NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online
NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online
Strona główna 9 Niemcy 9 DE - rodzinne 9 Kindergeld a 800 plus – jakie zmiany czekają Polaków?

Kindergeld a 800 plus – jakie zmiany czekają Polaków?

gru 20, 2023

Już w 2024 roku osoby korzystające ze wsparcia Państwa pod postacią 500+ ucieszą się z waloryzacji tego świadczenia. Od nowego roku rodzice pociech będą mogli spodziewać się na swoich kontach wyższych środków wypłacanych przez Państwo Polskie, mianowicie 800 zł na każde dziecko. Czy potrzebne będą nowe wnioski? Jeżeli tak, to kto powinien je złożyć? I czy nowa kwota wpłynie na otrzymywane świadczenie Kindergeld z Niemiec?

czworo uśmiechniętych dzieci zadowolonych z 800 plus

800 plus – od kiedy?

Zgodnie z rządowymi informacjami 2024 rok jest pierwszym z lat, w którym waloryzacji ulega program “rodzina 500+”. Od 01.01.2024 najpopularniejsze świadczenie w Polsce będzie wypłacane w kwocie 800 zł. Program ten od 01.04.2016 roku występował w kwocie 500 zł miesięczne. Z początku tylko na drugie i każde kolejne dziecko (po spełnieniu kryterium dochodowego) lecz od 01.07.2019 jest dostępny także na pierwsze dziecko (i już bez wspomnianego kryterium). Od 01.06.2022 przyznawaniem popularnej ‘pięćsetki’ zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS. Tam też należy składać wniosek o każdy nowy okres zasiłkowy. Można to zrobić za pośrednictwem:

 • rządowego portalu Emp@tia,
 • strony internetowej swojej bankowości internetowej,
 • portalu internetowego PUE ZUS.

Jak informuje ZUS – o zwaloryzowane świadczenie, czyli “800 plus”, nie trzeba jednak wnioskować jeżeli obecnie pobieramy 500+. Oznacza to, że skoro staraliśmy się o wypłatę z programu rodzina 500 plus w okresie zasiłkowym 01.06.2023 – 31.05.2024 to podwyższona kwota automatycznie pojawi się na kontach rodziców.

800 plus a Kindergeld – zmiany od 2024 roku

Od kiedy programem rodzina 500+ zajmuje się ZUS, świadczenie to wypłacane jest niezależnie czy w Polsce rodzice są aktywni zawodowo czy nie – od 06.2022 program rodzina 500+ zmienił się w tak zwane świadczenie gwarantowane. Co jednak z Kindergeldem pobieranym przez Polaków? Zmiana kwoty wypłacanej w Polsce będzie mieć wpływ tylko na pewną grupę osób pobierających świadczenie Kindergeld. Wyjaśnijmy dlaczego.

Jak dobrze wiemy – niemieckie świadczenie rodzinne przysługuje obecnie w kwocie 250 euro, niezależnie od ilości dzieci w gospodarstwie domowym.

Do tej pory, wszystkie osoby które uznano w Polsce za nieaktywne zawodowo, mogły pobierać z Polski 500+ i niemiecki Kindergeld w pełnej kwocie. Dla tych osób podwyżka 500+ do 800 zł oznaczać będzie większą kwotę na kontach i brak zmian ze strony niemieckiej. Jest to spowodowane tym iż niemieckie Bundesagentur für Arbeit weryfikuje status zawodowy rodziców w Polsce i na tej podstawie decyduje czy świadczenie Niemieckie pomniejsza o Polskie zasiłki czy nie.

Osoby, które uznawane są za aktywne zawodowo w Polsce, traktowane są przez Familienkasse w inny sposób. Tym osobom również należy się jednocześnie 500+ z Polski (od teraz 800 plus) oraz Kindergeld z Familienkasse. Zasiłek z Niemiec jest jednak pomniejszany o świadczenia z Polski więc w tym przypadku waloryzacja do 800+ spowoduje zmiany w wypłatach. Niemiecki dodatek dyferencyjny pomniejszy się o dodatkowe 300 zł. Krótko mówiąc – sumaryczna kwota możliwa do uzyskania z obu krajów nie zmniejszy się – rodzice otrzymają w sumie tyle samo pieniędzy, co do tej pory (jeżeli pominiemy zmiany spowodowane kursem euro). Procentowo, jeszcze większa kwota będzie wypłacana z Polski a mniejsza z Niemiec.

logo TimeTax

Czy informować Familienkasse o 800+ ?

Wielu klientów TimeTax kontaktuje się z naszym Działem Obsługi Klienta aby dowiedzieć się czy muszą podejmować jakiekolwiek działania. Zgodnie z wytycznymi Familienkasse każdą istotną zmianę mogącą mieć wpływ na wypłaty Kindergeld należy jak najszybciej zgłaszać. Najwygodniej zatem wysłać do Familienkasse odpowiednie pismo z wyjaśnieniami i kopią informacji o zmianie kwoty wypłacanego świadczenia w Polsce. Oczywiście z chęcią pomożemy w tej czynności wszystkim zainteresowanym. Wystarczy skorzystać z naszej usługi Pismo do Familienkasse.

A jeżeli nie odpowiedziałeś jeszcze na ostatnią Ankietę z Familienkasse możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Wystarczy skorzystać z usługi Ankieta sprawdzająca prawo do zasiłku, która zapewnia poprawne wypełnienie formularza KG71pl oraz umożliwi jednoczesne dosłanie informacji o zmianach w Polsce.

4.7/5 (38)

Specjalista w zakresie niemieckiego świadczenia rodzinnego Kindergeld jak również w dziedzinie marketingu internetowego i SEO.

Swoje doświadczenie buduje z TimeTax już ponad 5 lat, w trakcie których poznał zawiłe ścieżki administracyjne prowadzące do zakończonego powodzeniem uzyskania zasiłku na dzieci w Niemczech. Bez problemu odpowiada na nawet najtrudniejsze z pytań o niemieckie świadczenie rodzinne. Jeżeli zastanawiasz się czy przysługuje Ci Kindergeld to Tomasz z pewnością pomoże Ci znaleźć odpowiedź.

35 komentarzy

 1. Avatar

  to wychodzi na to że jak ja pracuje w niemczech a żona w polsce to my w sumie nie dostaniemy nic więcej a jak żona kolegi nie pracuje to im przyjdzie o 300 zł więcej na dziecko? zachęta do pracy w polsce jak znalazł. super państwo

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   niestety, tak teraz wygląda sytuacja. Jest to spowodowane faktem iż w Polsce od kiedy 500+ (a teraz 800+) zajmuje się ZUS, czyli od 2022 roku, nie jest już brana pod uwagę sytuacja oskładkowania rodziców. Przed 2022 rokiem wszystkie wnioski składane były w regionalnych jednostkach (najczęściej GOPS-ach), które dowiadując się że jeden z rodziców pracuje za granicą, przekierowywały wniosek do wojewodów. Wówczas w zależności od oskładkowania decydowano o pierwszeństwie wypłaty świadczeń (a rodziny nieoskładkowane w Polsce w ogóle nie otrzymywały 500+). Cała ta procedura i badanie oskładkowania obojga rodziców były na tyle długie i mało efektywne że ówczesny rząd postanowił wszystko uprościć.
   Przerzucając wydawanie decyzji do ZUS-u i zmieniając zasady przyznawania 500+ (czyli umożliwiając pobieranie go nawet rodzicom bez oskładkowania w Polsce) wywrócono do góry nogami dotychczasowe zasady i procedury. Nie tylko w polskich ale także i w zagranicznych urzędach.
   Czy zrobiono to właściwie? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy już Państwu.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Avatar

    Ale czy nie będzie tak że po roku strona DE zażąda zwrotu pobranych świadczeń?
    Bo już tak bywało że ludzie brali tu i tu i nagle dostali pismo że muszą zwrócić kindageld bo pobierają w PL i DE

    Odpowiedz
    • Avatar

     To że polskie przepisy się zmieniły nie oznacza że w Niemczech także je zmieniono. Wg niemieckiego prawa, tak jak do tej pory, jeżeli poza granicami Niemiec rodzice nie mają odprowadzanych składek – pierwszeństwo w wypłacie świadczeń pozostaje po stronie niemieckiej.
     W takim przypadku Kindergeld przysługuje w pełnej wysokości i nie widzimy podstaw do tego aby Familienkasse wzywało o zwrot świadczenia. Nawet jeżeli w Polsce są pobierane jakiekolwiek świadczenia.

     Sytuacja, o której Pan wspomina może mieć miejsce, jeżeli składki rodziców odprowadzane są w Polsce i w Niemczech a Familienkasse nie zostanie poinformowane o pobieraniu świadczeń w Polsce.

     Odpowiedz
    • Avatar

     Witam.
     Złożyłam wniosek 500+ (teraz 800+) na dziecko urodzone w maju 2023. Wychowuje dziecko w Pl, mąż prqcuje za granicą. Do tej pory nie złożyliśmy wniosku o kindergeld, ale jestem zdziwiona, bo przyszedł taki wniosek na mnie, mimo tego, że to mąż jest przyjęty w Niemczech. Czy to normalne ?

     Odpowiedz
   • Avatar

    Mąż pobiera kindergeld od 2013 roku i teraz córka kończy 18 lat. Mam rente i teraz doczytalam, że powinnam pobierać pieniądze tu w Polsce, różnice w Niemczech, bosir zmieniły przepisy od 2022. Dobrze to rozumiem, że muszę oddać pieniądze do Niemiec, pomimo iż nigdy nie składałam wniosku w Polsce.

    Odpowiedz
    • Avatar

     Dzień dobry,
     Przede wszystkim proszę pamiętać, że na dziecko które ukończyło 18 lat trzeba złożyć nowy wniosek o Kindergeld. Od początku okresu świadczeniowego 2022/2023, tj. od dnia 1 czerwca 2022 r., zachodzi istotna zmiana, dotycząca wpłaty świadczenia wychowawczego przyznawanego w związku z zastosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Na podstawie przepisów krajowych, po spełnieniu warunków, świadczenie przyznawane są w pełnej wysokości, niezależnie od wyznaczonego przepisami unijnymi państwa pierwszeństwa.
     Jeżeli nie pobierali Państwo świadczenia wychowawczego w Polsce, można wystosować pismo do Familienkasse aby Niemiecki urząd wysłał prośbę do Polskiego Wojewody o wydanie decyzji na wypłatę świadczenia wychowawczego „wstecz”. Dopiero po uzyskaniu odpowiednich decyzji z Polski, Familienkasse może się ustosunkować do sprawy wypłaty świadczeń Kindergeld, w zależności od rodzaju pobieranej renty.

     Odpowiedz
  • Avatar

   A co w sytuacji jeśli mieszka się z dzieci w Polsce i obydwoje rodzice dojeżdżają do pracy w. Niemchech ? Należy się cały kg i 800 plus czy jakoś pomniejszony ?

   Odpowiedz
 2. Avatar

  a jak dalej z pracownikami delegowanymi?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   zmiana kwoty polskich świadczeń z 500 zł do 800 zł nie zmienia niczego w przypadku pracowników delegowanych. Zasady pozostają cały czas takie same.
   Familienkasse przyjmuje że jeżeli w Polsce na dzieci pracownika delegowanego może przysługiwać jakiekolwiek świadczenie rodzinne (800+, polskie rodzinne itp.) to Kindergeld nie będzie wypłacany. Przyjmujemy tym samym że na dzieci niepełnoletnie Kindergeld nie przysługuje. O Kindergeld można się starać w takim przypadku na dzieci pełnoletnie pod warunkiem nie przysługiwania zasiłku rodzinnego.

   Odpowiedz
  • Avatar

   Witam a ja chciałam się zapytać czy może wiadomo dlaczego są opuznienia w wypłacie kindergeld ? Czekamy już miesiąc na wypłatę . Czy jest to prawda że Niemcy muszą aktualizować system ?

   Odpowiedz
   • Avatar

    Dzień dobry,
    nie dotarła do nas wiadomość o aktualizacji systemów. Skąd zdobyła Pani taką informację?
    Najczęściej 1-2 tygodniowe opóźnienia opóźnienia wynikają z problemów wewnętrznych w Familienkasse.
    Dłuższe opóźnienia to przeważnie oznaka że urząd wstrzymał wypłatę Kindergeld. Wówczas bardzo prawdopodobne że urząd
    • wysłał do nas jakieś pismo i czeka na odpowiedź,
    • została kiedyś wystawiona decyzja informująca o przysługiwaniu Kindergeld do tej daty,
    • w jakiejś korespondencji zaznaczono że do tej daty np.: trwa zatrudnienie w Niemczech albo nauka dziecka.
    Nie jesteśmy w stanie podać więcej informacji bez analizy Pani sytuacji rodzinnej.

    Odpowiedz
    • Avatar

     Nie dostaliśmy żadnego pisma że kindergeld nie zostanie wypłacony . U nas jest taka sytuacja że pobieramy pełne w Niemczech i w Polsce , jestem nie pracująca na niemieckim ubezpieczeniu w aok . Zawsze max 5 pieniądze były na koncie a teraz Familienkassa już za 2 miesiące musi nam wypłacić . I nie wiemy co jest powodem że nie dostaliśmy wypłacone kindergeld

     Odpowiedz
     • Avatar

      Ciężko w takim razie podać jakikolwiek powód.
      Sugeruję skorzystanie z naszej usługi Telefon / Pismo do urzędu Familienkasse.
      Po takim kontakcie przeważnie dowiadujemy się dlaczego wstrzymano świadczenie i/lub klienci otrzymują pismo, na które należy odpowiedzieć.
      Z usługi można skorzystać za pomocą naszej wygodnej platformy TimeTax Online.
      Pozdrawiam

   • Avatar

    Czy ważne jest to że osoba pobierająca świadczenie kindergeld ubiega się również o 500+. Czy muszą to być mąż kindergeld a żona w Polsce? Zastanawiam się czy przez taki mały błąd nie będę zwracal

    Odpowiedz
    • Avatar

     Dzień dobry,
     w Polsce nie ma znaczenia kto wnioskuje o świadczenie 500+/800+. Ważne aby ‘rodzina’ zawnioskowała o wszystkie możliwe świadczenia w Polsce.
     W Niemczech wnioskodawcę ustala się na podstawie sytuacji rodzinnej. Najczęściej będzie to jednak osoba pracująca w Niemczech.
     Pozdrawiam

     Odpowiedz
 3. Avatar

  Witam nie rozumiem już tego wszystkiego jestem osobą bezrobotną od 2023 od lutego wcześniej byłam na macierzyńskim . Z tego co czytam to ze względu że nie jestem aktywna zawodowo w Polsce a mąż pracuje w niemczech to powinno nam się należeć kidergeld i 800plus .

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   w przypadku przepisów dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego wyrażenie ‘aktywność zawodowa’ jest inaczej interpretowane niż często myślimy. Dla urzędów, osoba ‘nieaktywna zawodowo’ to osoba, która nie tylko nie pracuje, ale również nie ma w danym kraju odprowadzanej składki rentowno-emerytalnej. Jeżeli zatem w Polsce jeden z rodziców jest np. zarejestrowany jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy ale pobiera zasiłek dla bezrobotnych, pobiera zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia albo nawet pobiera rentę – mimo iż teoretycznie nie pracuje, będzie traktowany jako osoba ‘aktywna zawodowo’.
   W przypadku męża, jeżeli jest delegowany do pracy w Niemczech od polskiego pracodawcy na podstawie A1, zapewne także ma w Polsce odprowadzaną składkę rentowo-emerytalną.
   Jeśli u Państwa taka sytuacja nie występuje (rzeczywiście nie mają Państwo odprowadzanej powyższej składki w Polsce) można spróbować zgłosić taką informację do Familienkasse z prośbą o analizę już wypłacanego świadczenia.
   Pozdrawiamy!

   Odpowiedz
 4. Avatar

  Witam
  Ja pracuje w Niemczech
  A żona jest w polsce nie pracuje ,jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna,nie pobiera zadnych zasilków
  Pobieram kindergeld
  Czy nalezy sie 800 plus?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   500+ (800 plus) obecnie przysługuje zawsze dla opiekuna, który jest zameldowany wraz z dzieckiem w Polsce. Na tą chwilę nie ma tu żadnego kryterium ograniczającego przyznanie (nie trzeba być aktywnym zawodowo, mieć określonych dochodów, pracować tylko w PL, itd.).
   Sugerujemy złożenie elektronicznego wniosku do ZUS o przyznanie polskiego świadczenia.
   Jeżeli wg. prawnych kryteriów żona nie jest aktywna zawodowo a Pan pracuje u Niemieckiego pracodawcy – Kindergeld nie powinien zostać pomniejszony. Trzeba jednak poinformować Familienkasse o przyznaniu świadczenia z Polski.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Avatar

    Witam serdecznie,

    Czy mogę pobierać 800+ jeśli cała rodzina mieszka w Niemczech? Ja pracuje a żona robi zawód ale też pobiera kindergeld.

    Odpowiedz
    • Avatar

     Dzień dobry,
     sytuacja jest trochę skomplikowana, dlatego… proszę spróbować. Aby uzyskać 500+/800+ rodzice powinni umieć udowodnić wspólne zamieszkanie z dzieckiem. Wspólne zamieszkanie najłatwiej udowodnić za pomocą potwierdzenia meldunku.
     Pytanie, czy posiadają Państwo meldunek tylko w Niemczech czy również i w Polsce?
     Potwierdzenie takiego meldunku / meldunków proszę dołączyć do wniosku o 800+ i czekać na decyzję.
     ZUS zadecyduje czy jest możliwość uzyskiwania świadczenia w Państwa przypadku.
     Pozdrawiam.

     Odpowiedz
 5. Avatar

  Witam ja nie mam odprowadzanej składki ale tez nie jestem zarejestrowana w PUP i nie pobieram zasiłków , złożyłam o 800+ ale mąż pobiera kindageld . Proszę mi powiedzieć czy w tej sytuacji musi mąż powiadomić Familienkasse ? Dodam ze 800+ przyznali mi dopiero w grudniu tzn 500+ dziękuje za odpowiedz

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   obowiązkiem osoby pobierającej Kindergeld jest zgłoszenie wszystkich sytuacji mogących mieć wpływ na pobierane świadczenie.
   Przyznanie 800+ (500+) jest taką sytuacją.
   W TimeTax chętnie pomagamy także i w takich sprawach. Zapraszamy do założenia darmowego konta na Timetax Online i skorzystania z usługi Pismo do Familienkasse.
   Pozdrawiamy!

   Odpowiedz
 6. Avatar

  Dzień dobry, ja jestem na rencie inwalidzkiej w Polsce a żona pracuje w DE i tam jest wypłacany kindergeld, to ja w Polsce mogę też pobierać 800+?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   jeżeli przebywa Pan z dziećmi w Polsce proszę w Polsce złożyć wniosek o polskie świadczenia (800+, rodzinne itd).
   800+ powinno zostać przyznane.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Avatar

   Witam.
   Sytuacja jest taka że pracuje i zameldowany jestem w Niemczech wraz z córką i partnerką. Partnerką i dziecko mają też meldunek w Polsce. Partnerka nie pracuje
   Czy w takiej sytuacji należą się oba świadczenia ?

   Odpowiedz
   • Avatar

    Dzień dobry,
    jeżeli partnerka z córką mają meldunek w Polsce i tam mieszkają – nie powinno być problemów ze z uzyskaniem obu świadczeń.
    Prosimy złożyć wnioski o wszystkie świadczenia i wówczas wydane decyzje potwierdzą gdzie i jakie świadczenie się należy.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Avatar

     Dzień dobry, pracuje i mieszkam w de i pobieram Kindergeld mam też meldunek w Polsce czy należy mi się 800+

     Odpowiedz
     • Avatar

      Dzień dobry,
      jeżeli dzieci wraz z opiekunem mieszkają w Polsce to na te dzieci również przysługuje 800+ dla tego opiekuna.
      Pozdrawiam

 7. Avatar

  Dzień dobry.
  A ja mam pytanie mąż pracuje w Danii ja z synem w Polsce nie pracuje , pobieram obecnie 800+ czy w Danii można się starać o jakieś pieniądze na dziecko?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   nie zajmujemy się ani rozliczaniem podatku z Danii ani świadczeniami rodzinnymi z tego kraju.
   Niestety, w tym przypadku, nie jesteśmy w stanie pomóc.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 8. Avatar

  Witam serdecznie. Moja sytuacja wyglada następująco … do tej pory pobierałem z ZUS 500/800+, pracowałem w polskiej firmie ale na terenie Niemiec (statek śródlądowy pod niemiecką banderą). Teraz zmieniam zatrudnienie na umowę z niemiecką firmą. Niepracująca i nie zarejestrowana w PUP żona wraz z dziećmi przebywa w Polsce. Pytanie: czy do tej pory należał mi się kindergeld? I czy po złożeniu wniosku do familienkasse, przysługiwać mi będą oba świadczenia w pełnym wymiarze, czy pomniejszone?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry.
   Jeżeli do tej pory pracował Pan w Polskiej firmie, to wszystko zależy gdzie miał Pan odprowadzane składki. Jeżeli składki były odprowadzane w Niemczech to mógł Pan wnioskować i Kindergeld prawdopodobnie byłby przyznany.
   Jeżeli Składki były odprowadzane w Polsce, to Kindergeld nie był by przyznany.

   Natomiast jeżeli aktualnie planuje Pan zmianę pracodawcy na Niemieckiego, można wnioskować o Kindergeld i na pewno zostanie on przyznany. Jeżeli żadne z rodziców nie ma odprowadzanych składek na terenie Polski, tylko na terenie Niemiec, to w tym przypadku pierwszeństwo w wypłacaniu świadczeń mają Niemcy i Kindergeld (250euro na każde dziecko) oraz wychowawcze (800+) będą wypłacane w całości.

   Przy odprowadzanych składkach w Niemczech zawsze przy składaniu wniosku o Kindergeld wnioskujemy o wypłatę świadczenia za 6 miesięcy wstecz od miesiąca kiedy składany jest wniosek ( jeżeli praca była wykonywana ).

   Odpowiedz
 9. Avatar

  Dzień dobry,
  mam pytanie. Jestem nieaktywna zawodowo, tata moich dzieci pracuje w Niemczech. Dotychczas pobierałam samo Kindergeld. Zastanawiam się, czy jeśli zacznę pobierać 800+ to nie stracę Kindergeld? Czy przysługują mi obydwa świadczenia?

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też