Strona główna 9 Niemcy 9 Podatek dochodowy w Niemczech

Podatek dochodowy w Niemczech

sty 19, 2022

Pracowałeś w Niemczech? Niezależnie od tego ile trwało Twoje zatrudnienie, warto sprawdzić czy nie masz obowiązku rozliczenia podatku dochodowego w Niemczech. Drugim krokiem jaki warto podjąć jest obliczenie ile zwrotu podatku z Niemiec mógłbyś odzyskać składając deklarację podatkową. Od czego zacząć rozliczenie podatku z Niemiec? Co powinieneś wiedzieć?

Czas na rozliczenie podatku za pracę w Niemczech

Jeżeli nie miałeś/masz obowiązku rozliczenia podatku za pracę w Niemczech to deklarację możesz złożyć do 4 lat wstecz. W praktyce oznacza to, że do końca 2024 roku możesz rozliczyć pracę w 2020, 2021, 2022 i 2023 roku. Jeżeli jednak obejmuje Cię obowiązek podatkowy to rozliczenie podatku z Niemiec powinno zostać dostarczone do urzędu do 31.07 roku następującego po rozliczanym, w przeciwnym razie urząd prześle Ci wezwanie do rozliczenia, może także rozpocząć naliczanie kary.

Kto ma obowiązek rozliczenia podatku za pracę w Niemczech?

Obowiązek rozliczenia podatku w Niemczech masz jeśli:

 • posiadasz już Steuernummer (niemiecki numer podatkowy) – np. rozliczałeś się w przeszłości,
 • masz przyznany Steuerfreibetrag,
 • prowadzisz działalność gospodarczą na terenie Niemiec,
 • pobierałeś świadczenia na terenie Niemiec przekraczające kwotę 410 euro rocznie,
 • miałeś dochody z poza Niemiec przekraczające 410 euro,
 • jesteś emerytem lub rencistą,
 • masz 3 lub 6 klasę podatkową.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Kara za nie rozliczenie podatku za pracę w Niemczech

Niemieckie urzędy skarbowe coraz częściej nakładają kary za spóźnione złożenie deklaracji podatkowej. Kary te naliczane są za każdy miesiąc opóźnienia w wysokości 0,25% wyliczonego należnego podatku, jednak nie miej niż 25 euro. Jeżeli rozliczenie podatku z Niemiec jest Twoim obowiązkiem nie opłaca się zwlekać z jego realizacją

Co odliczyć od podatku dochodowego w Niemczech? - Ulgi podatkowe

Odliczyć od podatku dochodowego można przede wszystkim koszty ponoszone w związku z wykonywaną pracą. Jeżeli prowadzisz podwójne gospodarstwo domowe będą mogą to być koszty związane między innymi z:

 • kosztami zjazdów do domu,
 • koszty najmu i utrzymania mieszkania w Niemczech pracy,
 • ryczałtowe koszty wyżywienia, koszty parkingu.

Dodatkowo, często można rozliczyć koszty:

 • codziennych dojazdów do pracy,
 • ryczałtowe pracy w systemie home office,
 • materiałów potrzebnych do pracy,
 • prowadzenia konta w Niemczech,
 • szkoleń i kursów, jeśli są związane z wykonywaną pracą.

Zawsze jednak koszty jakie można uwzględnić są zależne od wykonywanego zawodu, zapytaj specjalistę, jakie odliczenia Tobie przysługują.

Jak rozliczyć podatek z Niemiec?

Rozliczając podatek samodzielnie często nie uwzględnia się wszystkich możliwych odliczeń. Dodatkowo, zdarza się, że urzędy wysyłają korespondencję do podatnika z prośbą o wyjaśnienie czy potwierdzenie rozpisanych kosztów bądź wystawiają błędne decyzje. W takich sytuacjach ważna jest szybka i skuteczna reakcja. Brak reakcji ze strony podatnika może mieć przykre konsekwencje, powodować mniejsze zwroty, nie uwzględnienie kosztów czy szacowanie dochodów.

Teraz by rozliczyć podatek w Niemczech nie musisz wychodzić z domu! Wystarczy, że utworzysz konto w naszym serwisie i dokonasz rozliczenie podatkowe online wypełniając formularz i dołączając załączniki. Oczywiście zacznij od sprawdzenia jaki wynik rozliczenia na Ciebie czeka.

4.7/5 (4)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Zobacz też