Jaaropgaaf/jaaropgave

gru 19, 2022

Holenderski jaaropgaaf (lub jaaropgave) to nic innego jak rodzaj karty podatkowej, który jest podstawą rozliczenia podatku na terenie Holandii. Można też powiedzieć, że Jaaropgaaf to odpowiednik polskiego PIT11. To podstawowy dokument potrzebny do uzyskania zwrotu podatku. Podobnie jak w Polsce otrzymuje się go od pracodawcy.

Holenderskiej karty podatkowej nie należy jednak mylić z odcinkiem wypłaty - Loonstrook zwany też Salarisem. Są to dwa zupełnie różne dokumenty potwierdzające między innymi wysokość wynagrodzenia.

Czym jest (jaaropgaaf/jaaropgave)?

Jaaropgaaf/jaaropgave to podstawa ubiegania się o zwrot podatku w odpowiednim urzędzie podatkowym. Osoba legalnie pracująca na terenie Holandii otrzymuje każdorazowo Jaaropgaaf/jaaropgave od swojego pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego lub po zakończeniu stosunku pracy.

Wynika z niego między innymi uzyskany dochód z danego stosunku pracy oraz odprowadzona zaliczka na podatek i składki.

Ulgi podatkowe na Jaaropgaaf

Jakie informacje można wyczytać z holenderskiej karty podatkowej (jaaropgaaf/jaaropgave)?

Podstawowymi informacjami jakie zawiera Jaaropgaaf są dane pracownika i dane pracodawcy oraz rok za jaki został wystawiony. Często można też znaleźć jeszcze okres pracy pracownika na tym dokumencie. Jaaropgaaf może zawierać również BSN/sofinummer podatnika.

Standardowymi pozycjami jakie zawiera Jaaropgaaf są te dotyczące składników uzyskiwanego wynagrodzenia takich jak opłacone składki na ubezpieczenia, stosowane ulgi podatkowe. Poszczególne składniki to:

  • Loon/Fiscaal Loon - (loon voor loonbelasting) dochód uzyskany w Holandii brutto
  • Ingehouden Loonbelasting/Premie Volksverzekeringen - zaliczka na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne odprowadzona przez pracodawcę
  • Loon Zorgverzekeringswet - dochód uzyskany w Holandii brutto będący podstawą aby naliczyć ustawowe ubezpieczenie zdrowotne
  • Ingehouden bijdrage Zorgverzekeringswet/Premie ziekenfonds - ubezpieczenie zdrowotne
  • Arbeidskorting (verrekende Arbeidskorting) - tzw. ulga pracownicza w formie zmniejszenia opodatkowania przez pracodawcę
  • Levensloopverlofkorting - ulga ze względu na staż pracy
  • Loonheffingskorting - ulga w podatku dochodowym. Można ją potraktować jako ulgę dla pracowników starszych, ulgę dla młodzieży niepełnosprawnej, jest to też powszechna ulga podatkowa.

Ulgi podatkowe z których możesz skorzystać to: ulga dla młodzieży niepełnosprawnej, ulga dla pracowników starszych, powszechna ulga podatkowa oraz ulga pracownicza.

Co zrobić jeśli jaaropgave nie zostanie wydany przez pracodawcę?

Jeśli pracodawca nie wydał Ci karty podatkowej skontaktuj się z nami. Jest to druk konieczny do rozliczenia, jednak znamy jego zamiennik, który pozwoli Ci uzyskać zwrot podatku.

Możemy złożyć w twoim imieniu wniosek do holenderskiego urzędu o wydanie wydruku z systemu, czyli druk FLG na podstawie którego można dokonać rozliczenia w Holandii jak i w Polsce.

Możesz również próbować skontaktować się z pracodawcą, aby uzyskać Jaaropgaaf. W przypadku zagubienia wcześniej otrzymanego druku warto jednak zawnioskować o druk FLG

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku od wynagrodzenia z Holandii?

Głównym dokumentem potrzebnym do rozliczenia z Holandii jest Jaaropgaaf/jaaropgave. W zależności od sytuacji podatnika dodatkowo może być również potrzebne zaświadczenie o dochodach poświadczone przez polski urząd skarbowy oraz zaświadczenie o numerze konta do zwrotu podatku. Dokument ten też koniecznie dołącz do swojego rozliczenia w Polsce.

Powszechna ulga podatkowa a jaaropgaaf

Jak uzyskać zaświadczenie o dochodach (Jaaropgaaf)?

Więcej na ten temat znajdziesz na naszej stronie dotyczącej rozliczenia PIT 36 zg. Tutaj podpowiemy krótko, że w tym celu należy rozliczyć podatek dochodowy także w Polsce. Taki stan rzeczy wynika z systemu podatkowego obowiązującego między krajami.

Jeśli rozliczenie podatku sprawia Ci problem skontaktuj się z nami! Pomożemy zarówno z rozliczeniem w Holandii jak i w Polsce.

Kiedy można odzyskać holenderski podatek dochodowy?

Aby móc otrzymać zwrot podatku z Holandii trzeba przede wszystkim złożyć rozliczenie podatkowe w odpowiednim urzędzie podatkowym. Wypełniona deklaracja jest kluczem do skorzystania z ulgi podatkowej, która przysługuje pracownikowi.

W zależności od tego jak pracodawca odprowadził zaliczki do urzędu oraz w zależności od sytuacji w jakiej znajduje się podatnik rezultatem rozliczenia może być zwrot podatku lub dopłata. Wpływ na wynik rozliczenia mają również zastosowane w rozliczeniu ulgi.

Podsumowując kwestię Jaaropgaaf

Jaaropgave zawiera podstawowe składniki wynagrodzenia te składniki to między innymi uwzględniona ulga pracownicza, premie ziekenfonds (ubezpieczenie zdrowotne) staż pracy w danym roku u pracodawcy wystawiającego druk. Dane te są niezbędne do wypełnienia deklaracji podatkowej w Holandii, dzięki czemu odzyskac można podatek.

Pracując w Holandii warto wiedzieć…

Od lat TimeTax pracuje na miejsce wśród liderów rozliczeń podatków z zagranicy. Uzyskujemy zwrot podatku z Holandii, ale nie tylko także .

Istotną kwestią także jest fakt, że rozliczenie podatku z Holandii w Polsce jest obowiązkowe, a co za tym idzie, konieczne jest złożenie deklaracji podatkowej, w czym pomożemy sporządzając dokument, przesyłając go do urzędu, a nawet wykonać rozliczenie w polskim urzędzie skarbowym PIT 36 ZG.

ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie społeczne w Holandii na jaropgaaf

Gdzie szukać informacji?

Na naszym blogu dzielimy się wartościową wiedzą, co warto wiedzieć wyruszając w drogę po zwrot podatku.

Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy , pod jakim warunkiem praca w Holandii może zaowocować uzyskaniem zorgtoeslag dodatek do ubezpieczenie. Poruszyliśmy także kwestię tego na jakie ulgi podatkowe w Holandii może liczyć pracująca tam osoba rozliczając podatki w Holandii.

TimeTax - zwrot podatku od wynagrodzenia

Skontaktuj się z nami, od 2006 roku rozliczamy podatki za pracę za granicą, także w Holandii. Ten czas zaowocował, doświadczeniem, które przekłada się na uśmiech na twarzach naszych klientów, który pojawia się po otwarciu koperty z decyzją podatkową.

Jeżeli przekazany przez Twojego pracodawcę jaaropgaaf zagubił się w domowym archiwum lub po prostu go nie utrzymałeś nie przejmuj się! Skontaktuj się z nami pod numerem 774 455 030 lub zleć nam odzyskanie karty podatkowej.

Z nami zanim powierzysz nam realizację odzyskania podatku możesz sprawdzić czy opłaca Ci się to, kliknij w bezpłatny kalkulator zwrot podatki z Holandii.

Rozliczenie podatku z Holandii online

Holandia, to kraj który możesz rozliczyć w 100% zdalnie. Dzięki naszej aplikacji będziesz miał możliwość zrobienia tego z dowolnego miejsca na ziemi! Aplikacja poprowadzi Cię przez wszystkie kroki oraz podpowie jakie załączniki powinieneś dołączyć. Rozliczenie podatku z Holandii online - jest już dostępne!

Oczywiście nasi pracownicy także są do dyspozycji, każdą deklarację sporządza nasz specjalista, a dodatkowo możesz się z nami skontaktować i dowiedzieć się jaki jest status Twojego zwrotu podatku

Zobacz też