Strona główna 9 Belgia 9 Zarobki w Belgii 2023: Średnia Krajowa, Najniższa Krajowa, Koszty Życia, Wynajem Mieszkań

Zarobki w Belgii 2023: Średnia Krajowa, Najniższa Krajowa, Koszty Życia, Wynajem Mieszkań

gru 9, 2022

Zanim się przeprowadzimy do innego kraju w celach zarobkowych warto się zapoznać z kosztami życia. Koszty życia w Belgii nie należą do niskich, ale też nie są znacząco wysokie jak w innych europejskich kierunkach. Zebraliśmy kilka istotnych informacji dotyczących kosztów życia w Belgii. Choć są to dane szacunkowe pokazują, jak kształtują się codzienne wydatki. Zwróć też uwagę na minimalne wynagrodzenie i średnie zarobki w Belgii.

To informacje, które warto pozyskać by podjąć ostateczną decyzję o wyjeździe do pracy w Belgii. Zapraszamy do lektury tego artykułu jak i publikacji opisującej podatki w Belgii.

Koszty życia w Belgii

Belgia: relacja kosztów do zarobków

Koszty utrzymania są relatywne do wysokich zarobków, jak i wysokich standardów życia w Belgii. Jednak wśród pracujących w Belgii krążą opinie, że utrzymanie się jest około czterokrotnie droższe niż w Polsce.

Koszt życia w Belgii znacząco się rożni od kosztu życia w Polsce. Wybierając się do Belgii warto zwrócić uwagę na zakwaterowanie, żywność i transport, ponieważ na utrzymanie przeznaczymy pewną część naszych zarobków.

Wysokość wynagrodzenia w Belgii: średnie zarobki i płaca minimalna – jakie są zarobki w Belgii?

Jak zarabia się w Belgii? Belgia jest stabilnie gospodarczym państwem. W roku 2022 średnie wynagrodzenie (średnie zarobki) wynosiło 3832 euro brutto miesięcznie, z kolei aktualna płaca minimalna w Belgii to 1955 euro.

W Belgii wysokość płac na podstawie układów zbiorowych jest ustalana zawieranych pomiędzy związkami zawodowymi a przedstawicielami pracodawców na szczeblu przedsiębiorstwa lub sektora/branży, w ramach komisji wspólnej.

W momencie, gdy zarobki nie są określone przez układy zbiorowe, wówczas pracownik ma prawo do gwarantowanej płacy minimalnej. Jej wysokość jest wynikiem ustaleń między partnerami społecznymi, takimi jak: Narodowa Rada ds. Zatrudnienia, organizacje pracodawców oraz związki zawodowe.

Koszty życia w Belgii a praca

Kto znajdzie pracę w Belgii?

W internecie znajduje się wiele ogłoszeń z pracą w Unii Europejskiej na terenie Belgii. W danym kraju mogą znaleźć pracę mechanicy samochodowi, opiekunowie do dzieci i osób starszych oraz magazynierzy. Zatrudnienie w Belgii znajdzie: brygadzista, sortowacz surowców wtórnych, monter, brukarz, elektryk, mechanik, operator wózka widłowego i murarz. Zatrudnienie w Belgii dodatkowo znajdą pracownicy biurowi jak i sprzedawcy. Pracodawcę znaleźć można także przy pracach sezonowych, gdyż pracowników

Własne mieszkanie dwupokojowe czy wynajem mieszkania?

Wynajem mieszkania pochłonie około 30% dochodu z pracy netto. W większości dużych miast jak i stolicy, koszty utrzymania mogą być wyższe i różnią się w poszczególnych miejscach.

Dodatkowo w wielu miastach Belgii rynek nieruchomości nie jest regulowany i dużo zależy od wynajmującego mieszkanie. Na przykład zakwaterowanie w Belgii: ceny pokoju dla jednej osoby – 350 euro/miesięcznie, pokoju dla dwóch osób lub mieszkanie dwupokojowe – 800-1000 euro/miesięcznie. Są również dostępne kawalerki, których ceny kształtują się w okolicach 500/600 euro. Koszt pokoju/mieszkania zależy od jego wielkości, wyposażenia i lokalizacji.

W zależności od miejsca ceny wynajmu nie uwzględniają dodatkowych kosztów takich jak internet czy tez ubezpieczenie mieszkania.

Opłaty głównie zawierają rachunki za prąd, wodę i wywóz śmieci. Stawki w głównej mierze zależą od lokalizacji – czy mieszkanie znajduje się w ścisłym centrum czy też na obrzeżach danego miasta. Przykładowe, wysokości rachunków: podstawowe opłaty za mies. – około 200 euro miesięcznie.

Gdy chcemy spędzić w Belgii dłuższy okres warto jest poszukać wygodnego mieszkania dopasowanego na naszych potrzeb. Z kolei, gdy planujemy krótszy pobyt warto skorzystać z dobrej bazy hosteli czy też pokoju do wynajęcia. Wybór domu powinien także spełniać nasze oczekiwania i dane kryterium ceny.

Transport

Miesięczne koszty życia w Belgi to także wydatki na transport. Belgia ma dość dobrze rozwinięty transport publiczny. Łatwo więc dotrzemy do z punktu A do B. Na przykład, bilet w jedną stronę to koszt w granicach 1,80-300 euro. Tanie okazuje się również kupno miesięcznego biletu który kosztuje około 50 euro. Dodatkowo warto jest korzystać z transportu publicznego na terenie Belgii ze względu na ekologię.

Transport publiczny pozwala również na poznanie nowego miasta i innych regionów Belgii. Jeśli chodzi o podróżowanie na terenie Belgii to dobrą alternatywą jest rower.

Zarobki w Belgii 2023: Średnia Krajowa, Najniższa Krajowa, Koszty Życia, Wynajem Mieszkań

Koszty wyżywienia

Jeśli chodzi o koszty związane wyżywieniem średnio wydamy około 250 euro miesięcznie. W dużej mierze zależy od naszych nawyków żywieniowych. Mając ograniczony budżet nasze tygodniowe zakupy może robić w popularnych dyskontach w Belgi.

Z kolei, jeśli od czasu do czasu lubimy zjeść poza domem, to ceny w restauracji średniej klasy kształtują się w okolicach od 15 euro do 18 euro. Droższe jest spędzanie czasu w restauracjach z kuchnią europejską. Średnie ceny w sklepach: litr mleka – 0,96 euro; ryż 1,90 euro; kilogram jabłek 3,28 euro, kilogram ziemniaków 2,28 euro. Natomiast pół kurczaka kosztuje około 5 euro.

Koszty ubrań

Jeśli lubimy chodzić do centrów handlowych i kupować ubrania musimy się liczyć z tym, że będą one kosztować nieco więcej niż w Polsce. Na przykład, para markowych spodni kosztuje około 94 euro.

Podsumowanie: zarobki w Belgii

Przeprowadzając się do Belgii musimy wiedzieć, że życie w tym kraju się różni od Polski. Ile wydasz na życie zależy w dużej mierze ile zarobisz, jak gospodarujesz oszczędnościami i jakie są Twoje wymagania.

TimeTax – zwrot podatku z zagranicy

Niezależnie jednak od kosztów codziennego życia, warto pamiętać o rozliczeniu podatku z Belgii, rok rocznie opracowujemy setki deklaracji podatkowych dla naszych klientów. Dzięki ulgom podatkowym, można uzyskać dodatkowe pieniądze, które zostały potrącone w trakcie trwania zatrudnienia na poczet podatku dochodowego. Kwotę tę można oszacować używając bezpłatny kalkulator zwrot podatku z Belgii.

Istotną kwestią także jest fakt, że rozliczenie podatku w Belgii jest obowiązkowe, a co za tym idzie, konieczne jest złożenie deklaracji podatkowej w czym pomożemy sporządzając dokument, przesyłając go do urzędu, a nawet wykonać rozliczenie w polskim urzędzie skarbowym PIT 36 ZG.

Z naszą firmą możesz rozliczyć podatki nie tylko z Belgii. W rozliczamy podatki z najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajów europejskich.

4.8/5 (5)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też