Zwolnienie lekarskie w Niemczech, czyli tzw. “Krankmeldung”, jest istotnym aspektem niemieckiego systemu pracy. Niemiecki system zapewnia pracownikom ochronę w przypadku choroby, jednak wymaga również od nich pewnych kroków w celu skorzystania z tej ochrony. Czy wiesz jakie ma przywileje oraz obowiązki osoba, której dotyczy zwolnienie chorobowe?
Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje na temat procesu zgłaszania oraz pobierania świadczenia chorobowego w Niemczech.
Kiedy zgłosić chorobę pracodawcy?
Jeśli pracownik jest chory i nie jest w stanie pracować, ma obowiązek jak najszybciej poinformować o tym fakcie swojego pracodawcę. W wielu umowach o pracę określono, że informacja ta musi zostać przekazana przed rozpoczęciem pracy danego dnia. Jednakże, według terminów określonych przez niemieckie przepisy, pracownik ma obowiązek przedstawić zaświadczenie o niezdolności do pracy najpóźniej w czwartym dniu choroby – oznacza to, że ma trzy dni kalendarzowe od wystawienia zwolnienia przez lekarza, aby poinformować pracodawcę.
Twój kod rabatowy:TTBLOG20
Jak skorzystać?
formularz do rozliczenia
Informacje o chorobie podlegają w Niemczech tajemnicy lekarskiej i ustawie o prawie do prywatności. Pracownik nie ma więc obowiązku informowania pracodawcy o przyczynie zwolnienia. Jednakże, w wyjątkowych sytuacjach podanie powodu zwolnienia jest niezbędne i pracodawca powinien zostać poinformowany o rodzaju choroby, na jaką cierpi pracownik. Są to choroby zakaźne czy choroby układu pokarmowego, które mogą zagrozić zdrowiu innych pracowników, np. w gastronomii.
Przesyłanie pracodawcy zwolnienia lekarskiego - zmiany od 2022 roku
Od 2022 roku służba zdrowia zaczęła zmieniać system przesyłania zwolnień lekarskich przez co sytuacja w Niemczech jest obecnie zbliżona do systemu zwolnień w Polsce. Osoby ubezpieczone w Niemczech w ramach ustawowego systemu ubezpieczenia zdrowotnego nie muszą już przedstawiać pracodawcy zwolnienia lekarskiego w formie papierowej. Nie dotyczy to jednak pracowników ubezpieczonych prywatnie.
Z racji wielu opóźnień można stwierdzić iż procedura w pełni został wdrożona od stycznia 2023 roku. Dokument w wersji cyfrowej jest wysłany przez podmiot leczniczy do zakładu ubezpieczeń zdrowotnych. Obliguje to wówczas kasę chorych do przesłania dokumentu UA do pracodawców w formie elektronicznej. Dla pracowników oznacza to zmiany w obszarze obowiązków związanych z informowaniem pracodawcy o chorobie - w takim przypadku nie ma już obowiązku przesyłania zwolnienia w momencie informowania o niezdolności do pracy.
Ponadto, pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu chorobowym.
Twoje obowiązki - jak zgłosić chorobę i zwolnienie lekarskie?
O niezdolności do pracy można poinformować pracodawcę telefoniczne. Większość pracodawców akceptuje taką formę przekazywania informacji. Pamiętaj, że zgłaszając swoją chorobę należy także podać przewidywany czas nieobecności mimo, iż zwolnienie eAU z kasy chorych powinno zawierać te informacje. W wyjątkowych przypadkach pracodawca może wymagać zgłoszenia choroby w formie elektronicznej. Wówczas posłuż się oficjalnym adresem mailowym swojego przełożonego i/lub działu kadr.
Od 2023 roku pracodawcy otrzymują zaświadczenie danego pracownika wyłącznie drogą elektroniczną, zatem najczęściej nie trzeba przekładać osobiście zwolnień lekarskich.
Zaświadczenie lekarskie (AU-Bescheinigung)
W Niemczech pracownik, przebywający na zwolnieniu lekarskim, nie musi już dostarczać pracodawcy dokumentu o chorobie, zwanego "Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung" (zaświadczenie lekarskie). Wiele firm wymagało takiego zaświadczenia od pierwszego dnia dolegliwości, dlatego obecne zmiany odciążyły pracowników w Niemczech.
Przyznanie zasiłku chorobowego (jeżeli choroba trwa powyżej 6 tygodni) spada na Krankenkasse. Jest to istotne z punktu widzenia każdego pracodawcy - koszty zatrudnienia pracownika niezdolnego do pracy maleje. Kasa chorych w Niemczech ustala, jaki był regularny dochód przed wystąpieniem choroby i na podstawie tych obliczeń ustala wysokość przyznanego zasiłku chorobowego pracownikowi.
Wypłata świadczenia
Kasa chorych wypłaca zasiłek chorobowy najdłużej przez okres 78 tygodni w ciągu 3 lat przy tej samej chorobie. Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 70% ostatniego wynagrodzenia brutto objętego obowiązkowym ubezpieczeniem, lecz nie więcej niż 90% zarobków netto.
Pracodawca w Niemczech ma obowiązek wypłacać pracownikowi chorobowe przez 42 dni jedynie w sytuacji, gdy do pierwszego dnia choroby był on zatrudniony przez co najmniej 4 tygodnie. W przypadku krótszego stażu pracy zasiłek wypłaca kasa chorych. Przez pierwsze 6 tygodni (42 dni) pracodawca wypłaca choremu pełne wynagrodzenie chorobowe.
Pobyt na chorobowym udokumentują decyzje przedstawiane przez Krankenkasse. Należy je dołączyć do rozliczenia podatkowego w Niemczech w celu prawidłowego wykazania wszystkich uzyskanych dochodów.
Polskie zwolnienie lekarskie w Niemczech
Co w przypadku, kiedy chcemy uzyskać zwolnienie lekarskie w Niemczech, ale zaświadczenie wystawia polski lekarz?
W takim przypadku, zwolnienie lekarskie wystawione przez polskiego lekarza należy przedłożyć w niemieckiej kasie chorych do 7 dni od ustalenia niezdolności do pracy. Zaleca się, aby dołączyć także tłumaczenie tego dokumentu wykonane przez tłumacza przysięgłego, ale nie jest to obowiązkowe, a pracodawca i kasa chorych nie mogą bezpodstawnie odrzucić dostarczonego dokumentu.
Pamiętaj że polski system również działa na podstawie elektronicznych zwolnień lekarskich. Nie zapomnij zatem poprosić lekarza o papierową wersję dokumentu i opisu sytuacji, a jeżeli nie będzie to możliwe, o odpowiedni wyciąg z konta ubezpieczonego w ZUS.
Kontrole zwolnień lekarskich
Niektóre kasy chorych w Niemczech mogą przeprowadzać kontrole w celu sprawdzenia, czy pracownik rzeczywiście jest chory. Pracownik nadużywający zwolnienia chorobowego może zostać ukarany.
To, że pracodawca nie ma wiedzy na temat rodzaju choroby, nie oznacza, że nie może kontrolować swojego pracownika. Przebywającym na zwolnieniu chorobowym w Niemczech nie wolno podejmować w tym czasie żadnej dodatkowej pracy.
Podsumowanie
System zwolnień chorobowych w Niemczech jest dobrze zorganizowany i pracownik ma zaoferowaną odpowiednią ochronę w przypadku choroby oraz odpowiednie wynagrodzenie. Ważne jest jednak, aby pracownicy byli świadomi swoich obowiązków i odpowiednio zgłaszali swoją niezdolność do pracy.
Utrzymanie otwartej komunikacji z pracodawcą oraz terminowe dostarczanie wszystkich niezbędnych dokumentów gwarantuje płynne korzystanie z prawa do zwolnienia lekarskiego.
Specjalista w zakresie niemieckiego świadczenia rodzinnego Kindergeld jak również w dziedzinie marketingu internetowego i SEO.
Swoje doświadczenie buduje z TimeTax już ponad 5 lat, w trakcie których poznał zawiłe ścieżki administracyjne prowadzące do zakończonego powodzeniem uzyskania zasiłku na dzieci w Niemczech. Bez problemu odpowiada na nawet najtrudniejsze z pytań o niemieckie świadczenie rodzinne. Jeżeli zastanawiasz się czy przysługuje Ci Kindergeld to Tomasz z pewnością pomoże Ci znaleźć odpowiedź.
Nie można tego nadużywać. Miałem kolegę, który za często chorował i go zwolnili z pracy.
Dokładnie mam to samo. Przysłali wypowiedzenie bo w systemie zauważyli,że w tamtym roku byłem na L4 i w tym tez.
Witamy, w przypadku indywidualnych sytuacji proponujemy kontakt z firmami lub prawnikami specjalizującymi się w kwestiach prawa pracy w Niemczech
Witam,jestem dłużej niż 6 tygodni na zwolnieniu.pytalem moją kasę chorych z jakiego miesiąca jest wyliczany zasiłek chorobowy.oni odpisali że z miesiąca lutego.A w lutym już byłem dwa dni na chorobowym.Czy nie powinni mi wyliczać z miesiąca stycznia?dodam tylko że miałem różne kody choroby(jest to dla mnie ważne ponieważ w styczniu zarobiłem 1000e więcej niż w lutym)
Witamy, z uwagi, na fakt, iż nie specjalizujemy się w kwestiach zwolnienia chorobowego, nie posiadamy wystarczającej wiedzy by udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zachęcamy do poszukiwania informacji w urzędzie lub w firmach specjalizujących się w tym zakresie. Pozdrawiamy
Czy na pewno trzeba przedłożyć tłumaczenie polskiego zwolnienia lekarskiego? Na stronie https://www.eu-gleichbehandlungsstelle.de/eugs-pl/praktyczny-poradnik/zasi%C5%82ek-chorobowy jest napisane, że kasa chorych ma sama sobie to przetłumaczyć na własny koszt…
[Aktualizacja odpowiedzi: zgadza się, dokument nie musi być przetłumaczony, dokonamy aktualizacji wpisu blogowego. Dziękujemy]
Choć nie mamy wiedzy praktycznej w tym zakresie, (specjalizujemy się w rozliczaniu podatku dochodowego), to korzystając z naszych źródeł informacji podtrzymujemy, że zwolnienie chorobowe powinno zostać przetłumaczone.
Mam pytanie kolega dostał zwolnienie lekarskie od lekarza z Polski . Choruję już 3 miesiac i podpisał umowę o pracę z polskim pracodawca co mu grozi ?
Specjalizujemy się w rozliczaniu podatku z zagranicy, niestety nie mamy wystarczającej wiedzy w zakresie polskiego L4. Zalecamy kontakt z ZUS w celu wyjaśnienia wątpliwości.
Co mam zrobić… pracowałem w DB BEX bus i mnie zwolnili po 3miesiacach bo złamałem rękę i operacja była… wszystkie dokumenty mam złożone do AOK żeby dostać zasiłek chorobowy,ale wielki problem ze zaświadczeniem o zarobkach już 2 miesiące walczę z DB do AOK żeby wysłali…AOK twierdzi że nic nie dostali listownie ani Faxem…DB mówi że elektroniczne nie mogą wysłać bo ochrona danych nawet mi do Polski nie mogą wysłać a ja bym wtedy dostarczył AOK…czy możliwe że dwie strony tak robią, żebym tego zasiłku nie dostał
Witamy, w przypadku indywidualnych sytuacji zalecamy kontakt z firmami lub prawnikami specjalizującymi się w kwestiach zasiłku chorobowego i procedur administracyjnych
Mam zwolnienie od psychiatry(po ciężkich przeżyciach w pracy śmierć bliskiej osoby która ze mną pracowała) umowę mam do października czy mogą mnie zwolnić z pracy?
Witamy, w przypadku indywidualnych sytuacji proponujemy kontakt z firmami lub prawnikami specjalizującymi się w kwestiach prawa pracy w Niemczech
Dzień dobry. Pracuje w niemczech i mam zwolnienie l4 i pracodawca odmówił mi wypłaty l4 dlatego że moja operacja była operacja plastyczna.
Witamy, z uwagi na fakt, iż nie specjalizujemy się w kwestiach zwolnienia chorobowego, nie posiadamy wystarczającej wiedzy by udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zachęcamy do poszukiwania informacji w urzędzie lub w firmach specjalizujących się w tym zakresie. Pozdrawiamy
WITAM Bylem na zwolnieniu poinformowałem pracodawcę ale ze względu na moje zle samopoczucie dostarczyłem zwolnienie po upływie 4dni i pracodawca nie wyplacil mi świadczenia lekarskiego czy mogę starać się o wypłatę do kasy chorych Dak?
Witamy, z uwagi na fakt, iż nie specjalizujemy się w kwestiach zwolnienia chorobowego, nie posiadamy wystarczającej wiedzy by udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zachęcamy do poszukiwania informacji bezpośrednio w kasie chorych lub w firmach specjalizujących się w tym zakresie. Pozdrawiamy
Mój niemiecki pracodawca zwolnił mnie 30 czerwca w czasie zwolnienia L4. Do dzisiaj nie wysłał zaświadczenia o dochodach do Techniker Krankenkasse, a oni nie mają możliwości naliczenia mi zasiłku chorobowego. Co mogę w tej sytuacji uczynić? Kilkukrotnie prosiłem mailowo o przesłanie dokumentu, ale zostałem zlekceważony
W tej sytuacji radzimy udanie się na drogę prawną, napisanie odpowiedniego pisma powinno pomóc, a jednocześnie będzie dokumentem wartościowym w trakcie ewentualnego sporu sądowego. Polskojęzycznym radcą prawnym, specjalizującym się w prawie niemieckim jest między innymi: https://szukajradcy.pl/lawyers/rp_a5328ede7c4df3aeb5ddc850ab5e075/
fziękuję
Witam posiadam dwie kartki takie jak na zdjęciu. Którą kartkę mam przekazać pracodawcy
Taka informacja została umieszczona na dokumencie:
Strona prawa Ausfertigung zur vorlage beim Arbeitgeber – Kopia do przedłożenia pracodawcy
Strona lewa – Ausfertigung fur versiherte – Kopia dla osób ubezpieczonych