W niemieckim prawie podatkowym można spotkać się z dwoma najpopularniejszymi numerami – Identifikationsnummer i Steuernummer. Czym są te numery i do czego służą? Kto i kiedy je otrzymuje? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Steuernummer
Steuernummer to niemiecki numer podatkowy. Często w Niemczech posługuje się też skrótową nazwą numeru identyfikacji podatkowej, czyli St.-Nr. Numer ten nadawany jest każdej osobie fizycznej czy prawnej, niezależnie od stanu cywilnego i przynależności do grupy społecznej, widniejącej jako podatnik w niemieckim urzędzie skarbowym. Steuernummer nadaje się głównie w celach porządkowych w konkretnym urzędzie skarbowym. Często jest porównywany do polskiego numeru NIP, który kiedyś również identyfikował podatnika w Polskim urzędzie skarbowym. Obecnie jednak to porównanie nie jest zbyt trafne gdyż numer NIP w polskim prawie obowiązuje głównie przedsiębiorców i firmy. St.-nr może natomiast zostać przydzielony osobie fizycznej, małżonkom (partnerom podatkowym) lub przedsiębiorcy.
Czy Steuernummer otrzymuje każdy podatnik?
Steuernummer w Niemczech może zostać wielokrotnie przyznawany i zmieniany w zależności od zmiany właściwości urzędu skarbowego oraz w zależności od tego, czy ktoś rozlicza się indywidualnie czy wspólnie. To oznacza, że realizując wspólne rozliczenie podatku z Niemiec po zawarciu małżeństwa Steuernummer może ulec zmianie w danym niemieckim urzędzie skarbowym.
Jaka instytucja i kiedy przyznaje numer identyfikacji podatkowej?
Najczęściej nadawaniem numeru identyfikacji podatkowej w przypadku osób fizycznych zajmuje się Finanzamt – odpowiedni niemiecki urząd skarbowy. Dzieje się tak przeważnie po złożeniu odpowiedniego wniosku w deklaracji podatkowej lub po innych oficjalnych kontaktach z urzędem.
Nadanie numeru identyfikacji podatkowej przychodzi do podatnika w formie pisemnej korespondencji lub widnieje na decyzji Bescheid. Druk taki może mieć różne formy jednak zawsze zawiera w głównej części Steuernummer, za pomocą którego należy kontaktować się z urzędem.
W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą numer identyfikacji podatkowej otrzymuje się przy rejestracji działalności.
Jak zbudowany jest Steuernummer?
Na Steuernummer składają się wyłącznie cyfry w układzie: 12/123/12345. Jest ich 10 lub 11. Czasem też podawany jest w ujednoliconym formacie federalnym ze wskazanym numerem landu z przodu, innym w każdym kraju związkowym.
Kod kraju związkowego pojawia się jednak bardzo rzadko na dokumentach urzędowych przed właściwym numerem podatkowym.
Identifikationsnummer
W Niemczech funkcjonuje również odpowiednik naszego polskiego numeru PESEL czyli die Identifikationsnummer – numer identyfikacyjny (IdNr). Na dokumentach jest on często określany jako ST-ID lub Steuer-ID. Die Steuernummer, czyli numer identyfikacji podatkowej jest bardzo często mylony z numerem identyfikacyjnym. Chodzi jednak o dwa różne numery.
Numer identyfikacyjny, inaczej niż Steuernummer, nadaje Bundeszentralamt für Steuern, czyli centralny federalny urząd podatkowy. Zostaje on nadany automatycznie każdemu obywatelowi lub istnieje możliwość wysłania prośby/wniosku o jego nadanie. Nadany numer identyfikacyjny otrzymuje się w formie pisemnej korespondencji z urzędu na zgłoszony adres miejsca zamieszkania.
Jak zbudowany jest numer identyfikacyjny Identifikationsnummer?
Numer ten jest inaczej zbudowany niż numer identyfikacji podatkowej (Steuernummer) i w odróżnieniu od niego jest nadawany jednorazowo i przeważnie obowiązuje całe życie. Składa się on z 11 cyfr, a cyfry są przyporządkowywane losowo. Oznacza to, że inaczej niż w Polsce, nie da się z niego wyczytać żadnych danych podatnika.
Gdzie znajdę Steuernummer i Identifikationsnummer?
Jeśli zeznanie podatkowe zostało złożone we właściwym urzędzie skarbowym możemy spodziewać się decyzji podatkowej wystawionej przez dany urząd skarbowy. Decyzja podatkowa jest rezultatem złożenia zeznania podatkowego, czyli inaczej zawnioskowania o Zwrot podatku z Niemiec.
W lewym górnym rogu wspomnianej decyzji Bescheid możemy odczytać zapisane numery podatkowe takie jak numer identyfikacji podatkowej, czyli Steuernummer oraz numer identyfikacyjny Identifikationsnummer.
Często do podatników docierają osobne pisma z nadaniem Steuer-ID czy Steuernummeru, podobne do tych poniżej. Takie pisma zawsze warto zachować.
Numer Identifikationsnummer znajduje się także na karcie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung. Znajdziemy go tam najczęściej u pracowników dłuższych stażem – tych, których dane już kiedyś były przekazywane do urzędu Finanzamt. U nowych pracowników, krótko pracujących w Niemczech, Steuer-ID nie musi pojawiać się ani na karcie, ani na miesięcznych odcinkach.
Pamiętaj że numery Steuernummer i Identifikationsnummer muszą być też podawane na etapie kontaktów z odpowiednim urzędem Finanzamt – w trakcie składania wniosków, przesyłania dokumentów oraz w innych celach. Będą potrzebne też przy podejmowaniu nowego zatrudnienia w celach podatkowo-finansowych.
Podsumowanie
Pracując w Niemczech, niemiecki numer podatkowy pozwoli Ci zachować przejrzystość w urzędzie skarbowym, z którym się kontaktujesz. Zadbaj więc by ten numer podatkowy był Ci znany. Przyda się kiedy będziesz realizował rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce, na przykład w firmie TimeTax.
Adres zamieszkania czy to gdzie aktualnie przebywasz nie ma większego znaczenia, kiedy będziesz kontaktował się z urzędem. W celu np. dopytania o swój podatek pamiętaj przygotować swój Steuernummer – tylko za pomocą numeru podatkowego urzędnik poprawnie zidentyfikuje Twoje sprawy.
Towarzyszący obywatelowi przez całe życie Identifikationsnummer ułatwi z kolei załatwianie wszystkich spraw administracyjnych, nie tylko tych podatkowych.
Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.
Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.
0 komentarzy