Pobierając Kindergeld, wielu rodziców obawia się, że urząd zwróci się o zwrot kindergeld. Często można usłyszeć historie o zwrotach kwot sięgających kilku, a nawet kilkunastu tysięcy euro. Z tego powodu wiele rodzin decyduje się nie pobierać świadczeń rodzinnych z niemieckiej kasy rodzinnej nie chcąc przysporzyć sobie problemów.
Czy powyższe obawy są słuszne? W jakich sytuacjach należy zwrócić świadczenie Kindergeld i jak uniknąć tej przykrej sytuacji? Poniższe informacje odpowiadają na te pytania.
Kiedy Familienkasse prosi o zwrot Kindergeld?
Różne są przyczyny, powodujące otrzymanie przez wnioskodawcę wezwania do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku Kindergeld. Czasem powód może być bardzo błahy, wynikający z Twojej niewiedzy lub opieszałości. Zdarzają się jednak sytuacje, w których urząd może oskarżyć Cię o wyłudzenie.
Sprawy zaczynają się wówczas komplikować i do urzędu należy nie tylko zwrócić pieniądze ale również przesłać odpowiednie wyjaśnienia.
Opieszałość w wypełnianiu obowiązku informacyjnego
Bardzo często zdarza się, że świadczenia wypłacane są przez okres dłuższy niż posiadasz do nich prawo. Najczęściej są to sytuacje, w których rodzic pracujący w Niemczech zakończył pracę. Pracodawcy nie zawsze wydają dokumenty na czas, a przez to zaświadczenie o zakończonej pracy wpływa do kasy rodzinnej z opóźnieniem.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, kiedy pełnoletnie dziecko ukończyło naukę lub rozpoczęło pracę na pełny etat. W takich sytuacjach, Familienkasse po otrzymaniu potwierdzeń, wyśle prośbę zwrotu świadczenia, które zostało wypłacone po ustaniu prawa do zasiłku.
W momencie kiedy na dzieci jest pobieranie 500+ i zostaje rozpoczęte pobieranie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego na drugie lub kolejne dziecko – na dane dzieci traci się prawo do zasiłku. Jest to spowodowane wysokością świadczeń w Polsce.
Suma Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego i 500+ przekracza wysokość Kindergeld. Wówczas nie tylko otrzymujemy polecenie zwrotu Kindergeld, ale również decyzję potwierdzającą wstrzymanie świadczeń rodzinnych z Niemiec.
Niewiedza osób pobierających zasiłek rodzinny Kindergeld
Świadczenie 500+ również sprowadziło na wiele rodzin kłopoty z Niemiec. Do maja 2022 roku, w przypadku występowania koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych, świadczeniami w Polsce zajmowały Urzędy Wojewódzkie. Grono rodzin nie zawnioskowało o świadczenie Rodzina 500+, gdyż nie wiedziało, że mają taką możliwość, mimo pobierania Kindergeld z Niemiec.
Zdarzały się także sytuacje, gdzie urzędnicy (zapewne nieświadomie) wprowadzali wnioskodawców w błąd i informowali, że nie ma potrzeby wnioskować o świadczenie bo na pewno otrzymają odmowę.
Urząd Familienkasse musi też zapoznawać się z treścią decyzji przyznających lub odmownych za polskie świadczenia (głównie 500+). Jeżeli ich nie otrzyma, wysunie wniosek, iż świadczenie w Polsce mogło Ci przysługiwać. Wówczas pomniejszony zostanie Kindergeld, a za okres, w którym nie będziemy umieli udowodnić braku prawa do 500+ w Polsce, nadpłacone świadczenie należy zwrócić.
Od czerwca 2022 roku świadczenia w Polsce nie powinny stanowić takiego problemu jak do tej pory. W ostatnim czasie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmuje się wydawaniem decyzji w sprawie Polskich świadczeń, a 500/800+ przyznawane jest niezależnie czy którykolwiek z rodziców ma w Polsce odprowadzane składki czy nie.
Zatajenie informacji
Niemiecki urzędnik potrafi spojrzeć łagodnym okiem na wnioskodawcę, który spóźni się z przekazaniem jakiejś informacji lub nie wiedział, iż należy jakiś fakt zgłosić. Podając odpowiednie powody jesteśmy w stanie wybrnąć z wielu sytuacji.
Najgorszy przypadek występuje w momencie, w którym urzędnik dojdzie do wniosku, że celowo zatajono istotne dla sprawy fakty i zdarzenia. Wówczas urząd zmuszony jest do wszczynania postępowań o wyłudzenie świadczeń rodzinnych z Niemiec. Ma też pełne prawo do nałożenia na wnioskodawcę kar pieniężnych.
Czy o zmianie miejsca zameldowania rodziców należy informować urząd?
Zasiłek rodzinny Kindergeld przysługuje nawet do 25 roku życia dziecka, ale tylko, jeżeli spełnione są przesłanki zapisane w odpowiednich przepisach. Dlatego od momentu złożenia wniosku należy pamiętać, iż to wnioskodawca jest w obowiązku przekazywania urzędom wszystkich istotnych zmian dotyczących statusu rodziców jak i dzieci.
Przykłady informacji koniecznych do zgłoszenia
- rozpoczęcie bądź zakończenie pobierania jakiegokolwiek zasiłku rodzinnego, na pierwsze dziecko i każde kolejne,
- dane o zmianie zameldowania lub wyprowadzki jednego rodzica,
- o zmianie szkoły lub zakończeniu nauki dziecka pełnoletniego,
- dzieci mieszkają na czas nauki pod innym adresem,
- dziecko i/lub rodzic rozpoczyna bądź kończy pracę,
- decyzja o separacji bądź rozwodzie rodziców,
- zarejestrowanie się przez dziecko lub rodzica w urzędzie pracy, pobieranie świadczenia chorobowego czy bezrobotnego
Nie zważaj na słowa znajomych i urzędników. Jeżeli tylko masz możliwość wnioskowania o świadczenia w Polsce – wnioskuj o każde możliwe. Zgłoś ten fakt do Familienkasse nawet, jeżeli uzyskasz od urzędnika informację, że urzędy przekazują między sobą informacje.
O czym pamiętać, aby współpraca z Familienkasse od złożenia wniosku przebiegała pomyślnie?
Bądź świadomy, że Familienkasse musi być informowane o wszystkich istotnych zmianach w Twojej rodzinie. Jeżeli utraciłeś prawo do Kindergeld poinformuj o tym urząd niezwłocznie. Na każdą korespondencję przesłaną do Ciebie odpowiedz jak najszybciej lub prześlij do urzędu pismo z informacją o powodzie, dla którego nie możesz dotrzymać terminu.
Jeżeli doszło do sytuacji, w której należy zwrócić świadczenie Kindergeld do urzędu – wykonaj przelew nie później niż w wyznaczonym terminie. Najczęściej do korespondencji urząd dołącza polecenie przelewu (wyglądające podobnie jak druk z poczty). Widnieją na nim informacje niezbędne do wykonania przelewu.
Masz problem z wykonaniem przelewu?
Jeżeli otrzymałeś decyzję lub pismo zawierające polecenie zwrotu – skontaktuj się z nami. Wytłumaczymy Ci, jak dokonać przelewu.
TimeTax
W TimeTax odmieniamy słowo „podatek” przez wszystkie możliwe przypadki uzyskiwanie zwrotu podatku z Niemiec to nasza specjalność. Ale… uzyskujemy, także zasiłek kindergeld oraz SOKA-BAU, o które także warto się starać pracując za zachodnią granicą.
Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.
Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.
Dzień dobry.
Mąż od lipca 2022 r.podjal pracę w Niemczech.Firma niemiecka.
Żeby pobierać zasiłek z Niemiec musieliśmy odczekać 6miec.
Po tym czasie uruchomiliśmy procedury ubiegania się o Kinder(czyli od lutego 2023).Między czasie w kwietniu2023 r.maz zmienił prace-firma polska-ale nadal pracuje w Niemczech.We wrześniu 2023 dostaliśmy decyzję o przyznaniu Kinder(został pomniejszony o 500+).Po kilku dniach przyszło pismo o zwrot pieniędzy za okres od kwietnia-czyli od momentu gdy mąż podjął pracę u nowego pracodawcy.Podkresle że od tego momentu mąż jest na A1.
Moje pytanie…czy słusznie muszę oddać pieniądze za ten okres.
W piśmie powołują się na jakiś paragraf wyroku Sądu Najwyższego w Niemczech z roku 2020.Oprucz tego ich powodem że nie należy mi się zasiłek jest…że mąż nie jest zatrudniony w Niemczech tylko jest na tze.delegacji.I kolejnym powodem jest że…dzieci nie są pełnoletnie i zameldowane są w Polsce a nie w Niemczech.
Co mam robić?
Jak mam to interpretować?
Dzień dobry,
rzeczywiście, Familienkasse zmieniło swoją interpretację przepisów (nie same przepisy) i obecnie Kindergeld nie jest przyznawany pracownikom delegowanym (będącym na tzw. A1) jeżeli w Polsce na dzieci mogłoby być pobierane świadczenie 500+ / RKO / rodzinne, lub jakiekolwiek inne świadczenie uznane za świadczenie rodzinne w myśl europejskich przepisów.
Oznacza to, że pracownikom oddelegowanym Kindergeld przysługuje dopiero na dzieci pełnoletnie, jeżeli jesteśmy w stanie udowodnić dokumentami że nie przysługują na te dzieci żadne świadczenia w Polsce.
Jeżeli natomiast pracodawca jest niemiecki i składki są odprowadzane w Niemczech – sytuacja pozostaje bez zmian. Kindergeld w takich przypadkach przysługuje tak samo jak do tej pory.
Odwołania od decyzji na tą chwilę nie przynoszą efektu – Familienkasse podtrzymuje swoje zdanie. Decyzja najprawdopodobniej jest zatem poprawna i świadczenie przytoczone przez urząd będzie trzeba zwrócić.
Szczegóły opisujemy w naszym artykule z początku roku: Odmowa Kindergeld dla pracowników oddelegowanych pobierających w Polsce 500+
Pozdrawiam
Mąż pracował w Niemczech. W lipcu 2022 zwolnił się z pracy ale szukał nowej pracy był cały czas zameldowany w Niemczech do marca 2023r. Nie mógł się zarejestrować jako bezrobotny przez 3miesiace bo sam się zwolnił a później po prostu zapomniał że może się rejestrować. Otrzymaliśmy pismo że mamy do zwrotu Kindergeld w okresie od lipca2022r do maja 2023r. Czy mozemy się odwołać powołując że przecież był zameldowany do marca w Niemczech? Czy jest jakaś nadzieja żeby to wyjaśnić i pominąć ten okres spłaty od lipca do marca?
Dzień dobry,
sam meldunek nie jest wystarczający do otrzymywania Kindergeld-u. Aby świadczenia nie trzeba było zwracać należy udowodnić że za okres o którym wspomina Familienkasse uskakiwano z Niemiec dochód lub pobierano świadczenie zastępujące dochód (chorobowe, bezrobotne itp). Jeżeli takich potwierdzeń nie uda się zdobyć – niewłaściwie wypłacaną kwotę należy zwrócić.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Jestem pracownikiem transgranicznym, pracuje w DE (mieszkamy w PL),moja malzonka jest nieaktywna zawodowo w Polsce i w Niemczech, jest ubezpieczona wraz z dziećmi w DE na moim ubezpieczeniu. Pobieram pełne Kindergeld ,a o 500/800+ jeszcze nie wnioskowałem. Jak w moim przypadku powinno wyglądać pobieranie świadczeń Kindergeld / 800+ ? Pozdrawiam
Dzień dobry,
sugerujemy jak najszybsze zawnioskowanie o 500+ (800+). Rozumiem że pracuje Pan u niemieckiego pracodawcy odprowadzającego składki w Niemczech? Jeżeli tak – tak długo jak Państwa sytuacja wygląda w przedstawiony sposób przysługuje Państwu 800+ i Kindergeld jednocześnie (bez pomniejszania zagranicznego świadczenia).
Pozdrawiam
Przyszło mi pismo o zwrot kg,od czerwca 2023 do czerwca 2024,w tym czasie byłam na EZ ,wniosek był na mnie nie mamy ślubu z ojcem dziecka.
W czerwcu ojciec dziecka pracował ma niemiecka umowę o pracę. OD LIPca pobierał arbaitslosegeld do grudnia od stycznia 2024 do teraz ma znów umowę o pracę niemiecka.Ja od sierpnia pobieram Sicherung des Lebensunterhalts nach dem Zweiten Buch Sozialgesetzbuch (SGB) do grudnia .w decyzji napisali mi że nie mam świadczeń pieniężnych na przeżycie i nie należy mi się kg.Co w takim razie ? Ojciec dziecka nie jest moim mężem i mimo że on pracuje to nie należy mi się tylko on powinien składać wniosek w tym czasie o kg ?Jak to wyjaśnić teraz
Wnioskodawca ma obowiązek niezwłocznie informować o wszystkich znaczących zmianach, które nastąpiły. Dlatego powinna Pani przedstawić do Familienkasse dokumenty potwierdzające wydarzenia, które opisała Pani w zapytaniu.
Wnioskodawcą może być osoba, która ma meldunek z dzieckiem w Polsce. W przypadku kolejnych pytań zapraszamy do kontaktu pod numerem 774 455 030 lub e-mail: kontakt@timetax.pl możemy także pomóc w zrealizowaniu zobowiązań
Witam ,czy jeżeli mąż pracuje w Niemczech i tam pobiera kindergelt a ja pracuję w PL na umowę na czas określony (na zastępstwo 3/4 etatu)to czy muszę dokonać zwrotu kindergelt
Dzień dobry,
jeżeli chociaż jeden z rodziców w Polsce jest uznany za osobę aktywną zawodowo – świadczenie z Niemiec powinno zostać pomniejszone o przysługujące w Polsce świadczenia.
Nie zawnioskowanie w Polsce o 500+/800+, świadczenie rodzinne itp., nie jest postawą do nie pomniejszania Kindergeld. Bo gdyby w Polsce wniosek złożono – 800+ by przysługiwało.
Dlatego tak istotne jest informowanie Familienkasse o naszym statusie zawodowym i rodzinnym oraz wnioskowanie w Polsce o wszystkie możliwe świadczenia.
Witam.Dostalem Kg za dłuższy okres w całości odkad tu.pracuje.
Nie jakieś różnice.Teraz kazuja wrócić bo niby należała mi się tylko różnica.
Ja pracuje w De.Zona nie pracuje w Pl. Dzieci są w Pl.Ubezpieczone u mnie w De.Ale żona jest na opiekuńczym niepełnosprawnego dziecka.
Z uwagi na wiele zawiłości składających się na tego typu sprawy prosimy o kontakt z naszymi specjalistami pod numerem 774 455 030
Pracuje w Niemczech w polskiej firmie , podarek mam odprowadzany w Niemczech , a ubezpieczenie płacone w ZUS , czy należy mi się Kindergeld na dzieci
Dzień dobry,
zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Odmowa Kindergeld dla pracowników oddelegowanych pobierających w Polsce 500+/
W nim opisujemy w jakich sytuacjach Kindergeld należy się dla pracowników oddelegowanych a w jakich można spodziewać się odmowy.
Pozdrawiam
Córka jest tegoroczną maturzystką i nie wybiera się na studia że względu na stan zdrowia. Do kiedy należy się na nią kindergeld i w jaki sposób zgłosić zakończenie edukacji?
Dzień dobry, Familienkasse oczywiście jest świadome, że nauka w klasach maturalnych jest do kwietnia ale najczęściej sugeruje się datą wystawienia świadectwa maturalnego. Jeżeli urząd Niemiecki otrzyma wszystkie wymagane dokumenty potwierdzające, to bardzo prawdopodobne, że wypłaci świadczenie do lipca. Jeżeli są Państwo zainteresowani pomocą z naszej strony w danej sprawie, serdecznie zapraszamy do kontaktu pod numerem 774 455 030.
A jaki jest koszt takiej uslugi?
Koszt przesłania pisma do urzędu to 200zł. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem naszych usług dostępnym na Niemiecki zasiłek rodzinny Kindergeld.
Zgodnie z naszym cennikiem https://www.timetax.pl/cennik-niemcy/ 200złotych
Jeszcze mam pytanko. Córka ze względów zdrowotnych miała w technikum indywidualny tok nauczania w warunkach domowych, czy idąc na studia online będzie się należało jej kindergeld?
Wszystko jest zależne od decyzji Familienkasse. Należy przedstawić odpowiednie dokumenty, mówiące o trybie nauczania oraz zaświadczenie o nauce. Nie ma dokładnego przepisu do którego można się odnieść w danej sprawie dlatego po wykazaniu trybu nauki w Familienkasse, decyzja należy po stronie Niemiec.
Dzień dobry pracowałam w de w roku 2020-2021 dojeżdżałam do pracy z Polski ,byłam na macierzyńskim więc nie przepisywałam syna do 500+w Polsce .Na jedno dziecko pobierałam pieniądze w Polsce a na drugie z Niemiec.Niemcy teraz przez urząd skarbowy zajęli mi konto bankowe i każą sobie zwrócić ponad 16 tys zł co mogę zrobić .Czy Polski ZUS oddam mi zwrot za ubiegłe lata które nic nie pobierałam na syna . Proszę o pomoc
Dzień dobry,
jeżeli nie posiada Pani ani decyzji przyznającej ani decyzji odmownej z Polski w sprawie 500+ – Familienkasse miało pełne prawo prosić o zwrot nadpłaconej przez nich kwoty.
Familienkasse nie rozkłada też takich pieniędzy na raty (chyba że udowodni Pani że sytuacja materialna rodziny jest na tyle ciężka że nie otrzyma Pani nawet kredytu na spłatę tych pieniędzy). Familienkasse oczywiście liczy także termin do jakiego należy dokonać zwrotu. Przekroczenie tego terminu będzie powodować naliczenie odsetek więc lepiej z tym nie zwlekać.
Pani osobisty wniosek w gminie czy u Wojewody o 500+ zostanie od razu odrzucony ze względu na zakończenie danego okresu wypłat. Z sytuacji może jednak być wyjście. TimeTax może dla Pani wykonać usługę pisma do urzędu, które powinno spowodować wezwanie polskiej strony do wydania decyzji wstecz.
Działa to następująco:
• jeżeli polskie urzędy stwierdzą że w Polsce miała Pani prawo do pobierania świadczenia – może uda się że nadpłacą świadczenie wstecz. Nie możemy dać gwarancji ale jest na to spora szansa. Wówczas kwotę, którą należy przelać do Familienkasse, odzyska Pani po czasie z Polski.
• jeżeli polskie urzędy stwierdzą że w Polsce nie miała Pani prawa do pobierania świadczenia – decyzje odmowne będzie można przesłać do Familienkasse a oni na nowo przeanalizują wypłaty swoich świadczeń i Pani zwroty. Może się okazać że ponownie otrzyma Pani pieniądze, które wcześniej zwróci Pani do Familienkasse.
Wszystko zależy od Pani sytuacji rodzinnej w Polsce i decyzji polskich urzędów.
Sprawa jednak może ciągnąć się długo więc lepiej od razu uiścić kwotę do Familienkasse i uniknąć odsetek.
Jeżeli jest Pani zainteresowana taką usługą prosimy o kontakt pod adresem kontakt@timetax.pl, opisanie sytuacji, przesłanie dokumentów otrzymanych z Familienkasse oraz określenie za jaki okres potrzebuje Pani uzyskać decyzje z Polski. Dalsze informacje otrzyma Pani od naszych specjalistów.
Pozdrawiamy i życzymy powodzenia!
Witam od lipca 2023 straciłem pracę , zarejestrowalem się jako bezrobotny w Niemczech pobieram do dzisiaj świadczenie dla bezrobotnych w Niemczech , pobierałem kindergelde normalnie caly czas od lipca 2023 ,przez chwilę było wstrzymane wysłałem ankietę i dostałem wyrównanie ,w ankiecie było ujęte że jestem jako osoba bezrobotna zarejestowana ,wszystkie dokumenty wysłałem do familiankasse, a wczoraj przyszło pismo że mam oddać 1400 euro kindergelde od 01.08.23 do 01.12.2023 za ten okres , nie wiem co o tym myślec miał ktoś taką sytuację .?
Jeżeli chodzi o pobieranie świadczenia Kindergeld podczas przebywania na bezrobotnym, to przede wszystkim warunkiem do pobierania obu tych świadczeń jest konieczność przebywania na terenie Niemiec na czas przebywania na bezrobotnym oraz posiadanie dokumentów potwierdzających ten pobyt takich jak potwierdzenie zamieszkania oraz opłat za mieszkanie i rachunki. Być może Familienkasse podważa prawo do świadczenia ponieważ nie ma wystarczających informacji lub dokumentów. Jeżeli jest Pan zainteresowany pomocą z naszej strony w tej sprawie, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu pod numerem 774 455 030.
Witam, mieszkamy w DE od 2020r. Pracowałam od lutego 2021 do lipca 2022. Nie poinformowałam sama Familienkasse o tym że zwolniono mnie z pracy. W tym samym miesiącu przeprowadziłam się z córką do nowego partnera w innym landzie. Zarejestrowałam się w urzędzie pracy i dowiedziałam się że jestem w ciąży. Minął termin poinformowania byłego pracodawcy o ciazy. Urząd Pracy że względu na ciążę w której dostałam zakaz pracy odmówił mi dalszej pomocy. Wychowuje dwie córki i mieszkam z partnerem. Nowe dziecko otrzymało kindergeld. Na córkę która chodzi do 4klasy wstrzymano mi kindergeld i dosyłam wciąż dokumenty. Piszą że będę musiała zwrócić kindergeld. Co mam robić? Nie pracuje, nie mam żadnych dochodów, prócz alimentów na starsza córkę i kindergeld na 9miesieczną. Córka się tu uczy, czy mogą mi zabrać kindergeld skoro należy się każdemu dziecku w Niemczech? Proszę o pomoc.
Dzień dobry,
niestety, musimy wyprowadzić Panią z błędu – Kindergeld nie należy się każdemu dziecku w Niemczech.
Aby Kindergeld przysługiwał należy udowodnić że chociaż jeden z rodziców danego dziecka pracuje lub przysługuje mu jakiekolwiek zastępcze świadczenia na terenie Niemiec.
Jeżeli obecny partner spełnia powyższy warunek – Kindergeld na dziecko z obecnego związku jest wypłacane poprawnie.
Jeżeli ani były partner ani Pani nie pracujecie obecnie w Niemczech lub nie uzyskujecie świadczenia zastępczego (chorobowe, bezrobotne, renta itp) – świadczenie Kindergeld na dziecko z poprzedniego związku nie przysługuje za cały okres, w którym nie jest (i nie był) spełniony przedstawiony warunek.
Urząd zgodnie z prawem żąda zwrotu niesłusznie wypłaconego świadczenia.
Jeżeli posiada Pani potwierdzenia spełnienia przez Panią lub byłego partnera powyższych warunków – należy je dosłać do Familienkasse.
Dziękuję. Jestem bardzo wdzięczna za odpowiedź. Czy jako osoba wychowująca dzieci, mieszkająca z partnerem należą mi się jakiekolwiek dodatki czy bezrobotne? Oraz czy po ślubie z partnerem, córka z pierwszego małżeństwa jako przysposobione dzieco otrzyma prawnie kindergeld, czy mogę o tym zapomnieć póki znów nie zacznę pracowac? Serdecznie pozdrawiam
Katarzyna S.
Dzień dobry.
Od wielu lat pracuje wraz z partnerka w Niemczech. W 2022 roku urodziła nam się córka na która po złożeniu wszystkich wniosków otrzymaliśmy Kindergeld. Na początku 2023 roku zmieniłem miejsce pracy, jednak dalej w Niemczech na niemiecka umowę, zachowując ciągłość zatrudnienia. Pod koniec roku otrzymałem napomnienie ze nie odpowiedziałem na pytanie od Fakilienkassy w sprawie mojego zatrudnienia. ( zaznaczę tu ze nie otrzymałem takiego listu, a został on nadany przez Familienkasse , nie wiem czy gdzieś poczta go zagubiła ) . Na to napomnienie odpisałem następnego dnia od otrzymania i wysłałem pocztą oraz mailowo do obu form załączyłem krótkie wyjaśnienie i aktualną umowę o prace. Maile zostały zignorowane totalnie. A pocztą otrzymałem odpowiedz ze nie dostarczyłem wystarczających dokumentów i do końca lutego jestem zobowiązany do zwrotu pieniędzy za cały okres przyznawania zasiłku. Czy jest możliwość wyprostowania tej sytucji, doslania wszelakich dokumentów których im brakuje bez obowiązku zwrotu tych pieniędzy ?
Dzień dobry,
watro zweryfikować czy Familienkasse posiada poprawny adres korespondencyjny do Państwa.
Umowa o pracę nie jest dla Familienkasse potwierdzeniem zatrudnienia. Są nimi miesięczne odcinki, karty podatkowe czy zaświadczenia od pracodawcy na odpowiednich drukach.
Jeżeli terminy na dokumentach na to pozwalają – może uda się ‘uratować sytuację’ wysyłając odpowiednie dokumenty w odpowiedniej formie.
Możemy dla Państwa zrealizować usługę Pisma do urzędu.
Zapraszamy do kontaktu pod adres kontakt@timetax.pl, przesłanie swoich dokumentów oraz opisanie sytuacji. Wówczas nasi konsultanci pokierują w dalszych działaniach.
Myślę że będziemy w stanie Państwu pomóc.
Pozdrawiam
Dzień dobry.
Spłacamy z mężem nienależnie pobrany Kindergeld. Spłata została rozłożona na raty. Okres rat się skończył a nam zostało jeszcze dużo do spłacenie. Wszystkie raty były spłacane w wyznaczonym terminie. Czy jest możliwość by pozostała część Kindergeld została rozłożona na raty a może część tego długo umorzona? Zastanawiamy się czy pisać pismo do urzędu? Czy jest szansa na umorzenie długu? Wspomnę też że mąż obecnie pracuje w Polsce a ja jestem zarejestrowana w urzędzie pracy w Polsce
Dzień dobry,
w wielu przypadkach zauważyliśmy że Familienkasse bardzo niechętnie rozkłada na raty należne zwroty. Wychodząc z taką prośbą do urzędu trzeba będzie udowodnić że mają Państwo bardzo niskie dochody, praktycznie uniemożliwiające nawet zaciągnięcie kredytu na spłatę.
Jest też wątpliwe aby urząd umorzył dług. Familienkasse wychodzi z założenia że gdyby wymagane informacje były przesyłane przez beneficjentów na bieżąco – do takich sytuacji by nie dochodziło i nie trzeba by było niczego zwracać.
Pozdrawiam
Dzień dobry, mąż w zeszłym roku w czerwcu po przepracowaniu 6 miesięcy na umowie niemieckiej zaczął się starać o Kinder geld. Ja byłam na macierzyńskim i w chwili wnioskowania o Kinder geld zrezygnowałam z pobierania 500 plus w Polsce na rzecz pobierania całego świadczenia Kinder geld, zostało wysłane do famillienkase potwierdzenie rezygnacji z 500 plus w Polsce(tak doradził mężowi pracodawca). Niestety okazało się, że Kinder geld został nam wyrównany tylko i do tej pory przesyłają tylko wyrównanie do polskiego świadczenia. Od 2 miesięcy znowu zawnioskowałam o 500 plus.Czy jest szansa odzyskać te stracone 500 + za te miesiące?
Dzień dobry,
jest szansa wydania decyzji 500+ wstecz i uzyskania zaległych świadczeń ale dotyczy ona osób, które nie wnioskowały o 500+ za dany okres. Trzeba wówczas złożyć odpowiedni wniosek / prośbę do Familienkasse.
Jak rozumiem, w Państwa wypadku sytuacja jest jednak inna. Decyzja za dany okres została już wystawiona tylko zrezygnowali Państwo z pobierania tego świadczenia.
W tym przypadku nie ma tak naprawdę o co wnioskować – decyzja za dany okres została wystawiona i nie można prosić o wystawienie jej ponownie.
Pozdrawiam
Witam. Jestem osobą bezrobotna, mąż pracuje w niemczej tak pobieramy tylko różnice kindergeld na dwoje dzieci, w Polsce nie pobieramy nic, jakie swiadczenia ja dzieci nam się należą?
Dzień dobry,
jeżeli przebywa Pani z dziećmi w Polsce proszę w Polsce złożyć wniosek o polskie świadczenia (800+, rodzinne itd).
800+ powinno zostać Pani przyznane.
Pozdrawiam
Dzień dobry, proszę o informację – mąż pracuje w firmie niemieckiej na kontrakcie jednak w Niemczech ani w Polsce nie mieszka bo firma niemiecka wysyła go w delegację do innych krajów w których przebywa po 2-3 tyg. firma płaci wynagrodzenie ale okazało się że większość wynagrodzenia ma nieopodatkowanego czyli jeżeli pracuje w Niemczech potrącają mu podatek jak pracuje poza Niemcami firma nie potrąca podatku. Dostaliśmy za pośrednictwem polskiego pośrednika (który od samego początku był świadomy męża sytuacji)zasilek na dzieci z Niemiec aktualnie Familycase rządzą zwrotu wypłaconego zasiłku proszę o informację w jaki sposób można starać się o odroczenie płatności?
Dzień dobry,
z Pani komentarza wynika, że prawdopodobnie jest szansa aby można było odwołać się od decyzji Familienkasse ze względu na odprowadzane składki. Jednak bez wglądu do dokumentów ciężko cokolwiek powiedzieć, a nie chcielibyśmy wprowadzić Panią w błąd. Gdybyśmy mieli wgląd do dokumentacji z Familienkasse oraz kart podatkowych z Niemiec, wtedy możemy zweryfikować sprawę i powiedzieć więcej. Jeżeli jest Pani zainteresowana pomocą z naszej strony, zapraszam do kontaktu pod adres kontakt@timetax.pl, z prośbą o przekazanie wiadomość do działu Kindergeld.
Pozdrawiamy
Dzień dobry , chciałabym uzyskać odpowiedź na jedno pytanie , mianowicie mąż pracuje w Niemczech ja przebywam w Polsce z córką jestem zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Do tej pory pobierałam równocześnie kindergeld i 800 plus , mimo mojego zdziwnia że jest to możliwe ale wszystkie urzędy z którymi się kontaktowałam mówiły że tak wygląda prawo od 06.2022r , Nie dawno kontaktowałam się z osobą która zajmuje się typowo sprawami związanymi z kindergeld i powiedziała że teraz fk chce zwrotu tych pieniędzy jeszcze nie konkretnie od nas ale od paru osób które były w podobnej sytuacji jak nasza bo dla Niemieckich urzędów ten przepis jest martwy tz prawo niemieckie jest ponad prawem europejskim o pierwszeństwie itp , jestem zdezorientowana jak to wygląda w praktyce?
Dzień dobry, jeżeli Pani jako rodzic w Polsce jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy i nie posiada Pani prawa do zasiłku czyli nie ma Pani odprowadzanych składek emerytalno-rentownych, wtedy pierwszeństwo w wypłacaniu świadczeń rodzinnych leży po stronie Niemieckiej i Kindergeld może być wypłacany w całości razem z 800+
Dzień dobry. Jestem kierowca ciężarówki zatrudnionym w Niemieckiej Firmie. Otrzymuje oczywiście kindergeld. Specyfiką mojej pracy jest to, że jeżdżę autem po całej Europie, po Niemczech także. W tym roku otrzymałem od mojej firmy rozliczenie roczne oraz zwrot nadpłaconego podatku za okres kiedy jeździłem poza terenem Niemiec. Wg mojego pracodawcy nie przebywałem na terenie Niemiec 183 dni stąd zwrot tej zaliczki. Czy w związku z tą sytuacją będę musiał zwrócić także wypłacony Kindergeld z 2023 roku? W woli ścisłości pracuje w systemie 2/1 i z całą pewnością przepracowałem więcej niż 200 dni.
Dzień dobry.
Jeżeli Pana niemiecki pracodawca odprowadza dla Pana składki na terenie Niemiec w każdym miesiącu, a zwłaszcza składkę 27 z karty podatkowej, to nie ma podstawy aby musiał Pan zwracać Kindergeld.
Pozdrawiamy
Witam
Pobierałam świadczenie kindergeld przez rok 2023 . Obecnie nie pobieram bo były mąż już nie pracuje w Niemczech . O czym powiadomiłam familienkasse .
Pyt.: Po jakim czasie mogę być pewna ze nie będę musiała zwracać tego zasiłku ? Zaznaczam ze dokumenty były wszystkie złożone jak wymagał wniosek .
Dzień dobry,
niestety, każdy dokument ma swój czas opracowywania.
Jeżeli zgłoszono zakończenie pracy, a mimo tego nadal jest wypłacane świadczenie, do zwrotu będzie kwota, którą urząd wypłacił w miesiącach w których nie było pracy / zasiłków chorobowych / zasiłków bezrobotnych w Niemczech.
Urząd sprawdzi ile pieniędzy wypłacił za dużo i prześle odpowiedni pismo.
Pozdrawiam
Jakis czas temu otrzymałam pismo z FK z prośbą o aktualną sytuację. Wypełniając wniosek podałam że na okres 7 msc byłam zatrudniona . Po jakimś czasie oyrzymalam kolejne pismo i wyliczenia z FK że powinnam zwrócić za okres mojego zatrudnienia różnice o 500+. Problem w tym , że ja nigdy i dotychczas nie pobierałam żadnych pieniędzy z Polski. Co więcej nikt mi nie powiedział że muszę zgłosić do FK o tym że pracuje , że pobrać 500+ i niemcy będą wysłałac dopłatę i ogólnie o całej akcji . Dziś już wiem trochę więcej lecz mam pytanie: był ktoś w podobnej sytuacji ? Czy jest szansa się z tego wybronić , przedłożyć zaświadczanie o niepobieraniu 500+ ? Moja linia obrony jest moja kompletna nie wiedza o tym . Teraz jako bezrobotna też wiem , że mogę pobierać i to i to.
Dzień dobry.
obowiązek informacyjny wynika z podpisanego przez Państwa wniosku o Kindergeld.
Ważny wpływ na wypłatę Kindergeld ma np. zmiana pracy obojga rodziców, pobierane świadczenia w Polsce, zmiana szkoły dziecka etc.
Od lipca 2019 można wnioskować o wychowawcze (500+ / 800+) w Polsce na wszystkie dzieci bez względu na kryterium dochodowe. Bardzo często nawet urzędnicy Polscy wprowadzali w błąd petentów chcących złożyć wniosek o świadczenie w Polsce. Dlatego też proszę niezwłocznie złożyć wniosek o 800+.
Jedynym sposobem na wyżej zaistniałą sytuację może być wysłanie prośby do Familienkasse aby Niemcy wysłali wniosek do Polskiego urzędu o sprawdzenie koordynacji i ewentualną wypłatę Polskiego świadczenia wstecz.
Jeżeli FK uzna, że za określony okres pierwszeństwo w wypłacaniu świadczeń miała Polska, to poprosi o zwrot ale istnieje prawdopodobieństwo, że po wysłanym wniosku z Niemiec, to Polska „nadpłaci” swoje świadczenia.
Jeżeli są Państwo zainteresowani pomocą z naszej strony, zapraszamy do współpracy. Na naszym portalu TimeTax Online mogą Państwo zlecić zdalnie sprawę np. wysłania pisma do Familienkasse.
Pozdrawiamy!
Czy w trakcie pobierania Kindergelda należy zgłosić Pflegegeld na dziecko ?
Dzień dobry,
Familienkasse aby wymaga aby zgłaszać wszystkie zmiany mogące mieć wpływ na pobieranie zasiłku. Sugeruję wysłać odpowiednie dokumenty wraz z opisem sytuacji.
Nasi specjaliści mogą pomóc w przekazaniu takich informacji. Zapraszamy do zapoznania się z usługą Pismo do Familienkasse, która jest także dostępna w wersji online, na naszej platformie TimeTax Online.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Uczelnia wydała studiującej córce zaświadczenie we wrześniu ub roku, że kolejny rok edukacji na studiach licencjackich kończy się 30.09.23. Córka zdała wszystkie egzaminy w pierwszym terminie i dostała dyplom z datą czerwcową. Czy trzeba będzie zwrócić Kindergeld za lipiec, sierpień i wrzesień? Legitymację studencką miała ważną do końca września 2023 i do tego czasu był wypłacany zasiłek.
Dzień dobry,
uzyskanie dyplomu jest jednoznaczne z zakończeniem danego etapu nauki.
Familienkasse nie interesuje ‘status studenta’, który posiada dziecko. Urząd wypłaca Kindergeld na dzieci, które aktualnie się uczą odpowiednią ilość godzin tygodniowo (lub mają ustawowe wakacje w czasie trwania nauki).
Jeżeli córka nie planuje dalej podnosić kwalifikacji – świadczenie za wspomniane miesiące będzie trzeba zwrócić.
Pozdrawiam
Witam mam pytanie czy jak pobierałem kindergeld do kiedy się dziecko uczyło i wszystko było udokumentowane i gdy dziecko skończyło szkołę przestało pobierać kindergeld i od ponad roku nie pobieram lecz dziecko zarejestrowało się w urzędzie pracy aby starać się o dalsze kindergeld i co jakiś czas urząd prosi o dokument że syn jest nadal zarejestrowany w urzędzie pracy i dokumenty były wysyłane i przez ten czas starania czyli rok nie pobierał żadnych pieniędzy z tego i jak teraz zostałby wyrejestrowany z urzędu pracy w polsce i zgłosiłbym to w niemczech to jest możliwość że urząd niemiecki poprosi o zwrot pieniędzy za okres gdy się uczył
Dzień dobry,
nie widzę powodu dla którego urząd miałby poprosić o zwrot Kindergeld za okres, w którym dziecko się uczyło. Jeżeli były spełnione wszystkie przesłanki i wszystkie przesyłane dokumenty były poprawne to nie ma powodu do obaw. Zastanawiające jest że obecnie świadczenie nie jest wypłacane, kiedy syn jest zarejestrowany w urzędzie pracy i jest to udokumentowane… Chyba że syn skończył już 21 lat. Tylko do tego wieku możliwe jest pobieranie Kindergeld na dziecko bezrobotne.
Pozdrawiam