Od stycznia 2023 roku sytuacja pracowników delegowanych przez pracodawców Polskich do pracy w Niemczech uległa zmianie. Familienkasse zaczęło wystawiać decyzje odmowne przyznania Kindergeld powołując się na orzeczenie Niemieckiego Federalnego Sądu Skarbowego z dnia 01 lipca 2020 o oznaczeniach III R 22/19 oraz III R 39/18.
Jak mogliśmy stwierdzić po głębszej analizie prawnej, świadczenie Kindergeld zostaje wstrzymywane pracownikom delegowanym nie ze względu na aktualizację przepisów a jedynie zmianę interpretacji przepisów przez niemieckie urzędy. Co to oznacza i w jakich przypadkach Familienkasse stosuje nową interpretację?
Kindergeld 2023 – zmiany dla Polaków oddelegowanych do Niemiec
Kindergeld to Niemieckie świadczenie rodzinne. Do tej pory było ono wypłacane polskim rodzinom, gdzie jeden z członków rodziny pracował u niemieckiego pracodawcy bądź był oddelegowany do pracy w Niemczech przez polskiego pracodawcę i posiadał nieograniczony obowiązek podatkowy.
Według obecnej interpretacji urzędów, jeżeli jesteś oddelegowany od polskiego pracodawcy i pracujesz na terenie Niemiec na podstawie dokumentu A1 – Kindergeld nie będzie już przysługiwać na dzieci, na które jest w Polsce pobierane 500+ czy świadczenie rodzinne. Taka interpretacja zmienia o 180 stopni sytuację tysięcy Polaków.
Sprawa wygląda jednak inaczej, kiedy na dzieci nie przysługują już w Polsce świadczenia. Jeżeli zatem Twoje dzieci są już pełnoletnie i nie mają prawa do świadczeń w Polsce – Kindergeld wypłacany będzie nadal, w pełnej wysokości.
Decyzje odmowne Kindergeld dla pracowników oddelegowanych na podstawie A1
Z obecnych działań urzędu widzimy, iż wydawane są decyzje odmawiające przyszłych wypłat Kindergeld dla osób pobierających świadczenie do tej pory. Przy składaniu nowego wniosku Familienkasse odmawia przyznania Kindergeld za cały wnioskowany okres. Kasa Świadczeń Rodzinnych Familienkasse ma jednak prawo wzruszyć wystawione przez siebie decyzje do 4 lat wstecz. Tym samym może cofnąć prawo do Kindergeld przyznane nawet kilka lat temu.
Co dalej ze świadczeniem Kindergeld dla pracowników oddelegowanych?
Świadczenie jest (i na chwilę obecną będzie nadal) wstrzymywane pracownikom delegowanym, którzy posiadają młodsze dzieci z przysługującym 500+. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna. Dotarły do nas informacje o ponownej analizie przepisów przez Niemieckie urzędy. Możliwe zatem że sytuacja ulegnie jeszcze zmianie. Czy i kiedy to nastąpi – obecnie nie wiemy.
W związku z powyższym postanowiliśmy kontynuować wnioskowanie o Kindergeld dla pracowników delegowanych, nawet tych których dzieciom przysługuje świadczenie 500+. Mimo świadomości że klienci otrzymają odmowę uważamy, że jest to jedyna droga, aby móc kiedykolwiek odwołać się od decyzji w celu analizy sprawy wstecz przez Familienkasse (o ile zmieni się interpretacja przepisów na korzystniejszą dla klientów).
Pracownik oddelegowany a Kindergeld – usługi TimeTax
Mając pełną świadomość, że wniosek złożony dla pracownika oddelegowanego, który wychowuje dzieci niepełnoletnie zakończy się obecnie decyzją odmowną, wyszliśmy z nową propozycją dla takich klientów. Dla pracowników delegowanych obniżyliśmy cenę wniosku o Kindergeld do 500 zł. Dodatkowo odwołanie od decyzji odmownej realizujemy w cenie usługi.
Przypominamy – tylko złożenie wniosku o Kindergeld prowadzi do wydania decyzji. Nawet jeżeli będzie ona niekorzystna to taki dokument jest jedyną podstawą do wykonania odwołania i ewentualnej nadpłaty świadczenia wstecz w przypadku zmiany interpretacji przepisów przez urząd.
Jeżeli masz niemieckiego pracodawcę i Twoje oskładkowanie jest w pełni Niemieckie – nie ma żadnych przeciwskazań abyś złożył wniosek o Kindergeld już dziś! Możesz również skorzystać z wypełnienia formularza Kindergeld online i przyspieszyć proces składania dokumentów. Na naszym blogu znajdziesz więcej artykułów dotyczących Kindergeld, na przykład czym jest dodatek dyferencyjny.
TimeTax
Jak tylko uzyskamy jakiekolwiek dodatkowe informacje – zaktualizujemy artykuł i przekażemy szczegóły. Jeżeli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl lub telefonicznie pod numerem 774 455 030 .
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec oraz o rozliczeniu pit 36 ZG, o którym nie można zapomnieć.
Specjalista w zakresie niemieckiego świadczenia rodzinnego Kindergeld jak również w dziedzinie marketingu internetowego i SEO.
Swoje doświadczenie buduje z TimeTax już ponad 5 lat, w trakcie których poznał zawiłe ścieżki administracyjne prowadzące do zakończonego powodzeniem uzyskania zasiłku na dzieci w Niemczech. Bez problemu odpowiada na nawet najtrudniejsze z pytań o niemieckie świadczenie rodzinne. Jeżeli zastanawiasz się czy przysługuje Ci Kindergeld to Tomasz z pewnością pomoże Ci znaleźć odpowiedź.
Bardzo interesujący artykuł. Zwłaszcza jako dla pracodawcy.
Niemcy podają jeszcze jedną przyczynę odmowy kindergeld. Dzieci przebywają w polsce.
To że dzieci przebywają w Polsce nie jest problemem przy uzyskaniu Kindergeld. Meldunki dzieci i rodziców (a głownie dzieci i wnioskodawcy) muszą być jednak w odpowiedni sposób udokumentowane. Familienkasse nie wymaga aby dzieci przebywały w Niemczech.
A czy jak mam swoją działalność w Polsce płace ZUS ale wykonuje zlecenia w Niemczech dla polskiej firmy a ona dla niemieckiej mam meldunek w de numer podatkowy i naradzie zawieszone kg to dalej będzie mi się należał
Dzień dobry,
Pańska sytuacja jest dość skomplikowana. Jeżeli jednak dobrze rozumiemy Pana realia, uważamy że w Pańskim przypadku ciężko będzie uzyskać Kindergeld. Skoro działalność jest Polska to ubezpieczenie również ma Pan w Polsce. Meldunek w Niemczech nie będzie wystarczający dla Familienkasse a potwierdzenie nieograniczonego obowiązku podatkowego w Niemczech (w tej konkretnej sytuacji) też nie łatwo zdobyć.
Tak długo jak nie rozpocznie Pan np. pracy u niemieckiego pracodawcy – niemieckie świadczenie rodzinne raczej nie będzie Panu przyznane.
Pozdrawiam
od V 2021 do XI 2022 mąż był oddelegowany do pracy w Niemczech (tam ma meldunek, płaci podatki). Ja pracuję Polsce i pobieram 500+ na dzieci – obecnie 800+
od XII 2022 do dzisiaj ma umowę niemiecką.
W V 2022 złożyłam wniosek o dodatek dyferencyjny, w VIII 2022 kazano go przepisać na męża (dzieci mieszkają ze mną w Polsce).
Dzisiaj tj 16.02.2024 otrzymałam po długiej walce decyzję o przyznaniu dodatku dyferencyjnego ale tylko za okres od grudnia 2022.
Jest szansa odwołać się i otrzymać dodatek za okres kiedy był oddelegowany do pracy w Niemczech w 2021 i 2022? Od 2023 zmieniono sposób rozpatrywania wniosków a wtedy już pracował na umowę niemiecką.
Jeśli tak, to czy Państwo zajmują się tego typu sprawami? Osoba która prowadziła mój wniosek do tej pory ma dużą wiedzę ale energii do tego typu trudnych spraw- nie ma.
Karolina
Dzień dobry.
Familienkasse powołując się na orzeczenie Niemieckiego Federalnego Sądu Skarbowego z dnia 01 lipca 2020 o oznaczeniach III R 22/19 oraz III R 39/18 informuje, że świadczenie Kindergeld nie przysługuje na dzieci pracowników oddelegowanych do pracy w Niemczech, jeżeli na dzieci tychże pracowników w Polsce przysługuje jakiekolwiek świadczenie (Wychowawcze 500+ / Rodzinny Kapitał Opiekuńczy / Świadczenie Rodzinne) jest to równoznaczne, że nie ma podstaw do odwołania się od decyzji.
Pozdrawiamy
Dzień dobry, od stycznia 2023 roku pracuję w Niemczech w niemieckiej firmie na niemieckiej umowie.
Moja żona pracuje tutaj w Polsce i dostaje 800+.
Czy przysługuje mi Kindergeld ?
Dzień dobry,
oczywiście, Kindergeld przysługuje.
W zależności od statusu ubezpieczenia żony, wypłaty niemieckiego świadczenia mogą (ale nie muszą) być pomniejszane o Polskie 800+.
Odnośnie zasiłku więcej informacji jest dostępnych na stronie Niemiecki zasiłek rodzinny Kindergeld.
Złożenie wniosku można także wykonać zdalnie, nie wychodząc z domu. Pomoże w tym nasza platforma – TimeTax Online.
Zapraszamy!