Strona główna 9 Holandia 9 Belastingdienst Holandia

Belastingdienst Holandia

sty 20, 2023

Czym jest Belastingdienst – holenderski urząd skarbowy?

Holandia to częsta destynacja pracowników tymczasowych z Polski. Osoby pracujące na terenie Holandii z pewnością miały do czynienia z terminem „Belastingdienst”. Belastingdienst jest odpowiednikiem polskiego urzędu skarbowego zajmuje się sprawami podatkowymi. Jakie zadania ma holenderski urząd skarbowy Belastingdienst?

Jakie są wymagane dokumenty przy załatwianiu takich spraw jak rozliczenie podatku dochodowego, znajdziesz na stronie usługi zwrot podatku z Holandii, możesz na nas liczyć także jeżeli potrzebujesz pomocy w innych kwestiach.

Belastingdienst

Zadania Belastingdienst

Belastingdienst – Nadanie numeru BSN

W Belastingdienst załatwisz formalności związane z nadawaniem numeru BSN, który jest niezbędny do rozliczania podatków z Holandii. Funkcjonuje on jako odpowiednik numeru PESEL nadawanego w Polsce. Numer ten pozwoli ci załatwić większość spraw administracyjnych w Holandii. Składa się on z 9 cyfr.

Jest nadawany obywatelom holenderskim oraz cudzoziemcom przebywającym na terenie Holandii, dłużej niż 4 miesiące. Numer BSN służy do podatkowej identyfikacji danej osoby m. in. rozliczania podatków i starania się o dodatki.

Belastingdienst – Wezwanie do rozliczenia podatku

Na początku roku holenderski urząd skarbowy Belastingdienst wysyła wezwania do rozliczenia podatku. Należy pamiętać, że takiej korespondencji z urzędu nie należy nigdy ignorować, nawet jeśli nie masz obowiązku rozliczenia.

Kara za nierozliczenie w terminie może wynosić od 385€ do kilku tysięcy euro. Nie wiesz co znaczy pismo które otrzymałeś z Belastingdienst? Nie ignoruj go, codziennie weryfikujemy korespondencję uzyskiwaną przez naszych klientów od zagranicznych urzędów. Pomożemy zinterpretować dokumenty, które otrzymałeś także Ty. odpowiedz na wezwanie i wykonaj rozliczenie podatku z Holandii

Belastingdienst – Zwrot nadpłaconego podatku czy dopłata do holenderskiego urzędu skarbowego?

Belastingdienst tak jak polski urząd skarbowy zajmuje się opracowywaniem deklaracji podatkowych i wypłaca zwrot podatku. Rozliczając podatek w Holandii możesz zyskać zwrot podatku. Jednakże, złożona deklaracja podatkowa nie zawsze wiąże się ze zwrotem podatku. Jeżeli, twój pracodawca nisko odprowadzał podatek może się okazać, że będzie ono skutkować dopłatą podatku do urzędu w Holandii.

Belastingdienst  ulgi podatkowe

Skorzystaj z ulg podatkowych

Na wynik rozliczenia podatku w Holandii korzystny wpływ mają ulgi podatkowe. Przypomnijmy jakie ulgi podatkowe najczęściej obniżają podatki naszych klientów pracujących w Holandii?

  • ogólna ulga podatkowa, przysługuje osobie, która 90% swoich dochodów światowych osiągnęła na terytorium Holandii, żeby móc skorzystać z ulgi koniecznie złóż wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach w kraju zamieszkania;
  • tzw. rozłąkowe, przysługuje partnerowi fiskalnemu podatnika, warunkiem jest prawo do ogólnej ulgi podatkowej;
  • ulga na dziecko, przysługuje podatnikowi, który posiada dziecko do 12 roku życia i jest z nim zameldowany pod wspólnym adresem w Polsce lub w Holandii. Tu także warunkiem koniecznym jest prawo do ogólnej ulgi podatkowej;

Czas na wydanie decyzji podatkowej

Belastingienst wydaje decyzje podatkowe w terminie do 3 lat od zakończenia roku podatkowego. Zazwyczaj nie trwa to jednak tak długo. Nasi klienci otrzymują odpowiedzi z urzędu średnio po 6 miesiącach od złożenia deklaracji.

Jeżeli w wyznaczonym terminie nie uzyskasz odpowiedzi od urzędu skontaktuj się z naszymi specjalistami – sprawdzimy jaki jest aktualny etap sprawy.

Kiedy otrzymasz pieniądze?

Pieniądze ze zwrotu podatku z Holandii otrzymasz po wydaniu decyzji. Jeżeli jednak wynikiem rozliczenia będzie konieczność zwrotu podatku. Nie powinieneś ignorować, żadnej korespondencji, którą przesyła urząd. Terminy określone przez urzędników na uregulowanie niedopłaty są dość krótkie.

Za nieopłacenie należności w terminie urząd może naliczyć odsetki. Zawsze więc radzimy naszym klientom śledzenie dokumentów jakie otrzymują z urzędów podatkowych. Dokumenty te często zawierają bardzo istotne informacje, których zastosowanie pozytywnie wpływa na finanse podatnika.

Jakie są terminy rozliczenia podatków z Holandii?

Osoby zameldowane w Holandii powinny złożyć deklarację do 1 maja, natomiast osoby niezameldowane w Holandii do 1 lipca kolejnego roku.

Belastingdienst – Dodatek do ubezpieczenia Zorgtoeslag

Belastingdienst opracowuje także wnioski i wypłaca dodatek do ubezpieczenia, czyli Zorgtoeslag. Każda osoba pracująca w Holandii ma obowiązek opłacania ubezpieczenia zdrowotnego.

Zorgtoeslag potocznie określany jako dodatek do ubezpieczenia. Stanowi on dofinansowanie kosztów z tytułu opłacania ubezpieczenia. O dofinansowanie starać się może podatnik, którego dochód nie przekroczył 32 tys. €. Pomagamy naszym klientom uzyskać zwrot ubezpieczenia Holandia. Istotnym jest jednak, że pieniądze te można uzyskać jedynie za pracę w poprzednim roku podatkowym.

Belastingdienst – Dodatek do zasiłku rodzinnego Kindgebonden budget

Belastingdienst opracowuje wnioski i wypłaca dodatek do zasiłku rodzinnego w Holandii. Wysokość bonusu do zasiłku rodzinnego zależy od tego jak wysokie są wspólne dochody oraz od liczby dzieci i ich wieku. Po urodzeniu dziecka i złożeniu odpowiednich dokumentów w urzędzie możemy pobierać na to dziecko kindgebonden budget.

Belastingdienst  deklaracja podatkowa

TimeTax – przygotujemy deklarację dla Belastingdienst

Przygotowaną deklarację dochodu za pracę w Holandii oraz wypełniony formularz Zorgtoeslag składamy właśnie do Belastingdienst. Każdy z legalnie zatrudnionych pracowników może odzyskać nadpłacony podatek oraz dodatek do ubezpieczenia.

Od lat odzyskaliśmy już setki tysięcy euro dla polskich pracowników w Holandii i innych krajów. Warto przekonać się o naszej skuteczności. Zebrana przez nas wiedza i doświadczenie w kontakcie z belastingdienst przekładają się na zadowolenie naszych klientów.

Bezpłatna kalkulacja zwrotu nadpłaconego podatku

Nie wiesz jaki będzie wynik twojego rozliczenia? Starając się o zwrot podatku z Holandii i . Obliczymy wstępnie czy będziesz mógł ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Uwzględniając ulgi podatkowe pomagamy naszym klientom załatwić formalności i uzyskać wyższe zwroty z kraju, w którym pracował. Odpowiemy też na wszystkie nurtujące cię pytania, jeśli sprawy podatkowe w urzędzie skarbowym nie są twoją mocną stroną.

Rozliczenie podatku z Holandii – gdzie szukać informacji na temat formalności przy rozliczeniu?

Na naszym blogu dzielimy się wartościową wiedzą, co warto wiedzieć pracując w Holandii. W holenderskim systemie podatkowym funkcjonuje kilka różnic w stosunku do systemu polskiego, mamy więc do czynienia z dodatkowymi dokumentami jakie należy przekazać do Belastingdienst Holandia.

Dodatkowo, jesteśmy w stanie odliczyć koszty od wynagrodzenia. Pomagamy poprawnie skompletować dokumenty, tym podatnikom, którzy wolą sami złożyć odpowiedni formularz w urzędzie skarbowym podpowiadamy na co zwrócić uwagę na naszym blogu. Odzyskaj zwrot podatku z Holandii z TimeTax rozliczając deklarację podatkową z holenderskim urzędem skarbowym.

W temacie funkcji jakie w systemie administracji skarbowej ma urząd skarbowy nie mogło także zabraknąć tematu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego – zapraszamy na nasz blog i kanał na YouTube.

Czym jest Belastingdienst - holenderski urząd skarbowy?
5/5 (1)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też