NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online
NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online
Strona główna 9 Niemcy 9 Czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski?

Czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski?

sty 25, 2023

Polski urząd skarbowy

W Polsce rok podatkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Termin złożenia zeznania podatkowego w polskim urzędzie skarbowym został ujednolicony i przypada na 30 kwietnia. Każda osoba, która legalnie pracowała na podstawie umowy z pracodawcą ma obowiązek rozliczenia z podatku dochodowego. Oczywiście, niezależnie od spodziewanego wyniku rozliczenia bardzo istotną kwestię odgrywa wysokość podatku odprowadzonego przez pracodawcę. Zestawia się ją w stosunku do osiągniętego dochodu, dodatkowo, ważna jest możliwość uwzględnia ewentualnych ulg. Czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski?

W ostatnim czasie temat podatku za pracę za granicą stał się bardzo popularny. Krążyło wiele różnych porad o unikaniu podwójnego opodatkowania, zapytań o to, czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski, czy koniecznie samodzielnie trzeba powiadamiać w Polsce urząd skarbowy o dochodach uzyskanych z zagranicy i czy możliwy jest zwrot podatku za rozliczenie z pracy w Niemczech.

Wiele osób korzysta z profesjonalnej pomocy biur rachunkowych, które poprzez rozliczenie starają się o uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. Należy pamiętać, iż rozliczenie w Polsce kierowane do naszego urzędu skarbowego jest czymś innym niż rozliczenie przez niemiecki urząd skarbowy. To dwa osobne rozliczenia, oczywiście ściśle ze sobą związane.

Gdzie rozliczyć podatek dochodowy pracując w niemczech

Gdzie rozliczyć podatek dochodowy

Dochody mieszane

W przypadku posiadania w danym roku podatkowym dochodów mieszanych – z Polski i w innym kraju, w tym w Niemczech, występuje obowiązek złożenia PIT 36+ZG z uwzględnieniem dochodów uzyskanych w kraju i zagranicą. Gdy pracujemy na terenie Niemiec, a w Polsce uzyskujemy dochody. Przykładowo, z emerytury lub umowy wynajmu mieszkania musimy w naszym rozliczeniu uwzględnić globalne dochody.

Kiedy jednak nie musimy rozliczyć się z dochodu w Polsce uzyskanego za zachodnią granicą?

Bardzo ważną kwestią jest ustalenie statusu rezydenta podatkowego danego kraju, który sprawdzany jest głównie na podstawie dwóch kryteriów. Pierwszym z nich jest czas przebywania na terenie danego kraju. Jeśli czas pobytu w Niemczech w danym roku podatkowym jest krótszy niż 183 dni podatnik pozostaje polskim rezydentem podatkowym. Jest wtedy zobligowany do złożenia rozliczenia w polskim urzędzie skarbowym. W przypadku mieszkania w Niemczech przez ponad pół roku należy mieć świadomość, iż opodatkowane zostaną wszystkie osiągnięte dochody – w kraju zamieszkania oraz te w innych krajach.

Drugie kryterium dotyczy ustalenia tzw. ośrodka interesów życiowych oraz gospodarczych. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż bardzo ciężko jest jednoznacznie zdefiniować, gdzie znajduje się centrum osobistych interesów. Odnosi się ono do rodziny, przyjaciół, przynależności do różnych kół zainteresowań. Nawet jeśli miejsce naszej pracy i zamieszkania znajduje się w Niemczech, ale nasi najbliżsi w dalszym ciągu są w Polsce, możemy przypuszczać, że wciąż będziemy uznawani przez polski urząd skarbowy jako rezydenci polscy. Oczywiście ustalenie naszego ośrodka interesów gospodarczych dotyczy pracy, źródła dochodów, czy działalności gospodarczej, jest to zatem proste do ustalenia i zdefiniowania. Każdy kraj osobno określa status rezydencji podatkowej, więc może się okazać, że zostaniemy uznani za rezydenta podatkowego w dwóch miejscach.

czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski? Podwójne opodatkowanie

Unikanie podwójnego opodatkowania

Między Polską a Niemcami została podpisana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, oznacza to, iż podatnicy pracujący w Niemczech, których centrum interesów życiowych znajduje się w Polsce, płacą podatek od zarobków wyłącznie od dochodów uzyskanych w naszym kraju, u polskiego pracodawcy. Dochody z zagranicy są brane jedynie pod uwagę podczas ustalania stawki podatkowej.

Rozliczając się z pracy w Niemczech i ubiegając się o odzyskanie podatku trzeba uzyskać zaświadczenie “podbite” przez urząd w Polsce(UE/EOG). Niemiecki urząd skarbowy przy rozliczeniu bierze pod uwagę dochody osiągnięte również poza ich granicą (w tym także w Polsce). W przypadku, gdy byłeś zatrudniony w Niemczech przez cały rok podatkowy zaświadczenie to może nie być konieczne. Można wysyłać deklarację bez niego. Jednakże czasami, nawet w takim przypadku zdarza się, iż niemiecki Finanzamt (niemieckie określenie urzędu skarbowego) wysyła pismo z prośbą o jego dosłanie.

Oczywiście ustawa o unikaniu podwójnego opodatkowania ma również zastosowanie w drugą stronę. W Niemczech informujemy jedynie urząd skarbowy o dochodach osiągniętych za ich granicą. Natomiast nie płacimy w związku z nimi żadnego dodatkowego podatku. Zatem, czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski o dochodach osiągniętych w ich kraju? Oczywiście bez przekazania formularza PIT 36+ZG “polska skarbówka” nie wystawi zaświadczenia UE/EOG.

czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski? Jak wypełnić deklarację

Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej

Obowiązek rozliczenia na terenie Niemiec posiadają między innymi osoby:

  • będące na 3 i 6 klasie podatkowej,
  • mające nadany numer podatkowy (Steuernummer)
  • pobierające jakiekolwiek świadczenia na terenie Niemiec (bezrobotne, chorobowe itp.).

Niemiecki urząd skarbowy wyznaczył termin rozliczenia do 31 lipca (oznacza to, że dla przykładu podatek za rok 2021 musimy rozliczyć do 31.07.2022) . W przypadku skorzystania z profesjonalnej pomocy Steuerberatera termin ten jest wydłużony do końca lutego kolejnego roku.

czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski?

Podsumowując czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski?

Podsumowując – czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski? Jak widać oba urzędy ściśle ze sobą współpracują. Osoby pracujące w Niemczech nie są w stanie w Polsce zataić osiąganych tam dochodów. Podobnie jest w przypadku otrzymania wezwania z niemieckiego urzędu – niezareagowanie na nie nic nie da, ponieważ niemiecki urząd bez trudu uzyska nasz adres polski adres.

TimeTax

W TimeTax odmieniamy słowo „podatek” przez wszystkie możliwe przypadki. Jeśli potrzebujesz pomocy – zgłoś się do nas. Chętnie pomożemy Ci się rozliczyć i odzyskać zwrot podatku. 🙂 Zadbamy o formalności, tak by opracowanie deklaracji przyniosło najkorzystniejszy efekt. Uzyskujemy, także zasiłek kindergeld oraz SOKA-BAU, o które także warto się starać pracując za zachodnią granicą.

czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski?

Gdzie szukać informacji?

Na naszym blogu dzielimy się wartościową wiedzą, co warto wiedzieć pracując w Niemczech.

Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy. Poruszyliśmy także kwestię tego na jakie ulgi podatkowe w Niemczech może liczyć osoba rozliczając podatki w Niemczech. Dodatkowo, dla osób posiadających dzieci wartościowym wpisem będzie ten o Kinderbonus – czyli o dodatkowym bonusie do Kindergeld.

Za nim powierzysz nam realizację odzyskania podatku możesz sprawdzić, kliknij w bezpłatny kalkulator zwrot podatku z Niemiec.

4.6/5 (8)

Katarzyna w naszym zespole odpowiada na te mniej i bardziej skomplikowane pytania, które dotyczą procedur podatkowych krajów w których pracowali nasi klienci. Prowadząc dział Obsługi Klienta dba o to by żaden przesłany przez Państwa e-mail nie został bez odpowiedzi, a każdy klient uzyskał pomoc w wypełnieniu dokumentów.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też