Strona główna 9 Holandia 9 Zasady obliczania podatku od nieruchomości w Holandii – Onroerendezaakbelasting

Zasady obliczania podatku od nieruchomości w Holandii – Onroerendezaakbelasting

paź 31, 2023

Holandia, znana z malowniczych krajobrazów, kanałów i historii handlowej, jest pożądanym miejscem zamieszkania w Europie. Jednak przeprowadzka lub inwestycja w nieruchomości w tym kraju niesie ze sobą pewne zobowiązania podatkowe a opłaty obowiązują właścicieli nieruchomości mieszkalnych.

Czy jesteś nowym właścicielem nieruchomości, potencjalnym inwestorem czy najemcą, ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć, na czym polegają podatki gminne w Holandii. Zadbaj o swoje sprawy finansowe i dowiedz się więcej.

kamienice i budynki mieszkalne Holandii od których należy opłacać podatek od nieruchomości
Czy wiesz że od wszystkich nieruchomości w Holandii należy odprowadzać podatek?

Podatek od nieruchomości w Holandii Onroerendezaakbelasting – wszystko, co musisz wiedzieć

Onroerendezaakbelasting to podatek od nieruchomości w Holandii. Znany również w skrócie jako OZB. Oparty jest głównie na wartości nieruchomości pod względem rynkowym – WOZ (Waardering Onroerende Zaken).

Jak podaje strona urzędu, wartość WOZ jest regularnie aktualizowana przez władze centralne oraz rzeczoznawców poszczególnych gmin. Stanowi podstawę do obliczenia podatku i dotyczy corocznych opłat.

Rzeczoznawca jednak nie odwiedza każdej parceli. Wycena odbywa się najczęściej na podstawie innej nieruchomości z okolicy i porównania jej za pomocą algorytmu komputerowego. Gmina analizuje różnice budynków takie jak w lokalizacja i powierzchnia mieszkania ale nie bierze pod uwagę hipoteki czy dzierżawy.

Jeżeli nie zgadzasz się z wyliczoną wartością WOZ swojej gminy, możesz bezpłatnie odwołać się od tejże decyzji 6 tygodni od daty jej wydania. Po tym terminie wartość jest niezmienna przez okrągły rok a Twoje podatki gminne w Holandii zostaną ponownie przeliczone w przyszłym roku.

mężczyzna obliczający na kalkulatorze podatek od nieruchomości w Holandii Onroerendezaakbelasting
Podatek od nieruchomości jest oparty o rynkową wartość nieruchomości wyrażoną nazwaną WOZ (Waardering Onroerende Zaken)

Podatki gminne w Holandii – jakie opłaty obowiązują właścicieli nieruchomości?

Wysokość podatku jest ustalana indywidualnie przez gminy i może się różnić w zależności od lokalizacji. Tego rodzaju podatki gminne są wyrażone w procentach i są stosowane do wartości WOZ nieruchomości.

Na przykład, jeśli na terenie gminy ustalono stawkę podatku dla właścicieli na 0,1% to dla właściciela szacowanej wartości nieruchomości WOZ wynoszącej 300 000 euro wysokość podatku będzie wynosić 300 euro podatku za posiadanie nieruchomości.

Przeciętne stawki OZB stosowanej w Holandii dla właścicieli nieruchomości kształtują się w granicach 0,1% – 0,3%.

portfel z wystającymi pieniędzmi euro
Podatek OZB zazwyczaj nie przekracza 0,3% wartości nieruchomości

Kto płaci podatek od nieruchomości w Holandii?

W Holandii odpowiedzialność za opłacenie podatku od nieruchomości spoczywa głównie na dwóch grupach: właścicielach nieruchomości oraz jej użytkownikach. Właściciel mieszkania lub innej nieruchomości, niezależnie od tego, czy zamieszkuje ją na stałe, czy traktuje jako inwestycję, zawsze jest zobowiązany do opłacenia podatku.

Jeśli jesteś najemcą i wynajmujesz mieszkanie najprawdopodobniej właściciel mieszkania wliczył ten podatek w Twoją comiesięczną wysokość czynszu.

mężczyzna trzymający klucze do mieszkania za które opłaca podatek od nieruchomości w Holandii
Właściciel mieszkania najczęściej wlicza podatek od nieruchomości w czynsz lokatorów

Ulgi podatkowe

Oczywiście sprawy finansowe nigdy nie są zero-jedynkowe i warto tutaj przetoczyć przykładowe ulgi. Osoby starsze, o niskich dochodach lub te, które spełniają określone kryteria, mogą być uprawnione do zmniejszenia podatku w przypadku mieszkania lub całkowitego zwolnienia z niego.

W poszczególnych gminach mogą obowiązywać osobne regulacje lub ulgi, dlatego sprawdź podatki gminne w swojej okolicy.

bawiące się dzieci, zadowolona rodzina opłacająca niski podatek od nieruchomości OZB
Osoby starsze i z niskimi dochodami mogą skorzystać z atrakcyjnych ulg. Dopytaj o nie w swojej gminie

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku?

Systemy podatkowe związane z nieruchomościami w poszczególnych krajach europejskich różnią się od siebie i nie wszędzie są tak skomplikowane jak w Niderlandach. Rozliczenie podatków gminnych w Holandii wymaga jednak zgromadzenia pewnych dokumentów, które potwierdzają wartość nieruchomości i status podatnika.

Oto najważniejsze z nich:

  1. Ustalenie wartości WOZ (Waardering Onroerende Zaken) – jest to oficjalny dokument wydawany przez gminę, dotyczącej wartości mieszkania lub innych obiektów mieszkalnych. Wartość rynkowa jest podstawą do obliczenia podatku od nieruchomości,
  2. Dokumenty własnościowe,
  3. Dokument potwierdzający wynajem mieszkania (jeśli dotyczy),
  4. Potwierdzenie opłacenia podatków lokalnych – niektóre gminy mogą wymagać potwierdzenia opłacenia innych podatków lokalnych. Najczęściej chodzi o podatki gminne w Holandii takie jak jak podatek od wywozu śmieci czy wodociągów gminnych i systemu miejskiej kanalizacji, przed rozliczeniem podatku od nieruchomości. Najpierw musisz uregulować opłaty związane z podatkiem lokalnym by dowiedzieć się jakiego rodzaju podatków możemy się spodziewać do zapłaty.
  5. Wnioski o ulgi podatkowe: Jeśli kwalifikujesz się do ulg podatkowych, konieczne będzie dostarczenie odpowiednich dokumentów potwierdzających Twoje uprawnienia.
kobieta z lupą przeglądająca dokumenty
Każda gmina może wyliczać podatek od nieruchomości na podstawie innych dokumentów

Często zadawane pytania

Czym różni się podatek od przestrzeni ruchomych od tradycyjnego podatku od nieruchomości?

Podatek od tzw. przestrzeni ruchomych odnosi się do powszechnie występujących w Holandii domów na wodzie, nazywanych woonark. Jej koszt w danej gminie zazwyczaj nie różni się znacząco od podatku nałożonego na standardowe nieruchomości.

Warto więc pamiętać, że właściciele nieruchomości domów na wodzie mają również obowiązek rozliczać podatki gminne w Holandii .

Jak kształtuje się podatek od śmieci? Podatek taki jest uzależniony od wielkości gospodarstwa domowego?

Opłata za odpady zależy od liczby członków gospodarstw domowych. Większa liczba mieszkańców skutkuje wyższym podatkiem. Średnio kosztują kilkadziesiąt euro rocznie.

Kto musi płacić podatek od ścieków (rioolheffing)?

Opłata za odprowadzanie ścieków obowiązuje wszystkich właścicieli nieruchomości – zarówno mieszkalnych, jak i biznesowych – które są podłączone do miejskiego systemu kanalizacyjnego.

Średni rachunek za wodę w Holandii wynosi około 15-25 euro miesięcznie dla jednoosobowego gospodarstwa domowego.

Czy istnieje odpowiednik polskiego VAT w systemie podatkowym Holandii?

W Holandii obowiązuje podatek dochodowy, który można w niektórych przypadkach nazwać odpowiednikiem polskiego VAT. Znaczące różnice w systemach podatkowych Polski i Niderlandów powodują jednak że bardzo ciężko porównać te dwa systemy.

Czy w Holandii jest podatek katastralny?

Podatek OZB (podatek od nieruchomości Onroerendezaakbelasting) jest pewnego rodzaju odpowiednikiem podatku katastralnego. OZB Stanowi jedno z wielu obciążeń podatkowych związanych z posiadaniem nieruchomości w Holandii.

logo TimeTax

Podsumowanie i wnioski

Podatek od nieruchomości w Holandii odznacza się specyfiką i złożonością (jak na przykład przeliczanie wartości charakterystycznych nieruchomości na wodzie). Głównym jego składnikiem są gminne podatki, które różnią się w zależności od gminy i rodzaju nieruchomości.

Przed zakupem warto zrozumieć lokalne opodatkowanie, by unikać niespodzianek finansowych.

Jeżeli natomiast podatek od nie ruchomości to dla Ciebie spore obciążenie finansowe, warto rozliczyć swój podatek dochodowy i odzyskać zwrot podatku z Holandii, który podreperuje Twój budżet.

4.7/5 (19)

Klaudia specjalizuje się w rozliczeniach podatku z Holandii i Belgii. Dzięki temu na naszym blogu dzieli się zdobytą wiedzą głównie o tych krajach, ale nie tylko. Przygotowane przez Nią artykuły jak zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Zapraszamy do lektury!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też