Strona główna 9 Niemcy 9 Abonament RTV Rundfunkbeitrag-Wszystko, co musisz wiedzieć o abonamencie RTV mieszkając w Niemczech

Abonament RTV Rundfunkbeitrag-Wszystko, co musisz wiedzieć o abonamencie RTV mieszkając w Niemczech

wrz 4, 2023

Abonament RTV, znany również jako “Rundfunkbeitrag” w Niemczech lub ARD, to jedno z obowiązkowych opłat, które muszą uiścić mieszkańcy kraju w celu finansowania publicznych środków przekazu, takich jak telewizja, radio i serwisy internetowe.

Wprowadzenie tej opłaty miało na celu zapewnienie stabilnych źródeł finansowania dla niezależnych mediów publicznych, które oferują różnorodne programy i treści dla społeczeństwa niemieckiego. W tym artykule omówimy szczegóły związane z abonamentem RTV w Niemczech, jego znaczenie, wymogi prawne oraz jak go opłacić.

Chcesz wiedzieć czy musisz opłacać abonament rtv? Zapraszamy do lektury

Abonament RTV Rundfunkbeitrag

Kiedy wprowadzono abonament RTV w Niemczech?

Abonament radiowo telewizyjny został wprowadzony w 2013 roku dla obywateli niemieckich, zastępując wcześniejszą opłatę GEZ. W przeciwieństwie do poprzedniej opłaty, która obejmowała tylko posiadaczy telewizorów lub radioodbiorników, obecnie wysokość abonamentu RTV wynosi 18,36 euro miesięcznie czyli za kwartał wyniesie 55,08 euro i dotyczy każdego gospodarstwa domowego. Opłata ta służy do finansowania publicznego nadawania radiowego i telewizyjnego w Niemczech.

W marcu 2020 roku planowano podwyższenie tej opłaty z 17,50 euro, jednak Saksonia-Anhalt odmówiła zgody na umowę państwową, co skutkowało zablokowaniem podwyżki. Ostatecznie, od 20 lipca 2021 roku, wprowadzono rozwiązanie tymczasowe, zgodnie z którym opłata została podniesiona o 86 centów na rzecz zapewnienia finansowania publicznego nadawania radiowego i telewizyjnego.

Kolejna umowa o zmianie mediów ma wejść w życie w 2023 roku, ale ostateczna decyzja w sprawie przyszłej wysokości opłaty pozostaje niejasna. Chodzą też pogłoski, że w roku 2023 nie będzie zmiany wysokości abonamentu radiowo telewizyjnego i zmieni się od dopiero w roku 2025.

Plany dotyczące podniesienia opłaty abonamenty RTV spowodowane są zgłoszeniami publicznych stacji telewizyjnych o zwiększonym zapotrzebowaniu finansowym – domagają się oni podwyżki, ale kraje związkowe muszą wyrazić zgodę na takie zmiany.

Abonament RTV Rundfunkbeitrag ile wynosi

Obowiązek płacenia abonamentu RTV w Niemczech

Abonament RTV w Niemczech płaci się tylko raz za każde gospodarstwo domowe. Abonament należy opłacać niezależnie od liczby urządzeń takich jak telewizory czy radioodbiorniki. Można płacić co kwartał lub z góry za pół roku lub cały rok. Opłaty radiowo telewizyjnej można dokonywać za pomocą SEPA (stałe zlecenia w Niemczech) lub przelewem tradycyjnym. Generalnie dla posiadaczy konta bankowego nie ma możliwości płatności gotówką.

Abonament RTV Rundfunkbeitrag a radio w samochodzie

Radio w samochodzie również podlega opłacie za nadawanie radiowe i telewizyjne. Nie trzeba za nie jednak dokonywać dodatkowych opłat. Wchodzi to w skład abonamentu RTV. W sektorze komercyjnym sytuacja wygląda inaczej. W przypadku wypożyczalni samochodów wymagane są opłaty za radia w wynajmowanych pojazdach.

Kto płaci Abonament RTV Rundfunkbeitrag

Zmiana adresu a abonament radiowo telewizyjny

W przypadku zmiany adresu, konieczne jest zgłoszenie nowego adresu w ciągu miesiąca, aby uniknąć opóźnień i dodatkowych kosztów. Wszystkie osoby pełnoletnie, które wyprowadziły się z domu rodzinnego i zarejestrowały nowy adres w urzędzie meldunkowym, otrzymują list od usługodawcy, jeśli usługodawca nie może przyporządkować konta abonamentowego na podstawie przekazywania danych meldunkowych.

Ważne jest, aby zareagować na ten list. Jeśli nie zareagujesz, usługodawca dokona rejestracji abonamentowej z datą wsteczną od dnia wprowadzenia do mieszkania. Jeśli zamieszkasz w wspólnocie mieszkaniowej, gdzie już ktoś płaci opłatę za nadawanie radiowe i telewizyjne, nie musisz płacić opłaty abonamentowej. Najlepiej poinformuj usługodawcę, że za mieszkanie jest już opłacany abonament RTV.

Abonament RTV Rundfunkbeitrag po zmianie adresu

Kto jest w całości lub częściowo zwolniony z płacenia abonamentu RTV w Niemczech?

Osoby spełniające określone warunki, takie jak głusi, niewidomi, osoby korzystające z pomocy dla niewidomych, oraz mieszkańcy domów opieki, mogą być zwolnione z opłaty za nadawanie radiowe i telewizyjne.

Abonament RTV Rundfunkbeitrag zniżka dla niepwłnosprawnych

Niepełnosprawność a abonament radiowo telewizyjny

Również osoby posiadające certyfikat w pewnym stopniu niepełnosprawności (z oznaczeniem “RF”) płacą obniżoną opłatę. Obejmuje to osoby, które z powodu swojej niepełnosprawności nie mogą uczestniczyć w publicznych wydarzeniach, a także osoby niewidome i niedosłyszące.

Ta grupa była całkowicie zwolniona z opłat za nadawanie radiowe i telewizyjne do końca 2012 roku. Od tego czasu płacą jedną trzecią standardowej stawki opłat: od sierpnia 2021 roku to 73,44 euro rocznie.

Abonament RTV Rundfunkbeitrag a świadczenia socjalne

Świadczenia socjalne a opłaty radiowo telewizyjne

Kolejny warunek zwolnienia z obowiązku zapłaty abonamentu to otrzymywanie określonych świadczeń socjalnych, takich jak zapomoga dla osób starszych, pomoc społeczna lub zasiłek dla obywatela (wcześniej zasiłek dla bezrobotnych II). Pobierając wymienione świadczenia socjalne możesz zostać również zwolniony z obowiązku opłacania opłaty abonamentowej.

Stypendium Bafög

Osoby otrzymujące stypendium Bafög lub pomoc na szkolenie zawodowe również mogą złożyć wniosek o zwolnienie. Jeśli w ramach wspólnoty mieszkaniowej jeden z mieszkańców jest zwolniony z opłat za nadawanie radiowe i telewizyjne z powodu otrzymywania stypendium Bafög, to inny mieszkaniec, który nie jest zwolniony, musi ponieść koszty opłaty za nadawanie radiowe i telewizyjne.

Abonament RTV Rundfunkbeitrag-

Posiadanie kilku mieszkań a abonament radiowo telewizyjny

Dla osób posiadających drugie mieszkanie w Niemczech (za które opłacają abonament radiowo- telewizyjnym) istnieje możliwość zwolnienia. W przypadku posiadania drugiego mieszkania warto więc pamiętać o złożeniu odpowiedniego wniosku o zwolnienie z dodatkowych opłat.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Środki z abonamentu przekazywane są...

Środki uzyskane z tej opłaty mają na celu zagwarantowanie, że publiczne media mogą dostarczać niezależne i różnorodne informacje, edukację i rozrywkę dla społeczeństwa niemieckiego, niezależnie od komercyjnych interesów lub politycznych nacisków.

Oto główne cele przekazywania środków z abonamentu RTV w Niemczech:

  1. Niezależność mediów publicznych - dzięki finansowaniu z abonamentu publiczne media są mniej zależne od reklamodawców i mogą utrzymać swoją niezależność edytorską.
  2. Jakość treści - środki te umożliwiają produkcję programów informacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych. Media finansowane z tych funduszy transmitują niezależne programy informacyjne
  3. Różnorodność treści - abonament zapewnia finansowanie dla szerokiego zakresu programów, które odzwierciedlają różnorodność społeczeństwa niemieckiego.
  4. Dostęp do kultury i edukacji - dzięki finansowaniu z uiszczonych opłat publiczne media mogą produkować i nadawać programy edukacyjne, kulturalne i naukowe.
  5. Rozwój technologiczny -część środków jest przeznaczana na inwestycje w nowe technologie i rozwój infrastruktury, aby zapewnić obywatelom dostęp do mediów publicznych przez różne kanały i platformy.
  6. Promocja talentów lokalnych: Publiczne media często inwestują w produkcje lokalne, promując lokalnych artystów i twórców.

Wprowadzenie obowiązkowych opłat od odbiorników RTV ma na celu zapewnienie, że każdy obywatel Niemiec ma dostęp do niezależnych, wysokiej jakości treści medialnych, niezależnie od swojej sytuacji finansowej czy miejsca zamieszkania.

Zaufaj TimeTax

Nasza specjalizacja to rozliczenie podatku od dochodu uzyskanego nie tylko w Niemczech. Jeżeli z niemieckiego rynku pracy i potrzebujesz pomocy z rozliczeniem to polecamy się Twojej uwadze gdyż…

Rozliczenie podatku z Niemiec nie zawsze trzeba, ale często warto wykonać. Nie zwlekaj i sprawdź jakiej decyzji z niemieckiego urzędu skarbowego możesz się spodziewać. Nurtuje Cię pytanie czy dostanę zwrot podatku z Niemiec? Udostępniliśmy bezpłatny kalkulator zwrotu podatku z Niemiec.

Skorzystaj z niego i… podejmij najlepszą dla siebie decyzję. Rozlicz się! Bez obaw – formalności zrealizujemy za Ciebie. Po Twojej stronie zostanie jedynie czekanie na list z urzędu.

Jednak zanim do rozliczenia podatku z Niemiec pamiętaj o polskim PIT 36 ZG.

Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl

5/5 (1)

Przez lata pracy w naszej firmie zbudowała rozległą praktyczną wiedzę o niemieckim systemie podatkowym. Sukcesywnie dzieli się nią właśnie tutaj, sprawdźcie wszystkie wpisy przygotowane przez Żanetę

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też