Strona główna 9 Niemcy 9 DE - rodzinne 9 Kinderbonus 2024 w Niemczech: Terminy, Wypłaty, Dodatki do Kindergeld

Kinderbonus 2024 w Niemczech: Terminy, Wypłaty, Dodatki do Kindergeld

gru 4, 2022

Otrzymując zasiłek Kindergeld mogłeś zauważyć dodatkowe pieniądze na swoim koncie. Na decyzjach z Familienkasse, w których urząd przyznaje świadczenie rodzinne również dało się dostrzec tajemnicze określenie Kinderbonus. W tym artykule przedstawimy czym jest Kinderbonus, skąd się wziął wśród niemieckich świadczeń rodzinnych, komu przysługuje oraz w jakiej wysokości. Najpierw odpowiedzmy jednak na najbardziej nurtujące pytanie: czy Kindergeld w 2024 powiększy się o bonus?

dodatek do kindergeld

Kinderbonus 2023, 2024 – czy będzie wypłacany?

Zacznijmy od tego, czy dodatek Kinderbonus ponownie znajdzie się na kontach świadczeniobiorców w roku 2023. Do tej pory informację o przyznaniu świadczenia rodzice mogli uzyskać w okolicach marca. Tym razem urząd milczy na temat przyznania dodatku i do chwili obecnej nie ma planów wypłaty Kinderbonus-u w 2023 roku. Jest prawdopodobne, że decyzja o wsparciu na każde dziecko zostanie jeszcze podjęta, aczkolwiek musimy ostudzić zapał. [edit: w roku 2024 urząd nie zdecydował się na wznowienie dodatku do świadczenia rodzinnego]

Widzieliśmy, że każdy z przyznawanych pakietów pomocowych był coraz mniejszy – już to mogło sugerować chęć wygaszenia bonusu do Kindergeld w 2023. Od stycznia 2023 nastąpiła także podwyżka Kindergeld – 250 euro to obecnie stała wysokość Kindergeld na każde dziecko, niezależnie od ich liczby. Dodatkowo gospodarka Niemiec osiąga wyniki lepsze niż oczekiwano. Przypuszczalnie oznacza to, że pakiety pomocowe jak i wzrost kwoty Kindergeld zadziałały korzystnie i dodatek do Kindergeld nie jest przez ministerstwo przewidziany.

Jeżeli urząd podejmie jakieś nowe decyzje w tym temacie – poinformujemy o wszystkich zmianach.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Czy zasiłek Kindergeld będzie stale powiększany o Kinderbonus na każde dziecko?

Dodatek to część Corona-Konjunkturpaket, czyli pakietu pomocowego dla podatników i gospodarki zaproponowanego przez rząd federalny. Według pierwszych założeń miała to być forma jednorazowego wsparcia, którą wprowadzono w czasach pandemii w 2020 roku. Celem zapomogi było nie tylko udzielenie pomocy dla rodziców w trudnej sytuacji, ale także pobudzenie spowolnionego rynku w tym okresie.

Kindergeld-bonus (inaczej Corona-Familienbonus), o którym jest głośno w ostatnich latach, nie został wprowadzony jako nowe, comiesięczne czy coroczne świadczenie w Niemczech. Kinderbonus to dodatkowe pieniądze przyznawane przez Kasę Świadczeń Rodzinnych. Jednak, otrzymuje się go dla każdego posiadanego dziecka, niezależnie od jego wieku życia.

Który rodzic otrzymał prawo do otrzymania Kinderbonus?

Prawo do tego świadczenia przysługiwało wszystkim osobom pobierającym Kindergeld przez minimum jeden miesiąc. Nie dało się złożyć wniosku ani ubiegać się o bonus. Jeżeli pobierany był zasiłek na dzieci w Niemczech to Familienkasse automatycznie przyznawało Kinderbonus rodzinie, niezależenie od kraju zamieszkania i życia dzieci.

ile wynosi kinderbonus

Terminy wypłaty zasiłku rodzinnego w Niemczech i Kinderbonus-u

Bonus nie miał żadnego wpływu na terminy wypłat Kindergeld. Świadczenie Kindergeld jest wypłacane świadczeniobiorcom w tym samym dniu co do tej pory. Zgodnie z ostatnią cyfrą Kindergeldnummeru płatność za zasiłek na dzieci Kindergeld powinieneś otrzymywać orientacyjnie na początku miesiąca, w jego połowie, lub pod koniec miesiąca. Od stycznia 2023 zasiłek na terenie Niemiec przysługuje rodzicom w wysokości 250 euro na każde z dzieci, nie tylko na dzieci w Niemczech.

Dodatek nie ma też żadnego wpływu na uzyskiwane w Polsce świadczenia - 800+, polski Zasiłek Rodzinny czy RKO.

Dodatek do zasiłku rodzinnego - historia

Analizując historię dodatku i sposobów w jaki był wypłacany w poprzednich latach możemy zrozumieć dlaczego urząd od stycznia 2023 nie podjął tematu dodatkowych pieniędzy do Kindergeld dla rodzin i ich dzieci.

Dodatek w 2020 roku

Początkowo w roku 2020 niemiecki rząd zdecydował, iż wypłaci po 300 euro na każde dziecko, na które przysługuje rodzicom Kindergeld. Dodatek wypłacany był w dwóch transzach. Pierwszą część dodatku rodzice byli w stanie dostrzec we wrześniu w postaci kwoty 200 euro. Kolejne przelewy uruchomiono w październiku w wysokości 100 euro na każde dziecko.

Kinderbonus który otrzymali rodzice przyniósł zamierzony efekt. Pobudził on gospodarkę nawet bardziej efektywnie niż obniżenie podatku VAT. To sprawiło że rząd zdecydował o udzieleniu pomocy w kolejnym roku, jednak w zmienionej formie.

Wypłata w 2021 roku

Z racji iż Kinderbonus mocno obciążył budżet państwa postanowiono obniżyć Kinderbonus. W roku 2021 rodziny otrzymały na każde dziecko 150 euro. Wypłaty odbyły się głównie w maju, chyba że zasiłek rodzinny Kindergeld przysługiwał w innych miesiącach. Wówczas przelewy na dane dziecko realizowano w innym terminie.

Zasiłek rodzinny a Kinderbonus w roku 2022

Rząd w Niemczech przegłosował wprowadzenie kolejnego pakietu pomocowego w 2022. Wśród takich udogodnień jak obniżenie cen biletów na transport publiczny czy ryczałtu za energię elektryczną znalazł się dodatek na dzieci. Ponownie, przysługiwał rodzicom, którym należało się świadczenie Kindergeld. Kolejny raz jednak pomniejszono Kinderbonus. W roku 2022 było to 100 euro na dziecko, ale nie we wszystkich przypadkach.

Niektórzy rodzice otrzymali dodatek w wyższej kwocie. Są to głównie osoby, które pobierały dodatkowe świadczenia socjalne. Ich konto zasilono dodatkową kwotą 100 € (podwójny Kinderbonus). Wypłaty odbywały się głównie w lipcu, chyba, że (tak samo jak w poprzednich latach) zasiłek i prawo do jego pobierania przysługiwało wcześniej lub później w danym roku kalendarzowym.

Czy Kinderbonus jest odliczany od kwoty wolnej od podatku (Kinderfreibetrag)?

Należy zaznaczyć, że dodatek Kinderbonus jest niezależny od innych świadczeń pobieranych przez rodziców. Nie wlicza się do innych zasiłków, na przykład dodatku z tytułu świadczeń alimentacyjnych, zasiłku wypadkowego czy dla bezrobotnych.

Może być jednak (podobnie jak sam zasiłek Kindergeld) odliczany od kwoty wolnej od podatku na dziecko, zwanej Kinderfreibetrag w trakcie rocznego rozliczenia podatku. Osoby o wysokich dochodach wnioskujące o Zwrot podatku z Niemiec nie skorzystają zatem z dodatkowych euro na dziecko (zgodnie z założeniem pakietu pomocowego).

Czy Kinderbonus odlicza się od kwot uzyskiwanych z tytułu świadczeń alimentacyjnych w Niemczech?

Jeżeli osoba otrzymuje inne świadczenie socjalne to może spać spokojnie, bonus nie obniży jego wartości. Dotyczy to:

  • zasiłku dla bezrobotnych,
  • zaliczki z tytułu świadczeń alimentacyjnych,
  • dodatku do mieszkania,
  • dodatku na dzieci.

TimeTax

Uzyskanie zasiłku Kindergeld w Niemczech to bardzo obszerny temat a złożenie wniosku to tylko jedna z kwestii związanych z Kasą Świadczeń Rodzinnych. O tym jak złożyć wniosek o Kindergeld piszemy na stronie Kindergeld 2023. Jeżeli interesuje Cię kwestia zasiłków rodzinnych w Niemczech i powiązane z nimi zagadnienia sprawdź nasze pozostałe artykuły blogowe. Jeżeli masz pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi - zapraszamy do kontaktu telefonicznego 774 455 030 lub mailowego pod adresem kontakt@timetax.pl

Popularne artykuły:

  1. RKO a Kindergeld
  2. Zwrot Kindergeld
  3. Elterngeld
  4. Kinderzuschlag w Niemczech
  5. Odmowa Kindergeld dla pracowników oddelegowanych pobierających w Polsce 500+
4.8/5 (33)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też