Strona główna 9 Holandia 9 Rozliczenie dochodów z Holandii krok po kroku – Wszystko, co musisz wiedzieć o procesie podatkowym

Rozliczenie dochodów z Holandii krok po kroku – Wszystko, co musisz wiedzieć o procesie podatkowym

paź 26, 2023

Rozliczenie dochodów, szczególnie gdy dotyczy dochodów uzyskanych za granicą, stanowi często wyzwanie, z którym boryka się wielu pracowników transgranicznych. Polska i Holandia, mimo iż oba państwa są członkami Unii Europejskiej, charakteryzują się różnicami w swoich systemach podatkowych.

Aby rozliczyć podatek należy zatem zdobyć wszechstronną wiedzę oraz uwzględnić wiele niuansów prawnych i finansowych.

Kobieta zestresowana rozliczeniem podatku z Holandii
Rozliczenie z Holandii wcale nie musi być trudne

Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce – krok po kroku

W tym artykule przedstawiamy Ci proces rozliczenia dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym w Holandii przez polskich obywateli. Uwzględnimy przy tym specyfikę obu systemów podatkowych i dostarczymy praktycznych wskazówek, które mogą zminimalizować potencjalne bariery oraz ułatwić nawigację przez zawiłości regulacji prawnych obu krajów.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Krok 1: Zbieranie niezbędnych dokumentów

Zanim przystąpisz do konkretów i zaczniesz rozliczać podatek w holenderskim urzędzie skarbowym, ważne jest, abyś zgromadził wszystkie niezbędne dokumenty. W praktyce oznacza to że będą Ci potrzebne:

 • karta podatkowa potwierdzająca zdobyte zarobki w okresie pracy, który chcesz rozliczyć. Rozliczenie "Jaaropgaaf” stanowi holenderski odpowiednik polskiej karty podatkowej PIT-11 a szczegóły tego dokumenty opisujemy tutaj.
 • Wszelkie dokumenty, które mogą potwierdzić Twoje koszty uzyskania przychodów na terenie Holandii. Mogą one pomóc Ci finalnie zmniejszyć podatek zapłacony za granicą a tym samym zwiększyć zwrot podatku z Holandii.
 • Burgerservicenummer - posiadanie numeru BSN jest wymagane aby wykonać rozliczenie podatkowe w Holandii. Jest on holenderskim odpowiednikiem polskiego numeru PESEL. Więcej opisuje nasz artykuł: numer BSN - Burgerservicenummer.
 • Dla Polaków pracujących w Holandii będzie również istotne zdobycie informacji czy w Holandii posiadano meldunek (a także w jakich datach) oraz przypomnienie sobie dokładnych dat pracy u każdego z pracodawców.
 • Kopia dowodu osobistego jest przydatna do potwierdzenia Twoich danych.
 • Dokument potwierdzający numer konta bankowego także jest wymagany przez holenderski urząd skarbowy jeżeli nie posiadasz wprowadzonego w urzędach skarbowych konta przeznaczonego na zwrot podatku z Holandii.
Dokumenty do rozliczenia podatku z Holandii
Zgromadź najważniejsze dokumenty przed rozpoczęciem procesu rozliczenia

Krok 2: Jesteś polskim rezydentem podatkowym - przeanalizuj ośrodek interesów życiowych

Określenie, czy Polska jest Twoim ośrodkiem interesów życiowych, jest kluczowe przy rozliczeniu dochodów zagranicznych. Twój meldunek, miejsce zamieszkania, rodzina czy prace, które prowadzisz na terenie kraju wpływają na obowiązek rozliczenia podatku.

Jeżeli jesteś rezydentem podatkowym w Polsce i masz mieszane dochody (część z Polski a część z Holandii) to zgodnie z prawem powinieneś rozliczyć podatek z Holandii w Polsce. Szczegóły poznasz odwiedzając rządową stronę przygotowaną przez Ministerstwo Finansów.

Widok na budynki i wieżę kościelną
Miejsce Twojej rezydencji podatkowej ma ogromny wpływ na sposób rozliczenia

Krok 3: Wybór formy rozliczenia podatku

Rozliczenie podatku można przeprowadzić indywidualnie lub skorzystać z pomocy specjalistów takich jak TimeTax. Podatek dochodowy wyliczony indywidualnie często jest tańszą opcją, ale wymaga od Ciebie poświęcenia czasu i energii na zrozumienie holenderskiego i polskiego systemu podatkowego. Z kolei profesjonalne biuro podatkowe może zająć się całością procesu za Ciebie, minimalizując ryzyko błędów, optymalizując Twoje zeznanie podatkowe oraz przyspieszając proces rozliczenia podatku z Holandii.

Mężczyzna trzymający pióro wybierający formą rozliczenia podatku
Rozliczenie podatku - samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

Krok 4: Zrozumienie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Polska i Holandia posiadają umowę mającą na celu unikanie podwójnego opodatkowania. Warto zrozumieć jej postanowienia, aby wiedzieć, jak prawidłowo wypełnić dokumenty, rozliczyć podatek z Holandii i Polski oraz sprawdzić czy masz prawo do zwrotu podatku. Wykaz obecnie funkcjonujących umów znajdziesz na rządowej stronie podatki.gov.pl.

Kobieta z lupą szukająca informacji o unikaniu podwójnego opodatkowania w stosie dokumentów
Państwa mają podpisane między sobą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Krok 5: Złożenie deklaracji podatkowej w polskim urzędzie skarbowym

Rozliczenie podatku w Polsce z dochodów uzyskanych w Holandii wymaga złożenia deklaracji podatkowej do właściwego urzędu skarbowego. Możesz to zrobić osobiście, korespondencyjnie lub online, poprzez złożenie zeznania za pomocą dedykowanego portalu. Należy posłużyć się formularzem PIT-36 ZG i wypełnić go bardzo starannie obliczając podatek według skali podatkowej.

Załącznik ZG do formularza PIT przedstawia dochód uzyskany za granicą jednego kraju. Jeżeli pracowałeś w danym roku w wielu państwach - urząd skarbowy będzie wymagał od Ciebie aby rozliczenie PIT zawierało wiele załączników przygotowanych z osobna dla każdego kraju, w którym uzyskano dochody.

Formularz PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG
Rozliczenie PIT 36 ZG jest niezbędne w celu uzyskania zaświadczenia o dochodach z Urzędu Skarbowego

Krok 6: Sprawdzenie jaki zwrot podatku Ci przysługuje - darmowy kalkulator podatku z Holandii

Jeżeli chcesz poznać swój zwrot podatku z Holandii jeszcze przed dokonaniem rozliczenia - masz taką możliwość. TimeTax udostępnia darmowy kalkulator zwrotu podatku z Holandii dla wszystkich podatników. Wystarczy podać w nim daty pracy i odpowiednie dane o dochodach z kart podatkowych aby dowiedzieć się o wysokości szacowanego zwrotu podatku z Holandii.

Jeżeli nie posiadasz karty podatkowej zawnioskuj wcześniej o wydanie danych z urzędu skarbowego. Są one niezbędne do właściwego wyliczenia zwrotu i przygotowania poprawnego zeznania.

Postacie trzymające duże monety korzystające z kalkulatora zwrotu podatku
Darmowa kalkulacja zwrotu podatku z Holandii umożliwia poznanie wyniku rozliczenia jeszcze przed wysłaniem dokumentów do urzędu

Krok 7: Zeznanie podatkowe dla holenderskiego urzędu skarbowego

Złożenia deklaracji podatkowej przed holenderskim urzędem skarbowym należy dokonać na jednym z trzech formularzy. Formularz P służy do rozliczenia osób będących zameldowanych cały rok w Holandii. Formularz C natomiast przeznaczony jest dla podatników, który przepracowali cały rok i nie byli zameldowani w Niderlandach. Jeżeli w roku podatkowym byłeś zameldowany tylko przez część czasu - skorzystaj z Formularza M. Pamiętaj - błędnie użyty formularz spowoduje odrzucenia całego Twojego rozliczenia.

Papierowe formularze są dostępne w języku holenderskim. Należy na nich wpisać wszystkie obliczenia, odpowiednie daty pracy a także dane przeniesione z karty podatkowej. Oficjalna strona urzędu umożliwia zamówienie formularzy rozliczeniowych a także rozliczenie online za pomocą kodów DiGiD.

Jeżeli swoje rozliczenie podatku z Holandii oddajesz w ręce profesjonalistów, zostanie ono przygotowane na elektronicznych formularzach online w specjalistycznych programach, co przyspieszy cały proces. Wysyłane dokumenty w ciągu sekund znajdą się na serwerach urzędu, najczęściej z pominięciem tradycyjnej poczty.

Belastingdienst holenderski urząd skarbowy logo
Rozliczając podatek na formularzach online mamy pewność że nasze dokumenty nie zaginą w drodze do urzędu

Krok 8: Rozliczyłeś podatek dochodowy? Oczekiwanie na decyzję urzędów skarbowych

Po złożeniu zeznania podatkowego zarówno w Polsce, jak i w Holandii, pozostaje czekać na decyzje obu urzędów skarbowych. Pamiętaj, aby śledzić status Twojego wniosku i być dostępnym dla urzędów na wypadek dodatkowych pytań czy potrzeby dostarczenia dodatkowych dokumentów.

Twoje rozliczenie w Polsce nie powinno trwać dłużej niż 45 dni, jeżeli przesłałeś dokumenty elektronicznie lub 3 miesiące, jeżeli rozliczenie PIT trafiło papierowo do urzędu.

Rozliczenie podatku z Holandii trwa przeważnie kilka miesięcy od daty złożenia wniosku, jeżeli rozliczenia dokonano w terminie ustalonym przez urząd. Jeżeli udało Ci się rozliczyć podatek z Holandii dopiero po wymaganym terminie - czas oczekiwania może wynieść w skrajnych przypadkach nawet do 3 lat.

Mężczyźni w garniturach stojący przed zegarem czekają na zwrot podatku
Czas oczekiwania różni się w zależności od daty wysłania dokumentów

Rozliczenie z TimeTax

logo timetax

Więcej informacji o rozliczeniu podatku z Holandii znajdziesz na stronie https://www.timetax.pl/zwrot-podatku-z-holandii/. Jeżeli natomiast interesują Cię inne tematy związane z Niderlandami, takie jak obchodzone święta przez Holendrów czy dodatek mieszkaniowy - odwiedź nasz blog i poznaj szczegóły.

4.8/5 (29)

Specjalista w zakresie niemieckiego świadczenia rodzinnego Kindergeld jak również w dziedzinie marketingu internetowego i SEO.

Swoje doświadczenie buduje z TimeTax już ponad 5 lat, w trakcie których poznał zawiłe ścieżki administracyjne prowadzące do zakończonego powodzeniem uzyskania zasiłku na dzieci w Niemczech. Bez problemu odpowiada na nawet najtrudniejsze z pytań o niemieckie świadczenie rodzinne. Jeżeli zastanawiasz się czy przysługuje Ci Kindergeld to Tomasz z pewnością pomoże Ci znaleźć odpowiedź.

4 komentarze

 1. Avatar

  Witam . Nigdy nie rozliczałem się z podatku wiec mam 2 pytanka . Nr 1 czy potrzebuje wszystkie jaroghravy ? Ponieważ nie pamietam hasła do emaila na który wysyłali mi jaroghravy . Nr 2 za usługę muszę zapłacić odrazu czy biorą państwo jakiś procent od rozliczenia? Pozdrawiam Dawid hibner

  Odpowiedz
  • Avatar

   Witam Panie Dawidzie,
   sytuacja wygląda następująco – przedstawienie wszystkich kart jaaropgave, podanie wszystkich poprawnych dat pracy i poprawnych informacji o meldunku umożliwia poprawną kalkulację i/lub podanie po wysłaniu rozliczenia właściwego zwrotu.
   Jeżeli w rozliczeniu brakuje jakichś informacji lub dokumentów – przedstawiony po rozliczeniu wynik najprawdopodobniej nie będzie zgodny z decyzją, którą wystawi urząd. Jest to spowodowane tym, iż urząd w większości przypadków posiada powyższe dane od pracodawcy i automatycznie dodaje je do zeznania podatkowego.
   Sugerujemy zatem próbę odzyskania danych do poczty lub kontakt z pracodawcą w celu ponownego wysłania karty podatkowej na nowy adres.
   Pozdrawiamy

   Odpowiedz
 2. Avatar

  Przeprowadziłem się z Polski do Holandii w pażdzierniku 2023 i jestem tam zameldowany(Rezydencja podatkowa Polska).

  Złozyłem zeznanie podatkow PIT36 /ZG w polskim Urzedzie Skarbowym – uwzględniajace dochód z Holandii.

  Czy musze złożyć zeznanie podatkowe za 2023 w Holenderskim Urzędzie Skarbowym?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   rozliczenie z Holandii należy wykonać kiedy spełniony zostanie przynajmniej jeden z poniższych warunków:

   • po wykonaniu kalkulacji spodziewa się Pan zwrotu powyżej 17€ lub dopłaty do urzędu powyżej 51€,
   • otrzymał Pan wezwanie z urzędu,
   • miał Pan cały rok zameldowanie na terenie Holandii.
    Sugerujemy zatem wykonać darmową kalkulację na portalu TimeTax Online i sprawdzić, czy w Pańskim przypadku zachodzi obowiązek rozliczenia.
    Pozdrawiam
   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też