Strona główna 9 Niemcy 9 Koszty życia w Niemczech

Koszty życia w Niemczech

lis 23, 2022

Obecna sytuacja w Polsce i nieustannie rosnące ceny żywności, opłat za mieszkanie – jego wynajem, ogrzewanie, coraz droższa energia elektryczna oraz podstawowe artykuły spożywcze powodują jeszcze częstsze niż dotychczas porównania ile kosztuje życie Polaków w odniesieniu do naszych zachodnich sąsiadów. Jakie są koszty życia w Niemczech?

koszty życia w niemczech

Czy warto wyjechać?

Czy mieszkanie i praca za granicą naprawdę korzystnie wpłynie na nasze życie? Niewątpliwie istotne kwestie to przede wszystkim rozłąka z rodziną, poniekąd życie na walizkach i w ciągłej podróży, lecz przyjrzyjmy się temu zagadnieniu również pod kątem ekonomicznym – ile naprawdę kosztuje życie w Niemczech, czy koszty życia w Niemczech faktycznie są korzystniejsze niż w Polsce.

Średnie miesięczne wydatki w Niemczech

Średnie miesięczne wydatki na terenie Niemiec wynoszą od około 1000 do 1500 euro. Uzależnione są z pewnością od stylu życia, marki sklepu, w którym najczęściej zakupowane są produkty spożywcze, ubrania, rodzajów wybieranych produktów, to, czy decydujemy się na komunikację miejską, czy używamy swojego samochodu itd. Oczywiście koszty utrzymania w dużych miastach są większe niż na prowincjach, jednakże niezależnie od wielkości miasta najwięcej kosztuje wynajem mieszkania.

koszty życia w niemczech

Koszty wynajmu mieszkania – czy są kilkukrotnie wyższe?

Przykładowo, za wynajem niewielkiej kawalerki w Berlinie trzeba zapłacić średnio 1000 euro (4750 zł) a koszty wynajmu m2 w przygranicznych miejscowościach to około 500 euro (2400 zł) miesięcznie. Dla porównania w naszym kraju koszt wynajmu podobnego mieszkania w większych miastach np. w Szczecinie to kwota rzędu 2-2,5 tys. zł, z kolei w Warszawie za najem kawalerki zapłacimy ponad 2 600 zł/mies.

Należy również pamiętać, iż w Niemczech zazwyczaj opłata za mieszkanie podawana jest jako wysokość czynszu miesięcznego bez ogrzewania netto.

koszty życia w niemczech

Czy warto skorzystać z pomocy pośredników?

Najbezpieczniejszą formą poszukiwania mieszkania w Niemczech jest skorzystanie z pomocy firm, które się tym specjalizują. Jest to szybkie i wygodne rozwiązanie. Jednak oczywiście, wiąże się ono z koniecznością uiszczenia prowizji za pośrednictwo. Niewątpliwie takie firmy będą w stanie pomóc m.in. poprawnie wypełnić dane na niemieckiej umowie wynajmu czy pokierować w jaki sposób się zameldować.

Można również rozpocząć samodzielne poszukiwania w internecie lub popytać wśród znajomych – chociażby po to, by na bieżąco orientować jakie są aktualne ceny mieszkań. Zarówno w Polsce jak i za zachodnią granicą należy liczyć się jeszcze z koniecznością wpłacenia kaucji. Z reguły wynosi równowartość trzech miesięcznych czynszów.

Dodatkowe wydatki

Koszty wynajmu i czynszu to jednak nie wszystko, inne wydatki związane z mieszkaniem to m.in.:

  • opłata za media – woda, ogrzewanie, wywóz śmieci, energia elektryczna itp. – około 200 – 300 euro
  • internet 70 Mb/s – około 26-36 euro
  • abonament TV – około 19 euro.
koszty życia w niemczech

Średnie zarobki w Niemczech

Średnie miesięczne wynagrodzenie w Niemczech wynosi ok. 3000 – 3500 euro brutto.

Obecnie w Niemczech istnieje niedawno ustalona ogólnokrajowa kwota płacy minimalnej, która w 2022 wynosi 9,82 euro/godz brutto.

Oczywiście średnie zarobki uzależnione są od kilku czynników m.in. branży i regionu. Podlegają one również tzw. układom taryfowym. Stawki za pracę w landach wschodnich są generalnie niższe niż te obowiązujące w landach zachodnich ze względu na historycznie uwarunkowane różnice w rozwoju ekonomicznym.

Wysokie zarobki z reguły osiągają osoby posiadające spore doświadczenie oraz pracujące w prestiżowych przedsiębiorstwach. Czasami znajomość języka niemieckiego również nie pozostaje bez wpływu na wynagrodzenie.

Organizacja pracy

Tygodniowy czas pracy w Niemczech to około 39 godzin, choć często spotykany jest także 40- godzinny tydzień pracy. Tak samo jak w Polsce, pracownikowi w każdym dniu pracy należy się przerwa. Jej długość oraz inne informacje dotyczące czasu i harmonogramu pracy zależy od regulaminu obowiązującego w danym przedsiębiorstwie.

Urzędy i biura otwierają się zazwyczaj o godzinie 9.00, przy czym około godziny 12.30 stosuje się przerwy obiadowe (Mahlzeit).

koszty życia w niemczech

Koszty produktów spożywczych i chemicznych w Niemczech

Miesięczne koszty z tego tytułu mogą wahać się pomiędzy 130 a 260 euro. Najtańsze markety w Niemczech to Lidl, Kaufland, Aldi (wszystkie 3 u nas w Polsce również cieszą dobrą renomą), Rewe i Edeka, ich ceny są stosunkowo najniższe, a jakość jest również dobra. W Niemczech za chleb musimy zapłacić około 1,19 euro, za ziemniaki ok. 1,25 euro za kilogram, za filet z kurczaka ok. 6,69 euro za kilogram, za 10 sztuk jajek ok. 1,89 euro, a paczka papierosów to wydatek rzędu ok. 6 euro, zatem osoby palące na pewno chcąc zmniejszyć koszty życia w Niemczech powinny jak najszybciej porzucić nałóg.

Koszty posiłków dla dwóch osób w niedrogiej restauracji to ok. 15-30 euro, natomiast za cappuccino w kawiarni musimy zapłacić ok. 3-4 euro.

koszty życia w niemczech

Koszty kosmetyków w Niemczech

Miesięcznie za zakup kosmetyków w Niemczech zapłacimy około 25 – 45 euro. Ile zdecydujemy się na ich zakup w sieciowych drogeriach typu Rossmann, gdzie ceny produktów są przystępne.

Koszty ubrań w Niemczech

Średnio na zakup odzieży miesięcznie musimy przeznaczyć około 40 – 80 euro. W Niemczech tak samo jak w Polsce najpopularniejsze są znane sieciówki. Wydatki w tej kwestii są bardzo podobne w obu krajach.

koszty życia w niemczech

Koszty transportu w Niemczech

Za bilet miesięczny musimy zapłacić około 86-107 euro (ceny uzależnione są od miasta). a jednorazowy bilet komunikacji miejskiej zapłacimy nie więcej niż 3 euro.

Koszt benzyny w Niemczech oscyluje w okolicy 1,90 euro. W przypadku posiadania własnego samochodu można założyć, iż będzie to miesięczny wydatek rzędu 250-350 euro miesięcznie.

Transport publiczny u naszych zachodnich sąsiadów oczywiście tak jak w Polsce obniży oczywiście nasze koszty życia. Szczególnie biorąc pod uwagę ciągle szybujące w górę ceny paliwa.

koszty życia w niemczech

Usługi w Niemczech

W Niemczech ceny różnych usług są droższe niż w Polsce. Szacuje się, iż średnie wydatki na ten cel wynoszą około 20-80 euro miesięcznie, co oczywiście ma niekorzystny wpływ na koszty życia w Niemczech. Tak jak przy pozostałych wydatkach tak i tu rejon Niemiec ma również znaczenie. Miesięcznie więcej wydamy na usługi w większych miastach Niemiec niż tuż za granicą.

Przybliżony koszt wizyty u fryzjera to około 20 – 30 euro, u kosmetyczki około 20- 30 euro, cena biletu do kina waha się w granicach 6-8 euro. Miesięcznie za karnet na siłownie musimy przeznaczyć około 20-40 euro.
Usługi dentystyczne Niemcy również mają mniej korzystne cenowo niż w Polsce. Za wypełnienie zęba w Niemczech zapłacimy od 100 do 200 euro, czyli co najmniej około 500 zł, a w dużych miastach, np. w Berlinie – nawet 300 euro.

W Polsce natomiast jest to koszt 200 -250 zł. Podane ceny dotyczą prywatnych gabinetów, bez refundacji.

Na większe koszty życia w Niemczech niż w Polsce ma także wpływ korzystanie z opiekunki do dziecka, w Niemczech trzeba zapłacić około 20-30 euro (100-140 zł) za godzinę, a w Polsce jest to koszt około 15-20 zł za godzinę.

koszty życia w niemczech

Podsumowując

Bardzo często na myśl przychodzi nam zapytanie, jak wypada porównanie naszych zarobków do naszego zachodniego sąsiada. Czy praca i życie w Niemczech jest bardziej opłacalne niż w Polsce. Należy pamiętać, iż najistotniejszą kwestią jest wybór stylu życia. Jeśli nasze potrzeby będą kilkukrotnie wyższe niż nasze zarobki, w żadnym kraju nie będziemy w stanie miesięcznie poczynić choćby minimum oszczędności, a zamiast tego wręcz narobimy sobie długów. To od nas zależy, czy np. będziemy sięgać po droższe produkty i jakie ostatecznie będą nasze koszty życia.

Wiele osób mieszkających przy granicy decyduje się na dzielenie swojego życia na oba kraje – mieszkają w Polsce i pracują w Niemczech lub czasami na odwrót. Coraz częściej można odnieść wrażenie, iż granica istnieje jedynie na mapie, a w rzeczywistości ulega ona zatarciu. Także w sferze podatkowej. Więcej o tym jak wykonać rozliczenie podatku z Niemiec piszemy na pozostałych stronach serwisu.

4.3/5 (9)

Katarzyna w naszym zespole odpowiada na te mniej i bardziej skomplikowane pytania, które dotyczą procedur podatkowych krajów w których pracowali nasi klienci. Prowadząc dział Obsługi Klienta dba o to by żaden przesłany przez Państwa e-mail nie został bez odpowiedzi, a każdy klient uzyskał pomoc w wypełnieniu dokumentów.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też