Pracowałeś w Niemczech? Niezależnie od tego ile trwało Twoje zatrudnienie, warto sprawdzić czy nie masz obowiązku rozliczenia podatku dochodowego w Niemczech. Drugim krokiem jaki warto podjąć jest obliczenie ile zwrotu podatku z Niemiec mógłbyś odzyskać składając deklarację podatkową. Od czego zacząć rozliczenie podatku z Niemiec? Co powinieneś wiedzieć?
Czas na rozliczenie podatku za pracę w Niemczech
Jeżeli nie miałeś/masz obowiązku rozliczenia podatku za pracę w Niemczech to deklarację możesz złożyć do 4 lat wstecz. W praktyce oznacza to, że do końca 2024 roku możesz rozliczyć pracę w 2020, 2021, 2022 i 2023 roku. Jeżeli jednak obejmuje Cię obowiązek podatkowy to rozliczenie podatku z Niemiec powinno zostać dostarczone do urzędu do 31.07 roku następującego po rozliczanym, w przeciwnym razie urząd prześle Ci wezwanie do rozliczenia, może także rozpocząć naliczanie kary.
Kto ma obowiązek rozliczenia podatku za pracę w Niemczech?
Obowiązek rozliczenia podatku w Niemczech masz jeśli:
- posiadasz już Steuernummer (niemiecki numer podatkowy) – np. rozliczałeś się w przeszłości,
- masz przyznany Steuerfreibetrag,
- prowadzisz działalność gospodarczą na terenie Niemiec,
- pobierałeś świadczenia na terenie Niemiec przekraczające kwotę 410 euro rocznie,
- miałeś dochody z poza Niemiec przekraczające 410 euro,
- jesteś emerytem lub rencistą,
- masz 3 lub 6 klasę podatkową.
Kara za nie rozliczenie podatku za pracę w Niemczech
Niemieckie urzędy skarbowe coraz częściej nakładają kary za spóźnione złożenie deklaracji podatkowej. Kary te naliczane są za każdy miesiąc opóźnienia w wysokości 0,25% wyliczonego należnego podatku, jednak nie miej niż 25 euro. Jeżeli rozliczenie podatku z Niemiec jest Twoim obowiązkiem nie opłaca się zwlekać z jego realizacją
Co odliczyć od podatku dochodowego w Niemczech? – Ulgi podatkowe
Odliczyć od podatku dochodowego można przede wszystkim koszty ponoszone w związku z wykonywaną pracą. Jeżeli prowadzisz podwójne gospodarstwo domowe będą mogą to być koszty związane między innymi z:
- kosztami zjazdów do domu,
- koszty najmu i utrzymania mieszkania w Niemczech pracy,
- ryczałtowe koszty wyżywienia, koszty parkingu.
Dodatkowo, często można rozliczyć koszty:
- codziennych dojazdów do pracy,
- ryczałtowe pracy w systemie home office,
- materiałów potrzebnych do pracy,
- prowadzenia konta w Niemczech,
- szkoleń i kursów, jeśli są związane z wykonywaną pracą.
Zawsze jednak koszty jakie można uwzględnić są zależne od wykonywanego zawodu, zapytaj specjalistę, jakie odliczenia Tobie przysługują.
Jak rozliczyć podatek z Niemiec?
Rozliczając podatek samodzielnie często nie uwzględnia się wszystkich możliwych odliczeń. Dodatkowo, zdarza się, że urzędy wysyłają korespondencję do podatnika z prośbą o wyjaśnienie czy potwierdzenie rozpisanych kosztów bądź wystawiają błędne decyzje. W takich sytuacjach ważna jest szybka i skuteczna reakcja. Brak reakcji ze strony podatnika może mieć przykre konsekwencje, powodować mniejsze zwroty, nie uwzględnienie kosztów czy szacowanie dochodów.
Teraz by rozliczyć podatek w Niemczech nie musisz wychodzić z domu! Wystarczy, że utworzysz konto w naszym serwisie i dokonasz rozliczenie podatkowe online wypełniając formularz i dołączając załączniki. Oczywiście zacznij od sprawdzenia jaki wynik rozliczenia na Ciebie czeka.
Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.
Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.
0 komentarzy