Strona główna 9 Belgia 9 Zarobki w Belgii – Najlepiej opłacane zawody 2024

Zarobki w Belgii – Najlepiej opłacane zawody 2024

kw. 30, 2024

Zarobki w Belgii rocznie wynoszą 222 327,81 PLN, co w przeliczeniu na euro daje 49 801,43. Belgia jest jednym z czterech krajów Unii Europejskiej oferującym najwyższe zarobki.

Płaca minimalna w Belgii to ok. 1955 euro brutto miesięcznie, natomiast średnie wynagrodzenie w Belgii wynosi ok. 3900 – 4600 euro brutto miesięcznie. Minimalne miesięczne wynagrodzenie jest ustalane przez organizacje pracodawców, Narodową Radę ds. Zatrudnienia i związki zawodowe w przypadku gdy w miejscu zatrudnienia nie została ustalona indywidualna wysokość. To ile zarabia się w Belgii różni się w zależności od branży i wykształcenia.

Osoba z tytułem magistra osiąga większe średnie zarobki. Statystyki wskazują, że niewykwalifikowani pracownicy budowlani mogą liczyć na średnią stawkę wynoszącą 16 euro netto za godzinę pracy. Majster będzie zarabiał więcej niż przeciętny pracownik – 19 euro netto na godzinę.

Kierownik budowy może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 22 euro netto za każdą przepracowaną godzinę. W Belgii specjalista z danej dziedziny zarabia więcej niż przeciętny pracownik. Minimalne wynagrodzenie w Belgii jest wyższa niż średnie zarobki w Polsce.

Zarobki w Belgii

Jakie są zarobki w Belgii ze względu na branżę?

Statystyki wskazują ile można zarobić pracując w danej branży. W Belgii obowiązują stawki godzinowe, które wahają się od ok. 14 EUR do ok. 24 EUR na godzinę.

 • Pracownik w sektorze produkcyjnym 14 EUR
 • Murarz 18-23 EUR
 • Cieśla 17 EUR
 • Hydraulik 17 EUR
 • Sprzątanie 13 EUR
 • Pracownik rolny 12 EUR
 • Montażysta mebli 19-20 EUR
 • Elektryk przemysłowy 20-21 EUR
 • Monter klimatyzacji 23-24 EUR

Jak widać w zestawieniu, monter klimatyzacji może zarobić ok. 10 euro na godzinę więcej niż przeciętny Belg. Zarobki osób pracujących w przemyśle są również stosunkowo wysokie.

Natomiast zarobki w sektorze hotelarskim są najniższe. Biorąc pod uwagę, że płaca minimalna w Belgii wynosi 1955 euro brutto miesięcznie, stawka godzinowa za usługę sprzątania przekracza nieznacznie tę kwotę przy pięciodniowym tygodniu pracy.

Pozwolenia na pracę w Belgii

Procedury, które w Belgii obowiązują są stosunkowo przejrzyste i przyjazne dla obywateli innych państw szukających pracy w tym kraju.

Polacy mogą pracować w Belgii bez potrzeby uzyskiwania pozwoleń na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Jedyną wymaganą formalnością w takim przypadku jest zgłoszenie swojego pobytu władzom belgijskim, co powinno zostać zrobione zaraz po przybyciu do Belgii (maks. 10 dni od przyjazdu). Jeśli tego nie uczynisz, grozi Ci grzywna w wysokości 200 euro.

Osoby, które są w Belgii przez dłuższy czas (3 miesiące) muszą po upływie tego czasu złożyć wniosek o pobyt tymczasowy. Procedury mówią, że warunkiem otrzymania zgody na pobyt tymczasowy jest zatrudnienie na umowę o pracę, prowadzenie działalności, studiowanie w Belgii, lub aktywnie poszukiwać pracy. Do wniosku należy dołączyć dokumenty:

 • Umowę o pracę lub potwierdzenie prowadzenia działalności gospodarczej / status studenta belgijskiej uczelni / dokument potwierdzający status aktywnego poszukiwania pracy,Potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego,Dowód posiadania środków finansowych na poziomie pozwalającym na utrzymanie się

Po dostarczeniu tych dokumentów otrzymujesz kartę pobytu czasowego na okres 5 lat. Jeśli po tym czasie nadal zamierzasz mieszkać i pracować w Belgii, możesz ubiegać się o kartę stałego pobytu. Belgia otwiera więc swoje drzwi dla pracowników z zagranicy, oferując przyjazne warunki zatrudnienia oraz relatywnie prostą procedurę legalizacji pobytu, nic więc dziwnego, że osoby spoza kraju decydują się na podjęcie pracy w Belgii i wybierają ten kraj jako docelowy kraj zamieszkania.

wzrost minimalnego wynagrodzenia

Koszty życia a zarobki w Belgii.

Podobnie jak zarobki w tym kraju, koszty życia w Belgii są na poziomie bardzo wysokim. Miesięczne wynagrodzenie ustalane jest w taki sposób, by mimo rosnących cen pozwalało na utrzymanie się. W Belgii według aktualnych danych średni koszt utrzymania jednej osoby dorosłej to ok. 1389 euro brutto miesięcznie, natomiast rodzina z jednym dzieckiem średnio wydaje na utrzymanie ok. 3200 euro brutto miesięcznie zł. Średnie wynagrodzenie – zakładając, że w rodzinie są dwie osoby pracujące – będzie zaspokajało potrzeby trzyosobowej rodziny. Ceny artykułów spożywczych są średnio o 48% wyższe niż w Polsce. Poniżej przedstawiam niektóre z nich:

 • Mleko 1 l – 1,29 EUR

 • Ryż 1 kg – 1.69 EUR

 • Filet z kurczaka 1 kg – 10 EUR

 • Jabłka 1 kg – 2,99 EUR

 • Banany 1 kg – 2,19 EUR

Dużo droższe są natomiast ubrania i obuwie. Spodnie dżinsowe lub obuwie w markowym sklepie to koszt ok. 120 euro.

oszczędności z pracy w Belgii

Czy Belgia to dobry kraj do życia?

Zdecydowaną zaletą mieszkania w tym kraju jest to ile zarabia się w Belgii, jaki jest standard i jakość życia. Minimalne zarobki w Belgii na poziomie 1955 euro brutto miesięcznie jest kwotą która powinna w pełni zaspokoić potrzeby jednej dorosłej osoby. Jak już wspomnieliśmy, to ile zarabia się w Belgii określa również wykształcenie, więc osoby które ukończyły uczelnię wyższą i wyjeżdżają do Belgii mają szansę na wysokie wynagrodzenia.

Decydując się na wyjazd sezonowy, lub przeniesienie się na stałe powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko zarobki w Belgii, ale również koszty wyżywienia, transportu publicznego, leków i opieki medycznej.

timetax zwrot podatku

Zaufaj TimeTax

Nasza specjalizacja to rozliczenie podatku od dochodu uzyskanego nie tylko w Belgii. Jeżeli z czerpiesz dochody z belgijskiego rynku pracy i potrzebujesz pomocy z rozliczeniem to polecamy się Twojej uwadze gdyż…Rozliczenie podatku z Belgii nie zawsze trzeba, ale często warto wykonać. Nie zwlekaj i sprawdź jakiej decyzji z niemieckiego urzędu skarbowego możesz się spodziewać.

Nurtuje Cię pytanie czy dostanę zwrot podatku z Belgii? Udostępniliśmy bezpłatny kalkulator zwrotu podatku z Belgii .Skorzystaj z niego i… podejmij najlepszą dla siebie decyzję. Rozlicz się! Bez obaw – formalności zrealizujemy za Ciebie. Po Twojej stronie zostanie jedynie czekanie na list z urzędu.

Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl

Sylwia przeprowadzi Cię nie tylko przez wypełnienie naszego kompletu dokumentów, ale także odpowie na pytania związane z zagranicznymi podatkami i świadczeniami rodzinnymi.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też