Strona główna 9 Niemcy 9 Zarobki w Niemczech – Najlepiej opłacane zawody 2023 / 2024

Zarobki w Niemczech – Najlepiej opłacane zawody 2023 / 2024

wrz 8, 2023

Niemcy to najczęstszy kierunek emigracji zarobkowej polskich pracowników. Nic w tym dziwnego. Na atrakcyjność tego kierunku wpływają między innymi stosunkowo niedaleki dystans do pokonania w porównaniu do pozostałych Państw, znajomość języka niemieckiego przez znaczną grupę obywateli polski, oraz, co najważniejsze, zdecydowane różnice w zarobkach w porównaniu do pracy w Polsce.

Nie małe znaczenie ma fakt, iż gospodarka Niemiec jest nadal największą gospodarką w Unii Europejskiej. Mimo ostatnich problemów (w ujęciu rocznym PKB Niemiec skurczyło się w pierwszym kwartale 2023 roku o 0,2 procent) rynek pracy w Niemczech jest cały czas ogromny. Poniżej przedstawiamy jego analizę.

praca w niemczech

Ile zarabia się w Niemczech? – średnie zarobki w Niemczech

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego średnie wynagrodzenie brutto w Niemczech wynosi 4105 euro. A czy zarobki w Niemczech kształtują się tak jak w innych krajach? Zobaczmy ile zarabia się na przykładzie innych popularnych europejskich państw. Dla porównania, po przeliczeniu dochodu na euro miesięcznie:

 • średnie wynagrodzenie w Polsce to ok 1650 euro brutto miesięcznie,
 • we Francji – ok 2350 euro miesięcznie,
 • w Królestwie Niderlandów (Holandia) – ok 3150 euro brutto,
 • w Austrii – średnio ok 4300 euro brutto,
 • w Szwajcarii – ok 6800 euro brutto miesięcznie,
 • w Hiszpanii – ok 2300 euro brutto,

Średnie wynagrodzenie to jednak tylko orientacyjna kwota – każdy przypadek jest indywidualny i może być zmienny w czasie. To ile można zarobić w Niemczech będzie się zmieniać w zależności od wykształcenia pracownika jak również doświadczenia w branży oraz oczywiście czasu pracy. Osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin mogą liczyć na mniej niż pozostali pracownicy.

Ile wynosi najniższa płaca w Niemczech?

W ostatnich latach Niemcy doświadczają stopniowego wzrostu płacy minimalnej, co odzwierciedla ich zaangażowanie w poprawę warunków pracy i zabezpieczenia socjalnego pracowników w Niemczech. Jest to istotne wsparcie dla pracowników o niższych kwalifikacjach i stawia Niemcy w rzędzie krajów europejskich dążących do zapewnienia godziwego wynagrodzenia.

Od stycznia 2020 roku płaca minimalna w Niemczech wynosiła 9,35 euro za godzinę. Wzrastała ona systematycznie aby na chwilę obecną wynieść 12 euro za godzinę, poczynając od 01.10.2022. Płaca minimalna w Niemczech nadal ma wzrastać.

Dnia 30 czerwca 2023 Komisja ds Płacy Minimalnej (Mindestlohnkommission) potwierdziła, że zgodnie z planami od 1 stycznia 2024 godzinowa płaca minimalna w Niemczech ma wynosić 12,41 euro. Osoby zatrudnione w Niemieckich firmach mogą liczyć na kolejną podwyżkę w styczniu 2025 roku. Wówczas godzinowa stawka wzrosnąć ma do 12,82 euro.

Systematyczny wzrost minimalnego wynagrodzenia odzwierciedla także wysokie koszty życia i rosnącą inflację, z jakimi borykają się Niemcy. Dążenie do zrównoważonego i uczciwego rynku pracy pozostaje priorytetem w planach gospodarczych Niemiec. Widoczne jest to także w prognozowanych wzrostach płacy minimalnej w nadchodzących latach.

Miasta z najwyższymi zarobkami

Wykształcenie, doświadczenie zawodowe a także branża mają duży wpływ na poziom wynagrodzeń. Jednak również lokalizacja i region odgrywają bardzo znaczącą rolę w sprawie przyszłych zarobków, których potwierdzenie dostrzeżemy na odcinkach z wypłaty. Różnice widać nie tylko między krajami związkowymi, ale także między poszczególnymi miastami w Niemczech.

Gdzie według średniej zarabia się w Niemczech najwięcej? W tym temacie króluje Monachium – stolica Bawarii. Tuż za pierwszym miejscem, na podium plasują się Frankfurt nad Menem oraz Stuttgart.

Poniżej lista 20 miast z najwyższymi zarobkami zgodnie z raportem firmy kununu:

 1. München
 2. Frankfurt am Main
 3. Stuttgart
 4. Bonn
 5. Düsseldorf
 6. Köln
 7. Hamburg
 8. Nürnberg
 9. Hannover
 10. Münster
 11. Berlin
 12. Essen
 13. Wuppertal
 14. Bielefeld
 15. Dortmund
 16. Bremen
 17. Duisburg
 18. Bochum
 19. Dresden
 20. Leipzig
zarobki w niemczech

Najlepiej opłacane zawody w Niemczech

Firma Stepstone przygotowała zestawienie najlepiej zarabiających branż w Niemczech. Na największe zarobki na zachodzie mogą liczyć przedstawiciele kilku wybranych grup zawodowych.

Mówimy tutaj o dyrektorach HR (do 150 000 € rocznie) lekarzach (np. lekarz naczelny / starszy lekarz do 136 000 € rocznie) czy kierownikach i dyrektorach d.s. sprzedaży i handlu (do 130 000 € rocznie). Na wynagrodzenie nie powinni narzekać także inżynierowie, pracownicy IT, dyrektorzy do spraw technologii czy dyrektorzy finansowi.

Poszukując najlepiej płatnego zawodu warto zainteresować się powyższymi branżami.

Ile można zarobić w popularnych sektorach gospodarki?

W zależności od wykonywanego zawodu roczne zarobki w Niemczech mogą kształtować się na różnym poziomie. Czy 2000 euro w Niemczech to dużo? Odpowiedź dla każdego będzie inna. Poniżej przedstawiamy jakie zarobki w Niemczech dla Polaków przygotowali pracodawcy:

Branża transportowa – zarobki w Niemczech

Na przykład pracownicy w branży transportowej mogą spodziewać się średnich zarobków w przedziale miedzy 22 000 a 32 000 euro rocznie. Do tego należy doliczyć spore kwoty diet, dzięki którym w większości przypadków można liczyć na dofinansowanie powrotów do domu. Osoba o większym doświadczeniu i większych uprawnieniach może liczyć na większe kwoty.

Zarobki w branży informatycznej

Informatycy i programiści to stosunkowo wąska grupa pracowników. Ze względu na wyjątkową specjalizację, wysokie wymagania oraz spore zapotrzebowanie jest szansa zarobić w tej branży więcej niż w pozostałych. Pracownicy niemieckich firm mogą liczyć na wypłaty rzędu od 46 000 euro do nawet ponad 110 000 euro netto rocznie. Informatycy otrzymują także spore udogodnienia, na przykład pracę zdalną czy pracę w nienormowanym wymiarze godzin.

Zarobki medyków

Medycy i lekarze to także grupa, której niemieckie zarobki są z goła odmienne od realiów w Polsce. Choć średnia zarobków jest kwotą ok 50 000 euro brutto rocznie to jednak doświadczenie zawodowe i wykształcenie mają spore znaczenie w przypadku tej branży. Osoby, które nie mają doświadczenia mogą liczyć za na zarobki roczne ok 28 000 euro. Pracownik wysoko wykwalifikowany może uzyskiwać ok 80 tys euro rocznie i więcej.

Zarobki na produkcji

W Polsce praca na produkcji jest równie popularna jak w Niemczech. Nasi obywatele wybierający ten rodzaj pracy oczywiście godzą się na nieodłączne obciążenie fizyczne tego zawodu. Za naszą zachodnią granicą mogą jednak zarobić więcej niż w kraju. Oto prognozowane zarobki, na które może liczyć pracownik produkcji w Niemczech: średnia to 27 500 euro brutto w ciągu roku, wyliczona z przedziału, który najczęściej obserwujemy, czyli ok 19 700 a 30 900 euro za rok.

Zarobki niemieckich monterów

W przypadku monterów także nie jest łatwo podać jedną uniwersalną kwotę dochodów. Podobnie jak w innych branżach zarobki mogą być bardzo różne i uzależnione od wielu czynników. Zobacz także że pracownik najczęściej nie pracuje w miejscowościach, w których pracodawca ma swoją siedzibę. Prawdopodobnie wiązać się to będzie z tym, że pracownik otrzyma dodatkowe euro na dojazdy pod postacią diet.

Średnia zarobków oscyluje w kwocie 32 500 euro brutto rocznie. Najczęstszy przedział w którym obserwujemy zarobki to od 24 tys. euro – 41 tys. euro uzyskiwane rocznie brutto.

Cieśla – zarobki

Będąc cieślą w Polsce zarobisz u nas między 4 490 zł do 7 070 zł miesięcznie brutto. Ale najważniejsze – czy sytuacja wygląda tak samo bądź podobnie w Niemczech? Oczywiście nie. Praktycznie każdy pracownik zarabia więcej niż w Polsce. Średnio można się spodziewać 36 600 brutto rocznie ale przedział kształtuje się najczęściej między 29 000 a 38 000 rocznie.

Opiekun / opiekunka – średnie zarobki

Odpowiedzmy również na pytanie: ile się zarabia w Niemczech jako opiekunka? Zgodnie z naszymi danymi średnie wynagrodzenie roczne może wynosić w przypadku tego zawodu ok 25 000 euro. Aby jednak osiągnąć taki pułap należałoby być zatrudnionym przez okrągły rok. W zawodzie opiekuna/opiekunki popularne są kilkumiesięczne wyjazdy w celu dorobienia np. do emerytury w Polsce . Najpopularniejsze miesięczne wynagrodzenie wynosi w przybliżeniu ok 2 tysiące euro miesięcznie co jest stawką większą niż w Polsce .

Opiekunki i opiekunowie są bardzo często poszukiwani przez agencje pracy, w których zarobki mogą jednak być nieco niższe. Zapewniony nocleg w Niemczech, co gwarantuje umowa z pracodawcą, jest także sporą przewagą tego zawodu. Nie wszyscy jednak są gotowi na tak ciężką pracą w pełnym wymiarze godzin.

Jeżeli jesteś zainteresowany zarobkami w innych popularnych branżach – przekaż nam informację w komentarzu. Postaramy się zaktualizować artykuł o posiadane przez nas dane.

Różnice w zarobkach w Niemczech – wschód a zachód

Pomimo obalenia Muru Berlińskiego aż 34 lat temu, różnice w wysokości wynagrodzeń nadal dzielą Niemców na wschód i zachód. Dane te pochodzą z 2021 roku jednak z naszych statystyk wynika że nadal są aktualne. Niezależnie od wykształcenia, branży czy doświadczenia obywatele terenów byłego już NRD mogą zarabiać średnio nawet 12 000 euro rocznie mniej niż osoby pracujące na zachodzie.

Pozostałe czynniki wpływające na zarobki w Niemczech

Aby zapewnić sobie dobą przyszłość i stabilną pracę za granicą zadbajmy o znajomość języka niemieckiego (bądź chociażby angielskiego). Nie należy oczekiwać że zagraniczny pracodawca będzie w stanie porozumieć się z nami w języku polskim. Im poziom językowy wyższy – tym większa swoboda w komunikacji i jednocześnie większe możliwości negocjacyjne w kwestii zarobków.

Różnica w zarobkach między płciami, choć także istnieje, nie jest nagminnie zauważana w najpopularniejszych zawodach. Problem ten dotyczy w znakomitej większości wyższych stanowisk – dyrektorskich, kierowniczych, menadżerskich i podobnych.

logo timetax

Podsumowanie

Musimy pamiętać że powyższe informacje dotyczą głównie średnich zarobków i są danymi statystycznymi. Im wyższe wykształcenie pracownika w danej branży tym większa szansa na lepsze zarobki. Pracownicy banku, urzędu czy większych korporacji mogą spodziewać się wyższych zarobków i dodatkowych benefitów.

Podobnie jak w innych krajach duże znaczenie ma również doświadczenie w danym zawodzie. Rozpoczynając swoją przygodę z pracą za granicą nie można spodziewać się wyższych stanowisk, skoro nawet w Polsce nie mogliśmy ich osiągnąć. Ciężka praca, nauka i dodatkowe szkolenia pomogą nam piąć się po szczeblach kariery w każdym państwie.

Aby łatwiej rozpocząć karierę za granicą dobrym pomysłem w wielu przypadkach okaże się współpraca z agencjami pracy. Pomogą one podjąć pierwsze kroki i zadbają o nocleg w obcym Państwie. Właśnie dla tego przygotowaliśmy Ranking: Top 10 agencji pracy w Niemczech 2023. A jeżeli posiadasz już kartę podatkową po zakończonej pracy w Niemczech – sprawdź ile pieniędzy możesz odzyskać dokonując rozliczenie podatku z Niemiec.

4.8/5 (63)

Specjalista w zakresie niemieckiego świadczenia rodzinnego Kindergeld jak również w dziedzinie marketingu internetowego i SEO.

Swoje doświadczenie buduje z TimeTax już ponad 5 lat, w trakcie których poznał zawiłe ścieżki administracyjne prowadzące do zakończonego powodzeniem uzyskania zasiłku na dzieci w Niemczech. Bez problemu odpowiada na nawet najtrudniejsze z pytań o niemieckie świadczenie rodzinne. Jeżeli zastanawiasz się czy przysługuje Ci Kindergeld to Tomasz z pewnością pomoże Ci znaleźć odpowiedź.

3 komentarze

 1. Avatar

  Dlaczego nie piszecie że są inne stawki d Berlinie?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   informujemy w artykule iż średnie wynagrodzenie różni się w zależności od miejsca zamieszkania w Niemczech. W tym samym akapicie dodajemy iż Berlin należy do jednego z 20 miast o najwyższych zarobkach. Wynagrodzenie w każdej branży, w każdym mieście i u każdego pracodawcy będzie się różnić. Nie sposób wymienić wszystkich pracodawców i wszystkich czynników. Artykuł ma na celu poinformować o ogólnym trendzie i wysokościach zarobków w Niemczech w najpopularniejszych branżach.
   Pozdrawiamy!

   Odpowiedz
 2. Avatar

  Śmieszny artykuł, zarobki w polsce rzeczywiście na rękę w zakładzie na stanowisku robol to poniżej 1000€ I tu nie ma co opowiadać bajek . Jak 26 latek dostanie dziś w 2024 roku 4600 zł może się cieszyć.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też