Strona główna 9 Holandia 9 Kindgebonden budget

Kindgebonden budget

sty 9, 2023

O holenderski dodatek na dziecko, czyli dodatek do zasiłku rodzinnego z Holandii – Kindgebonden budget, mogą się starać osoby mające prawo do zasiłku rodzinnego.

Kindgebonden budget ile wynosi

Zasiłek rodzinny (na dziecko) w Holandii

Holenderski zasiłek rodzinny – Kinderbijslag ma do niego prawo każda osoba pracująca legalnie w Holandii oraz posiadającej dzieci w wieku do 18 roku życia.

Zasiłek ten może zostać “wyzerowany” ze względu na pobieranie jednego zasiłku np. 800+ nie zmienia to jednak faktu, że prawo do tego zasiłku pozostaje, a tym samym prawo do pobierania dodatku na dziecko do zasiłku rodzinnego – Kindgebonden budget.

Ile wynosi zasiłek rodzinny w Holandii?

Wysokość bonusu do zasiłku rodzinnego zależy od tego jak wysokie są wspólne dochody oraz od liczby dzieci i ich wieku. Po urodzeniu dziecka i zgłoszeniu tego faktu w urzędzie możemy pobierać na to dziecko kindgebonden budget.

  • na dziecko do 6 roku życia – ok. 220 € na kwartał
  • na dziecko od 6 do 12 roku życia – ok. 267 € na kwartał
  • na dziecko od 12 roku życia –  ok. 314 € na kwartał

Kinderbijslag uzyskuje się kwartalnie, po zakończeniu danego kwartału.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Czym jest kindgebonden budget (KBB)?

Dodatek na dziecko do zasiłku rodzinnego kindgebonden budget, przysługuje tylko i wyłącznie osobom pracującym legalnie w Holandii oraz rodzicom, którzy mają przyznane prawo do zasiłku rodzinnego  na dzieci. Oznacza to, że zostało im już przyznane prawo do zasiłku SVB, nawet jeśli zasiłek ten nie jest wypłacany z powodu świadczenia 800+.  Ma to związek z faktem, iż ubiegając się o zasiłek rodzinny na dzieci SVB wnioskuje o nadanie numeru identyfikacji podatkowej dla dzieci BSN.

Numer BSN jest niezbędny do uzyskania dodatku na dziecko?

Do wysłania wniosku o przyznanie dodatku KBB, numer BSN dzieci jest potrzebny, dlatego konieczne jest najpierw wnioskując o Kinderbijslag niemniej jednak w przypadku dodatku na dzieci Belastingdienst i SVB wymieniają między sobą informację. Stąd tez obie instytucje wiedzą kto wypłaca dodatek.

Dla współmałżonka również jest potrzebny numer BSN. Wysokość kindgebonden budget na dziecko jest zależne od dochodu wnioskodawcy, im wyższy dochód tym niższy dodatek. Warunkiem jest jednak nadal przyznanie zasiłku rodzinnego.

bonus do zasiłku na dziecko Kindgebonden budget

Kwartalne wypłaty zasiłku rodzinnego, a dodatek na dziecko

Kinderbijslag wypłacany jest kwartalnie, sam zasiłek jet przyznawany w odpowiedniej kwocie na każde dziecko na kwartał. Podczas, gdy dodatek Kingebonden budget może być wypłacany na dwa sposoby; przez belatingdienst – wówczas wypłaty dodatku są miesięczne, lub też przez SVB – wówczas dodatek jest wypłacany kwartalnie razem z zasiłkiem.

SVB przejmuje kwestie wtedy kiedy jedno z rodziców pracuje w Holandii, a drugie (opiekujące się dzieckiem) jest również aktywne zawodowo lub jest rolnikiem – w Holandii lub poza nią. Dodatek może być wypłacany cały rok na bieżąco (miesięcznie lub kwartalnie) lub też w całości na koniec roku.

Ostatecznym terminem na wnioskowanie o dodatek za rok poprzedni np. 2023 jest 31.08.2024

Kiedy ustaje prawo do zasiłku?

kiedy ustaje prawo do zasiłku rodzinnego automatycznie ustaje także prawo do dodatku np. w przypadku braku dowodów łożenia lub kiedy dziecko osiągnie zbyt wysoki dochód z pracy dorywczej itp.

W przypadku małżonków będących po formalnym rozwodzie – gdy jedno z rodziców pracuje w Holandii, a drugie opiekuje się dzieckiem wówczas prawo do dodatku ma osoba opiekująca się dzieckiem.

Dodatek ten jest wypłaca się podobnie jak zasiłek rodzinny - do 18 roku życia dziecka, dodatek pobiera się na dzieci własne bądź przysposobione.

Kindgebonden budget w Holandii

Od czego zależy wysokość dodatku na dziecko kindgebonden budget?

Wysokość dodatku zależy jest od:

  • wysokości dochodów rodziców - im niższe dochody rodziców tym wyższy dodatek na dziecko
  • sytuacji rodzinnej, chodzi o to czy nadal utrzymujemy relację z drugim rodzicem, czy też jesteśmy samotnym rodzicem. Z powodu likwidacji ulgi podatkowej dla samotnego rodzica, kindgebonden budget jest znaczenie wyższy dla samotnych rodziców
  • wieku oraz ilości dzieci

Kindgebonden budget możne wynieść maksymalnie 1.220€ na jedno dziecko na rok dla rodziców których wspólny dochód nie przekracza 39.596€. W przypadku samotnego rodzica dodatek to 4.505€  na rok na dziecko. Pod warunkiem, że indywidualnie całkowite zarobki rodzica nie są zbyt wysokie, co oznacza, że nie przekraczają 22.356€.

Kindgebonden budget to nie jest jedyny dodatek możliwy do otrzymania z Belastingdienst, można się starać o przyznanie dodatku ;

  • Zorgroeslag - dodatek do ubezpieczenia -zwrot ubezpieczenia holandia jest to zwrot poniesionych kosztów ubezpieczenia zdrowotnego
  • Hurtoeslag - dodatek mieszkaniowy - jest to dofinansowanie do poniesionych kosztów najmu mieszkania. By uzyskać ten dodatek konieczne jest posiadanie meldunku w Holandii oraz wynajętego na siebie mieszkania )
  • Kinderopvangtoeslag - jest to dodatek tzw. przedszkolny - dofinansowanie do opieki nad dzieckiem uczęszczającym do placówki

Bez względu na to o który zasiłek (dodatek) wnioskujemy musimy pamiętać, że każdy można pobierać wg. określonych zasad. To, że otrzymaliśmy świadczenie nie oznacza, że kwoty otrzymane nie będą musiały kiedyś być zwrócone do urzędu skarbowego. Urząd wypłaca dodatki z decyzji wstępnych dopiero przy decyzji końcowej. Czy faktycznie prawnie przyznano dodatek Kindgebonden budget weryfikuje się dopiero wtedy.

Rozliczając podatek pamiętaj...

Starając się o zwrot podatku z Holandii należy uwzględnić uzyskiwane świadczenie w deklaracji podatkowej. Jednak zanim przejdziesz do wypełnienia deklaracji sprawdź ile możesz uzyskać - taką możliwość da Ci nasz kalkulator zwrot podatku z Holandii.

Gdzie szukać informacji?

Na naszym blogu dzielimy się wartościową wiedzą, co warto wiedzieć pracując w Holandii

Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy? Pod jakim warunkiem praca w Holandii może zaowocować uzyskaniem zorgtoeslag dodatek do ubezpieczenie. Poruszyliśmy także kwestię tego na jakie ulgi podatkowe w Holandii może liczyć pracująca tam osoba rozliczając podatki w Holandii. Nie mogło także zabraknąć tematu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego

4.9/5 (10)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też