Strona główna 9 Holandia 9 Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii – Zorgverzekering

Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii – Zorgverzekering

gru 28, 2022

Wyjeżdżając do pracy do Królestwa Niderlandów należy pamiętać, że opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Holandii jest obowiązkowe. Nawet w przypadku pracowników oddelegowanych do pracy do Holandii nie wystarczy posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w kraju, z którego zostali oddelegowani.

Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii Zorgverzekering i prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Holandii

Co grozi za brak posiadania ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Holandii?

Ponieważ każda osoba mieszkająca i/lub pracująca w Królestwie Niderlandów jest zobowiązania do posiadania co najmniej podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego, za brak jego opłacania grożą kary. Należy to zrobić maksymalnie w ciągu czterech miesięcy po przeprowadzce do Holandii.

W pierwszej kolejności osoba mająca obowiązek wykupić ubezpieczenie zdrowotne w Holandii w razie jego braku otrzyma karę finansową w wysokości 350 Euro. Jeśli zaś mimo nałożenia kary pieniężnej ubezpieczenie zdrowotne nie zostanie wykupione holenderski zakład ubezpieczeń społecznych samoczynnie zgłosi pracownika do wybranego przez siebie ubezpieczyciela, a składki potrąci z jego wynagrodzenia za pośrednictwem pracodawcy.

Co obejmuje podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w Holandii i ile kosztuje?

W Holandii ubezpieczenie zdrowotne dzieli się na podstawowe ubezpieczenie zdrowotne czyli tzw. basisverzekering lub pakiet podstawowy oraz dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne tzw. aanvullende verzekering.

Warto pomyśleć o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym

W ramach podstawowego ubezpieczenia pracownik ma zapewnioną/ne:

  • podstawową opiekę medyczną wraz ze świadczeniami lekarzy pierwszego kontaktu
  • leczenie szpitalne
  • opiekę w trakcie trwania ciąży i połogu
  • opiekę dentystyczną do 18 roku życia
  • niektóre formy leczenia tj. leczenie logopedyczne, fizjoterapia, poradnictwo dietetyczne, terapia zajęciowa
  • niektóre produkty i wyroby medyczne

Miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne w Holandii to około 100-150 Euro. Wysokość składki zależy między innymi od tego jaki został wybrany ubezpieczyciel.

Jeśli pracujemy w zakładzie pracy, który oferuje zbiorowe ubezpieczenie zdrowotne warto rozważyć taką opcję. Składki mogą być wtedy korzystniejsze niż wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Holandii.

Co obejmuje dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne w Holandii?

Wykupując dodatkową polisę ubezpieczeniową na ubezpieczenie zdrowotne w Holandii mamy zagwarantowane dodatkowe świadczenia wychodzące poza ramy podstawowego ubezpieczenia takie jak:

  • opieka dentystyczna dla osób dorosłych
  • alternatywne terapie lub produkty medyczne w tym medyczne produkty homeopatyczne
  • okulary i szkła kontaktowe

Czy jest możliwość zgłoszenia innych członków rodziny do ubezpieczenia w Holandii?

Osoby pracujące w Holandii mogą dopisać do swojego ubezpieczenia swoje dzieci czy też innych członków rodziny. Dzieci do 18 roku życia są ubezpieczone przy rodzicu bezpłatnie przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii Zorgverzekering

Czym jest Zorgtoeslag?

Jak już wiadomo każda osoba pracująca na terenie Holandii ma obowiązek opłacania tego ubezpieczenia, zorgtoeslag potocznie określany jako dodatek do ubezpieczenia stanowi rekompensatę poniesionych kosztów z tytułu tego obowiązku. Ważnym jest, aby pamiętać o wnioskowaniu o ten dodatek w określonym czasie. Wypłata nie jest automatyczna.

TimeTax – zwrot podatku od wynagrodzenia

Od 2006 roku rozliczamy podatki za pracę za granicą, także w Holandii. Ten czas zaowocował, doświadczeniem, które przekłada się na uśmiech na twarzach naszych klientów, który pojawia się po otwarciu koperty z decyzją podatkową.

W TimeTax uzyskamy dla Ciebie zwrot podatku z Niemiec, zwrot podatku z Holandii, ale także zwrot podatku z Belgii. Wypełniając deklaracje podatkowe naszych klientów, uwzględniamy wszystkie czynniki, które pozwolą na uzyskanie zadowalającego Cię rezultatu rozliczenia. Z nami zanim powierzysz nam formalności związane z odzyskaniem podatku możesz sprawdzić czy opłaca Ci się to, kliknij w bezpłatny kalkulator zwrot podatku z Holandii.

Rozliczenie podatku z Holandii online

Holandia, to kraj który możesz rozliczyć w 100% online. Dzięki naszej aplikacji będziesz miał możliwość zrobienia tego z dowolnego miejsca na ziemi! Aplikacja poprowadzi Cię przez wszystkie kroki oraz podpowie jakie załączniki powinieneś dołączyć.

Oczywiście nasi pracownicy także są do dyspozycji. Każdą deklarację sporządza nasz specjalista, a dodatkowo możesz się z nami skontaktować i dowiedzieć się jaki jest status Twojego zwrotu podatku. A rozliczając podatek za pracę w roku ubiegłym warto pamiętać o tym, że na konto podatnika wpłynąć może także zwrot ubezpieczenia Holandia, czyli zorgtoeslag

Podsumowując

Wykupując podstawową polisę na ubezpieczenie zdrowotne w Holandii realizujesz podstawowy obowiązek, ale i zyskujesz możliwość skorzystania z pomocy medycznej np. w razie choroby.

Pracując na terenie Holandii Podatnik ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, zorgtoeslag potocznie określany jako dodatek do ubezpieczenia stanowi rekompensatę poniesionych kosztów z tytułu tego obowiązku i składając wniosek o dodatek Zorgtoeslag można zyskać dodatkowe euro. Z przyjemnością pomożemy zrealizować te formalności.

Gdzie szukać informacji?

Na naszym blogu dzielimy się wartościową wiedzą, co warto wiedzieć wyruszając w drogę po zwrot podatku, co zrobić by jednocześnie uzyskać dodatek do składek na ubezpieczenie zdrowotne w Holandii.

Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy? Pod jakim warunkiem praca w Holandii może zaowocować uzyskaniem zorgtoeslag dodatek do ubezpieczenie. Poruszyliśmy także kwestię tego na jakie ulgi podatkowe w Holandii może liczyć pracująca tam osoba rozliczając podatki w Holandii. Wspomnieliśmy także o Karcie podatkowej – jaaropgaaf/jaaropgave

TimeTax

Decydując się na pracę w Holandii warto pamiętać o możliwości uzyskania zwrotu podatku. Jednak to nie jest jedyne źródło dodatkowych środków w trakcie pracy w tym kraju. Każdy z legalnie zatrudnionych pracowników może odzyskać także środki wynikającego z opłacania ubezpieczenia na wypadek choroby. Od lat odzyskaliśmy już setki tysięcy euro dla polskich pracowników w Holandii i innych krajów. Warto przekonać się o naszej skuteczności. Zebrana przez nas wiedza i doświadczenie przekładają się na zadowolenie naszych klientów.

4.9/5 (8)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też