Strona główna 9 Holandia 9 Zwolnienie chorobowe w Holandii: Jak i kiedy zgłosić L4?

Zwolnienie chorobowe w Holandii: Jak i kiedy zgłosić L4?

lis 7, 2023

Zwolnienie lekarskie w Holandii, zwane również “ziekmelden“, jest kluczowym aspektem systemu zabezpieczenia społecznego kraju. Choć w Holandii nie ma dokładnie takiego samego pojęcia, jak polskie “L4”, proces zgłaszania niezdolności do pracy z powodu choroby jest dobrze zorganizowany.

Jako pracownik pracujący legalnie w Holandii, możesz ubiegać się o zasiłek chorobowy. Poniżej przedstawiamy, jak działa system zwolnień chorobowych w Holandii.

Powiadamianie pracodawcy o chorobie

Kiedy pracownik w Holandii czuje się na tyle źle, że nie może przyjść do pracy, powinien jak najszybciej zgłosić to do swojego pracodawcy – jest to podstawowym obowiązkiem pracownika. W większości firm wymaga się, aby informacja o chorobie została przekazana przed rozpoczęciem pracy.

Pracodawca wówczas zabrania pracownikowi wykonywania pracy.

ludzie spacerujący w centrum miasta w celu zgłoszenia chorobowego
Powiadom swojego pracodawcę jak najwcześniej o niezdolności do pracy

Metoda zgłaszania zasiłku chorobowego

Pracując w Holandii, jeśli czujesz się źle, nie masz obowiązku iść do lekarza aby uzyskać zwolnienie lekarskie. Nawet jeśli dopiero zacząłeś pracować w Holandii, w przypadku choroby masz prawo do zasiłku dla chorych – w tym przypadku holenderskie przepisy są liberalne.

W sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy z powodu choroby:

 • powinieneś zgłosić nieobecność pracodawcy,
 • możesz skontaktować się z opiekunem i zapytać, komu i jak zgłosić chorobę,
 • lub, w zależności od Twojego kontraktu, możesz zgłosić swój stan bezpośrednio do lekarza zakładowego lub UWV.

W Holandii nie funkcjonuje zwolnienie lekarskie przyznawane przez lekarza – oznacza to że pracownik nie otrzyma typowego L4 do przedstawienia pracodawcy.

Najczęściej zgłoszenie choroby odbywa się telefonicznie, choć niektóre firmy mogą akceptować zgłoszenia poprzez specjalne systemy komunikacji między chorym pracownikiem a pracownikami działu HR). Pamiętaj aby przy zgłoszeniu choroby podać swój aktualny adres zamieszkania i numer telefonu na wypadek kontroli.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Zwolnienie lekarskie w Holandii

W Holandii zwykle nie ma potrzeby przekładania pracodawcy zwolnienia lekarskiego, jednak w przypadku dłuższej nieobecności pracodawca może poprosić o zaświadczenie lekarskie lub skierować pracownika do lekarza firmy.

Aby uzyskać zasiłek chorobowy nie jest potrzebne zwolnienie lekarskie, ale należy złożyć wniosek do urzędu pracy - taki wniosek składa pracodawca.

mężczyzna na wózku wyciąga zwolnienie lekarskie z drukarki
Zgłoszenia choroby często można dokonać za pomocą specjalnego systemu komunikacyjnego

Zasiłek chorobowy a wynagrodzenie

Pracownicy wykazujący niezdolności do pracy z powodów zdrowotnych, mają prawo do zasiłku chorobowego w wysokości co najmniej 70% swojego standardowego wynagrodzenia przez pierwsze dwa lata choroby (liczone od stawki określonej w aktualnie należnym wynagrodzeniu). W niektórych umowach zbiorowych (CAO) może to być więcej, często 100% wynagrodzenia przez pewien okres, po którym obniża się do 70%.

Trzeba mieć jednak na uwadze że zasiłek chorobowy nie przysługuje w pierwszych dwóch dniach choroby.

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje nawet pracownikom w przypadku zatrudnienia tymczasowego lub na wezwanie (klauzula o tymczasowym charakterze zatrudnienia). Jego prawa chronią uzgodnienia zawarte w umowie oraz układzie zbiorowym pracy.

plik pieniędzy wystający ze skórzanego portfela
Z Twojej umowy wynikać będzie wysokość zasiłku chorobowego

Reintegracja

W przypadku choroby długotrwałej, pracodawca jest zobowiązany do podjęcia działań mających na celu jego reintegrację. Może to obejmować dostosowanie warunków pracy lub skierowanie pracownika na specjalistyczną rehabilitację.

Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwoli, w czasie zwolnienia lekarskiego pracodawca może zaproponować Ci tymczasowo inne stanowisko pracy lub wykonywanie zadań w domu na zasadzie pracy zdalnej.

Składki na ubezpieczenie chorobowe

Pracodawcy płacą składki na ubezpieczenie chorobowe, które są częścią ogólnego systemu ubezpieczenia społecznego w Holandii. Składki te finansują zasiłki chorobowe dla pracowników tymczasowych oraz innych, którzy nie mają stałego pracodawcy.

Wysokość zasiłku chorobowego zależy od indywidualnej sytuacji osobistej i wysokości zarobków osiąganych przed zgłoszeniem choroby. Jednym z czynników jest też wysokość ubezpieczenia społecznego, które przysługuje pracownikowi.

UWV – Urząd Pracy w Holandii

Jeśli pracownik nie jest w stanie wrócić do pracy po dwóch latach choroby, sprawę przejmuje holenderski Urząd Pracy (UWV), który oceni zdolność pracownika do pracy i może przyznać świadczenia inwalidzkie.

Urząd pracy również decyduje o przyznanych świadczeniach pieniężnych.

Pracownicy tymczasowi, którzy nie mają stałego pracodawcy, mogą ubiegać się o zasiłek chorobowy bezpośrednio z urzędu pracy. Samozatrudnieni nie mają prawa do zasiłku chorobowego od rządu, chyba że wykupili prywatne ubezpieczenie.

Szczegóły odnośnie świadczenia wypłacanego przez UWV znajdziesz na oficjalnej stronie urzędu.

osoba wypełniająca dokumenty UWV
UWV przejmuje wypłatę świadczenia w przypadku dłuższego chorobowego

Jak pracodawcy kontrolują chorych pracowników?

Podczas gdy pracodawcy są odpowiedzialni za wypłatę zasiłku chorobowego, mają również obowiązek monitorowania postępów pracownika i wspierania go w powrocie do pracy.

Jeśli pracownik jest chory przez dłuższy czas, pracodawca może poprosić go o wizytę u lekarza zakładowego, który oceni jego zdolność do pracy i potwierdzi chorobę pracownika. Lekarz ma obowiązek prowadzenia dokumentacji lekarskiej, natomiast nadal obowiązuje go tajemnica lekarska. W takim przypadku lekarz także nie wyda zaświadczenia lekarskiego.

Pracodawcy mają szereg możliwości sprawdzenia, co pracownik robi w czasie choroby i czy nie nadwyręża ich zaufania. W trakcie pobierania zasiłku chorobowego pracodawca może zarządzić kontrolę pracownika w jego miejscu zamieszkania. Przeprowadza ją wyznaczony organ, a sama wizyta jest niezapowiedziana.

Utrata pracy w trakcie zasiłku

Jak informuje Ministerstwo Spraw Społecznych i Zatrudnienia w Holandii pracodawca może rozwiązać stosunek pracy z chorym pracownikiem jeżeli ten posiada umowę o pracę tymczasową. Wówczas, jeżeli pracodawca zgłosi zakończenie pracy, przekazuje wszystkie informacje do UWV aby ta instytucja przejęła wypłatę zasiłku.

Będąc zatrudnionym na umowach zbiorowych (CAO) pracodawca nie może zakończyć Twego zatrudnienia w trakcie jego trwania. Podobnie w przypadku umów bez klauzuli o tymczasowym charakterze zatrudnienia.

puste biuro z powodu zwolnienia chorobowego
Pracodawcy mogą zlecić monitorowanie swojego pracownika przebywającego pod podanym adresem zamieszkania

Choroba w Polsce

Jeżeli pracownik posiadający umowę z holenderskim pracodawcą zachoruje podczas pobytu w Polsce, ma obowiązek udania się do lekarza. Po uzyskaniu zwolnienia lekarskiego należy dostarczyć je do właściwego ubezpieczyciela w Holandii. Ewentualnie możesz spróbować przekazać informacje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), który powinien skontaktować się z UWV i zorganizować wszelkie formalności.

Z kolei jeśli pracownik zachoruje w Holandii i chce wrócić na czas rekonwalescencji do Polski, musi zapytać o pozwolenie na wyjazd UWV.

Wsparcie TimeTax

logo TimeTax

Holenderski system zwolnień chorobowych skupia się na ochronie praw pracowników i zapewnieniu im wsparcia w trudnych okolicznościach.

Ważne jest, aby pracownicy byli świadomi swoich obowiązków w zakresie informowania pracodawcy o swoim stanie zdrowia i śledzenia wszelkich wytycznych dotyczących nieobecności w pracy z powodu choroby - podanie aktualnych informacji należy do obowiązków pracownika.

Jeżeli Twój pracodawca opłaca ubezpieczenie indywidualne lub grupowe i posiadasz dokumenty potwierdzające odprowadzane składki (polisa, odcinki miesięczne) - skorzystaj z usługi odzyskania Zorgtoeslag — dodatek do ubezpieczenia w Holandii. Może to być 111 € zwrotu za każdy przepracowany miesiąc dla osoby indywidualnej, a dla małżonków nawet do 212 €!

Po zakończonym roku podatkowym możesz również zrealizować rozliczenie podatku z Holandii aby odzyskać swoje pieniądze.

4.8/5 (9)

Klaudia nie pozostawia naszych klientów bez odpowiedzi. Na naszym blogu dzieli się wiedzą zdobytą podczas pracy w TimeTax. Zachęcamy do lektury przygotowanych przez Nią, specjalnie dla Ciebie wpisów

19 komentarzy

 1. Avatar

  Witam mam problem z pracodawcą ponieważ zachorowałem w Polsce i Holandia chcę mnie ściągnąć na kontrolę lekarską do lekarza zakładowego ale lekarz w Polsce nie wyraził zgody i wystawił zaświadczenie że mój stan zdrowia nie pozwala na podróżowanie w moim stanie zdrowia i nie wyraził zgody. A firma wraz z lekarzem zakładowym bagatelizuja wystawione zwolnienie wraz z zaświadczeniem. I firma straszy ze zwolni mnie dyscyplinarnie, co mogę w takiej sytuacji zrobić byłem w ZUS i ZUS powiedział mi że lekarz zakładowy ma się skontaktować z ZUS żeby taką kontrolę mi przeprowadzili ale zero odpowiedzi tak jak by w ogóle nie chcieli kontroli w Polsce, co mogę zrobić?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   w tym zakresie rzeczywiście najlepiej by było aby pracodawca kontaktował się z ZUS. Może warto zdobyć pisemne, oficjalne stanowisko z ZUS (w którym ZUS prosi o kontakt pracodawcy do nich) i przesłać je przetłumaczone do pracodawcy wraz z kopią tłumaczonego zwolnienia lekarskiego? Ciężko nam doradzić kiedy lekarz pracodawcy nie chce współpracować.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Avatar

   Witam
   Zachorowałam i mam problem z uzyskaniem jakiejkolwiek pomocy.Ze względu na barierę językowa i długi czas oczekiwania nie jestem w stanie podjąć leczenia. Zaznaczę,że moja umowa wygasa z początkiem marca. Lekarz medycyny pracy lekceważy moja sytuację i nie zezwala mi na wyjazd do Polski gdzie mam możliwości leczenia od razu. Najgorsze jest to,że mieszkam na mieszkaniu firmowy co tylko pogarsza moje samopoczucie. Ze strony firmy nie mogę liczyć na żadna konkretna pomoc chyba,że odnośnie utrudniania,przekazywania błędnych nformacji.Juz nie wiem do kogo się zgłosić po pomoc. Mam zalecenia od 2 specjalistów odnośnie jak najszybszego podjęcia długoterminowej terapii,w formie stacjonarnej. W obecnej sytuacji nie jest w stanie zrobić nic,nawet dostać odpowiednich leków.

   Odpowiedz
   • Avatar

    Dzień dobry,
    z dochodzących do nas głosów wnioskujemy że coraz częściej pracownicy mają problemy z zakładowymi lekarzami w Holandii. Niestety, nam jako zewnętrznej firmie ciężko w takiej sytuacji pomóc. To co możemy sugerować to kontakt z miejscowym oddziałem ubezpieczyciela, tamtejszymi prawnikami oraz szukanie wsparcia u stacjonujących w Holandii osób dwujęzycznych.
    Życzymy szybkiego rozwiązania zaistniałej sytuacji i dużo zdrowia.

    Odpowiedz
    • Avatar

     Dzień dobry mam pytanie pracuję od roku w Holandii przez agencję jestem pracownikiem tymczasowym muszę jechać do Polski na zabieg zgłosiłam to koordynatorowi czy otrzymam zasiłek chorobowy będąc w Polsce.

     Odpowiedz
     • Avatar

      Dzień dobry,
      to zależy od tego jak skonstruowana jest Pani umowa i jak takie sprawy rozwiązuje pracodawca.
      Niestety, nie pomożemy w tym przypadku. Prosimy o bezpośredni kontakt z pracodawcą i koordynatorem.
      Pozdrawiam

 2. Avatar

  Dzień dobry.
  Mam krótkie pytanie odnośnie naliczania wysokości zasiłku chorobowego.
  Pracodawca poinformował mnie że wysokość zasiłku wyliczył z średniej z 13tyg 40h/tydz i że do średniej nie wliczają się godziny nadliczbowe ani praca w weekendy i święta.
  Czy to prawda?
  Jeżeli nie to co mam z tym zrobić?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   niestety, nie możemy pomóc w tej sprawie. UWV udziela informacji tylko w przypadku kiedy zasiłek chorobowy jest wypłacany przez tę instytucję. Jeżeli, zasiłek wypłaca pracodawca proponujemy skontaktować się z radcą prawnym w Holandii.
   Pozdrawiamy

   Odpowiedz
 3. Avatar

  Witam,

  Pracowałemw Holandii 1 (jeden) dzień.

  Zachorowałem w Polsce 14 dni po wypowiedzeniu przeze mnie umowy o pracę tymczasową z holenderską agencją pracy tymczasowej.

  Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy i do kogo powinienem się zgłosić w tej sprawie ? Czy potrzeba do tego polskiego zwolnienia lekarskiego i gdzie je przesłać ?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   niestety, nie możemy pomóc w tej sprawie. Również UWV nie służy pomocą w takich sprawach. Sugerujemy kontakt z holenderskim radcą prawnym.
   Pozdrawiamy

   Odpowiedz
 4. Avatar

  Witam
  Pracuje w Holandii w agnecji tymczasowej mija mi 52 tygodnie umowy czy będąc na chorobowym agnecja gdzies mnie przekazuje ?Czy po Operacji w Polsce można przebywać na chorobowym w Polsce czy mam przebywać na terenie Holandii?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   często pracodawcy wymagają aby leczenie i rekonwalescencja odbywały się w Holandii. Dzięki temu zakładowy lekarz ma możliwość kontrolować możliwości pracownika do pracy.
   Po określonym czasie zatrudnienia może się zmieniać umowa, którą ma Pan obecnie podpisaną.
   O szczegóły prosimy jednak dopytywać koordynatora, pracowników w agencji oraz przejrzeć zapisy w dokumencie.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 5. Avatar

  Dzień dobry, pracuje w Holandii rok przez agencję, mam obecnie fazę B. Jestem w Polsce na urlopie, zachorowałam i dostałam zwolnienie od lekarza na 3tyg. Pracodawca powiedział, że za 4-6tyg będę miała wizytę u lekarza zakładowego i do tego czasu mam wstrzymane wynagrodzenie za czas choroby. Czy jest to wszystko zgodne z prawem? Czy jeżeli przedłużę zwolnienie lekarskie to jest możliwe że nie wypłacą mi za to wynagrodzenia?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   o szczegóły prosimy dopytywać pracodawcę / agencję pracy / koordynatora.
   Bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której pracodawca wymaga aby diagnozę postawił lekarz zakładowy.
   Niestety, w szerszym zakresie nie jesteśmy w stanie pomóc.
   Pozdrawiamy

   Odpowiedz
 6. Avatar

  Witam. W. Najbliższym czasie spodziewam się wizyty w Pl u lekarza specjalisty. Mój kierownik w Holandii poinformował mnie, że świadczenie chorobowe przysluguje mi tylko w dniu samej wizyty, natomiast dalsze leczenie i czas rekonwalescencji zostanie pokryty urlopem wypoczynkowym. Czy jest to zgodne z prawem, mając nawet polskie zwolnienie lekarskie? Dodam, że pracuję w Holenderskiej firmie i mam umowę na stałe.

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   niestety, o szczegóły najlepiej dopytywać pracodawcę lub pomoc prawną w Holandii.
   UWV nie udzielało odpowiedzi na nasze pytania w tych kwestiach więc nie będziemy w stanie pomóc.
   Pozdrawiamy

   Odpowiedz
 7. Avatar

  Witam jestem 8 dzień na chorobowym w Holandii i agencja nie chce wypłacić mi na bieżąco pieniędzy. Powiedzieli, że pieniądze zostan wypłacone po 3 tyg, bo gak robi to uwv.

  Odpowiedz
 8. Avatar

  Witam, pracuje w Holandii od lutego, 2 maja zaczęłam urlop przyjechałam do Polski i zachorowałam lekarz wystawił mi zwolnienie lekarskie do 29 maja, na drugi dzień wylałam do firmy meila oraz sms o moim zwolnieniu, 7 maja zadzwonili do mnie z pracy powiedziałam że jestem na zwolnieniu od 2 maja że wysłałam im meila oraz sms na co oni powiedzieli że dzisiaj już niemam urlopu płatnego czyli nie przysługuje mi chorobowe, i że powinnam zadzwonić a ja że wysłałam drogą mejlową oraz sms na to dostałam odpowiedź że nie będę miała wypłacanego chorobowego czy mają takie prawo ?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   ciężko odpowiedzieć na Pani pytanie. Wszystko zależy od tego jak Pani miejsce pracy zastrzega przekazywanie informacji o chorobie. Trzeba wczytać się w regulamin.
   Dodatkowo pytanie, czy informację o chorobie przekazywała Pani swojemu ubezpieczycielowi w Holandii (UWV) lub prosiła Pani ZUS o przekazanie tej informacji?
   Najlepiej wziąć sprawy w swoje ręce i przekazać wszystkie informacje i przetłumaczone dokumenty odpowiednim instytucjom.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też