Strona główna 9 Austria 9 Koszty życia w Austrii

Koszty życia w Austrii

lis 28, 2022

Austria – kraj położony w zachodniej części Europy, czołowy kraj Unii Europejskiej oraz śmiało można stwierdzić, że jeden z częściej wybieranych w celu emigracji zarobkowej. Gwarantuje on swoim mieszkańcom wysoki poziom życia. Bliska odległość, bogactwo turystyczne, bardzo dobre połączenie ze stolicą oraz atrakcyjne zarobki sprawiają, że Austria jest licznie odwiedzana przez naszych rodaków. Koszty życia w Austrii są znacznie wyższe w porównaniu do Polski. Jednak wydatki, które trzeba ponieść w Republice Austrii są proporcjonalne do oferowanych tam zarobków.

Koszty życia w Austrii a poziom wynagrodzeń

Poziom wynagrodzeń w republice Austrii

Poziom wynagrodzeń w Austrii jest jednym z najwyższych w Europie. Oczywiście wiele zależy od poziomu wykształcenia, specjalizacji, doświadczenia w wybranej dziedzinie. W Austrii ustawowo nie obowiązuje kwota minimalnego wynagrodzenia. Nie może być niższe ono niż 1000 euro miesięcznie. W wielu sektorach wypłacane są trzynaste i czternaste wynagrodzenia. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto, po opodatkowaniu to 8 467,63 zł.

Wydatki na życie w Austrii

Każda osoba, która interesuje się podjęciem pracy w Austrii zastanawia się z pewnością jak wysoki jest koszt życia w Austrii. Poniżej przedstawiamy ile mniej więcej trzeba będzie przeznaczyć na utrzymanie się w Austrii. Postaramy się przybliżyć ceny za poszczególne usługi (np. transport publiczny), zakwaterowanie, wydatki na jedzenie, przykładowe ceny odzieży, rozrywki. Przedstawimy także ceny za mieszkanie w Austrii, ile trzeba będzie zapłacić za czynsz oraz ceny zakupu mieszkania.

Zakwaterowanie

Z pewnością jednym z najdroższych kosztów życia w Austrii to zakwaterowanie. Wiadomo, że cena za wynajem czy nawet za zakup mieszkania jest zależna od wielkości miasta oraz od odległości lokum od centrum miasta. Naturalnie wydatki na mieszkanie w dużych miastach są większe niż w mniejszych.

Do kosztów wynajmu należy doliczyć czynsz. Wysokość czynszu średnio wynosi ok. 100-200 euro. Do kwoty czynszu najczęściej dolicza się opłatę za wywóz śmieci, wodę i ogrzewanie. Nie nalicza się opłat za eksploatację energii elektrycznej, ponieważ istnieje możliwość wyboru dostawcy prądu. Osobno należy opłacić także: Internet (ok. 20-30 euro/miesiąc) oraz abonament RTV (ok. 20-25 euro/miesiąc).

Koszt wynajmu mieszkania wraz z rachunkami waha się od 600 euro za kawalerkę w centrum miasta do 2600 euro za mieszkanie z trzema sypialniami poza centrum. Dla wieloosobowych rodzin kawalerka będzie za mała, najlepsze będzie mieszkanie z podziałem na pokoje.

Poniżej przedstawiamy szacowane ceny wynajmu mieszkań na miesiąc:

 • Apartament, 1 sypialnia, w centrum miasta – 3 064,17 zł
 • Apartament, 1 sypialnia, poza centrum miast – 2 366,61 zł
 • Apartament, 3 sypialnie, w centrum miasta – 5 800,84 zł
 • Apartament, 3 sypialnie, poza centrum – 4 464,33 zł

Zakup mieszkania w Austrii mieści się w przedziale od 13 879,23 zł za metr kwadratowy poza centrum miasta do 19 316,86 zł w centrum. Aby więcej zaoszczędzić, warto wybrać lokalizację oddaloną od śródmieścia.

Transport

Austria ma jedną z najbardziej rozbudowanych sieci transportu. Usługi transportowe dostępne są zarówno w obrębie miast, poza nimi, jak i z innymi krajami. W wielu miastach dostępne są korzystne ceny biletów transportu publicznego. Dla dzieci i osób starszych obowiązują ulgi. Dzieci od 6 do 15 roku życia jeżdżą za pół ceny, natomiast seniorzy mają 2 przejazdy komunikacją za 2,30 euro. Pojedynczy jednorazowy bilet w jedną stronę kosztuje średnio 2 EUR, dostępne są też bilety okresowe.

Właściciele samochodów płacą podatki transportowe i drogowe. Podatek transportowy jest obliczany na podstawie mocy samochodu. Podatek drogowy jest płacony za korzystanie z autostrad. Mieszkając w Austrii za paliwo trzeba zapłacić: 1l 95 benzyny – ok. 1,32 euro, a za ON – 1,25 euro.

Wyżywienie

Koszt żywności, wraz z kosztami mieszkania to jedna z ważnych pozycji wydatków w budżecie rodzinnym osób mieszkających w Austrii. Podobnie jak w innych krajach europejskich najpopularniejsze supermarkety to Aldi, Lidl, Penny. Można znaleźć także sklepy z sieci SPAR oraz Billa.

Wielu imigrantów mieszkających w Austrii stara się, kupować żywność w tak zwanych sklepach dyskontowych, cena artykułów spożywczych jest tam o wiele mniejsza. Orientacyjne ceny żywności w Austrii:

 • mleko: 0,90 EUR /1l
 • chleb: 2 EUR
 • cukier: ok. 1 EUR /1kg
 • mąka: ok.  1,20 EUR /1kg
 • woda mineralna: 0,40 – 1 EUR /1,5l
 • sok pomarańczowy: 1,10 EUR /1l
 • piwo: 1,20 EUR
 • kawa: 3 EUR / 500g

Jedzenie i artykuły domowe dla rodziny 4 – osobowej mogą wynosić tu minimum 650 EUR miesięcznie.

koszty życia w Austrii restauracje

Koszty jedzenia “na mieście”

Dla osób, które lubią stołować się poza domem, posiłek w niedrogiej restauracji w Austrii może wynosić około 10 euro. Z reguły cena obejmuje jedno danie. Za, na przykład, trzydaniowy posiłek dla dwóch osób w restauracji cena może wynosić około 30 – 50 euro. Przykładowe ceny w restauracji w Austrii: kawa 3-5€, lunch 20-30€.

Opieka zdrowotna

Austria ma jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej. Aby skorzystać z usług zdrowotnych w Austrii, trzeba mieć ubezpieczenie. Osoby ubezpieczone w Austrii posługują się specjalną e-kartą, która potwierdza prawo do bycia ubezpieczonym w tym kraju i możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Ubezpieczenie w ramach powszechnego systemu pozwala także skorzystać z refundacji przy zakupie leków. Lekarstwa znajdujące się w austriackim spisie można zakupić w każdej aptece na koszt regionalnej kasy chorych na podstawie recepty wystawionej przez lekarza posiadającego umowę z kasą.

Edukacja – przedszkola

Należy tez zwrócić uwagę na koszty utrzymania dzieci w Austrii. Tak jak w Polsce przedszkola i żłobki są płatne. Nie stanowią one części systemu edukacji Austrii oraz nie są obowiązkowe. Mimo to wielu rodziców decyduje się na posłanie do nich swoich pociech, ponieważ koszt opieki przedszkolnej jest względnie niski w całym kraju. W przedszkolach publicznych rodzice najczęściej opłacają tylko posiłki. 

Prywatny system edukacji międzynarodowa szkoła podstawowa

W kraju funkcjonują też żłobki i przedszkola prywatne, prowadzone przez wspólnoty religijne, osoby prywatne oraz stowarzyszenia. Opłata za nie to około 250 euro miesięcznie. Przykładowo, cena za przedszkole w Austrii na miesiąc to około 1 155,28 zł, a międzynarodowa szkoła podstawowa rocznie kosztuje na jedno dziecko ok. 77 461,64 zł

Wykształcenie wyższe w Austrii

Studia w Austrii na uniwersytetach i uczelniach pedagogicznych są bezpłatne dla obywateli UE. Jeśli minimalny okres studiów w tych placówkach został przekroczony o więcej niż dwa semestry, student zobowiązany jest uiścić opłatę w wysokości 363,36 euro za każdy semestr. Można jednak liczyć na stypendia rządowe lub prywatne.

Koszty życia w Austrii

Inne koszty życia w Austrii

Dodatkowo w koszty życia w Austrii można także wliczyć ceny za odzież. Przykładowo, cena markowych spodni w Austrii to ok. 382 zł, sukienki w sieci sklepów, takich jak George, H&M, Zara itp. to koszt ok 165 zł, para adidasów – około 388 zł.

Podsumowanie

Na całym świecie panuje kryzys gospodarczy. Koszty życia rosną. Wiele osób chcąc jechać do pracy w Austrii zastawia się, czy będzie w stanie się tam utrzymać, czy da radę zarobić na życie. W powyższym artykule staraliśmy się opisać koszty życia w Austrii. Z pewnością życie w Austrii jest droższe niż w Polsce. Jednak pracując w Austrii przy obecnie oferowanym tam wynagrodzeniu (w zależności od stanowiska i wykonywanej pracy) jest się w stanie utrzymać, a nawet coś zaoszczędzić i odłożyć. Warto też zaznaczyć, że poziom wynagrodzeń w Austrii jest jednym z najwyższych w Europie, a życie na wysokim poziomie.

Jeżeli wiec podejmowałeś pracę w Austrii w celach zarobkowych pamiętaj o tym aby postarać się o Zwrot podatku z Austrii i odzyskać środki, które zostały nadpłacone. Szacunkową kwotę zwrotu wyliczysz korzystając z formularza Kalkulator zwrotu podatku z Austrii.

4.7/5 (8)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też