Strona główna 9 Austria 9 Mandaty w Austrii 2024: Zasady, stawki i kary za wykroczenia

Mandaty w Austrii 2024: Zasady, stawki i kary za wykroczenia

kw. 26, 2024

Mandaty są środkami prawnymi stosowanymi w wielu krajach. W Austrii do egzekwowania różnych przepisów, zwłaszcza w zakresie ruchu drogowego, ale także w innych obszarach życia publicznego. Mandaty w Austrii, jak i w innych krajach, to kara pieniężna nałożona za pewne wykroczenia. Za przewinienie w ruchu drogowym można dostać nie tylko mandat ale i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Ile wynoszą mandaty na terenie Austrii?

Każde stwarzane potencjalnie zagrożenie w ruchu drogowym może zostać ukarane mandatem. W Austrii mandaty za łamanie przepisów drogowych są stosowane często. Za poważniejsze przewinienia można otrzymać dość wysokie mandaty.

Najczęściej są nakładane za przekroczenie prędkości, prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu oraz używanie telefonu komórkowego podczas jazdy. Stawki mandatów drogowych w Austrii zależą od rodzaju naruszenia i stopnia jego powagi. W przypadku przekroczenia ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym:

 • do 20 km h mandat wynosi od 30€ do 60€
 • powyżej 30 km h – od 56 do 72€.
 • 40 km h wysokości mandatów wahają się od 70 do 160€.
Mandaty w Austrii 2024

Poza terenem zabudowanym przekroczenie prędkości:

 • do 20 km h jest karane mandatem od 30 do 50€,
 • do 30 km h od 56 do 90€,
 • do 40 km h od 140 do 160€.

Przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym powyżej 50 km h grozi mandatem w wysokości minimum 160€ i tymczasowym lub całkowitym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Nowe przepisy przewidują, że policja w Austrii ma możliwość skonfiskowania pojazdu przy przekroczeniu prędkości:

 • w terenie zabudowanym o co najmniej 60km h
 • poza terenem zabudowanym o co najmniej 70 km h, .

Wysokość mandatów za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu zależy od stężenia alkoholu we krwi, wysokość mandat wynosi od 300€ do nawet kilku tysięcy euro. Natomiast za korzystanie z telefonu podczas jazdy mandat wynosi minimum 50€. Za przejazd na czerwonym świetle – minimum 70€.

Konsekwencje niepłacenia mandatów

W Austrii niezapłacenie mandatu ma poważne konsekwencje. Po upływie okresu płatności mandatu, który wynosi 14 dnia, mandat pozostaje przekazany do władz sądowych. W tym momencie stawki mandatów powiększają się o koszty administracyjne oraz koszty sądowe. Skutkiem braku płatności może być nawet zatrzymanie prawa jazdy.

System Punktów Karnych w Austrii

Punkty karne to system, stosowany w wielu krajach, mający na celu monitorowanie i karanie kierowców za powtarzające się wykroczenia drogowe. W przeciwieństwie do niektórych krajów, takich jak Polska czy Niemcy, Austria nie posiada centralnego systemu punktów karnych w takiej samej formie.

Austria posiada system sankcji dla kierowców, który polega na tym, że za poważne lub wielokrotne nie stosowanie się do przepisów ruchu drogowego kierowca może zostać pozbawiony prawa jazdy na określony czas lub na stałe. W zależności od charakteru i powagi przewinienia, osoba może zostać wezwany na dodatkowe szkolenie z bezpieczeństwa ruchu drogowego (Nachschulung) czy też musieć poddać się testom psychologicznym, aby ocenić jego zdolność do prowadzenia pojazdu.

Niektóre z poważniejszych naruszeń prawa drogowego, które mogą prowadzić do tymczasowego zawieszenia prawo jazdy lub innych konsekwencji obejmują:

 • Jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków
 • Powtarzające się przekroczenie prędkości
 • Nieprzestrzeganie sygnałów świetlnych
 • Uczestniczenie w wyścigach ulicznych

Zatrzymanie prawa jazdy a co za tym idzie zakaz prowadzenia samochodu może nastąpić jeżeli kierowca popełni poważne wykroczenie lub wiele mniejszych wykroczeń w krótkim czasie.

Mandaty w Austrii 2024

Co warto wiedzieć o przepisach drogowych w Austrii?

W Austrii używanie kamer samochodowych na publicznych drogach jest zabronione. Posiadanie kamery w samochodzie może skutkować karą nawet do 2 500€.

Kontrola pojazdów jest przeprowadzana szczegółowo dlatego ważne jest, aby pamiętać o wymianie opon. W okresie od 1 listopada do 15 kwietnia jeździć na oponach zimowych.

W każdym pojeździe poruszającym się po austriackich drogach obowiązkowa jest kamizelka odblaskowa dla kierowcy oraz pasażerów. W razie potrzeby, gaśnica, apteczka oraz trójkąt ostrzegawczy.

Dzieci w wieku do lat 14 i o wzroście poniżej 135 cm muszą korzystać z fotelików lub podwyższeń. Natomiast osoby podróżujące pojazdami jednośladowymi lub quadami mają obowiązek używania kasków.

Na drogach w nocy obowiązuje jazda z włączonymi światłami, w ciągu dnia natomiast jest to zależne od warunków pogodowych.

W Austrii bardzo surowo karze się jazdę po alkoholu. Jego maksymalne, dopuszczalne stężenie we krwi może wynosić 0,5‰ do 0,79‰, powyżej tego stężenia obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdu. Za to wykroczenie można dostać mandat od 300€ do nawet 5900€.

W Austrii kierując pojazdem trzeba mieć przy sobie fizycznie prawo jazdy.

Czy drogi w Austrii są płatne?

Za przejazd autostradą i drogą ekspresową należy dokonać opłaty za przejazd. Dostępne są jedynie winiety elektroniczne ale można je również zakupić w stacjonarnych punktach mieszczących się np. na stacjach benzynowych. Koszt zakupu winiety zależy od okresu jej ważności:

 • 10 dni – 9,60€
 • 2-miesięczna – 28,2€
 • roczna – 93,8€

Za jazdę bez ważnej winiety grozi mandat wynoszący 120€.

Mandaty Austria

Ograniczenia prędkości w Austrii

Podczas jazdy po austriackich drogach warto pamiętać o zachowaniu dozwolonej prędkości, którą określają przepisy drogowe.

Dozwolona prędkość w obszarze zabudowanym wynosi 50 km h, w terenie niezabudowanym natomiast ograniczenie prędkości wynosi 100 km h. Na drogach ekspresowych dozwolona prędkość wynosi 100km h a na autostradach 130 km h.

Z kolei na autostradach w niektórych miejscach, zwłaszcza w okolicach dużych miast czy w rejonach o większym zanieczyszczeniu powietrza, może obowiązywać niższe ograniczenie prędkości. Na autostradzie istotne jest zachowanie większych odstępów między pojazdami.

Czy trzeba płacić mandat z fotoradaru z zagranicy?

Jeżeli złapie nas w Austrii fotoradar, mandat powinien przyjść do nas do 2 miesięcy od dnia popełnienia wykroczenia.

Wiele kierowców uważa, że nie ma obowiązku zapłacić mandatu z fotoradaru otrzymanego za granicą. Nic bardziej mylnego. Trzeba mieć na uwadze, że służby za granicą mają dostęp do informacji z systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Brak opłacenia mandatu może skończyć się naliczaniem odsetek. Nie jest też wykluczone, że sprawa trafi do sądu.

Austria obowiązek opłacenia mandatów

Za co jeszcze można dostać mandaty w Austrii?

Mandaty w Austrii nie ograniczają się tylko do ruchu drogowego. Istnieją też mandaty za różnego rodzaju wykroczenia. Oto niektóre przykłady wykroczeń:

 • Porządek publiczny
 • Śmiecenie
 • Palenie
 • Nieprzestrzeganie zasad w komunikacji miejskiej
 • Nielegalne obozowanie
 • Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących zwierząt

Zaufaj TimeTax

Nasza specjalizacja to rozliczenie podatku od dochodu uzyskanego nie tylko w Austrii. Jeżeli pracując w tym kraju potrzebujesz pomocy z rozliczeniem to polecamy się Twojej uwadze gdyż…

Rozliczenie podatku z Austrii nie zawsze trzeba, ale często warto wykonać. Nie zwlekaj i sprawdź jakiej decyzji z austriackiego urzędu skarbowego możesz się spodziewać. Nurtuje Cię pytanie czy dostaniesz zwrot podatku z Austrii? Udostępniliśmy bezpłatny kalkulator zwrotu podatku z Austrii.

Skorzystaj z niego i… podejmij najlepszą dla siebie decyzję. Rozlicz się! Bez obaw – formalności zrealizujemy za Ciebie. Po Twojej stronie zostanie jedynie czekanie na list z urzędu.

Jednak zanim rozliczenie podatku z Austrii, pamiętaj o polskim PIT 36 ZG.

Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl

Dba o poprawność i kompletność dokumentów jakie trafiają do rozliczenia. Specjalista w kwestiach związanych z podatkiem dochodowym odprowadzanym od dochodów osiąganych w Polsce. Swoją wiedzą dzieli się na naszym blogu. Zapraszamy do lektury.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też