Strona główna 9 Niemcy 9 Mandaty w Niemczech – kto, dlaczego i w jakiej wysokości je otrzymuje?

Mandaty w Niemczech – kto, dlaczego i w jakiej wysokości je otrzymuje?

mar 29, 2024

Wyjeżdżając do pracy za granicę lub po prostu wybierając się w podróż do innego kraju, musimy być świadomi tego, że już poza Polską będą nas obowiązywać przepisy ruchu drogowego właściwe dla państwa, w którym będziemy.

W dzisiejszych czasach kwestia bezpieczeństwa na drogach staje się coraz ważniejsza. Przestrzeganie przepisów drogowych jest nie tylko kluczowym elementem zapewnienia tego bezpieczeństwa, ale też wyrazem szacunku dla innych uczestników ruchu. Niemcy, jako jeden z liderów europejskiego ruchu drogowego, mają bardzo rygorystyczne przepisy i system mandatów. Ma to na celu większą kontrolę nad kierowcami i natychmiastowe karanie piratów drogowych. W Niemczech możemy otrzymać mandat na przykład za przekroczenie dozwolonej prędkości czy używanie telefonu podczas jazdy, a nawet stracić prawo jazdy na 1 miesiąc.

Jaką karę i za co możesz otrzymać w Niemczech

Na terenie Niemiec możemy otrzymać punkty karne, zakaz prowadzenia pojazdów na 1 miesiąc lub dłużej i oczywiście karę pieniężną. Ograniczenia prędkości w Niemczech są różne i wszystko zależy od tego, gdzie i czym będziemy się poruszać. Inne wytyczne przewidziano dla kierowców samochodów osobowych, inne dla jadących pojazdem ciężarowym.

Ponadto w obszarze zabudowanym, poza obszarem zabudowanym, na drogach ekspresowych i autostradach obowiązują inne limity prędkości. Za przekroczenie możliwej prędkości np. o 10 km/h lub 15 km/h otrzymamy z pewnością niższą karę niż za przekroczenie jej o 40 km/h czy 60 km/h.

W dalszej części artykułu poznamy obowiązujące w Niemczech ograniczenia prędkości, możliwe mandaty i punkty karne za ich przekroczenie oraz dowiemy się, jak bardzo trzeba złamać przepisy niemieckiego ruchu drogowego, by stracić prawo jazdy, np. na 1 miesiąc.

To istotna wiedza zarówno dla miejscowych kierowców, jak i dla tych, którzy podróżują za naszą zachodnią granicę. Warto zrozumieć, jakie konsekwencje niesie za sobą naruszenie przepisów drogowych w Niemczech, aby w przyszłości unikać nieprzyjemnych sytuacji i dbać o bezpieczeństwo nie tylko własne, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

Decyzja o karze

Limity prędkości w Niemczech

Maksymalna prędkość na drogach niemieckich jest ściśle określona i różni się w zależności od rodzaju drogi, jej lokalizacji i samochodu, którym się przemieszczamy. Przepisy zmieniają się jednak jeśli chodzi o teren zabudowany, drogi krajowe, autostrady i obszary o ograniczonym ruchu. Warto zrozumieć te różnice, aby unikać mandatów i zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze.

Teren zabudowany

W obszarze zabudowanym obowiązuje limit do 50 km/h. Wyjątkiem są sytuacje, gdy znaki wskazują inaczej. W okolicach szkół, placów zabaw i obszarów zamieszkałych dozwolona prędkość może być niższa, często jest to 30 km/h, a nawet 20 km/h. Oznakowanie drogi, w tym znaki drogowe, informują kierowców o aktualnym limicie, którego należy bezwzględnie przestrzegać.

Poza obszarem zabudowanym

Gdy wyjedziemy już z miasta, mamy prawo przemieszczać się trochę szybciej. Należy jednak pamiętać, że nie możemy jechać z prędkością większą niż 100 km/h. Będą sytuacje, gdy poza obszarem zabudowanym dozwolona prędkość będzie wynosić nawet 120 km/h, o tym jednak poinformują nas odpowiednie znaki. W okolicy niebezpiecznych skrzyżować ograniczenie prędkości może być niższe i wynosić np. 60 km/h.

Na autostradzie i drodze ekspresowej

Co ciekawe, niemieckie przepisy ruchu drogowego nie regulują precyzyjne tego, jak szybko można poruszać się po autostradach. Niemniej jednak, istnieją pewne sytuacje, które takie limity wprowadzają. Rekomenduje się, by jadąc autostradą nie przekraczać 130 km/h. Dotyczy to wszystkich pojazdów silnikowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Co więcej, istnieje zalecenie, według którego, gdy pozwalają na to warunki pogodowe, należy jechać szybciej niż 80 km/h. Jadąc zatem 70 km/h musimy liczyć się z tym, że może zatrzymać nas patrol policji.

Z kolei na drodze ekspresowej samochody osobowe nie powinny przekraczać 130 km/h.

prowadzenie pojazdu

Kiedy na autostradzie pojedziemy wolniej

W okolicach węzłów oraz wjazdów i zjazdów z autostrady musimy pojechać wolniej. O maksymalnym limicie szybkości jazdy poinformują nas oczywiście znaki ustawione w takich miejscach. Najczęściej jednak będzie to ograniczenie do 70 km/h, 80 km/h lub też do 100 km/h.

Musimy pamiętać też o tym, by dostosować swoją jazdę do warunków panujących na drodze. Z powodu deszczu, śniegu, mgły, które ograniczają naszą widoczność, powinniśmy bezwzględnie zdjąć nogę z gazu i zwolnić. Jeśli widoczność nie przekracza 50 metrów, nie powinniśmy jechać szybciej niż 50 km/h. Gdy licznik wskazuje 60 km/h, możemy już wtedy stanowić zagrożenie na drodze. Zdjęcie nogi z gazu na pewno zwiększy nasze bezpieczeństwo na trasie i zmniejszy ryzyko wypadków.

Wolniej pojedziemy też tam, gdzie na autostradzie prowadzone są prace remontowe lub budowlane. Przepisy nie regulują tutaj jednego limitu. Obowiązujące na danym odcinku ograniczenia prędkości znajdziemy na znakach. Zależeć będą od natężeniu ruchu, długości remontowanego fragmentu drogi oraz od tego, jak zaawansowane są prace. Limit może wynosić 10 km/h, 20 km/h, 30 km/h lub nawet 80 km/h.

Samochody ciężarowe a ograniczenia

Powyższe limity prędkości na drodze dotyczyły samochodów osobowych. Jeśli jeździmy zawodowo samochodem ciężarowym o masie całkowitej powyżej 3,5 t, mamy obowiązek poruszać się po drodze wolniej.

Ciężarówki w obszarze zabudowanym mogą jechać maksymalnie 50 km/h. Poza miastem, na drogach ekspresowych i autostradach będzie to 80 km/h.

Należy pamiętać też o tym, że na niektórych odcinkach wszystkich tych dróg, kierowcy pojazdów ciężarowych mogą mieć zakaz wyprzedzania. Informować o tym będą odpowiednie znaki.

Co grozi nam za przekroczenie prędkości w Niemczech

Przekroczenie prędkości w Niemczech może skutkować tym, że otrzymamy mandat i karne punkty. Zakaz prowadzenia pojazdów jest także jedną z możliwych kar i może wynosić minimum 1 miesiąc lub dłużej. Wysokość mandatów za przekroczenie prędkości zależy od tego, o ile km/h za szybko jechaliśmy, jakim pojazdem i na jakiej drodze.

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości w Niemczech w terenie zabudowanym jest karane najbardziej surowo, ponieważ tam stwarzamy zagrożenie dla dużej liczby osób. Za zbyt szybką jazdę może nam grozić także utrata prawa jazdy na 1 miesiąc lub nawet dłużej.

Karne punkty za przekroczenie dozwolonej prędkości

Zdarzyło nam się przekroczenie maksymalnej prędkości. Nie od razu jednak grozić nam będzie utrata prawa jazdy. Jeśli pojechaliśmy o 10 km/h lub 20 km/h za szybko, to skończy się na strachu, otrzymaniu mandatu i punktów karnych. Oto aktualny taryfikator za przekroczenie prędkości w Niemczech w terenie zabudowanym, jadąc samochodem osobowym:

 • do 10 km/h – 58,50 €, bez punktów karnych
 • 11 – 15 km/h – 78,50 €, bez punktów karnych
 • 16 – 20 km/h – 98,50 €, bez punktów karnych
 • 21 – 25 km/h – 143,50 €, 1 punkt karny
 • 26 – 30 km/h – 208,50 €, 1 punkt karny, utrata prawa jazdy na 1 miesiąc, jeśli przekroczymy prędkość o 26 km/h dwa razy w ciągu roku
 • 31 – 40 km/h – 288,50 €, 2 punkty karne, zakaz prowadzenia pojazdów na 1 miesiąc
 • 41 – 50 km/h – 428,50 €, 2 karne punkty, utrata prawa jazdy na 2 miesiące
 • 51 – 60 km/h – 591,50 €, 2 punkty karne, zakaz prowadzenia pojazdów na 2 miesiące
 • 61 – 70 km/h – 738,50 €, 2 punkty karne, utrata prawa jazdy na 3 miesiące
 • powyżej 70 km/h – 843,50 €, 2 punkty karne, zakaz prowadzenia pojazdów na 3 miesiące

Poza obszarem zabudowanym kary za przekroczenie prędkości w Niemczech podczas jazdy samochodem osobowym wynoszą obecnie:

 • do 10 km/h – 48,50 €, bez punktów karnych
 • 11 – 15 km/h – 68,50 €, bez punktów karnych
 • 16 – 20 km/h – 88,50 €, bez punktów karnych
 • 21 – 25 km/h – 128,50 €, 1 punkt karny
 • 26 – 30 km/h – 178,50 €, 1 punkt karny, utrata prawa jazdy na 1 miesiąc, jeśli przekroczymy prędkość dwa razy w ciągu roku
 • 31 – 40 km/h – 228,50 €, 1 punkt karny, zakaz prowadzenia pojazdów na 1 miesiąc, jeśli przekroczymy prędkość dwa razy w ciągu roku
 • 41 – 50 km/h – 348,50 €, 2 karne punkty, utrata prawa jazdy na 2 miesiące
 • 51 – 60 km/h – 508,50 €, 2 punkty karne, zakaz prowadzenia pojazdów na 2 miesiące
 • 61 – 70 km/h – 633,50 €, 2 punkty karne, utrata prawa jazdy na 2 miesiące
 • powyżej 70 km/h – 738,50 €, 2 punkty karne, zakaz prowadzenia pojazdów na 3 miesiące

Mandat otrzymamy także, jeśli pojedziemy szybciej np. samochodem z przyczepą. Przekroczenie prędkości o 11 – 15 km/h poza terenem zabudowanym spowoduje otrzymanie mandatu w wysokości 78,50 €, o 16 – 20 km/h – w wysokości 168,50 €. Jeśli z kolei z przyczepą pojedziemy 41 – 50 km/h szybciej, oprócz mandatu na 508,50 € otrzymamy także 2 punkty karne, a do tego zostanie nam zabrane prawo jazdy na 1 miesiąc.

Link do aktualnego taryfikatora: https://www.bussgeldkatalog.org/geschwindigkeitsueberschreitung/

ukarany mandatem

Co w przypadku dwukrotnego przekroczenia prędkości

Jeśli w ciągu roku dwukrotnie zdarzy nam się przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 26 km/h, ale nie więcej niż 30 km/h, policjant ma możliwość zatrzymać prawo jazdy na 1 miesiąc. Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym wyższe niż widełki 26 – 30 km/h, zakaz jazdy będzie obowiązywał już po pierwszym takim zdarzeniu. Jeśli pojedziemy szybciej o max. 25 km/h, otrzymamy mandat i karne punkty.

Poza terenem zabudowanym przekraczanie prędkości o 25 km/h, nie powoduje utraty prawa jazdy. Jeśli jednak nasz licznik będzie już wskazywał prędkość wyższą o 26 km/h, ale nie więcej niż 40 km/h, i taka sytuacja zdarzy nam się dwa razy w ciągu roku, skończy się to utratą prawa jazdy na 1 miesiąc.

Kierowcy pojazdów ciężarowych

Cięższe pojazdy i samochody ciężarowe obowiązują dodatkowe przepisy. Kierowcy takich maszyn muszą zwracać dodatkową uwagę na niektóre aspekty swojej pracy. Mogą na przykład dostać mandaty za przekroczenie czasu pracy, nieprawidłowe wyprzedzanie pojazdem ciężarowym czy zbyt szybką jazdę poza terenem zabudowanym.

Mandaty za wykroczenia drogowe

Za popełnione wykroczenie drogowe także możemy otrzymać punkty karne, zakaz prowadzenia pojazdu czy zapłacić karę. W zależności od tego, jakie popełniliśmy wykroczenie, wysokość mandatu będzie różna.

Na terenie Niemiec obowiązują bardzo szczegółowe przepisy dotyczące chociażby parkowania samochodów. Ich naruszenie będzie traktowane jak wykroczenie, wysokość mandatu zależeć będzie natomiast od popełnionego przy parkowaniu błędu, na przykład czy zaparkowaliśmy bez uprawnień na miejscu dla niepełnosprawnych, zablokowaliśmy przejazd karetki lub straży pożarnej, czy też zostawiliśmy auto na miejscu dla pojazdów z napędem elektrycznym.

Najsurowszą karę możemy jednak otrzymać, gdy w obliczu zagrożenia nie otworzymy korytarza życia lub też będziemy się nim poruszać – w takim przypadku oprócz kary pieniężnej przewidziana jest utrata prawa jazdy na 1 miesiąc.

Coraz częstszym wykroczeniem jest również używanie telefonu komórkowego podczas jazdy, co jest absolutnie zabronione i powoduje bardzo duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Na terenie Niemiec nie ma obowiązku włączania na stałe świateł mijania. Należy to jednak zrobić, gdy zaczyna się ściemniać lub warunki pogodowe ograniczają widoczność.

Podsumowanie

Mandaty za przekroczenie dopuszczalnej prędkości są w Niemczech najczęstsze. Wybierając się za naszą zachodnią granicę do pracy lub w podróż, pamiętajmy o tym, że za popełnione na drodze przestępstwa i wykroczenia możemy zostać ukazani punktami karnymi. W Niemczech limit punktów karnych, które można uzbierać, to 8, a więc zdecydowanie mniej niż chociażby w Polsce. Przekroczenie dopuszczalnego limitu choćby o jeden punkt skutkuje zabraniem prawa jazdy na 1 miesiąc lub dłużej.

Pamiętajmy też o tym, że kierowcy samochodów ciężarowych także mogą otrzymać mandaty za przekroczenie prędkości. Jeśli chodzi właśnie o pojazdy ciężarowe, przepisy dokładnie regulują prędkość, z jaką mogą się one poruszać po poszczególnych drogach.

Dlatego warto być świadomym przepisów i zawsze dostosowywać się do nich podczas podróży po niemieckich drogach. Przypomnijmy sobie, że bezpieczeństwo na drodze zawsze powinno być priorytetem, a przestrzeganie przepisów drogowych to nierzadko kwestia życia i śmierci.

Zaufaj TimeTax

Nasza specjalizacja to rozliczenie podatku od dochodu uzyskanego nie tylko w Niemczech. Jeżeli pracując w tym kraju potrzebujesz pomocy z rozliczeniem to polecamy się Twojej uwadze gdyż…

Rozliczenie podatku z Niemiec nie zawsze trzeba, ale często warto wykonać. Nie zwlekaj i sprawdź jakiej decyzji z niemieckiego urzędu skarbowego możesz się spodziewać. Nurtuje Cię pytanie czy dostaniesz zwrot podatku z Niemiec? Udostępniliśmy bezpłatny kalkulator zwrotu podatku z Niemiec.

Skorzystaj z niego i… podejmij najlepszą dla siebie decyzję. Rozlicz się! Bez obaw – formalności zrealizujemy za Ciebie. Po Twojej stronie zostanie jedynie czekanie na list z urzędu.

Jednak zanim rozliczenie podatku z Niemiec, pamiętaj o polskim PIT 36 ZG.

Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl

5/5 (1)

Lata opracowywania deklaracji podatkowych naszych klientów uczyniły Dominikę specjalistą w zakresie podatku dochodowego odprowadzonego w Niemczech. Jeżeli więc pracowałeś w Niemczech koniecznie sprawdź co nasza specjalistka przygotowała dla Ciebie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też