Strona główna 9 Niemcy 9 Zaświadczenie o dochodach EWR do Niemiec

Zaświadczenie o dochodach EWR do Niemiec

lut 27, 2023

Popularny druk EWR (zaświadczenie EWR Niemcy)- zastanawiasz się co to za dokument i dlaczego jest on potrzebny do rozliczenia podatku z Niemiec? Skąd go wziąć? Kto powinien go wypełnić? Co z nim zrobić po uzyskaniu? Poniżej odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Co to jest zaświadczenie UE EOG (Bescheinigung EU/EWR)?

Dokument Zaświadczenie kraje UE/EOG (Bescheinigung EU/EWR) to po prostu zaświadczenie o dochodach. Druk ten ma na celu potwierdzenie uzyskanych przez Ciebie dochodów w Polsce (i ewentualnie dochodów Twojego współmałżonka). Można spotkać się z szablonami tylko w języku polskim lub niemieckim, oraz najpopularniejszym, dwujęzycznym.

Po co zaświadczenie UE EOG (Zaświadczenie EWR)?

Wypełniony dokument jest urzędowym potwierdzeniem dochodów uzyskanych w Polsce. Takie potwierdzenie jest niezbędne w przypadku większości rozliczeń podatkowych, w tym z Niemiec. Urząd Finanzamt potrzebuje informacji zawartych na zaświadczeniu aby móc poprawnie opracować Twoją deklarację podatkową za dany rok. Nie przesłanie wypełnionego druku do niemieckiego urzędu skarbowego podczas rozliczenia najprawdopodobniej wiązać się będzie z otrzymaniem pisma przypominającego o tym fakcie. Bez informacji z tego dokumentu nie ma też możliwości zagwarantowania poprawnego przygotowania deklaracji podatkowej. Realizując rozliczenie podatku z Niemiec dołącz wypełniony EWR do kompletu dokumentów.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Kto wypełnia druk EU EWR?

Popularną EWR-kę powinien wypełnić właściwy Twojemu miejscu zamieszkania polski Urząd Skarbowy. We własnym zakresie możesz wypisać swoje dane osobowe (wiersze od 2 - 8 ). Pozostałe pola (wynagrodzenie brutto, koszty uzyskania przychodu, pozostałe dochody, rodzaj dochodów) w wierszach od 11 do 17 pozostaw do wypełnienia urzędnikowi skarbówki.

Urzędnik powinien również wpisać nazwę (lub przybić pieczęć) urzędu w wierszu 23 oraz opieczętować dokument oraz złożyć na nim swój podpis i datę uzupełniania w wierszu 29. Aby zaświadczenie UE EOG było ważne podatnik (oraz jego współmałżonek) także powinien podpisać ten dokument w wyznaczonym miejscu (wiersz 19). Zwróć również uwagę czy w prawym górnym rogu jest wpisany poprawny rok za który wystawiane jest zaświadczenie. Rok ten powinien również znaleźć się w wyznaczonych do tego polach w wierszach 25 i 26.

Zaświadczenie EWR kraje UE EOG
Wzór zaświadczenia UE/EWR, UE/EOG

Jak uzyskać zaświadczenie kraje UE EOG?

Aby urzędnik zechciał wypełnić dla Ciebie zaświadczenie kraje UE/EOG może być konieczne rozliczenie się z podatku w Polsce. Samo oświadczenie o braku dochodów w Polsce najprawdopodobniej nie będzie wystarczające.

Rozlicz zatem PIT w Polsce wykazując dochody zagraniczne na druku ZG. Jeżeli nie wiesz w jaki sposób poprawnie złożyć takie zeznanie - nic straconego. Chętnie wykonamy dla Ciebie taką usługę. Już dziś odwiedź stronę PIT 36 ZG i dowiedz się więcej.

Ile wynosi opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o dochodach?

Na tą chwilę opłata za wydanie zaświadczenia EWR wynosi 17 zł. Opłatę należy uiścić na konto Urzędu Miasta, który odpowiedzialny jest za księgowanie opłat skarbowych w Twoim regionie. Aby druk EWR został wydany podatnikowi należy także posiadać potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej. Najwygodniejszą formą zapłaty dla większości podatników będzie zatem standardowy przelew.

Co wpisać w tytule przelewu opłaty skarbowej?

Uzupełniając pole tytułu wpłaty należy dokładnie wyjaśnić cel opłaty skarbowej w jakim jest przekazywana do urzędu. Dodatkowo warto zawrzeć tam swoje imię i nazwisko co umożliwi identyfikację przelewu przez urzędnika. Przykładowy tytuł przelewu mógłby wyglądać w ten sposób: „opłata za zaświadczenie o dochodach za rok 2022 Jan Kowalski”.

Jak długo trzeba czekać na zaświadczenie EWR z urzędu skarbowego?

W zależności od urzędu, czas oczekiwania na wydanie dokumentu może się różnić. Z doświadczenia wiemy że pewne urzędy wystawiają zaświadczenia UE EOG od ręki. Inne natomiast każą podatnikowi czekać na dokument kilka dni. Skarbówka jednak powinna wypełnić druk i udostępnić go bez zbędnej zwłoki. To oznacza że dokument powinien być gotowy do odbioru do 7 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia.

Zapraszamy do skorzystania z usługi rozliczenie podatku z Niemiec Online za pośrednictwem naszej przyjaznej platformy. Udostępniamy na niej wszystkie potrzebne druki.

Co się stanie, gdy nie odeślę zaświadczenia o dochodzie lub będzie ono nieprawidłowe?

Zaufaj TimeTax

Rozliczenie podatku z Niemiec nie zawsze trzeba, ale często warto wykonać. Nie zwlekaj i sprawdź jakiej decyzji z holenderskiego urzędu skarbowego możesz się spodziewać. Udostępniliśmy bezpłatny kalkulator zwrotu podatku z Niemiec. Skorzystaj z niego i… podejmij najlepszą dla siebie decyzję. Rozlicz się! Bez obaw - formalności zrealizujemy za Ciebie. Po Twojej stronie zostanie jedynie czekanie na list z urzędu.

Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl .

4.5/5 (13)

Specjalista w zakresie niemieckiego świadczenia rodzinnego Kindergeld jak również w dziedzinie marketingu internetowego i SEO.

Swoje doświadczenie buduje z TimeTax już ponad 5 lat, w trakcie których poznał zawiłe ścieżki administracyjne prowadzące do zakończonego powodzeniem uzyskania zasiłku na dzieci w Niemczech. Bez problemu odpowiada na nawet najtrudniejsze z pytań o niemieckie świadczenie rodzinne. Jeżeli zastanawiasz się czy przysługuje Ci Kindergeld to Tomasz z pewnością pomoże Ci znaleźć odpowiedź.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też