Ulgi podatkowe w Niemczech w 2023: co warto wiedzieć?

gru 20, 2022

Ulgi podatkowe w Niemczech oraz koszty uzyskania przychodu - te dwa tajemnicze terminy wpływają na to, jak bardzo zwiększy się Twój zwrot podatku w Niemczech. O ile polski system podatkowy nie przewiduje dla podatników zbyt wielu ulg czy kosztów, tak za naszą zachodnią granicą możliwych odliczeń jest o wiele więcej.

Podatki płacić muszą wszyscy, którzy pracują. Cały sekret tkwi w tym, by odpowiednimi sposobami „poczarować” tak, by móc na koniec cieszyć się jak największym zwrotem podatku z Niemiec.

Przykłady ulg podatkowych

Zdecydowanie najpopularniejsza ulga podatkowa w Niemczech to ulga na dziecko. Jeśli posiadasz ich jedno lub więcej, musisz wiedzieć o tym, że fakt ten ma korzystny wpływ na wysokość zwrotu podatku z Niemiec.

Posiadanie dzieci skutkuje bowiem za naszą zachodnią granicą obniżeniem należnego podatku solidarnościowego oraz kościelnego. Choć ulga nie jest wysoka, to warto rozpisać ją w swoim rozliczeniu. Do deklaracji podatkowej wpisywane są dzieci niepełnoletnie lub jeśli się uczą, do ich 25. roku życia. Skorzystaj z niej i odzyskaj swój zwrot podatku z Niemiec

Dodatkowe ulgi podatkowe przysługują także samotnym rodzicom, którzy nie dzielą opieki z drugim rodzicem. Takie osoby posiadają w takiej sytuacji drugą klasę podatkową. Podatnicy polskiego pochodzenia pracujący na terenie Niemiec bardzo rzadko korzystają jednak z tej ulgi. Warto pamiętać o niej przygotowując rozliczenie podatku z Niemiec jako samotny rodzic.

W przypadku dziecka niepełnosprawnego podatnikowi przysługuje dodatkowa ulga z tym związana. Ponadto do deklaracji wpisać można koszty związane z nauką dzieci czy opieką nad nimi. Ulga ta pomoże przy uzyskaniu środków na leczenie podopiecznego, pamiętaj o niej starając się o zwrot podatku z Niemiec

Jeśli decydujesz się, by odzyskać podatki (lub przynajmniej ich część) dopisując do deklaracji dzieci, pamiętaj o tym, by razem z dokumentami, np. kartą podatkową czy zaświadczeniem EU/EWR wysłać akty urodzenia dzieci.

Jeśli Twoje pociechy ukończyły już 18. rok życia, należy dostarczyć zaświadczenie ze szkoły, do której aktualnie uczęszcza dziecko lub z uczelni.

Ulgi podatkowe i koszty a rozliczenie podatku

Ulgi to jednak nie jedyna opcja wiążąca się z wyższym zwrotem podatku. Na to, ile podatku jesteś w stanie odzyskać w danym roku, wpływają także w znacznym stopniu koszty uzyskania przychodu. To koszty, które ponosisz wykonując swoją pracę.

Gdy decydujesz się na rozliczenie podatku na terenie Niemiec możesz skorzystać z różnych rodzajów kosztów. Najpopularniejsze i najczęstsze z nich to między innymi:

  • zjazdy do Polski - jeśli podróżujesz prywatnym samochodem przysługują Ci zryczałtowane koszty za każdy przejechany kilometr,
  • dojazdy z miejsca zamieszkania w Niemczech do miejsca pracy w Niemczech,
  • jeśli pracujesz na terenie Niemiec, a w Polsce mieszka Twoja druga połówka i/lub dzieci, oznacza to, że prowadzisz podwójne gospodarstwo domowe. W takiej sytuacji możesz także rozliczyć koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, takie jak zjazdy do Polski, wydatki związane z wynajęciem mieszkania czy diety, przysługujące Ci na pierwsze 90 dni prowadzenia podwójnego gospodarstwa,
  • diety przysługujące Ci ze względu na zmienność miejsca, w którym pracujesz. Dotyczy to głównie budowlańców, monterów czy kierowców,
  • diety za noclegi w kabinie - jeśli jesteś kierowcą i jeździsz w dłuższe trasy, możesz dodatkowo odliczyć takie koszty
  • koszty leczenia.

Niemieckie prawo podatkowe przewiduje ponadto ryczałtowe koszty zakupu ubrań niezbędnych do wykonywania pracy czy koszty prowadzenia konta bankowego.

Może zdarzyć się taka sytuacja, w której pracodawca pokrywa Twoje koszty zjazdów do Polski, dojazdów do pracy, mieszkania czy te związane ze zmiennością miejsca Twojej pracy. Takie informacje znajdą się wtedy na karcie podatkowej, w pozycjach 17, 18, 20 oraz 21. W takim przypadku nie możesz drugi raz odliczyć tych kosztów, ponieważ pokrywała je firma. Jeśli jednak mimo to Twoje rozliczenie będzie zawierało rozpisane koszty, niemiecki urząd skarbowy nie uwzględni ich w decyzji. Co za tym idzie, nie zwiększy się zwrot podatku.

Sprawdź jaki zwrot możesz uzyskać sprawdź bezpłatny kalkulator zwrot podatku z Niemiec.

wszystko, co musisz wiedzieć o wykazaniu kosztów

Potwierdzenia kosztów

Gdy ponosisz koszty w związku z pracą za granicą i zdecydujesz się odliczyć je od swojego podatku, musisz w odpowiedni sposób potwierdzić je przed niemieckim urzędem skarbowym. Jeśli tego nie zrobisz, urząd może odrzucić Twoje koszty a należny podatek nie zmniejszy się dzięki nim.

Najczęstszymi potwierdzeniami kosztów obniżających dochody są wszelkiego rodzaju rachunki. Jeśli podróżujesz własnym samochodem, dołącz do dokumentów rachunki za paliwo oraz naprawę samochodu czy wymianę opon.

W przypadku, gdy wynajmujesz w Niemczech mieszkanie czy pokój i uiszczasz rozmaite opłaty, np. za prąd, gaz, wodę, Internet - one także będą potwierdzać ponoszenie przez Ciebie kosztów.

Jeśli jednak podatnik nie jest w stanie w powyższy sposób udowodnić, iż ponosił jakieś koszty. Przykładowo, gdy jego rachunki lądowały w koszu na śmieci, zamiennie można przedstawić w urzędzie w Niemczech wyciągi z konta bankowego, jeśli płacił kartą lub przelewem.

Podsumowanie

Ulgi podatkowe w Niemczech oraz koszty wykonywania pracy za naszą zachodnią granicą wpływają na wysokość zwrotu podatku. Podatnik ma możliwość odliczyć w swojej deklaracji ponoszone koszty pracy czy należną mu ulgę. Musi jednak pamiętać o tym, by to udokumentować w odpowiedni sposób, ze ulgi podatkowe w Niemczech mu przysługują.

Obowiązek płacenia podatków mamy wszyscy. Warto się z nich rozliczyć, rozpisać koszty i przysługującą ulgę. W ten sposób obniżamy swój dochód i zwiększamy szansę na to, by choć w części uzyskać z powrotem zapłacony podatek w Niemczech.

Ulgi podatkowe - wszystko, co musisz wiedzieć

TimeTax

Podatki, podatku, podatkom - w TimeTax odmieniamy słowo „podatek” przez wszystkie możliwe przypadki. Jeśli potrzebujesz pomocy - zgłoś się do nas. Chętnie pomożemy Ci się rozliczyć i odzyskać zwrot podatku. 🙂 Zadbamy o formalności, tak by opracowanie deklaracji przyniosło najkorzystniejszy efekt. Uzyskujemy, także zasiłek kindergeld oraz SOKA-BAU, o które także warto się starać pracując za zachodnia granicą.

Gdzie szukać informacji?

Na naszym blogu dzielimy się wartościową wiedzą, co warto wiedzieć pracując w Niemczech

Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy. Poruszyliśmy także kwestię też mini zatrudnienia (minijob) oraz na co zwrócić uwagę rozliczając podatki w Niemczech.

Z nami zanim powierzysz nam realizację odzyskania podatku możesz sprawdzić, kliknij w bezpłatny kalkulator zwrot podatku z Niemiec.

Zobacz też