Kinderzuschlag nazywany też Kindergeldzuschlag to niemieckie świadczenie dla rodzin o niskich dochodach istniejący od 2005 roku. Wniosek o Kinderzuschlag można złożyć pobierając już inne świadczenia socjalne typu Kindergeld czy zasiłek dla bezrobotnych.
Komu przysługuje kinderzuschlag?
O Kinderzuschlag może starać się osoba będąca w związku małżeńskim lub osoba samotnie wychowująca dzieci. Otrzymująca zasiłek na dziecko (Kindergeld), ale nie jest w stanie utrzymać całej rodziny ze swoich dochodów. Zasiłek jest więc traktowany jako pewnego rodzaju wsparcie finansowe jakie mogą otrzymać niezamożne rodziny. W dalszej części artykułu dowiesz się co w pierwszej kolejności należy zrobić, aby starać się o Kinderzuschlag.
Czy przysługuje mi kinderzaschlag?
Czy przysługuje Ci Kinderzuschlag, możesz sprawdzić wpisując w KiZ-Lotse swoje dane.
Ile wynosi Kinderzuschlag?
Dodatek na dziecko – Kinderzuschlag obliczamy oddzielnie dla każdego dziecka. Maksymalnie wysokość zasiłku to 229 euro miesięcznie na dziecko. Jeśli posiadasz kilkoro dzieci, Urząd wypłaci całkowitą kwotę, zwykle tej osobie, która pobiera zasiłek rodzinny Kindergeld na dziecko. Jeśli potrzebujesz pomocy przy złożeniu wniosku o Kindergeld napisz do Nas.
O czym trzeba pamiętać przy złożeniu wniosku o Kinderzuschlag i komu przysługuje?
Kinderzuschlag nie jest wypłacany automatycznie, aby otrzymać zasiłek trzeba złożyć o niego osobny wniosek we właściwej Familienkasse. Wzory wniosków są dostępne w lokalnych Familienkassach i urzędach pracy. Można także wnioskować w formie elektronicznej, a następnie odesłać podpisany do odpowiedniej placówki kasy rodzinnej.
Zazwyczaj Kinderzuschlag jest przyznawany na okres do 6 miesięcy po którym należy złożyć nowy wniosek o Kinderzuschlag. Bardzo ważnym jest też fakt gdzie dzieci mieszkają. Warunkiem jest bowiem, aby wszyscy członkowie rodziny mieszkali w tym samym gospodarstwie domowym w Niemczech.
Okres opracowania wniosku trwa zazwyczaj do 6 tygodni. Sam Kinderzuschlag wypłacany jest za okres od dnia złożenia wniosku, a nie od dnia wystawienia decyzji.
Warunki jakie musisz spełnić, aby móc otrzymać Kinderzuschlag:
- Twoje dziecko mieszka w jednym gospodarstwie domowym z Tobą, ma mniej niż 25 lat i nie jest w związku małżeńskim ani w zarejestrowanym związku partnerskim.
- Łączny dochód brutto rodziny jaki uzyskują miesięcznie wszyscy jej członkowie nie może być niższy niż 900 euro (w przypadku małżeństw lub związków partnerskich) lub 600 euro (dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci). Przekroczenie limitu nie musi spowodować odrzucenia wniosku.Od 2020 maksymalny dopuszczalny poziom dochodu rodziny czyli górna granica dochodu ustalany będzie indywidualnie jednak im więcej zarobisz, tym mniejszą kwotę zasiłku otrzymasz. Informację czy dana osoba kwalifikuje się do pobierania Kinderzuschlag i będzie mogła skorzystać z niego będzie zawarta na decyzji z otrzymanej z Familienkasse.
- Otrzymujesz zasiłek Kindergeld na dziecko lub zasiłek porównywalny.
- Miałbyś wystarczająco dużo pieniędzy dla swojej rodziny gdybyś otrzymał Kinderzuschlag i ewentualnie dodatek mieszkaniowy czyli dodatek na pokrycie kosztów mieszkania – Wohnung.
Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o Kinderzuschlag?
W trakcie składania wniosku zostanie sprawdzone indywidualne jakie dokumenty będą potrzebne, aby móc złożyć wniosek o Kinderzuschlag. Głównie chodzi o potwierdzenia na podstawie których urząd będzie w stanie zweryfikować ile wynosi miesięczny budżet wnioskodawcy.
Najczęściej wymagane dokumenty, aby ubiegać się o Kinderzuschlag
- Odpowiednie dokumenty potwierdzające wynagrodzenie (odcinki z wynagrodzenia z ostatnich sześciu miesięcy, wyciąg dochodów, zaświadczenia od pracodawców).
- Dokumenty potwierdzające fakt, że członkowie rodziny mieszkają razem w Niemczech.
- Decyzje o pobieraniu renty lub emerytury.
- Decyzje potwierdzające inne świadczenia socjalne oraz również jeśli dotyczy BAföG-Bescheid.
- Dokumenty potwierdzające koszty mieszkania np. przedłożyć można umowę najmu.
- Dokumenty potwierdzające miesięczne wydatki na utrzymanie domostwa z ostatnich sześciu miesięcy np. media, koszty ogrzewania, koszty poniesione w związku z transportem publicznym itp.
Uwaga! Rodzice posiadający dzieci, którzy pobierają tylko bezrobotne 2 czyli Hartz IV lub Sozialgeld mogą otrzymać jedynie Kindergeld (zasiłek rodzinny), nie mogą oni skorzystać z Kinderzuschlag.
Po tym jak zostanie rozpatrzony wniosek i dostarczone dokumenty, Familienikasse wystawia decyzję przyznającą lub odmowną.
Cel wprowadzenia zasiłku
Kinderzuschlag powstał głównie, aby wspierać niezamożne rodziny, czyli takie które mają niskie dochody miesięczne pod względem finansowym. W taki sposób utrzymanie rodziny ma być łatwiejsze. Jest to także pomoc dla osób samotnie wychowujących dzieci, gdyż jest to jedna z grup, której zasiłek przysługuje.
Jak rozliczyć podatek z Niemiec?
Rozliczając podatek samodzielnie często nie uwzględnia się wszystkich możliwych odliczeń. Dodatkowo, zdarza się, że urzędy wysyłają korespondencję do podatnika z prośbą o wyjaśnienie czy potwierdzenie rozpisanych kosztów bądź wystawiają błędne decyzje. W takich sytuacjach ważna jest szybka i skuteczna reakcja. Brak reakcji ze strony podatnika może mieć przykre konsekwencje. Przykładowo powodować mniejsze zwroty, nie uwzględnienie kosztów czy szacowanie dochodów.
Teraz by rozliczyć podatek w Niemczech nie musisz wychodzić z domu, wystarczy, że utworzysz konto w naszym serwisie i wypełnisz formularz dołączając załączniki. Oczywiście zacznij od sprawdzenia jaki wynik rozliczenia na Ciebie czeka.
Podsumowując
Wystarczy złożyć wniosek i zgromadzić niezbędne dokumenty, by w sytuacji w której potrzebujesz pomocy, ją uzyskać. Utrzymanie rodziny w gospodarstwie domowym, może być utrudnione, pamiętaj o możliwości skorzystania z Kinderzuschlag. Nie zapomnij też oczywiście o fakcie, iż zasiłek ten jest kierowany do osób korzystających już z zasiłku rodzinnego, wiec by o niego wnioskować powinieneś móc ubiegać się/pobierać kindergeld
TimeTax
W TimeTax skupiamy się na rozliczaniu podatku dochodowego z zagranicy, nie uzyskujemy kinderzuschlag w Niemczech.
Zadbamy o formalności, tak by rozliczenie było dla podatnika najkorzystniejsze. Uzyskujemy, w przypadku Niemczech, wyłącznie zasiłek kindergeld oraz SOKA-BAU, o które także warto się starać.
Gdzie szukać informacji?
Na naszym blogu dzielimy się wartościową wiedzą, co warto wiedzieć pracując w Niemczech
Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy. Poruszyliśmy także kwestię tego na jakie ulgi podatkowe w Niemczech może liczyć pracująca tam osoba rozliczając podatki w Niemczech.
Z nami zanim powierzysz nam realizację odzyskania podatku możesz sprawdzić, kliknij w bezpłatny kalkulator zwrot podatku z Niemiec.
Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.
Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.
0 komentarzy