wiekowego dla osób, które przepracowały co najmniej 3 lata – do 30 tygodni

Czy osoba bezrobotna pobierająca zasiłek może złożyć wniosek dot. transferu zasiłku dla bezrobotnych do Polski?

Transfer zasiłku dla bezrobotnych do kraju UE jest możliwy. Bezrobotny musi uzgodnić warunki transferu z urzędem pracy w którym składał wniosek o zasiłek.

Maksymalny okres na jaki zasiłek może zostać przeniesiony do kraju UE to 30 tygodni. Warunkiem jest jednak, aby bezrobotny pobierał zasiłek w Austrii przez co najmniej 4 tygodnie przed transferem i zgłosi się w urzędzie pracy kraju do którego dokonano transferu do 7 dni po opuszczeniu Austrii.

Zasiłek po dokonaniu transferu jest wypłacany wtedy za pośrednictwem zagranicznego urzędu pracy. Prawo do zasiłku trwa tak długo jak ustalił to austriacki urząd.

Czy pobieranie zasiłku dla bezrobotnych należy uwzględnić w rocznej deklaracji podatkowej w Austrii?

Pobieranie zasiłku bezrobotnego należy obowiązkowo wykazać w deklaracji realizując rozliczenie podatku z Austrii.

Dokumentem, jaki potwierdza wysokość świadczenia, jest decyzja przyznająca zasiłek dla bezrobotnych z AMS. Warto więc ją zachować i wrócić do niej w momencie wypełniania deklaracji podatkowej.

Kto ma prawo pobierać zasiłek dla bezrobotnych austria

Czy uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych jest w Austrii możliwe dla osób prowadzących działalność gospodarczą?

Zgodnie z właściwą ustawą o ubezpieczeniu społecznym w Austrii (GSVG) osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają obowiązku opłacania ubezpieczenia na wypadek bezrobocia w Austrii. Nie mają oni więc prawa do zasiłku wynikającego z właściwej ustawy (GSVG).

Podsumowanie

Warto pamiętać, że istnieje możliwość skorzystania z zasiłku po utracie pracy w Austrii. Niezwykle istotne jest zachowanie wszystkich dokumentów oraz zgłoszenie się w urzędzie po utracie pracy.

rozliczenie w Austrii a zasiłek dla bezrobotnych austria

TimeTax

W TimeTax nie realizujemy spraw związanych z zasiłkiem dla bezrobotnych – Austria. Jednak zwrot podatku z Austrii dla naszych klientów wyliczamy w jak najkorzystniejszym wariancie. Uwzględniamy zasiłki jakie uzyskiwali, także ten dla bezrobotnych, wraz z możliwymi ulgami i kosztami. Dołączenie decyzji o wysokości zasiłku jest równie istotne jak przedstawienie zaświadczenia EWR na druku E9. Zdobycie EWR wymaga rozliczenia PIT 36 + ZG w Polsce.

Aby dowiedzieć się jaki rezultat przyniesie rozliczenie podatku w Austrii, skorzystaj z bezpłatnego narzędzia jakim jest zwrot podatku Austrii kalkulator na naszej stronie!

4.4/5 (7)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też