Strona główna 9 Holandia 9 Dni wolne od pracy oraz święta w Holandii 2024

Dni wolne od pracy oraz święta w Holandii 2024

wrz 25, 2023

Holandia, znana ze swojej bogatej historii, malowniczych krajobrazów i tolerancyjnej kultury, oferuje mieszkańcom wiele okazji do świętowania. W ciągu roku kalendarzowego kraj ten obchodzi wiele świąt państwowych i dni wolnych od pracy, które mają głębokie korzenie nie tylko historyczne, ale także kulturowe.

Święta w Holandii skupiają nie tylko mieszkańców, ale również turystów, napędzając gospodarkę kraju.

Święta w Holandii 2023 będą okazją do celebracji, a także szansą na zasłużony wypoczynek. Nowy rok, niedziela czy święta w Holandii 2023 często oznaczają dni wolne od pracy. Więcej informacji przedstawiamy poniżej.

Nowy Rok – 1 stycznia 2024 r

Osoby świętujące Nowy Rok

Dni wolne od pracy oraz święta w Holandii zaczyna Nowy Rok.

Święta w Holandii rozpoczynają się obchodem Nowego Roku, kiedy to Holendrzy gromadzą się wraz z rodzinami i przyjaciółmi, aby świętować i podziwiać pirotechniczne pokazy. W miastach organizowane są tradycyjne imprezy a o północy wszyscy podają sobie ręce, składając życzenia. Jest to idealny dzień, aby odpocząć od pracy w Holandii i skupić się na świętowaniu we wspólnocie.

Ponadto, Nowy Rok wypadał w niedzielę, co oznaczało dodatkowy dzień wolny od pracy do wykorzystania w przyszłości. Niestety, dni wolne często wiążą się również z obowiązkowym dniem pracującym. W tym przypadku – 2 stycznia.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Dzień Króla Koningsdag - 27 kwietnia 2024 r

dekoracyjne złote korony na niebieskim tle

Dzień Króla, zwany również Koningsdag (z niderlandzkiego dzień króla / królowej, dzień królewski), to jedno z najbardziej kolorowych i radosnych świąt obchodzonych w Holandii w trakcie roku. Dzień ten jest poświęcony urodzinom obecnego monarchy - króla Willem-Alexandra.

Jest on obchodzony co roku, 27 kwietnia (tak było w 2023 roku i będzie w 2024 roku). Jednak jeśli data ta przypada na niedzielę, święto jest przenoszone na 26 kwietnia (tak jak wydarzyło się to w roku 2014). Niezależnie od tego są to święta państwowe zawsze wolne od pracy w Holandii. Dni wolne pozwalają na długie świętowanie. Szczegóły opisuje Rządowy Serwis Informacyjny (RVD).

Wielkanoc - 29 marca 2024 r

pisanki i kwiaty jako ozdoby wielkanocne

Wielkanoc, czyli Pasen, to kolejna okazja do dni wolnych w Holandii. Święta łączą w sobie zarówno tradycje religijne, jak i elementy kulturowe. W Holandii Wielkanoc jest obchodzona w różnorodny sposób, a każda prowincja czy region ma swoje unikalne zwyczaje.

Tak jak w Polsce, Wielkanoc w Holandii to wyjątkowy czas, pełen tradycji i miłych momentów spędzonych z bliskimi. Najważniejsze dni to Wielki Piątek (Goede vrijdag), niedziela wielkanocna oraz Poniedziałek Wielkanocny (Tweede Paasdag).

Czas Wielkanocy w 2023 roku rozpoczyna się już w marcu. Natomiast dniami wolnymi od pracy będą Wielki Piątek (29 marca), Wielkanoc (31 marca) oraz Poniedziałek Wielkanocny (01 kwietnia).

Dzień Pamięci 4 maja 2023 r

Dłonie trzymające flagi holrnderskie

Dzień Pamięci, zwany również "Dodendag" lub "Nationale Dodenherdenking", jest ważnym dniem obchodzonym 4 maja co roku w Holandii (dzień jest oczywiście wolny od pracy). Jak informuje strona ministerstwa, jest to dzień poświęcony upamiętnieniu ofiar wojen i konfliktów zbrojnych, którzy stracili życie w obronie kraju.

Obchody Dnia Pamięci mają szczególne znaczenie w Holandii i z uwagi na historię kraju - podczas II wojny światowej kraj był okupowany przez nazistowskie Niemcy.

Dzień Wyzwolenia - Bevrijdingsdag (5 maja co 5 lat)

budynek z flagami Holandii z aleją drzew w pobliżu

Dzień Wyzwolenia, czyli Bevrijdingsdag, upamiętnia wyzwolenie Holandii spod okupacji nazistowskiej podczas II wojny światowej w 1945 roku, zgodnie z informacjami ministerstwa. W tym dniu Holendrzy mogą wypoczywać jednak tylko co 5 lat - tylko wtedy bowiem Dzień Wyzwolenia zwiększa liczbę dni wolnych od pracy w danym roku kalendarzowym. Najbliższy wolny od pracy Dzień Wyzwolenia przypada na rok 2025.

Wniebowstąpienie Pańskie

krzyż w chmurach

Wniebowstąpienie Pańskie, nazywane również Hemelvaartsdag, jest ważnym świętem religijnym obchodzonym w Holandii. Święto przypada 40 dni po Wielkanocy i upamiętnia wniebowstąpienie Chrystusa do nieba.

W 2024 roku Wniebowstąpienie Pańskie wypadało na 9 maja - w czwartek. Mieszkańcy mieli wtedy wolne od pracy w całym kraju.

Dzień matki

kobieta trzymająca białe róże

Dzień Matki, zwany w Holandii "Moederdag", jest obchodzony co roku w drugą niedzielę maja - są to inne dni niż w Polsce (w Holandii nie obchodzi się dnia matki co roku w ten sam dzień).

To święto w Holandii jest także dniem wolnym od pracy (ponieważ zawsze jest to niedziela), a mieszkańcy okazują swoją miłość i wdzięczność wobec swoich matek oraz osób pełniących rolę matek. W 2024 będzie można obchodzić ten dzień 12 maja.

Pinksteren, czyli Zesłanie Ducha Świętego lub Zielone Świątki

gołąb na niebieskim tle

Pinksteren, znane także jako Zielone Świątki, jest chrześcijańskim świętem obchodzonym w Holandii 50 dni po Wielkanocy. Jest to jedno z najważniejszych świąt religijnych.

Zielone Świątki w Holandii to czas, kiedy społeczeństwo wspólnie celebruje ducha religii i tradycji.

Zielone Świątki obchodzone są w Holandii w 2024 roku dokładnie 20 maja.

Dzień Wszystkich Świętych

znicze na betonowych schodach

Dzień Wszystkich Świętych, znany również jako "Allerheiligen", jest obchodzony w Holandii 1 listopada każdego roku. To ważne katolickie święto religijne, które upamiętnia wszystkich świętych, zarówno tych znanych, jak i tych nieznanych, którzy osiągnęli zbawienie i są uznawani za wzór do naśladowania.

Święto jest czasem zadumy i pamięci, podczas którego Holendrzy wyrażają swoją miłość i szacunek dla tych, którzy odeszli.

Boże Narodzenie

pierniki, prezenty i dekoracje świąteczne

Boże Narodzenie, znane jako "Kerstmis" w Holandii, to jedno z najważniejszych i najbardziej uroczyście obchodzonych świąt w kraju.

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z radością i czasem rodzinnym na całym świecie.

Boże Narodzenie wypada na 25 grudnia 2024 r.

Podobnie jak w Polsce, w dzień Bożego Narodzenia kościoły organizują specjalne msze święte, które przyciągają wielu wiernych.

W II dzień Bożego Narodzenia wiele rodzin nadal obchodzi tradycję, wręczając sobie prezenty i uczestnicząc w różnych zabawach i atrakcjach.

Podsumowanie

W roku 2024, święta państwowe oraz dni wolne w Holandii przynoszą wiele radosnych wydarzeń. Inne niż w Polsce dni wolne od pracy stanowią doskonałą okazję do zasmakowania holenderskiej kultury, piękna krajobrazów i ciekawych tradycji tego urokliwego kraju.

logo TimeTax

Zaufaj TimeTax

Nasza specjalizacja to rozliczenie podatku od dochodu uzyskanego za granicą. Jeżeli uzyskałeś dochód z holenderskiego rynku pracy to polecamy się Twojej uwadze gdyż…

Rozliczenie podatku z Holandii nie zawsze trzeba, ale często warto wykonać. Sprawdź jakiej decyzji z holenderskiego urzędu skarbowego możesz się spodziewać. Do dyspozycji dajemy Ci nasz bezpłatny kalkulator zwrotu podatku z Holandii. Przed rozliczeniem z niderlandzkim Belastingdienst pamiętaj jednak o polskim PIT 36 ZG.

Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl

4.9/5 (28)

Klaudia nie pozostawia naszych klientów bez odpowiedzi. Na naszym blogu dzieli się wiedzą zdobytą podczas pracy w TimeTax. Zachęcamy do lektury przygotowanych przez Nią, specjalnie dla Ciebie wpisów

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też