Strona główna 9 Belgia 9 Ulgi podatkowe w Belgii

Ulgi podatkowe w Belgii

gru 5, 2022

W poprzednim artykule pod tytułem Podatki w Belgii 2024 przybliżaliśmy już nieco temat jakim są ulgi podatkowe w Belgii. Prawo do ulg na terenie Belgii ma osoba, której całkowity dochód z Belgii stanowi minimum 75% dochodu światowego. Dochód światowy, jest to suma dochodów ze wszystkich krajów (Europy i nie tylko). Aby zatem obliczyć prawo do ulg musimy zsumować dochody uzyskane w Belgii oraz te uzyskane w innych krajach, poza Belgią. Jeśli suma dochodów z Belgii przekracza 75% całkowitego rocznego światowego – mamy prawo do ulg!

Jednak jakie ulgi mogą obniżyć należność wobec urzędu? Jakie ulgi podatkowe w Belgii przysługują podatnikom i czy ze wszystkich możemy skorzystać?

 Ulgi podatkowe w Belgii kiedy przysługują

Na co uważać składając zeznanie podatkowe?

Ważne, by wnioskując o zwrot podatku z Belgii dołączyć druk EU/ EWR z polskiego urzędu skarbowego. Potwierdzi on ostatecznie kwotę Twojego dochodu. Belgijski urząd skarbowy wymaga tego dokumentu szczególnie jeśli ubiegamy się o ulgi podatkowe na terenie tego kraju. Aby uzyskać z polskiej skarbówki druk EU/EWR, w pierwszej kolejności musimy złożyć zeznanie podatkowe (najczęściej PIT 36 ZG), ujawniając jaka była kwota dochodu, oraz wysokość podatku dochodowego.

Mając już druk EU/ EWR możemy ubiegać się o ulgi w Belgii w zależności od swojej sytuacji rodzinnej i odprowadzanego podatku. Oznacza to, że kawaler czy panna nie będąca rezydentem w Belgii może uzyskać tzw. ulgę dla nierezydenta, może uzyskać pełny zwrot podatku, wliczając w to kwotę podatku oraz tzw. werkbonus.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Ulgi wynikające z posiadania rodziny

Osoba mająca prawo do ulg oraz posiadająca rodzinę, jest w nieco innej sytuacji. Mając rodzinę mogę się ubiegać o ulgi:

  • ulga na żonę niepracującą lub mało zarabiającą tzw. "iloraz małżeństwa"
  • ulga dzieci/dziecko niepełnoletnie - ściślej, urząd dolicza kwotę podwyższająca kwotę wolną od podatku przy jednym dziecku o 1 650 €, przy dwójce dzieci o 4 240 €, przy trzecim dziecku o 9 500 € - maksymalnie można podnieść kwotę wolną od podatku do kwoty 15 360 €.
  • ulga z tytułu płacenia alimentów na dzieci - w tym wypadku trzeba mieć potwierdzeniem dokonywania przelewów lub przekazów.
  • ulga dla osoby starszej powyżej 65 roku życia, będącej na naszym utrzymaniu
  • ulga na żonę niepełnosprawną.
  • ulga na dzieci/dziecko niepełnosprawne
PIT z załącznikiem zg

Rozliczenie podatkowe w Belgii z ulgami czy bez?

Ważne jednak, aby nasz dochód światowy w danym roku rozliczeniowym stanowił w więcej niż 75% dochodu z Belgii. W przeciwnym razie nie można wliczyć ulg, ani dokonać odliczeń, a podatnik może nie otrzymać zwrotu podatku, tylko nawet dopłatę do urzędu. Tak czy inaczej, rozliczenie podatku w Belgii jest obowiązkowe bez względu na wynik.

Proporcja, tzn. fakt, że nasz dochód w 75% pochodzi z Belgii, upoważnia nas do korzystania z ulg podatkowych i odpisów. Oczywiście skorzystać możemy tylko z tych, które nam się faktycznie należą i na których potwierdzenie posiadamy odpowiednie dokumenty. Natomiast brak proporcji (czyli kiedy nasz dochód z Belgii stanowi mniej niż wymagane 75%) skutkuje brakiem możliwości skorzystania z jakichkolwiek dostępnych dla nas ulg.

O wszystkim zatem decyduje proporcja naszego dochodu światowego. Znaczenie ma również fakt, jakiej wysokości podatek został odprowadzony na terenie Belgii. Odprowadzoną kwotę możemy sprawdzić na karcie podatkowej, tzw. Fiche.

Wysokość należności względem urzędu skarbowego jest zależna od pracodawcy oraz rodzaju umowy. Należy pamiętać o tym, że wysokość podatku odprowadzonego przez pracodawcę a kwota podatku należnego są dwoma, zupełnie różnymi aspektami podatkowymi. Szczególnie w przypadku braku prawa do ulg. Podatek należny jest wyznaczony przez urząd i z góry usankcjonowany. Zdarza się jednak tak, że pracodawca odprowadza nisko wyliczony podatek lub w skrajnych przypadkach nawet nie odprowadza go wcale. Jest to jednak kwestia indywidualna i w tym temacie warto porozumieć się z pracodawcą.

Rozliczenie podatku w Belgii

TimeTax

Niezależnie od tego, jaka jest kwota dochodu, który osiągnąłeś w Belgii, masz obowiązek rozliczenia. Belgijski urząd skarbowy weryfikuje decyzje każdego podatnika, dlatego też pracując w tym kraju powinieneś mieć na uwadze przepis, mówiący iż rozliczenie podatku z Belgii jest obowiązkowe.

Powierzając nam wykonanie rozliczenia zyskujesz spokój, że dokładnie zweryfikujemy czy należą Ci się ulgi i uwzględnimy je w Twojej deklaracji.

4.6/5 (8)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też