NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online
NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online
Strona główna 9 Belgia 9 Koszty życia w Belgii 2025: analiza wydatków

Koszty życia w Belgii 2025: analiza wydatków

2 stycznia 2025

Zanim się przeprowadzimy do innego kraju na dłuższy pobyt w celach zarobkowych warto się zapoznać z kosztami życia. Koszty życia w Belgii nie należą do niskich, ale też nie są znacząco wysokie jak w innych europejskich kierunkach. W tym artykule zebraliśmy kilka istotnych informacji dotyczących stylu życia i kosztów życia w Belgii. Choć są to dane szacunkowe pokazują, jak kształtują się codzienne wydatki. W tym artykule przyjrzymy się, zwrócimy uwagę na minimalne wynagrodzenie i średnie zarobki w Belgii.

To informacje, które warto pozyskać by podjąć ostateczną decyzję o wyjeździe do pracy w Belgii. Zapraszamy do lektury tego artykułu jak i publikacji opisującej podatki w Belgii

Koszty życia w Belgii

Belgia: relacja kosztów do zarobków

Koszty utrzymania są relatywne do wysokich zarobków, jak i wysokich standardów życia w Belgii. Jednak wśród pracujących w Belgii krążą opinie, że utrzymanie się jest około czterokrotnie droższe niż w Polsce.

Koszt życia w Belgii znacząco się rożni od kosztu życia w Polsce. Wybierając się do Belgii warto zwrócić uwagę na zakwaterowanie, żywność i transport, ponieważ na utrzymanie przeznaczymy pewną część naszych zarobków.

Wysokość wynagrodzenia w Belgii: średnie zarobki i płaca minimalna – jakie są zarobki w Belgii?

Jak zarabia się w Belgii? Belgia jest stabilnie gospodarczym państwem. W roku 2022 średnie wynagrodzenie (średnie zarobki) wynosiło 3832 euro brutto miesięcznie, z kolei aktualna płaca minimalna w Belgii to 1955 euro.

W Belgii wysokość płac na podstawie układów zbiorowych jest ustalana zawieranych pomiędzy związkami zawodowymi a przedstawicielami pracodawców na szczeblu przedsiębiorstwa lub sektora/branży, w ramach komisji wspólnej.

W momencie, gdy zarobki nie są określone przez układy zbiorowe, wówczas pracownik ma prawo do gwarantowanej płacy minimalnej. Jej wysokość jest wynikiem ustaleń między partnerami społecznymi, takimi jak: Narodowa Rada ds. Zatrudnienia, organizacje pracodawców oraz związki zawodowe.

Koszty życia w Belgii a praca

Kto znajdzie pracę w Belgii?

W Belgii istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników w różnych sektorach. Pracę mogą znaleźć między innymi:

  1. Specjaliści IT – Programiści, analitycy systemów, specjaliści ds. bezpieczeństwa sieci, oraz inne osoby zajmujące się nowymi technologiami są poszukiwane, szczególnie w dużych miastach jak Bruksela czy Antwerpia.
  2. Inżynierowie i technicy – Belgia poszukuje inżynierów budownictwa, mechaniki, automatyki oraz specjalistów ds. zarządzania projektami technicznymi.
  3. Pracownicy służby zdrowia – Lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci oraz inni specjaliści medyczni mają duże szanse na znalezienie pracy, zwłaszcza w szpitalach i domach opieki.
  4. Budowlańcy i wykwalifikowani rzemieślnicy – Pracownicy budowlani, elektrycy, hydraulicy oraz inni specjaliści związani z rzemiosłem są poszukiwani w związku z dynamicznym rozwojem budownictwa.
  5. Pracownicy sektora usług – W Belgii wiele osób znajduje zatrudnienie w sektorze usług, takich jak gastronomia, sprzątanie czy opieka nad dziećmi.
  6. Nauczyciele i pracownicy oświaty – Znajomość języków jest dużym atutem, szczególnie w międzynarodowych szkołach lub w placówkach prowadzących nauczanie w języku francuskim, flamandzkim lub angielskim.
  7. Logistyka i transport – Pracownicy w logistyce, magazynierzy, kierowcy oraz operatorzy maszyn są również poszukiwani, zwłaszcza w rejonach portowych, jak Antwerpia.
  8. Rolnictwo i ogrodnictwo – W Belgii, szczególnie w okresie zbiorów, potrzebni są pracownicy sezonowi do prac rolnych i ogrodniczych.

Znajomość języka (francuskiego, niderlandzkiego lub niemieckiego) może znacznie ułatwić znalezienie pracy, jednak w niektórych branżach, takich jak IT, znajomość angielskiego często wystarcza. Warto też zwrócić uwagę na to, że Belgia oferuje dobre warunki pracy, a pracodawcy często wymagają kwalifikacji potwierdzonych dyplomami oraz doświadczenia zawodowego.

Własne mieszkanie dwupokojowe czy wynajem mieszkania?

Wynajem mieszkania pochłonie około 30% dochodu z pracy netto. W dużych miastach jak i stolicy, ceny nieruchomości, koszty utrzymania mogą być wyższe i różnią się w poszczególnych miejscach w zależności od rodzaju zakwaterowania.

Dodatkowo w wielu miastach Belgii rynek nieruchomości nie jest regulowany i dużo zależy od wynajmującego nieruchomość. Na przykład zakwaterowanie w Belgii: ceny pokoju dla jednej osoby – 350 euro/miesięcznie, pokoju dla dwóch osób lub mieszkanie dwupokojowe – 800-1000 euro/miesięcznie. Są również dostępne kawalerki, których ceny mieszkań kształtują się w okolicach 500/600 euro. Koszt pokoju/mieszkania zależy od jego wielkości, wyposażenia i lokalizacji.

W zależności od miejsca ceny wynajmu nie uwzględniają dodatkowych kosztów takich jak internet czy też ubezpieczenie mieszkania.

Opłaty głównie zawierają rachunki za prąd, wodę i wywóz śmieci. Stawki w głównej mierze zależą od lokalizacji – czy mieszkanie znajduje się w ścisłym centrum czy też na obrzeżach danego miasta. W takim przypadku, przykładowe wysokości rachunków: podstawowe opłaty za mieszkanie to około 200 euro miesięcznie.

Gdy chcemy spędzić w Belgii dłuższy okres warto jest poszukać wygodnego mieszkania dopasowanego na naszych potrzeb. Z kolei, gdy planujemy krótszy pobyt warto skorzystać z dobrej bazy hosteli czy też pokoju do wynajęcia. Wybór domu powinien także spełniać nasze oczekiwania i dane kryterium ceny.

Transport

Miesięczne koszty życia w Belgi to także wydatki na transport. Belgia oferuje dość dobrze rozwinięty transport publiczny. Łatwo więc dotrzemy do z punktu A do B. Na przykład, bilet na komunikację miejską kosztuje w jedną stronę około 1,80-300 euro. Zaś miesięczny bilet w Belgii wynosi 50 euro. Ogólnie rzecz biorąc warto jest korzystać z transportu publicznego na terenie Belgii ze względu na ekologię.

Transport publiczny pozwala również na poznanie nowego miasta i innych regionów Belgii. Jeśli chodzi o podróżowanie na terenie Belgii to dobrą alternatywą jest rower.

Zarobki w Belgii 2023: Średnia Krajowa, Najniższa Krajowa, Koszty Życia, Wynajem Mieszkań

Koszty wyżywienia

Jeśli chodzi o koszty związane wyżywieniem średnio wydamy około 250 euro miesięcznie. W dużej mierze zależy od naszych nawyków żywieniowych. Mając nieco niższe wymagania i ograniczony budżet nasze tygodniowe zakupy może robić w popularnych dyskontach w Belgi.

Z kolei, jeśli od czasu do czasu lubimy zjeść poza domem, to ceny w restauracji średniej klasy kształtują się w okolicach od 15 euro do 18 euro. Droższe jest spędzanie czasu w restauracjach z kuchnią europejską. Średnie ceny w sklepach: litr mleka – 0,96 euro; ryż 1,90 euro; kilogram jabłek 3,28 euro, kilogram ziemniaków 2,28 euro. Natomiast pół kurczaka kosztuje około 5 euro.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Opieka zdrowotna

System opieki i zdrowotnej jaki i ubezpieczenie zdrowotne jest uznawana za jeden z najlepszych w Europie. Koszty ubezpieczenia zdrowotnego wynoszą średnio 100-150 euro miesięcznie. Oto kilka kluczowych informacji na temat opieki zdrowotnej w Belgii:

1. System Ubezpieczeń Zdrowotnych

  • Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne: Każdy rezydent Belgii jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Obejmuje ono zarówno pracowników, jak i osoby samozatrudnione, osoby nieaktywne zawodowo oraz studentów.
  • Ubezpieczenie prywatne: Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia publicznego, wiele osób korzysta z dodatkowego ubezpieczenia prywatnego, które pokrywa większą część kosztów leczenia lub zabiegi nierefundowane przez system publiczny.

2. Koszty Opieki Zdrowotnej

  • Współpłacenie: Belgijski system zdrowotny działa na zasadzie współpłacenia, co oznacza, że pacjent opłaca część kosztów leczenia z własnej kieszeni, a resztę pokrywa ubezpieczenie zdrowotne. Udział pacjenta w kosztach zależy od rodzaju usługi i poziomu ubezpieczenia.
  • Zwroty kosztów: Pacjenci najpierw płacą pełną kwotę za wizyty lekarskie, a potem ubiegają się o zwrot części kosztów od swojej kasy chorych. Refundacja może wynosić od 50% do 75%, w zależności od usługi.

Transport

Miesięczne koszty życia w Belgi to także wydatki na transport. Belgia ma dość dobrze rozwinięty transport publiczny. Łatwo więc dotrzemy do z punktu A do B. Na przykład, bilet w jedną stronę to koszt w granicach 1,80-300 euro. Tanie okazuje się również kupno miesięcznego biletu który kosztuje około 50 euro. Dodatkowo warto jest korzystać z transportu publicznego na terenie Belgii ze względu na ekologię..

Zarobki w Belgii 2023: Średnia Krajowa, Najniższa Krajowa, Koszty Życia, Wynajem Mieszkań

    3. Dostęp do Lekarzy i Specjalistów

    • Lekarze pierwszego kontaktu (GP): Każdy pacjent ma swobodny wybór lekarza pierwszego kontaktu, który jest odpowiedzialny za kierowanie pacjenta do specjalistów. Lekarze ci odgrywają kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej.
    • Specjaliści: Dostęp do lekarzy specjalistów jest szeroki, ale w niektórych przypadkach wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. W większych miastach dostęp do specjalistów jest łatwiejszy, natomiast w mniejszych miejscowościach czas oczekiwania może być dłuższy.

    4. Szpitale i Opieka Szpitalna

    • Belgia ma dobrze rozwiniętą sieć szpitali publicznych i prywatnych. Szpitale publiczne są subsydiowane przez państwo, co oznacza, że usługi tam są bardziej przystępne cenowo.
    • Jakość opieki: Belgijskie szpitale są dobrze wyposażone i oferują wysoki standard opieki medycznej. Większość personelu medycznego mówi po francusku lub niderlandzku, a w wielu przypadkach również po angielsku.
    • Opieka stacjonarna i ambulatoryjna: Belgia oferuje zarówno opiekę stacjonarną (z pobytem w szpitalu), jak i ambulatoryjną, gdzie pacjenci są leczeni bez konieczności hospitalizacji.

    5. Leki i Apteki

    • Apteki: Są dobrze dostępne w Belgii, a wiele z nich działa całodobowo. Część kosztów leków jest pokrywana przez ubezpieczenie zdrowotne, szczególnie w przypadku leków na receptę.
    • Refundacja leków: Koszty leków na receptę mogą być częściowo lub w pełni refundowane przez ubezpieczenie, w zależności od ich klasyfikacji.

    6. Opieka dla Cudzoziemców i Ekspatów

    • Belgia zapewnia opiekę zdrowotną cudzoziemcom i ekspatom, jednak rezydenci muszą być zarejestrowani w systemie ubezpieczeń społecznych, aby korzystać z publicznej opieki zdrowotnej.
    • Warto również pamiętać, że niektóre osoby pracujące w Belgii, ale mieszkające w innych krajach Unii Europejskiej, mogą korzystać z belgijskiego systemu zdrowotnego na mocy specjalnych porozumień.

    7. Sektor prywatny

    • Sektor prywatny uzupełnia system publiczny i obejmuje prywatne kliniki oraz gabinety specjalistyczne. Usługi prywatne są zazwyczaj droższe, ale pacjenci mają krótszy czas oczekiwania na wizytę lub zabieg.

    Belgijski system zdrowotny jest dobrze zorganizowany i oferuje wszechstronną opiekę dla mieszkańców, a dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu, dostęp do leczenia jest relatywnie łatwy i przystępny cenowo.

Koszty ubrań

Jeśli lubimy chodzić do centrów handlowych i kupować ubrania musimy się liczyć z tym, że będą one kosztować nieco więcej niż w Polsce. Na przykład, para markowych spodni kosztuje około 94 euro.

Podsumowanie: zarobki w Belgii

Przeprowadzając się do Belgii musimy wiedzieć, że życie w tym kraju się różni od Polski. Ile wydasz na życie zależy w dużej mierze ile zarobisz, jak gospodarujesz oszczędnościami i jakie są Twoje wymagania.

TimeTax – zwrot podatku z zagranicy

Niezależnie jednak od kosztów codziennego życia, warto pamiętać o rozliczeniu podatku z Belgii, rok rocznie opracowujemy setki deklaracji podatkowych dla naszych klientów. Dzięki ulgom podatkowym, można uzyskać dodatkowe pieniądze, które zostały potrącone w trakcie trwania stosunku pracy na poczet podatku dochodowego. Kwotę tę można oszacować używając bezpłatny kalkulator zwrot podatku z Belgii

Istotną kwestią także jest fakt, że rozliczenie podatku w Belgii jest obowiązkowe, a co za tym idzie, konieczne jest złożenie deklaracji podatkowej w czym pomożemy sporządzając dokument, przesyłając go do urzędu, a nawet wykonać rozliczenie w polskim urzędzie skarbowym PIT 36 ZG.

Z naszą firmą możesz rozliczyć podatki nie tylko z Belgii. Rozliczamy podatki z najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajów europejskich.

4.8/5 (5)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też