Strona główna 9 Niemcy 9 Święta i dni wolne od pracy w Niemczech 2024

Święta i dni wolne od pracy w Niemczech 2024

wrz 14, 2023

Święta i dni wolne od pracy w Niemczech 2023

Niemcy jako jedno z kulturowo bogatych państw w Europie, obchodzi wiele dni wolnych od pracy, które odzwierciedlają zarówno ich historyczne dziedzictwo, jak i współczesne wartości. Te święta stanowią integralną część kalendarza i życia społecznego Niemiec, zapewniając czas na wypoczynek, celebrację i refleksję.

Święta w Niemczech 2024 oraz dni wolne od pracy w Niemczech w 2024 roku

Zastanawiasz się Kiedy wypadnie najbliższe wolne w Niemczech w 2024 roku? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze święta w konkretnych ale również i we wszystkich landach, w kolejności występowania.

1 stycznia 2024 – Nowy Rok (Neujahr)

mężczyźni i kobiety świętujące Nowy Rok Neujahr

Święta i dni wolne w Niemczech w 2024 roku rozpoczynają obchody Nowego Roku. Nowy Rok w 2024 roku przypada na niedzielę. Niezależnie od landu wszyscy świętują Nowy Rok w związku z czym jest to dzień wolny.

6 stycznia 2024 – Trzech Króli (Heilige Drei Könige)

Trzy papierowe złote korony symbolizujące Święto Trzech Króli Heilige Drei Könige

W 2024 roku dzień 6 stycznia to piątek. Święto Trzech Króli (czyli inaczej Objawienie Pańskie) to chrześcijańskie święto na cześć objawienia się Boga człowiekowi, obecności Boga w życiu człowieka, a także umożliwieniu człowiekowi poznania Boga. Jest to dzień wolny od pracy w Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt.

8 marca 2023 – Międzynarodowy Dzień Kobiet (Internationaler Frauentag)

Kobieta trzymające białe róże z okazji Międzynarodowy Dzień Kobiet Internationaler Frauentag

W tym dniu (przypadającym w 2024 roku w piątek) celebrowane jest poszanowanie praw kobiet. W 1975 po raz pierwszy obchodzono na świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet. Od tego dnia co roku na każdym kroku można spotkać mężczyzn wręczających kobietom kwiaty, na znak szacunku dla nich. Międzynarodowy Dzień Kobiet do święto, w trakcie którego pracować nie trzeba w Berlinie i w Meklemburgii Pomorzu-Przednim.

29 marca 2024 – Wielki Piątek (Karfreitag)

W kościele rzymskokatolickim Wielki Piątek jest czasem zadumy i przemyśleń nad męką Chrystusa. Inaczej jednak niż w Polsce Wielki Piątek to dzień wolny od pracy w całych Niemczech.

1 kwietnia 2024 – Poniedziałek Wielkanocny – Ostermontag

Kolorowe jajka symblizujące Poniedziałek Wielkanocny Ostermontag

Zwany także Lanym Poniedziałkiem. Tym razem, podobnie jak w Polsce, jest dniem wolny w każdym landzie niemieckim

1 maja 2024 – Święto Pracy – Tag der Arbeit

mężczyzna w kasku i kamizelce odblaskowej

W 2024 roku to międzynarodowe święto przypada w środę. Święto pracy zwiększa liczbę dni wolnych w Niemczech we wszystkich krajach związkowych.

9 maja 2024 – Wniebowstąpienie Pańskie – Christi Himmelfahrt

krzyż w chmurach symbolizujący Wniebowstąpienie Pańskie – Christi Himmelfahrt

Niemieccy chrześcijanie świętują tego dnia wstąpienie do nieba Jezusa Chrystusa. W 2024 roku Wniebowstąpienie Pańskie to czwartek i jest to dzień wolny Niemczech, niezależnie od landu.

Można jednak zauważyć że dzień ten jest obchodzony w Niemczech bardzo hucznie. Jest to spowodowane tym iż Wniebowstąpienie Pańskie to także okazja do świętowania w Niemczech dnia ojca czyli Vatertag.

20 maja 2024 – Zielone Świątki – Pfingstmontag

biały gołąb symbolizujący Zesłanie Ducha Świętego czyli Zielone Świątki Pfingsmontag

Zielone świątki to inna nazwa dobrze znanego święta – Zesłanie Ducha Świętego. W 2024 roku w Niemczech obchodzone jest ono w poniedziałek i dla każdego obywatela jest to dzień wolny od pracy.

30 maja 2024 – Boże Ciało – Fronleichnam

Boże Ciało to dzień, w którym czci się Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Inna nazwa tego święta to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. 30 maja w 2024 roku wypada w czwartek. W niektórych landach w Niemczech jest to dzień roboczy, ale na przykład w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Kraju Saary co roku są to dni wolne.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

15 sierpnia 2024 – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Mariä Himmelfahrt)

W roku 2024 można obchodzić to święte we wtorek. W religii katolickiej czci się wówczas wstąpienie do nieba matki Jezusa. Dni wolne w Niemczech przysługują w kraju Saary oraz w Bawarii.

20 września 2024 - Światowy Dzień Dziecka (Weltkindertag)

Dzieci czytające książki w Światowy Dzień Dziecka

Światowy Dzień Dziecka, w związku z burzliwą historią Niemiec, jest praktycznie wszędzie w Niemczech dniem pracującym. Wolne od pracy w tym dniu mają jedynie osoby mieszkające w Turyngii.

3 października 2024 – Dzień Jedności Niemiec – Tag der Deutschen Einheit

flaga Niemiec

Dzień jedności Niemiec, przez wielu nazywany też jako Dzień Zjednoczenia Niemiec ma upamiętniać wydarzenia z 1990, które doprowadziły do włączenia Niemieckiej Republiki Demokratycznej jak i Berlina Zachodniego do zasięgu obowiązywania Ustawy Zasadniczej Republiki Federalnej Niemiec. W całych Niemczech Dzień Zjednoczenia Niemiec czyli 3 października ustanowiono dniem wolnym od pracy.

31 października 2024 – Święto Reformacji – Reformationstag

Obchodzone w 2024 roku w czwartek święto w Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Można również spotkać się z jego inną nazwą - Pamiątka Reformacji. Jest to wspomnienie opublikowania przez ks. dr. Marcina Lutra 95 tez. Wszystkie landy święto reformacji obchodzą w inny sposób w zależności od przyjętego prawa. Dni wolne w Niemczech obowiązują w takich krajach jak: Brandenburgia, Brema, Hamburg, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Dolna Saksonia, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn i Turyngia.

1 listopada 2024 – Wszystkich Świętych – Allerheiligen

znicze na kamiennych schodach w Dzień Wszystkich Świętych

Wszystkim znane święto, które jednak nie jest dniem wolnym w całych Niemczech. Dzień Wszystkich Świętych uznawany jest za dzień wolny w zależności od miejsca zamieszkania. Odpocząć od pracy mogą we Wszystkich Świętych osoby mieszkające w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary.

20 listopada 2024 - Dzień Pokuty i Modlitwy - Buß- und Bettag

Święto kościoła ewangelickiego w Niemczech. Dni wolne przypadają jednak jedynie w Saksonii.

25 i 26 grudnia 2024 – Święta Bożego Narodzenia – Weihnachtsfeiertage

Stół udekorowany z okazji Świąt Bożego Narodzenia

W Niemczech w 2024 roku Boże Narodzenie przypada na środę i czwartek. Boże Narodzenie nazywane jest również Narodzeniem Pańskim. Pierwszy i Drugi Dzień Bożego Narodzenia to dzień wolny od pracy. Dzięki temu w całych Niemczech można świętować Boże Narodzenie i tradycje z nim związane.

Podsumowanie

Święta i dni wolne od pracy w Niemczech nie tylko pozwalają mieszkańcom na odpoczynek przez to, że są dniami wolnymi, ale również wpływają na różnorodność kulturalną i społeczną kraju. Każde święto ma swoją unikalną historię i znaczenie, które pomagają kształtować tożsamość narodową Niemców.

Jak można zauważyć wyczekiwane zazwyczaj przez osoby aktywne zawodowo dni wolne od pracy i święta w Niemczech w 2024 roku nie zawsze są takie same dla wszystkich mieszkańców tego kraju. Przypomnijmy, że w skład Niemiec wchodzi aż 16 krajów związkowych:

 • Badenia-Wirtembergia,
 • Bawaria,
 • Berlin,
 • Brandenburgia,
 • Brema,
 • Dolna Saksonia,
 • Hamburg,
 • Hesja,
 • Meklemburgia-Pomorze Przednie,
 • Nadrenia Północna-Westfalia,
 • Nadrenia-Palatynat,
 • Saara,
 • Saksonia,
 • Saksonia-Anhalt,
 • Szlezwik-Holsztyn,
 • Turyngia.

Każdy kraj związkowy ma własną konstytucję i posiada dużą autonomię, jeżeli chodzi o organizację wewnętrzną. To dlatego niektóre święta i dni wolne mogą odbywać się tylko w części Niemiec. Warto zatem co roku sprawdzać kiedy możemy zaplanować sobie chwilę wytchnienia od pracy w Niemczech.

Zaufaj TimeTax

logo TimeTax

Nasza specjalizacja to rozliczenie podatku od dochodu uzyskanego nie tylko w Niemczech. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi naszymi usługami na stronie www.timetax.pl.

Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl

4.7/5 (40)

Przez lata pracy w naszej firmie zbudowała rozległą praktyczną wiedzę o niemieckim systemie podatkowym. Sukcesywnie dzieli się nią właśnie tutaj, sprawdźcie wszystkie wpisy przygotowane przez Żanetę

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też