Strona główna 9 Niemcy 9 DE - rodzinne 9 Kindergeld a 800 plus – jakie zmiany czekają Polaków?

Kindergeld a 800 plus – jakie zmiany czekają Polaków?

gru 20, 2023

Już w 2024 roku osoby korzystające ze wsparcia Państwa pod postacią 500+ ucieszą się z waloryzacji tego świadczenia. Od nowego roku rodzice pociech będą mogli spodziewać się na swoich kontach wyższych środków wypłacanych przez Państwo Polskie, mianowicie 800 zł na każde dziecko. Czy potrzebne będą nowe wnioski? Jeżeli tak, to kto powinien je złożyć? I czy nowa kwota wpłynie na otrzymywane świadczenie Kindergeld z Niemiec?

czworo uśmiechniętych dzieci zadowolonych z 800 plus

800 plus – od kiedy?

Zgodnie z rządowymi informacjami 2024 rok jest pierwszym z lat, w którym waloryzacji ulega program “rodzina 500+”. Od 01.01.2024 najpopularniejsze świadczenie w Polsce będzie wypłacane w kwocie 800 zł. Program ten od 01.04.2016 roku występował w kwocie 500 zł miesięczne. Z początku tylko na drugie i każde kolejne dziecko (po spełnieniu kryterium dochodowego) lecz od 01.07.2019 jest dostępny także na pierwsze dziecko (i już bez wspomnianego kryterium). Od 01.06.2022 przyznawaniem popularnej ‘pięćsetki’ zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS. Tam też należy składać wniosek o każdy nowy okres zasiłkowy. Można to zrobić za pośrednictwem:

 • rządowego portalu Emp@tia,
 • strony internetowej swojej bankowości internetowej,
 • portalu internetowego PUE ZUS.

Jak informuje ZUS – o zwaloryzowane świadczenie, czyli “800 plus”, nie trzeba jednak wnioskować jeżeli obecnie pobieramy 500+. Oznacza to, że skoro staraliśmy się o wypłatę z programu rodzina 500 plus w okresie zasiłkowym 01.06.2023 – 31.05.2024 to podwyższona kwota automatycznie pojawi się na kontach rodziców.

800 plus a Kindergeld – zmiany od 2024 roku

Od kiedy programem rodzina 500+ zajmuje się ZUS, świadczenie to wypłacane jest niezależnie czy w Polsce rodzice są aktywni zawodowo czy nie – od 06.2022 program rodzina 500+ zmienił się w tak zwane świadczenie gwarantowane. Co jednak z Kindergeldem pobieranym przez Polaków? Zmiana kwoty wypłacanej w Polsce będzie mieć wpływ tylko na pewną grupę osób pobierających świadczenie Kindergeld. Wyjaśnijmy dlaczego.

Jak dobrze wiemy – niemieckie świadczenie rodzinne przysługuje obecnie w kwocie 250 euro, niezależnie od ilości dzieci w gospodarstwie domowym.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Nie zgłosiłeś informacji o pobieraniu świadczeń z Polski? Zmieniła się Twoja sytuacja zawodowa? A może dziecko zmieniło szkołę? Dzięki platformie TimeTax Online w kilku prostych krokach zgłosisz informacje do Familienkasse, wyślesz Ankietę do sprawdzania prawa do zasiłku a nawet złożysz cały wniosek o Kindergeld!

Sprawdź szczegóły klikając:

TimeTax Online

Do tej pory, wszystkie osoby które uznano w Polsce za nieaktywne zawodowo, mogły pobierać z Polski 500+ i niemiecki Kindergeld w pełnej kwocie. Dla tych osób podwyżka 500+ do 800 zł oznaczać będzie większą kwotę na kontach i brak zmian ze strony niemieckiej. Jest to spowodowane tym iż niemieckie Bundesagentur für Arbeit weryfikuje status zawodowy rodziców w Polsce i na tej podstawie decyduje czy świadczenie Niemieckie pomniejsza o Polskie zasiłki czy nie.

Osoby, które uznawane są za aktywne zawodowo w Polsce, traktowane są przez Familienkasse w inny sposób. Tym osobom również należy się jednocześnie 500+ z Polski (od teraz 800 plus) oraz Kindergeld z Familienkasse. Zasiłek z Niemiec jest jednak pomniejszany o świadczenia z Polski więc w tym przypadku waloryzacja do 800+ spowoduje zmiany w wypłatach. Niemiecki dodatek dyferencyjny pomniejszy się o dodatkowe 300 zł. Krótko mówiąc - sumaryczna kwota możliwa do uzyskania z obu krajów nie zmieni się - rodzice otrzymają w sumie tyle samo pieniędzy, co do tej pory (jeżeli pominiemy zmiany spowodowane kursem euro). Procentowo, większa kwota będzie wypłacana z Polski a mniejsza z Niemiec.

logo TimeTax

Czy informować Familienkasse o 800+ ?

Wielu klientów TimeTax kontaktuje się z naszym Działem Obsługi Klienta aby dowiedzieć się czy muszą podejmować jakiekolwiek działania. Zgodnie z wytycznymi Familienkasse każdą istotną zmianę mogącą mieć wpływ na wypłaty Kindergeld należy jak najszybciej zgłaszać. Najwygodniej zatem wysłać do Familienkasse odpowiednie pismo z wyjaśnieniami i kopią informacji o zmianie kwoty wypłacanego świadczenia w Polsce. Oczywiście z chęcią pomożemy w tej czynności wszystkim zainteresowanym. Wystarczy skorzystać z naszej usługi Pismo do Familienkasse.

A jeżeli nie odpowiedziałeś jeszcze na ostatnią Ankietę z Familienkasse możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Wystarczy skorzystać z usługi Ankieta sprawdzająca prawo do zasiłku, która zapewnia poprawne wypełnienie formularza KG71pl oraz umożliwi jednoczesne dosłanie informacji o zmianach w Polsce.

4.6/5 (49)

Specjalista w zakresie niemieckiego świadczenia rodzinnego Kindergeld jak również w dziedzinie marketingu internetowego i SEO.

Swoje doświadczenie buduje z TimeTax już ponad 5 lat, w trakcie których poznał zawiłe ścieżki administracyjne prowadzące do zakończonego powodzeniem uzyskania zasiłku na dzieci w Niemczech. Bez problemu odpowiada na nawet najtrudniejsze z pytań o niemieckie świadczenie rodzinne. Jeżeli zastanawiasz się czy przysługuje Ci Kindergeld to Tomasz z pewnością pomoże Ci znaleźć odpowiedź.

86 komentarzy

 1. Avatar

  to wychodzi na to że jak ja pracuje w niemczech a żona w polsce to my w sumie nie dostaniemy nic więcej a jak żona kolegi nie pracuje to im przyjdzie o 300 zł więcej na dziecko? zachęta do pracy w polsce jak znalazł. super państwo

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   niestety, tak teraz wygląda sytuacja. Jest to spowodowane faktem iż w Polsce od kiedy 500+ (a teraz 800+) zajmuje się ZUS, czyli od 2022 roku, nie jest już brana pod uwagę sytuacja oskładkowania rodziców. Przed 2022 rokiem wszystkie wnioski składane były w regionalnych jednostkach (najczęściej GOPS-ach), które dowiadując się że jeden z rodziców pracuje za granicą, przekierowywały wniosek do wojewodów. Wówczas w zależności od oskładkowania decydowano o pierwszeństwie wypłaty świadczeń (a rodziny nieoskładkowane w Polsce w ogóle nie otrzymywały 500+). Cała ta procedura i badanie oskładkowania obojga rodziców były na tyle długie i mało efektywne że ówczesny rząd postanowił wszystko uprościć.
   Przerzucając wydawanie decyzji do ZUS-u i zmieniając zasady przyznawania 500+ (czyli umożliwiając pobieranie go nawet rodzicom bez oskładkowania w Polsce) wywrócono do góry nogami dotychczasowe zasady i procedury. Nie tylko w polskich ale także i w zagranicznych urzędach.
   Czy zrobiono to właściwie? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy już Państwu.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Avatar

    Ale czy nie będzie tak że po roku strona DE zażąda zwrotu pobranych świadczeń?
    Bo już tak bywało że ludzie brali tu i tu i nagle dostali pismo że muszą zwrócić kindageld bo pobierają w PL i DE

    Odpowiedz
    • Avatar

     To że polskie przepisy się zmieniły nie oznacza że w Niemczech także je zmieniono. Wg niemieckiego prawa, tak jak do tej pory, jeżeli poza granicami Niemiec rodzice nie mają odprowadzanych składek – pierwszeństwo w wypłacie świadczeń pozostaje po stronie niemieckiej.
     W takim przypadku Kindergeld przysługuje w pełnej wysokości i nie widzimy podstaw do tego aby Familienkasse wzywało o zwrot świadczenia. Nawet jeżeli w Polsce są pobierane jakiekolwiek świadczenia.

     Sytuacja, o której Pan wspomina może mieć miejsce, jeżeli składki rodziców odprowadzane są w Polsce i w Niemczech a Familienkasse nie zostanie poinformowane o pobieraniu świadczeń w Polsce.

     Odpowiedz
     • Avatar

      Pisze w sprawie znajomych z Niemiec, ponieważ zdziwiło mnie ich składanie wniosku.
      On pracuje w De ona jest na wychowawczym w Polsce jednakże mieszkają wszyscy razem z dziećmi w Niemczech (dla jasności ona tutaj jeszcze nie podjęła sie pracy, ponieważ dzieci dopiero poszły do przedszkola) i złożyli wniosek o 800+ który został im defekto przyznany ale ona wypełniając go nie zaznaczyła ze mieszkają za granica. Co im w takim przypadku grozi? Próbowałam delikatnie przekazać im ze to powinno się odbyć w inny sposób i powinni byli jednak poinformować ze tutaj mieszkają, ale nie znamy się tak dobrze i nie miałam odwagi mówić.
      Proszę o informacje żebym mogła pokazać im czarno na białym co musza w pierwszej kolejności zrobić. Myśle, ze jest jeszcze szansa aby ten wniosek anulować bo z tego co mówili to dopiero obowiązuje od czerwca bodajże.

     • Avatar

      Dzień dobry,
      nie zajmujemy się wypełnianiem wniosków o 800+ więc nie znamy dokładnej treści formularza. Oczywiście, w trakcie ich wypełniania należy zawsze podawać prawidłowe dane. W sprawie szczegółów prosimy jednak o kontakt z ZUS.
      Jeżeli natomiast wnioskodawca widnieje w polskim rejestrze meldunkowym jako osoba zameldowana z dziećmi – nie powinno być problemu z uzyskaniem świadczenia z Polski.
      Pozdrawiam

    • Avatar

     Witam.
     Złożyłam wniosek 500+ (teraz 800+) na dziecko urodzone w maju 2023. Wychowuje dziecko w Pl, mąż prqcuje za granicą. Do tej pory nie złożyliśmy wniosku o kindergeld, ale jestem zdziwiona, bo przyszedł taki wniosek na mnie, mimo tego, że to mąż jest przyjęty w Niemczech. Czy to normalne ?

     Odpowiedz
     • Avatar

      Dzień dobry.
      Przy składaniu wniosku o 800+ należy poinformować, że jeden z rodziców dziecka pracuje za granicą. Po otrzymaniu dokumentów polski Wojewoda wszczyna postępowanie w sprawie i wysyła zapytanie do niemieckiego urzędu aby ustalić pierwszeństwo w wypłacaniu świadczeń. To dlatego Familienkasse wysyła pismo do rodzica składającego wnioski o świadczenia w Polsce, aby również złożyć wniosek do niemieckiego urzędu.
      Po nadesłaniu dokumentów i ponownym przeanalizowaniu całości dokumentacji zgromadzonej w sprawie, Wojewoda wydaje, zgodnie z przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, decyzję w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych.
      Jeżeli dostała Pani pismo o złożenie wniosku o Kindergeld – zapraszamy do kontaktu. Pomożemy w formalnościach i uzyskaniu dodatkowych pieniędzy z Niemiec 🙂
      Pozdrawiamy!

     • Avatar

      Witam! Mąż pracuje w Niemczech, a ja z dziećmi mieszkam w Polsce. Z racji posiadania pola ponad 1 hektar płacę KRUS, ale jednocześnie jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna tylko urząd pracy mnie nie ubezpiecza. W Polsce mam więc status osoby bezrobotnej. Czy w takim wypadku mogę otrzymywać w Polsce 800+ i w Niemczech pełną sumę Kindergeld?

     • Avatar

      Dzień dobry,
      nie, niestety nie jest to możliwe. Ubezpieczenie KRUS kwalifikuje Panią w świetle prawa jako osobę “aktywną zawodowo” w Polsce. Wnioski o 800+ i Kindergeld należy oczywiście złożyć, natomiast i w ZUS i w Familienkasse należy przekazać informację o drugim świadczeniu. Kindergeld powinien być pomniejszany o 800+.
      Pozdrawiam

    • Avatar

     Witam, pracuje w Niemczech ponad 4 lata, żona opłaca KRUS.( Nie jest aktywna zawodowo). Czy należy nam się całość zarówno w Niemczech jak i w Polsce ? Obecnie mam Kindergeld pomniejszone o roznice 800+

     Odpowiedz
     • Avatar

      Dzień dobry,
      pojęcie osoby ‘aktywnej zawodowo’ jest trochę inaczej postrzegane przez urzędy, niż mogło by się to wydawać. W Państwa przypadku żona ma w Polsce odprowadzane składki poprzez KRUS. To sprawia że jest uznana za osobę ‘aktywną zawodowo’ i to Polska ma pierwszeństwo w wypłacie świadczeń. Strona niemiecka poprawnie pomniejsza Kindergeld o 800+.
      Pozdrawiam

     • Avatar

      Dzień dobry, samotnie wychowuję dziecko, pracuję w DE. To znaczy, że mogę pobierać Kindergeld i 800 plus jednocześnie? Mieszkamy w PL.

     • Avatar

      Dzień dobry. Od 2022 roku prawo do świadczenia wychowawczego 800+ (dawniej 500+) ma każdy posiadający gospodarstwo domowe w Polsce. Jeżeli Pani składki emerytalno-rentowe są odprowadzane tylko na terenie Niemiec to może Pani pobierać Kindergeld w całości oraz wnioskować o świadczenie wychowawcze 800+.

   • Avatar

    Mąż pobiera kindergeld od 2013 roku i teraz córka kończy 18 lat. Mam rente i teraz doczytalam, że powinnam pobierać pieniądze tu w Polsce, różnice w Niemczech, bosir zmieniły przepisy od 2022. Dobrze to rozumiem, że muszę oddać pieniądze do Niemiec, pomimo iż nigdy nie składałam wniosku w Polsce.

    Odpowiedz
    • Avatar

     Dzień dobry,
     Przede wszystkim proszę pamiętać, że na dziecko które ukończyło 18 lat trzeba złożyć nowy wniosek o Kindergeld. Od początku okresu świadczeniowego 2022/2023, tj. od dnia 1 czerwca 2022 r., zachodzi istotna zmiana, dotycząca wpłaty świadczenia wychowawczego przyznawanego w związku z zastosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Na podstawie przepisów krajowych, po spełnieniu warunków, świadczenie przyznawane są w pełnej wysokości, niezależnie od wyznaczonego przepisami unijnymi państwa pierwszeństwa.
     Jeżeli nie pobierali Państwo świadczenia wychowawczego w Polsce, można wystosować pismo do Familienkasse aby Niemiecki urząd wysłał prośbę do Polskiego Wojewody o wydanie decyzji na wypłatę świadczenia wychowawczego „wstecz”. Dopiero po uzyskaniu odpowiednich decyzji z Polski, Familienkasse może się ustosunkować do sprawy wypłaty świadczeń Kindergeld, w zależności od rodzaju pobieranej renty.

     Odpowiedz
    • Avatar

     Dzień dobry mieszkam z rodziną w Niemczech czy jeśli ja pracuje a żona robi Ausbildung, pobieramy kindergeld, czy możemy złożyć wniosek o 800+?

     Odpowiedz
     • Avatar

      Dzień dobry,
      wniosek 800+ można złożyć w przypadku, kiedy prowadzi się gospodarstwo domowe na terenie Polski oraz kiedy dzieci mieszkają i uczą się w Polsce. Jeżeli spełniają Państwo te warunki, to od 1 lutego 2024 r. ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i będzie trwał do 31 maja 2025 r
      Pozdrawiamy

     • Avatar

      Witam! Mąż pracuje w Niemczech a ja z dziećmi mieszkam w Polsce i jestem nieaktywna zawodowo. Czy w takim razie na każde dziecko przypada pełna suma 800 + i pełne Kindergeld czyli teraz 250 euro? Pytam bo dostaje sprzeczne informacje od różnych osób

     • Avatar

      Dzień dobry.
      Definicja osoby ‘nieaktywnej zawodowo’, z punktu widzenia urzędów, to osoba która w danym kraju nie ma odprowadzanych konkretnych składek.
      Jeżeli nie jest Pani zatrudniona, nie pobiera Pani żadnych świadczeń, bezrobotnego itp. – zgodnie z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego to strona Niemiecka ma pierwszeństwo w wypłacie świadczeń.
      W takim przypadku jest możliwe pobieranie i 800+ z Polski i Kindergeld z Niemiec.
      Pozdrawiam

   • Avatar

    Panie Tomaszu mam takie pyranie. Maż pracowal w Niemczech a ja z dziećmi mieszkamy w Polsce i mąz nie pobieral żadnych świadczeń za granica a ja pobieralam w Polsce rodzinne i 500 plus. I niestety urzad Polski sie dopatrzyl tego to bede musiala oddawac w Polsce rodzinne i 500 plus pomimo ze za granica niczego nie pobieralam

    Odpowiedz
    • Avatar

     Dzień dobry,
     proszę pamiętać, że jakichkolwiek urzędów, polskich czy niemieckich, nie interesuje czy Państwo pobieraliście inne świadczenia czy nie. Urząd zawsze analizuje czy macie/mieliście Państwo prawo do takich świadczeń. A to różnica. Nie składanie wniosków i nie uzyskiwanie decyzji (przyznających bądź odmownych) zawsze rodzi problemy i działa na niekorzyść danej rodziny. Niestety, jeżeli składając wnioski w Polsce nie informowano że jeden z rodziców pracuje w Niemczech, Polska może zażądać zwrotu niesłusznie wypłaconego świadczenia.
     Składając wniosek o Kindergeld uzyskać można świadczenie jedynie za 6 miesięcy wstecz. Sugeruję zatem jak najszybsze złożenie wniosku, aby otrzymać jak najwięcej pieniędzy od strony niemieckiej. Można tego dokonać za pomocą naszej platformy TimeTax Online. Jest to najszybsza metoda gdyż całą dokumentację można przesłać do nas elektronicznie a do wypełnienia jest elektroniczny formularz.
     Pozdrawiamy.

     Odpowiedz
     • Avatar

      Witam,
      Ja pracuje w Niemczech żona jest w Polsce z dziećmi. Teraz żona planuje mini job robić online z Polski. Czy w tym wypadku przysługuje 800 i kindergeld ?

     • Avatar

      Dzień dobry,
      800+ przysługuje teraz niezależnie od tego czy którykolwiek z rodziców ma składki odprowadzane w Polsce czy nie.
      Niemcy jednak nadal to weryfikują. Jeżeli którykolwiek z rodziców będzie miał odprowadzane składki – pomniejszą Kindergeld o 800+. Jeżeli składek nie ma odprowadzanych – KG przysługuje w całości, razem z 800+.
      Minijob (czy jakakolwiek inna praca żony u niemieckiego pracodawcy) nie zmienia sytuacji oskładkowania w Polsce. Familienkasse wymaga jednak zgłoszenia faktu podjęcia / zmiany pracy każdego rodzica. Na naszej platformie TimeTax Online można skorzystać z usługi Pismo do Familienkasse. Chętnie pomożemy przekazać wszystkie informacje do niemieckiej instytucji.
      Pozdrawiam

   • Avatar

    A co w przypadku gdy oboje rodzice pracują za granicą a dzieci przebywają jeszcze chwilowo w Polsce

    Odpowiedz
    • Avatar

     Rodzic, który posiada meldunek z dziećmi w Polsce może złożyć wniosek o 800+ i jednocześnie pobierać całość Kindergeld do czasu przebywania i nauki dzieci w Polsce

     Odpowiedz
  • Avatar

   A co w sytuacji jeśli mieszka się z dzieci w Polsce i obydwoje rodzice dojeżdżają do pracy w. Niemchech ? Należy się cały kg i 800 plus czy jakoś pomniejszony ?

   Odpowiedz
   • Avatar

    Witamy,
    jeżeli prowadzą Państwo gospodarstwo domowe w Polsce i odprowadzają składki w Niemczech, to można pobierać Kindergeld w pełnej wysokości z racji odprowadzanych składek oraz 800+ w związku z prowadzonym gospodarstwem domowym w Polsce.
    Pozdrawiamy!

    Odpowiedz
   • Avatar

    Też mam te sytuacje. Ciekawe

    Odpowiedz
 2. Avatar

  a jak dalej z pracownikami delegowanymi?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   zmiana kwoty polskich świadczeń z 500 zł do 800 zł nie zmienia niczego w przypadku pracowników delegowanych. Zasady pozostają cały czas takie same.
   Familienkasse przyjmuje że jeżeli w Polsce na dzieci pracownika delegowanego może przysługiwać jakiekolwiek świadczenie rodzinne (800+, polskie rodzinne itp.) to Kindergeld nie będzie wypłacany. Przyjmujemy tym samym że na dzieci niepełnoletnie Kindergeld nie przysługuje. O Kindergeld można się starać w takim przypadku na dzieci pełnoletnie pod warunkiem nie przysługiwania zasiłku rodzinnego.

   Odpowiedz
  • Avatar

   Witam a ja chciałam się zapytać czy może wiadomo dlaczego są opuznienia w wypłacie kindergeld ? Czekamy już miesiąc na wypłatę . Czy jest to prawda że Niemcy muszą aktualizować system ?

   Odpowiedz
   • Avatar

    Dzień dobry,
    nie dotarła do nas wiadomość o aktualizacji systemów. Skąd zdobyła Pani taką informację?
    Najczęściej 1-2 tygodniowe opóźnienia opóźnienia wynikają z problemów wewnętrznych w Familienkasse.
    Dłuższe opóźnienia to przeważnie oznaka że urząd wstrzymał wypłatę Kindergeld. Wówczas bardzo prawdopodobne że urząd
    • wysłał do nas jakieś pismo i czeka na odpowiedź,
    • została kiedyś wystawiona decyzja informująca o przysługiwaniu Kindergeld do tej daty,
    • w jakiejś korespondencji zaznaczono że do tej daty np.: trwa zatrudnienie w Niemczech albo nauka dziecka.
    Nie jesteśmy w stanie podać więcej informacji bez analizy Pani sytuacji rodzinnej.

    Odpowiedz
    • Avatar

     Nie dostaliśmy żadnego pisma że kindergeld nie zostanie wypłacony . U nas jest taka sytuacja że pobieramy pełne w Niemczech i w Polsce , jestem nie pracująca na niemieckim ubezpieczeniu w aok . Zawsze max 5 pieniądze były na koncie a teraz Familienkassa już za 2 miesiące musi nam wypłacić . I nie wiemy co jest powodem że nie dostaliśmy wypłacone kindergeld

     Odpowiedz
     • Avatar

      Ciężko w takim razie podać jakikolwiek powód.
      Sugeruję skorzystanie z naszej usługi Telefon / Pismo do urzędu Familienkasse.
      Po takim kontakcie przeważnie dowiadujemy się dlaczego wstrzymano świadczenie i/lub klienci otrzymują pismo, na które należy odpowiedzieć.
      Z usługi można skorzystać za pomocą naszej wygodnej platformy TimeTax Online.
      Pozdrawiam

   • Avatar

    Czy ważne jest to że osoba pobierająca świadczenie kindergeld ubiega się również o 500+. Czy muszą to być mąż kindergeld a żona w Polsce? Zastanawiam się czy przez taki mały błąd nie będę zwracal

    Odpowiedz
    • Avatar

     Dzień dobry,
     w Polsce nie ma znaczenia kto wnioskuje o świadczenie 500+/800+. Ważne aby ‘rodzina’ zawnioskowała o wszystkie możliwe świadczenia w Polsce.
     W Niemczech wnioskodawcę ustala się na podstawie sytuacji rodzinnej. Najczęściej będzie to jednak osoba pracująca w Niemczech.
     Pozdrawiam

     Odpowiedz
   • Avatar

    Dzień dobry, właśnie dostałam zawiadomienie z zus, że urząd wojewódzki sprawdza mój wniosek o 500+za rok 2023/2024 podg kątem, czy miały zastosowanie przepisy o koordynacji zabezpieczeń społecznych. Mąż pracował roku 2023 przez krótki czas w Niemczech (własna działalność, zaświadczenie A1), ale nie pobierał żadnych pieniędzy tam. Czy każą mi zwracać świadczenie?

    Odpowiedz
    • Avatar

     Dzień dobry,
     w trakcie pobierania świadczeń miejsce pobytu i pracy każdego z rodziców należy zgłaszać odpowiednim organom. Jeżeli takiej informacji urzędy nie dostały – teraz będą ponownie analizować całą sprawę i zmieniać treść wydanych przez siebie decyzji.
     Jeżeli jednak przez cały okres pobierania 500+ chociaż jeden z rodziców miał składki odprowadzane w Polsce – świadczenie przysługiwało i decyzja nie powinna tego zmieniać.
     Szczegóły pozna Pani jednak kiedy urząd wyśle szczegóły pisemnie.
     Pozdrawiam

     Odpowiedz
     • Avatar

      Dziękuję za odpowiedź, zgłaszałam to w ZUS, dlatego mnie dziwi ta informacja. Ale obydwoje odprowadzamy składki w Polsce, więc mam nadzieję, że nie będą mi robić problemów.

  • Avatar

   Pobierałam kindergeld a 500 nie od 1.06.2022 roku bo mi tak kazano może żądać zwrotu 500. Nie pracowałam i nie pracuje .mąż w Niemczech pracuje pobiera pełne kg .

   Odpowiedz
   • Avatar

    Dzień dobry. Jeżeli prowadzą Państwo gospodarstwo domowe w Polsce i odprowadzają składki w Niemczech, to można pobierać Kindergeld w pełnej wysokości z racji odprowadzanych składek oraz 800+ w związku z prowadzonym gospodarstwem domowym w Polsce. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod numerem 774 455 030

    Odpowiedz
 3. Avatar

  Witam nie rozumiem już tego wszystkiego jestem osobą bezrobotną od 2023 od lutego wcześniej byłam na macierzyńskim . Z tego co czytam to ze względu że nie jestem aktywna zawodowo w Polsce a mąż pracuje w niemczech to powinno nam się należeć kidergeld i 800plus .

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   w przypadku przepisów dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego wyrażenie ‘aktywność zawodowa’ jest inaczej interpretowane niż często myślimy. Dla urzędów, osoba ‘nieaktywna zawodowo’ to osoba, która nie tylko nie pracuje, ale również nie ma w danym kraju odprowadzanej składki rentowno-emerytalnej. Jeżeli zatem w Polsce jeden z rodziców jest np. zarejestrowany jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy ale pobiera zasiłek dla bezrobotnych, pobiera zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia albo nawet pobiera rentę – mimo iż teoretycznie nie pracuje, będzie traktowany jako osoba ‘aktywna zawodowo’.
   W przypadku męża, jeżeli jest delegowany do pracy w Niemczech od polskiego pracodawcy na podstawie A1, zapewne także ma w Polsce odprowadzaną składkę rentowo-emerytalną.
   Jeśli u Państwa taka sytuacja nie występuje (rzeczywiście nie mają Państwo odprowadzanej powyższej składki w Polsce) można spróbować zgłosić taką informację do Familienkasse z prośbą o analizę już wypłacanego świadczenia.
   Pozdrawiamy!

   Odpowiedz
 4. Avatar

  Witam
  Ja pracuje w Niemczech
  A żona jest w polsce nie pracuje ,jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna,nie pobiera zadnych zasilków
  Pobieram kindergeld
  Czy nalezy sie 800 plus?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   500+ (800 plus) obecnie przysługuje zawsze dla opiekuna, który jest zameldowany wraz z dzieckiem w Polsce. Na tą chwilę nie ma tu żadnego kryterium ograniczającego przyznanie (nie trzeba być aktywnym zawodowo, mieć określonych dochodów, pracować tylko w PL, itd.).
   Sugerujemy złożenie elektronicznego wniosku do ZUS o przyznanie polskiego świadczenia.
   Jeżeli wg. prawnych kryteriów żona nie jest aktywna zawodowo a Pan pracuje u Niemieckiego pracodawcy – Kindergeld nie powinien zostać pomniejszony. Trzeba jednak poinformować Familienkasse o przyznaniu świadczenia z Polski.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Avatar

    Witam serdecznie,

    Czy mogę pobierać 800+ jeśli cała rodzina mieszka w Niemczech? Ja pracuje a żona robi zawód ale też pobiera kindergeld.

    Odpowiedz
    • Avatar

     Dzień dobry,
     sytuacja jest trochę skomplikowana, dlatego… proszę spróbować. Aby uzyskać 500+/800+ rodzice powinni umieć udowodnić wspólne zamieszkanie z dzieckiem. Wspólne zamieszkanie najłatwiej udowodnić za pomocą potwierdzenia meldunku.
     Pytanie, czy posiadają Państwo meldunek tylko w Niemczech czy również i w Polsce?
     Potwierdzenie takiego meldunku / meldunków proszę dołączyć do wniosku o 800+ i czekać na decyzję.
     ZUS zadecyduje czy jest możliwość uzyskiwania świadczenia w Państwa przypadku.
     Pozdrawiam.

     Odpowiedz
 5. Avatar

  Witam ja nie mam odprowadzanej składki ale tez nie jestem zarejestrowana w PUP i nie pobieram zasiłków , złożyłam o 800+ ale mąż pobiera kindageld . Proszę mi powiedzieć czy w tej sytuacji musi mąż powiadomić Familienkasse ? Dodam ze 800+ przyznali mi dopiero w grudniu tzn 500+ dziękuje za odpowiedz

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   obowiązkiem osoby pobierającej Kindergeld jest zgłoszenie wszystkich sytuacji mogących mieć wpływ na pobierane świadczenie.
   Przyznanie 800+ (500+) jest taką sytuacją.
   W TimeTax chętnie pomagamy także i w takich sprawach. Zapraszamy do założenia darmowego konta na Timetax Online i skorzystania z usługi Pismo do Familienkasse.
   Pozdrawiamy!

   Odpowiedz
 6. Avatar

  Dzień dobry, ja jestem na rencie inwalidzkiej w Polsce a żona pracuje w DE i tam jest wypłacany kindergeld, to ja w Polsce mogę też pobierać 800+?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   jeżeli przebywa Pan z dziećmi w Polsce proszę w Polsce złożyć wniosek o polskie świadczenia (800+, rodzinne itd).
   800+ powinno zostać przyznane.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Avatar

   Witam.
   Sytuacja jest taka że pracuje i zameldowany jestem w Niemczech wraz z córką i partnerką. Partnerką i dziecko mają też meldunek w Polsce. Partnerka nie pracuje
   Czy w takiej sytuacji należą się oba świadczenia ?

   Odpowiedz
   • Avatar

    Dzień dobry,
    jeżeli partnerka z córką mają meldunek w Polsce i tam mieszkają – nie powinno być problemów ze z uzyskaniem obu świadczeń.
    Prosimy złożyć wnioski o wszystkie świadczenia i wówczas wydane decyzje potwierdzą gdzie i jakie świadczenie się należy.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Avatar

     Dzień dobry, pracuje i mieszkam w de i pobieram Kindergeld mam też meldunek w Polsce czy należy mi się 800+

     Odpowiedz
     • Avatar

      Dzień dobry,
      jeżeli dzieci wraz z opiekunem mieszkają w Polsce to na te dzieci również przysługuje 800+ dla tego opiekuna.
      Pozdrawiam

 7. Avatar

  Dzień dobry.
  A ja mam pytanie mąż pracuje w Danii ja z synem w Polsce nie pracuje , pobieram obecnie 800+ czy w Danii można się starać o jakieś pieniądze na dziecko?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   nie zajmujemy się ani rozliczaniem podatku z Danii ani świadczeniami rodzinnymi z tego kraju.
   Niestety, w tym przypadku, nie jesteśmy w stanie pomóc.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Avatar

   Pracowałam w Niemczech. Tam urodziłam dzieci . Oczywiście otrzymywałam kindergeld. Postanowiłam z dziećmi wrócić do kraju. Poinformowałam o tym fakcie familienkasse i złożyłam wniosek na męża o kindergeld ponieważ mąż w dalszym ciągu został w Niemczech . Ze względu na to że mam ziemie zarejestrowałam się w Krus. Czy mogę pobierać 800+ a mąż pracując w Niemczech kindergeld?

   Odpowiedz
   • Avatar

    Dzień dobry. Mogą Państwo wnioskować o świadczenie wychowawcze 800+ oraz pobierać Kindergeld. Jednak ze względu, że KRUS odprowadza składki emerytalno-rentowne to pierwszeństwo w wypłacaniu świadczeń ma Polska i Kindergeld powinien być wypłacany w pomniejszeniu o Polskie świadczenia. Oczywiście wnioskodawca ma obowiązek niezwłocznie poinformować Familienkasse o zaistniałej zmianie. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami pod numerem 774 455 030

    Odpowiedz
 8. Avatar

  Witam serdecznie. Moja sytuacja wyglada następująco … do tej pory pobierałem z ZUS 500/800+, pracowałem w polskiej firmie ale na terenie Niemiec (statek śródlądowy pod niemiecką banderą). Teraz zmieniam zatrudnienie na umowę z niemiecką firmą. Niepracująca i nie zarejestrowana w PUP żona wraz z dziećmi przebywa w Polsce. Pytanie: czy do tej pory należał mi się kindergeld? I czy po złożeniu wniosku do familienkasse, przysługiwać mi będą oba świadczenia w pełnym wymiarze, czy pomniejszone?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry.
   Jeżeli do tej pory pracował Pan w Polskiej firmie, to wszystko zależy gdzie miał Pan odprowadzane składki. Jeżeli składki były odprowadzane w Niemczech to mógł Pan wnioskować i Kindergeld prawdopodobnie byłby przyznany.
   Jeżeli Składki były odprowadzane w Polsce, to Kindergeld nie był by przyznany.

   Natomiast jeżeli aktualnie planuje Pan zmianę pracodawcy na Niemieckiego, można wnioskować o Kindergeld i na pewno zostanie on przyznany. Jeżeli żadne z rodziców nie ma odprowadzanych składek na terenie Polski, tylko na terenie Niemiec, to w tym przypadku pierwszeństwo w wypłacaniu świadczeń mają Niemcy i Kindergeld (250euro na każde dziecko) oraz wychowawcze (800+) będą wypłacane w całości.

   Przy odprowadzanych składkach w Niemczech zawsze przy składaniu wniosku o Kindergeld wnioskujemy o wypłatę świadczenia za 6 miesięcy wstecz od miesiąca kiedy składany jest wniosek ( jeżeli praca była wykonywana ).

   Odpowiedz
 9. Avatar

  Dzień dobry,
  mam pytanie. Jestem nieaktywna zawodowo, tata moich dzieci pracuje w Niemczech. Dotychczas pobierałam samo Kindergeld. Zastanawiam się, czy jeśli zacznę pobierać 800+ to nie stracę Kindergeld? Czy przysługują mi obydwa świadczenia?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry.
   Wszystko zależy gdzie ma Pani odprowadzane składki, tzn gdzie Pani jest ubezpieczona. Jeżeli odprowadza Pani składki emerytalno-rentowne w Polsce, to Polska powinna mieć pierwszeństwo w wypłacaniu świadczeń, a Niemcy powinny wypłacać dodatek referencyjny. Jeżeli Pani nie odprowadza składek w Polsce, to pierwszeństwo w wypłacaniu świadczeń mają Niemcy i mogą Państwo pobierać jednocześnie Kindergeld oraz 800+ w pełnych wysokościach.
   Pozdrawiamy!

   Odpowiedz
 10. Avatar

  Dzień dobry,
  mam pytanie ws. wypełnienia wniosku 800+ na kolejny okres rozliczeniowy. Mąż pracuje za granicą, ja pracuję w Polsce. Pobieramy 800+ oraz kindergeld. Przy wypełnianiu wniosku o 800+ pojawia się pytanie czy małżonek pracujący za granicą złożył wniosek o wypłatę świadczenia za granicą. Tu mamy problem, bo nie składaliśmy w ostatnim czasie nowego wniosku o kindergeld. Jest on wypłacany od 2022 roku kiedy urodziło nam się dziecko i wtedy były składane dokumenty. Nie chcę wprowadzać polskich organów w błąd, ponieważ w składanym wniosku deklarujemy się że pobieramy świadczenie z granicą, a w kolejnym pytaniu informujemy, że nie składaliśmy żadnych dokumentów – nasuwa się zaraz TO JAK NAM WYPŁACAJĄ KINDERGELD I NA JAKIEJ PODSTAWIE. Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam serdecznie
  !

  Odpowiedz
 11. Avatar

  Witam. Od 2022 pracuję w Niemczech. Mam dwoje dzieci i żonę która nie pracuje i mieszkają w Polsce. Mam przyznany Kindergeld na dwoje dzieci jednak nie jest to pelna kwota a tylko połowa na obydwoje dzieci. Mimo wysłania dokumentów z ZUSu do famillienkasse w październiku tamtego roku ze żona nie ma dochodów i nie jest zarejestrowana w urzędzie pracy, nie pobiera również rodzinnego nie ma żadnej odpowiedzi z famillienkasse na ten temat to nadal wypłacane jest już Tyle czasu połowa kindergeld. Żona po prostu dostaje wyrównanie w postaci 66euro na jedno dziecko z racji tego że ma 800+. Jednak tak powinno być jeżeli żona ma dochody w Polsce. Prosiłbym o pomoc w tej kwestii. Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   pełna wysokość Kindergeld przysługuje w przypadku kiedy jeden z rodziców pracuje na terenie Niemiec, a drugi rodzic jest osobą nieaktywną oraz nie ubezpieczoną w Polsce.
   Można ponowić informacje do Familienkasse odnośnie pełnego świadczenia.

   Jeśli chcieliby Państwo skorzystać z naszej pomocy w kontakcie z Familienkasse, to zapraszamy do współpracy poprzez naszą platformę TimeTax Online
   Pozdrawiamy!

   Odpowiedz
 12. Avatar

  Dzień DOBRY
  Od wrzesnia 2021 pobieram 500+ obecnie 800+ i mąż kindergeld z Niemiec. W lipcu 2023 maz zmienił pracodawce ale nie powidomił Familienkasse , i za okres od sierpnia do grudnia nie otrzymaliśmy Kindergeld, Dlaczego, jaki moze byc powód??? natomiast od grudnia 2023 za porozumieniem stron rozwiazana umowa o prace w niemczech do lutego 2024 w zwiazku z operacja w polsce. od marca 2024 podjał prace w niemczech. Co w takiej sytuacji czy teraz nalezy sie kindergeld ???

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   przede wszystkim należy niezwłocznie poinformować Familienkasse o wszystkich zaistniałych zmianach, które mogą mieć wpływ na wypłatę świadczenia. Można domniemać, że poprzednia umowa o pracę była na czas określony i stąd brak wypłacanego świadczenia, a można też domniemać że Familienkasse wysłało Państwu pismo na które urząd nie otrzymał odpowiedzi.

   Można wysłać pisemne zapytanie odnośnie braku wypłacanego świadczenia. Jeśli chcieliby Państwo skorzystać z naszej pomocy w kontakcie z Familienkasse, to zapraszamy do współpracy poprzez platformę TimeTax Online
   Pozdrawiamy!

   Odpowiedz
 13. Avatar

  Dzień Dobry
  Moja partnerka jest zameldowana z naszą córką w Niemczech, ja jestem zameldowany i pracuję w Polsce . Moja partnerka dostaje kindergeld. Czy ja mogę ubiegać się dla naszej córki o 800+?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   o 800+ powinien wnioskować rodzic, który jest z dzieckiem zameldowany w Polsce.
   ZUS przeanalizuje sytuację i wystawi decyzję przyznającą bądź odmowną.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 14. Avatar

  Dzień dobry. Mieszkam i pracuje w Polsce. Pobieram na syna 800+. Nie jestem w związku z ojcem dziecka. Od kilku miesięcy on przeniósł się do Niemiec i też tam pracuje. Czy musze wpisywać we wniosku o 800+ że drugi rodzic mieszka i pracuje za granicą lecz nie pobiera żadnego swiadczenia? Jeszcze jest taka sprawa , że ja matka dziecka złożyłam wniosek o kindergeld , bo dowiedziałam się, że mogę z pomoca ojaca syna. Było to w lutym i niemam jeszcze decyzji. Jestem w kropce. Ponieważ niewiem jak wypełnić teraz polski wniosek.

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   we wniosku o polskie świadczenia zawsze należy podać że jeden z rodziców pracuje za granicą. Decyzje w sprawach Kindergeld wydawane są do 6-ciu miesięcy, ale zazwyczaj nie trwa to dłużej niż 3 miesiące. Nie wiemy co było wpisane we wniosku i gdzie wysłano dokumenty więc z ograniczonymi danymi nie będziemy w stanie pomóc bardziej szczegółowo. Jeżeli będzie Pani potrzebować dodatkowej pomocy, wysłać jakieś pismo, odpowiedzieć na pytania urzędu bądź złożyć wniosek – serdecznie zapraszamy na naszą platformę TimeTax Online.
   Pozdrawiamy!

   Odpowiedz
 15. Avatar

  Witam serdecznie. Mamy taki problem. Mąż pracuje w Niemczech i do tej pory pobieralismy kindergeld na dzieci od 4 miesięcy mąż nie dostaje nic. Ja pracuje w polsce i mieszkam razem dzuecmu również w Polsce i nigdy nie pobierałam swuadczenua 500+.Jaka moze byc przyczyna wstrzymania wypłaty kindergeld? Maz nie dostałł żadnego pisma nic. Sam wysłał do familienkasse dwa zapytania które zostały , bez odzewu

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   ciężko jest odpowiedzieć nie znając Państwa szczegółowej sytuacji.
   Ze swojej strony mogę zaproponować jak najszybsze złożenie wniosków o 800+ w Polsce (bo Familienkasse prędzej czy później poprosi Państwa o decyzję przyznającą/odmowną za to świadczenie). Składanie wniosków o wszystkie świadczenia to kluczowa kwestia w tym przypadku.
   Nasi specjaliści mogą jednak pomóc w uzyskaniu informacji, dlaczego wypłata świadczenia została przerwana. Zapraszamy do zapoznania się z usługą Pismo do Familienkasse, która jest także dostępna w wersji online, na naszej platformie TimeTax Online.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Avatar

    Maż pojechał na kontrakt z Polski do Niemiec na polskiej umowie ma tam meldunek mam pełnoletniom córkę która się uczy czy należy się jej kindergel

    Odpowiedz
    • Avatar

     Dzień dobry,
     jeżeli mąż pracuje w delegacji i przebywa w Niemczech przez minimum pół roku oraz w Polsce nie przysługują świadczenia 800+ ani rodzinne – Kindergeld można pobierać.
     Zachęcamy do złożenia wniosku o Kindergeld przez naszą przyjazną platformę: TimeTax Online. Specjaliści wypełnią wymagane dokumenty i dostarczą je do Familienkasse.
     Pozdrawiamy!

     Odpowiedz
 16. Avatar

  Dzień dobry od maja 2024 r moja firma została zawieszona wraz z dziećmi jestem na ubezpieczeniu męża który pracuje w Niemczech ja i dzieci mieszkamy w Polsce
  Czy będzie nam się należało 800+ i kindergeld
  Pani w ZUS twierdzi że nie ma czegoś takiego jak zasiłek na dzieci z obu państw ?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   całe szczęście to nie pani z ZUS będzie wystawiać dla Państwa decyzje w sprawach 800+ czy Kindergeld. Zajmą się tym organy, które mają zdecydowanie więcej informacji na temat obecnych przepisów.
   Jeżeli mąż pracuje u niemieckiego pracodawcy, oraz od czerwca w Polsce nie ma Pani odprowadzanych składek, jest Pani w świetle prawa osobą ‘nieaktywną zawodowo’.
   To oznacza, że strona niemiecka ma pierwszeństwo w wypłacie świadczeń rodzinnych. Należy się zatem Kindergeld w całości, bez pomniejszania.
   Obecne przepisy w Polsce umożliwiają pobieranie 800+ praktycznie wszystkim rodzicom, których dzieci przebywają i uczą się w Polsce. Oznacza to że również i 800+ będzie przysługiwać w całości.
   Najlepiej zatem zgłosić do Familienkasse Pani obecną sytuację zawodową poprawnie udokumentowując całą sytuację. Z takiej usługi można skorzystać także w naszej firmie – zdalnie.
   Zapraszamy do skorzystania z usługi Pismo do Familienkasse na platformie TimeTax Online.
   Pozdrawiamy!

   Odpowiedz
 17. Avatar

  Witam.
  Mieszkamy w Niemczech, mąż ma tutaj gewerbe. Pobiera kindergeld. Ja planuje wracać z dziećmi do Polski.W Polsce będę podpięta pod Krus jako domownik rolnika zebysmy mieli ubezpieczenie.Czy nalezy nam sie z obu Państw 800 i kindergeld czy kindergeld o pomniejszoną kwote a w polsce cale 800 plus.Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Avatar

   Witamy,
   w Polsce proszę zawnioskować o 800+. Jest to konieczne, bo od momentu w którym będzie Pani ubezpieczona w KRUS Polska będzie miała pierwszeństwo w wypłacie świadczeń. Tym samym Kindergeld powinien być pomniejszany.
   Wszystkie fakty trzeba poprawnie zgłosić do Familienkasse odpowiednio je udokumentowując. Chętnie pomożemy Państwu w tej procedurze świadcząc usługę Pismo do Familienkasse. Jest ona dostępna na platformie TimeTax Online.
   Proszę pamiętać, że wszystkie fakty istotne w kwestii rodziny należy zawsze zgłaszać do Familienkasse bez zbędnej zwłoki aby uniknąć przykrych konsekwencji.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 18. Avatar

  Witam,
  pracuje w Niemczech a zona opiekuje sie dziecmi w Polsce i jest nie aktywna zawodow i pobiera 800+ oraz KG ( pełne ). Czy jezeli bede dalej pracowal w Niemczech i w Polsce mam okazje dorobic na 1/8 etatu czy zajdzie koordynacja?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   koordynacja zawsze zachodzi kiedy jeden z rodziców pracuje w innym kraju.
   Jeżeli jednak podejmie Pan w Polsce pracę i będzie miał Pan w Polsce odprowadzane składki – za ten okres nie przysługuje Państwu i 800+ i pełny Kindergeld. W tym czasie Kindergeld powinien być pomniejszany o 800+.
   Oczywiście, wszystko należy zgłosić w polskich i niemieckich urzędach.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 19. Avatar

  Dzień dobry. Ja jestem bezrobotna a mąż pracuje w Szwajcarii. Nigdy nie pobierałam tu żadnych zasiłków. Teraz w Szwajcarii prosili o zwrot dość sporej kwoty związku z zmianami do wpłaty na dzieci. Co mam zrobić i o co w tym chodzi.

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry, niestety nie posiadamy wystarczającej wiedzy, by udzielić odpowiedzi na pytanie dotyczące decyzji szwajcarskiego urzędu. Jeżeli chodzi o świadczenia rodzinne działamy w zakresie Holandii i Niemiec. Pozdrawiamy

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też