NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online
NowośćTeraz rozliczysz swój podatek jeszcze szybciej i prościej Rozlicz się online
Strona główna 9 Holandia 9 Podatek dochodowy w Holandii

Podatek dochodowy w Holandii

sty 30, 2022

Pracowałeś w Holandii? Niezależnie od tego ile trwało Twoje zatrudnienie, warto sprawdzić czy nie masz obowiązku rozliczenia podatku dochodowego w Holandii. Drugim krokiem jaki warto podjąć jest obliczenie ile zwrotu podatku mógłbyś odzyskać składając deklarację podatkową. Od czego zacząć rozliczenie podatku z Holandii? Co powinieneś wiedzieć?

Czas na rozliczenie podatku za pracę w Holandii

Jeżeli nie miałeś/masz obowiązku rozliczenia podatku za pracę w Holandii to deklarację możesz złożyć do 5 lat wstecz. W praktyce oznacza to, że do końca 2024 roku możesz starać się o Zwrot podatku z Holandii za pracę w 2019, 2020, 2021, 2022 i 2023 roku. Jeżeli jednak obejmuje Cię obowiązek rozliczenia podatku z holenderskim urzędem to deklarację do urzędu powinieneś dostarczyć do: 1 maja – ostateczny termin na złożenie deklaracji dla osób zameldowanych i niezameldowanych w Holandii.

W przeciwnym razie urząd prześle Ci wezwanie do rozliczenia, może także rozpocząć naliczanie kary.
Od 1 marca – od tego dnia Holenderski Urząd Skarbowy rozpoczyna rozpatrywanie deklaracji podatkowych złożonych za ubiegły rok podatkowy.

Ze względu na zmianę terminu rozliczenia dla osób niezameldowanych w Holandii za rok 2023 na 01.05.2024, holenderski urząd skarbowy Belastingdienst dał możliwość przedłużenia terminu rozliczenia do 01.09.2024. Termin można przedłużyć na dwa sposoby. Wysyłając formularz dostępny na stronie Belastingdienst, lub dzwoniąc na infolinię urzędową.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Ile trwa oczekiwanie na decyzję dot. zwrotu podatku z Holandii?

Urząd z kolei ma 3 lata na wydanie decyzji, jednak najczęściej, podatnik uzyskuje ją do roku od przesłania deklaracji podatkowej.

Kto ma obowiązek rozliczenia podatku za pracę w Holandii?

Obowiązek rozliczenia podatku w Holandii masz jeśli:

 • otrzymałeś wezwanie do rozliczenia bez względu na fakt czy osiągnąłeś dochody z Holandii w danym roku,
 • Za pracę w latach przed/w 2022 włącznie, spodziewasz się zwrotu wyższego niż 14 EUR lub jeśli należna dopłata do urzędu wynosi więcej niż 45 EUR. W przypadku podatników pracujących w/po 2023 roku w Holandii mają oni obowiązek rozliczenia, jeśli oczekują zwrotu powyżej 17€ oraz dopłaty do urzędu powyżej 51€.

Na stronie Zwrot podatku z Holandii kalkulator znajdziesz przygotowany przez specjalistów formularz pozwalający wyliczyć szacowany wynik rozliczenia. Dzięki temu sprawdzisz czy czy masz obowiązek składania deklaracji za dany rok podatkowy.

Kara za nie rozliczenie podatku za pracę w Holandii

Holenderski urząd skarbowy może przesłać podatnikowi wezwanie do rozliczenia. Jeżeli otrzymasz taki dokument i zignorujesz go musisz się liczyć z wysoką karą finansową. Holenderski urząd skarbowy może nałożyć na Ciebie karę w wysokości od 385 do 5278 euro. Pamiętaj, nigdy nie lekceważ korespondencji jaką otrzymujesz z holenderskiego urzędu skarbowego.

Jakie dokumenty są niezbędne do rozliczenia podatku z Holandii?

By rozliczyć podatek z Holandii niezbędne jest zebranie kilku dokumentów, sprawdź czy masz:

 • Jaaropgave lub ostatni odcinek z wypłaty,
 • rozliczony PIT 36 ZG,
 • jeżeli Twój dochód z Holandii wynosi co najmniej 90% potrzebujesz zaświadczenia o dochodach za dany rok, potwierdzony przez polski urząd skarbowy,
 • druk A1 lub zaświadczenie z ZUS jeśli jesteś pracownikiem delegowanym.

Dodatkowo, potrzebować będziesz walutowe konto bankowe, na które urząd przeleje ewentualny zwrot (korzystając z naszej usługi w opcji rozliczenia prowizyjnego konto nie będzie wymagane).

Co odliczyć od podatku dochodowego w Holandii? - Ulgi podatkowe w Holandii

Z ulg podatkowych w Holandii możesz skorzystać pod warunkiem, że 90% Twoich dochodów zostało osiągnięte na terenie Holandii. Najczęściej stosowane ulgi podatkowe w Holandii lub odliczenia to:

 • ogólna ulga podatkowa
 • ulga na dziecko jeśli masz meldunek wspólny z dzieckiem dłużej niż pół roku
 • ulga dla małżonka przy rozliczeniu wspólnym (Istnieje możliwość wyrobienia numeru SoFi/BSN dla partnera w formie korespondencyjnej jeśli spełnia on powyższe warunki. Okres oczekiwania waha się obecnie od 1 miesiąca do 6 miesięcy):
  • jeśli wspólny dochód w 90% lub więcej pochodzi z Holandii,
  • współmałżonek lub partner musi mieć nadany BSN,
  • osoby niezamężne posiadające notarialne potwierdzenie konkubinatu,
  • osoby niezamężne wspólnie zameldowane przez cały rok i posiadające wspólne dziecko,
  • osoby niezamężne wspólnie zameldowane przez cały rok i będące współwłaścicielami mieszkania, w który są zameldowane.
 • odliczenie z tytułu odsetek od kredytu hipotecznego w Holandii
 • odliczenie z tytułu diety przepisanej przez lekarza - udokumentowane
 • odliczenie z tytułu dokształcania związanego z wykonywaną pracą – musisz posiadać faktury za szkolenia, mogą to być szkolenia językowe lub branżowe.

Zapytaj specjalistę, jakie odliczenia Tobie przysługują.

Jak rozliczyć podatek z Holandii?

Rozliczenie podatku w Holandii warto powierzyć specjalistom. Dzięki temu wystarczy zebrać tylko niezbędne dokumenty i wypełnić ankietę. Pozostałe kroki zrealizuje za Ciebie doświadczony pracownik, który współpracując z Tobą zadba byś skorzystał z należnych odliczeń i uniknął najczęściej popełnianych błędów, takich jak:

 • ignorowanie wezwania do rozliczenia,
 • ignorowanie prośby urzędu o dosłanie zaświadczenia o dochodach po otrzymaniu decyzji wstępnej. W przypadku kiedy otrzymałeś zwrot z decyzji wstępnej nie oznacza to, że sprawa jest zamknięta. Jeżeli urząd prosi o nowe zaświadczenie oznacza to, że jest ono niezbędne. Jeśli nie doślesz nowego zaświadczenie urząd cofnie decyzję wstępną i wyda decyzję końcową bez prawa do ulg. Musisz oddać to co otrzymałeś do tej pory plus ewentualną dopłatę wynikającą z braku prawa do ulg,
 • brak rzetelnej informacji odnośnie zameldowania. Należy pamiętać, że wizyta w Gemente nie zawsze równa się zameldowaniu w Holandii czasem po prostu pracodawca wyrabia podatnikowi numer BSN. W przypadku zameldowania otrzymujemy potwierdzenie z nowym holenderskim adresem. Mając błędne informacje o zameldowaniu rozliczenie zostanie wykonane na nieprawidłowym formularzu, a co za tym idzie deklaracja nie zostanie wzięta w opracowanie przez pracowników urzędu,
 • podawanie nieprecyzyjnych dat pracy - w przypadku podania błędnych dat wynik rozliczenia może być inny. Podając daty pracy należy odjąć urlopy bezpłatne i przerwy w pracy, czyli dni za które pracodawca nie odprowadzał składek,
 • brak świadomości adresu korespondencyjnego wprowadzonego w urzędzie.

Często firmy rozliczeniowe wprowadzają w Belastingdienst swój adres, po czym po zaprzestaniu współpracy nie odsyłają korespondencji do klienta. W takiej sytuacji nie otrzymasz istotnej korespondencji z urzędu, np. wezwania lub decyzji na dopłatę. Wiązać się to będzie z naliczeniem kar i odsetek w urzędzie.

Firma TimeTax nie stosuje takich praktyk. Z nami rozliczysz się szybko i bezpiecznie, a cała korespondencja będzie trafiać na Twój adres korespondencyjny. Teraz, aby rozliczyć podatek w Holandii nie musisz nawet wychodzić z domu! Wystarczy, że utworzysz konto w naszym serwisie i wypełnisz formularz online przygotowujący Rozliczenie podatku z Holandii oraz dołącz wymagane załączniki.

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Zobacz też