NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online
NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online

Podatek dochodowy w Holandii

sty 30, 2022

Pracowałeś w Holandii? Niezależnie od tego ile trwało Twoje zatrudnienie, warto sprawdzić czy nie masz obowiązku rozliczenia podatku dochodowego w Holandii. Drugim krokiem jaki warto podjąć jest obliczenie ile zwrotu podatku mógłbyś odzyskać składając deklarację podatkową. Od czego zacząć rozliczenie podatku z Holandii? Co powinieneś wiedzieć?

Czas na rozliczenie podatku za pracę w Holandii

Jeżeli nie miałeś/masz obowiązku rozliczenia podatku za pracę w Niemczech to deklarację możesz złożyć do 5 lat wstecz. W praktyce oznacza to, że do końca 2022 roku możesz rozliczyć pracę w 2017, 2018, 2019, 2020 i 2021 roku. Jeżeli jednak obejmuje Cię obowiązek rozliczenia podatku z holenderskim urzędem to deklarację do urzędu powinieneś dostarczyć do:

 • 1 maja - ostateczny termin na złożenie deklaracji dla osób zameldowanych w Holandii
 • 1 lipca - ostateczny termin na złożenie deklaracji dla osób niezameldowanych w Holandii

w przeciwnym razie urząd prześle Ci wezwanie do rozliczenia, może także rozpocząć naliczanie kary.
Od 1 marca - od tego dnia Holenderski Urząd Skarbowy rozpoczyna rozpatrywanie deklaracji podatkowych złożonych za ubiegły rok podatkowy.

Ile trwa oczekiwanie na decyzję dot. zwrotu podatku z Holandii?

Urząd z kolei ma 3 lata na wydanie decyzji, jednak najczęściej, podatnik uzyskuje ją do roku od przesłania deklaracji podatkowej.

Kto ma obowiązek rozliczenia podatku za pracę w Holandii?

Obowiązek rozliczenia podatku w Holandii masz jeśli:

 • otrzymałeś wezwanie do rozliczenia bez względu na fakt czy osiągnąłeś dochody z Holandii w danym roku,
 • spodziewasz się dopłaty wyższej niż 45€ lub zwrotu większego niż 14€ to również masz obowiązek rozliczenia.

Kara za nie rozliczenie podatku za pracę w Holandii?

Holenderski urząd skarbowy może przesłać podatnikowi wezwanie do rozliczenia. Jeżeli otrzymasz taki dokument i zignorujesz go musisz się liczyć z wysoką karą finansową. Holenderski urząd skarbowy może nałożyć na Ciebie karę w wysokości od 385 do 5278 euro. Pamiętaj, nigdy nie lekceważ korespondencji jaką otrzymujesz z holenderskiego urzędu skarbowego.

Jakie dokumenty są niezbędne do rozliczenia podatku z Holandii?

By rozliczyć podatek z Holandii niezbędne jest zebranie kilku dokumentów, sprawdź czy masz:

 • Jaaropgave lub ostatni odcinek z wypłaty,
 • rozliczony PIT 36 + załącznik ZG,
 • jeżeli Twój dochód z Holandii wynosi co najmniej 90% potrzebujesz zaświadczenia o dochodach za dany rok, potwierdzony przez polski urząd skarbowy,
 • druk A1 lub zaświadczenie z ZUS jeśli jesteś pracownikiem delegowanym.

Dodatkowo, potrzebował będziesz walutowe konto bankowe na które urząd przeleje ewentualny zwrot (korzystając z naszej usługi w opcji rozliczenia prowizyjnego konto nie będzie wymagane)

Co odliczyć od podatku dochodowego w Holandii? - Ulgi podatkowe w Holandii

Z ulg podatkowych w Holandii możesz skorzystać pod warunkiem, że 90% Twoich dochodów zostało osiągnięte na terenie Holandii. Najczęściej stosowane ulgi lub odliczenia to:

 • ogólna ulga podatkowa
 • ulga na dziecko jeśli masz meldunek wspólny z dzieckiem dłużej niż pół roku
 • ulga dla małżonka przy rozliczeniu wspólnym (Istnieje możliwość wyrobienia numeru SoFi/BSN dla partnera w formie korespondencyjnej jeśli spełnia on powyższe warunki. Okres oczekiwania waha się obecnie od 1 miesiąca do 6 miesięcy):
  • jeśli wspólny dochód w 90% lub więcej pochodzi z Holandii,
  • współmałżonek lub partner musi mieć nadany BSN,
  • osoby niezamężne posiadające notarialne potwierdzenie konkubinatu,
  • osoby niezamężne wspólnie zameldowane przez cały rok i posiadające wspólne dziecko,
  • osoby niezamężne wspólnie zameldowane przez cały rok i będące współwłaścicielami mieszkania, w który są zameldowane.
 • odliczenie z tytułu odsetek od kredytu hipotecznego w Holandii
 • odliczenie z tytułu diety przepisanej przez lekarza- udokumentowane
 • odliczenie z tytułu dokształcania związanego z wykonywaną pracą – musisz posiadać faktury za szkolenia, mogą to być szkolenia językowe lub branżowe.

Zapytaj specjalistę, jakie odliczenia Tobie przysługują.

Jak rozliczyć podatek z Holandii?

Rozliczenie podatku w Holandii warto powierzyć specjalistom. Dzięki temu wystarczy zebrać tylko niezbędne dokumenty i wypełnić ankietę. Pozostałe kroki zrealizuje za Ciebie doświadczony pracownik, który współpracując z Tobą zadba byś skorzystał z należnych odliczeń i uniknął najczęściej popełnianych błędów, takich jak:

 • ignorowanie wezwania do rozliczenia,
 • ignorowanie prośby urzędu o dosłanie zaświadczenia o dochodach po otrzymaniu decyzji wstępnej. W przypadku kiedy otrzymałeś zwrot z decyzji wstępnej nie oznacza to, że sprawa jest zamknięta. Jeżeli urząd prosi o nowe zaświadczenie oznacza to, że jest ono niezbędne. Jeśli nie doślesz nowego zaświadczenie urząd cofnie decyzję wstępną i wyda decyzję końcową bez prawa do ulg. Musisz oddać to co otrzymałeś do tej pory plus ewentualną dopłatę wynikającą z braku prawa do ulg,
 • brak rzetelnej informacji odnośnie zameldowania. Należy pamiętać, że wizyta w Gemente nie zawsze równa się zameldowaniu w Holandii czasem po prostu pracodawca wyrabia podatnikowi numer BSN. W przypadku zameldowania otrzymujemy potwierdzenie z nowym holenderskim adresem. Mając błędne informacje o zameldowaniu rozliczenie zostanie wykonane na nieprawidłowym formularzu, a co za tym idzie deklaracja nie zostanie wzięta w opracowanie przez pracowników urzędu,
 • podawanie nieprecyzyjnych dat pracy- w przypadku podania błędnych dat wynik rozliczenia może być inny. Podając daty pracy należy odjąć urlopy bezpłatne i przerwy w pracy, czyli dni za które pracodawca nie odprowadzał składek,
 • brak świadomości adresu korespondencyjnego wprowadzonego w urzędzie.

Często firmy rozliczeniowe wprowadzają w Belastingdienst swój adres, po czym po zaprzestaniu współpracy nie odsyłają korespondencji do klienta. W takiej sytuacji nie otrzymasz istotnej korespondencji z urzędu np. wezwania lub decyzji na dopłatę, wiązać się to będzie z naliczeniem kar i odsetek w urzędzie.

Teraz by rozliczyć podatek w Holandii nie musisz wychodzić z domu, wystarczy, że utworzysz konto w naszym serwisie i wypełnisz formularz dołączając załączniki. Oczywiście zacznij od sprawdzenia jaki wynik rozliczenia na Ciebie czeka.

Zobacz też