Temat podatków przysparza wielu stresów, szczególnie jeśli ktoś pracował za granicą. Warto pamiętać, że przychody z niektórych państw zagranicznych trzeba rozliczyć również w Polsce. Może to znaczyć, że podatnik będzie zmuszony rozliczyć się w dwóch krajach. Sprawdźmy, w jakich państwach istnieje taki obowiązek i jak wyglądają wszystkie związane z nim formalności, o których dopełnieniu należy bezwzględnie pamiętać.
Z jakich krajów trzeba rozliczać podatek?
Wyjeżdżając do pracy w innym kraju należy liczyć się z koniecznością kontaktu z urzędem skarbowym danego państwa. Każdy z krajów posiada swoje oddzielne zasady i przepisy, które dotyczą tego, kto, kiedy i jak powinien się rozliczać. Warto jednak zdawać sobie sprawę z kilku bardzo istotnych kwestii, które dotyczą rozliczania podatków z zagranicy
Niektóre kraje, z których należy rozliczać podatek to np.: Wielka Brytania, Holandia, Szwecja, Austria, Belgia czy Niemcy.
Na czym polega rozliczenie się za granicą?
Osoba wyjeżdżająca za granicę w celach zarobkowych powinna rozliczyć się przed zagranicznym organem podatkowym często musząc wykazać globalne dochody. Warto zaznaczyć, że również na terenie Polski również może być zobligowana do wykazania i rozliczenia całego swojego wynagrodzenia i przychodów. W zależności od rodzaju zatrudnienia, podatnik może odzyskać podatek w przypadku:
- pracy za granicą dla zagranicznego podmiotu,
- kiedy pracodawca z Polski wysyła pracownika do pracy za granicą.
Efektem takiego rozliczenia może być zwrot nadpłaconego podatku lub nadpłata.
Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.
Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.
0 komentarzy