Strona główna 9 Holandia 9 Zwolnienie chorobowe w Holandii: Jak i kiedy zgłosić L4?

Zwolnienie chorobowe w Holandii: Jak i kiedy zgłosić L4?

lis 7, 2023

Zwolnienie lekarskie w Holandii, zwane również “ziekmelden“, jest kluczowym aspektem systemu zabezpieczenia społecznego kraju. Choć w Holandii nie ma dokładnie takiego samego pojęcia, jak polskie “L4”, proces zgłaszania niezdolności do pracy z powodu choroby jest dobrze zorganizowany.

Jako pracownik pracujący legalnie w Holandii, możesz ubiegać się o zasiłek chorobowy. Poniżej przedstawiamy, jak działa system zwolnień chorobowych w Holandii.

Powiadamianie pracodawcy o chorobie

Kiedy pracownik w Holandii czuje się na tyle źle, że nie może przyjść do pracy, powinien jak najszybciej zgłosić to do swojego pracodawcy – jest to podstawowym obowiązkiem pracownika. W większości firm wymaga się, aby informacja o chorobie została przekazana przed rozpoczęciem pracy.

Pracodawca wówczas zabrania pracownikowi wykonywania pracy.

ludzie spacerujący w centrum miasta w celu zgłoszenia chorobowego
Powiadom swojego pracodawcę jak najwcześniej o niezdolności do pracy

Metoda zgłaszania zasiłku chorobowego

Pracując w Holandii, jeśli czujesz się źle, nie masz obowiązku iść do lekarza aby uzyskać zwolnienie lekarskie. Nawet jeśli dopiero zacząłeś pracować w Holandii, w przypadku choroby masz prawo do zasiłku dla chorych – w tym przypadku holenderskie przepisy są liberalne.

W sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy z powodu choroby:

 • powinieneś zgłosić nieobecność pracodawcy,
 • możesz skontaktować się z opiekunem i zapytać, komu i jak zgłosić chorobę,
 • lub, w zależności od Twojego kontraktu, możesz zgłosić swój stan bezpośrednio do lekarza zakładowego lub UWV.

W Holandii nie funkcjonuje zwolnienie lekarskie przyznawane przez lekarza – oznacza to że pracownik nie otrzyma typowego L4 do przedstawienia pracodawcy.

Najczęściej zgłoszenie choroby odbywa się telefonicznie, choć niektóre firmy mogą akceptować zgłoszenia poprzez specjalne systemy komunikacji między chorym pracownikiem a pracownikami działu HR). Pamiętaj aby przy zgłoszeniu choroby podać swój aktualny adres zamieszkania i numer telefonu na wypadek kontroli.

mężczyzna na wózku wyciąga zwolnienie lekarskie z drukarki
Zgłoszenia choroby często można dokonać za pomocą specjalnego systemu komunikacyjnego

Zwolnienie lekarskie w Holandii

W Holandii zwykle nie ma potrzeby przekładania pracodawcy zwolnienia lekarskiego, jednak w przypadku dłuższej nieobecności pracodawca może poprosić o zaświadczenie lekarskie lub skierować pracownika do lekarza firmy.

Aby uzyskać zasiłek chorobowy nie jest potrzebne zwolnienie lekarskie, ale należy złożyć wniosek do urzędu pracy – taki wniosek składa pracodawca.

Zasiłek chorobowy a wynagrodzenie

Pracownicy wykazujący niezdolności do pracy z powodów zdrowotnych, mają prawo do zasiłku chorobowego w wysokości co najmniej 70% swojego standardowego wynagrodzenia przez pierwsze dwa lata choroby (liczone od stawki określonej w aktualnie należnym wynagrodzeniu). W niektórych umowach zbiorowych (CAO) może to być więcej, często 100% wynagrodzenia przez pewien okres, po którym obniża się do 70%.

Trzeba mieć jednak na uwadze że zasiłek chorobowy nie przysługuje w pierwszych dwóch dniach choroby.

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje nawet pracownikom w przypadku zatrudnienia tymczasowego lub na wezwanie (klauzula o tymczasowym charakterze zatrudnienia). Jego prawa chronią uzgodnienia zawarte w umowie oraz układzie zbiorowym pracy.

plik pieniędzy wystający ze skórzanego portfela
Z Twojej umowy wynikać będzie wysokość zasiłku chorobowego

Reintegracja

W przypadku choroby długotrwałej, pracodawca jest zobowiązany do podjęcia działań mających na celu jego reintegrację. Może to obejmować dostosowanie warunków pracy lub skierowanie pracownika na specjalistyczną rehabilitację.

Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwoli, w czasie zwolnienia lekarskiego pracodawca może zaproponować Ci tymczasowo inne stanowisko pracy lub wykonywanie zadań w domu na zasadzie pracy zdalnej.

Składki na ubezpieczenie chorobowe

Pracodawcy płacą składki na ubezpieczenie chorobowe, które są częścią ogólnego systemu ubezpieczenia społecznego w Holandii. Składki te finansują zasiłki chorobowe dla pracowników tymczasowych oraz innych, którzy nie mają stałego pracodawcy.

Wysokość zasiłku chorobowego zależy od indywidualnej sytuacji osobistej i wysokości zarobków osiąganych przed zgłoszeniem choroby. Jednym z czynników jest też wysokość ubezpieczenia społecznego, które przysługuje pracownikowi.

UWV – Urząd Pracy w Holandii

Jeśli pracownik nie jest w stanie wrócić do pracy po dwóch latach choroby, sprawę przejmuje holenderski Urząd Pracy (UWV), który oceni zdolność pracownika do pracy i może przyznać świadczenia inwalidzkie.

Urząd pracy również decyduje o przyznanych świadczeniach pieniężnych.

Pracownicy tymczasowi, którzy nie mają stałego pracodawcy, mogą ubiegać się o zasiłek chorobowy bezpośrednio z urzędu pracy. Samozatrudnieni nie mają prawa do zasiłku chorobowego od rządu, chyba że wykupili prywatne ubezpieczenie.

Szczegóły odnośnie świadczenia wypłacanego przez UWV znajdziesz na oficjalnej stronie urzędu.

osoba wypełniająca dokumenty UWV
UWV przejmuje wypłatę świadczenia w przypadku dłuższego chorobowego

Jak pracodawcy kontrolują chorych pracowników?

Podczas gdy pracodawcy są odpowiedzialni za wypłatę zasiłku chorobowego, mają również obowiązek monitorowania postępów pracownika i wspierania go w powrocie do pracy.

Jeśli pracownik jest chory przez dłuższy czas, pracodawca może poprosić go o wizytę u lekarza zakładowego, który oceni jego zdolność do pracy i potwierdzi chorobę pracownika. Lekarz ma obowiązek prowadzenia dokumentacji lekarskiej, natomiast nadal obowiązuje go tajemnica lekarska. W takim przypadku lekarz także nie wyda zaświadczenia lekarskiego.

Pracodawcy mają szereg możliwości sprawdzenia, co pracownik robi w czasie choroby i czy nie nadwyręża ich zaufania. W trakcie pobierania zasiłku chorobowego pracodawca może zarządzić kontrolę pracownika w jego miejscu zamieszkania. Przeprowadza ją wyznaczony organ, a sama wizyta jest niezapowiedziana.

Utrata pracy w trakcie zasiłku

Jak informuje Ministerstwo Spraw Społecznych i Zatrudnienia w Holandii pracodawca może rozwiązać stosunek pracy z chorym pracownikiem jeżeli ten posiada umowę o pracę tymczasową. Wówczas, jeżeli pracodawca zgłosi zakończenie pracy, przekazuje wszystkie informacje do UWV aby ta instytucja przejęła wypłatę zasiłku.

Będąc zatrudnionym na umowach zbiorowych (CAO) pracodawca nie może zakończyć Twego zatrudnienia w trakcie jego trwania. Podobnie w przypadku umów bez klauzuli o tymczasowym charakterze zatrudnienia.

puste biuro z powodu zwolnienia chorobowego
Pracodawcy mogą zlecić monitorowanie swojego pracownika przebywającego pod podanym adresem zamieszkania

Choroba w Polsce

Jeżeli pracownik posiadający umowę z holenderskim pracodawcą zachoruje podczas pobytu w Polsce, ma obowiązek udania się do lekarza. Po uzyskaniu zwolnienia lekarskiego należy dostarczyć je do właściwego ubezpieczyciela w Holandii. Ewentualnie możesz spróbować przekazać informacje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), który powinien skontaktować się z UWV i zorganizować wszelkie formalności.

Z kolei jeśli pracownik zachoruje w Holandii i chce wrócić na czas rekonwalescencji do Polski, musi zapytać o pozwolenie na wyjazd UWV.

Wsparcie TimeTax

logo TimeTax

Holenderski system zwolnień chorobowych skupia się na ochronie praw pracowników i zapewnieniu im wsparcia w trudnych okolicznościach.

Ważne jest, aby pracownicy byli świadomi swoich obowiązków w zakresie informowania pracodawcy o swoim stanie zdrowia i śledzenia wszelkich wytycznych dotyczących nieobecności w pracy z powodu choroby – podanie aktualnych informacji należy do obowiązków pracownika.

Jeżeli Twój pracodawca opłaca ubezpieczenie indywidualne lub grupowe i posiadasz dokumenty potwierdzające odprowadzane składki (polisa, odcinki miesięczne) – skorzystaj z usługi odzyskania Zorgtoeslag — dodatek do ubezpieczenia w Holandii. Może to być 111 € zwrotu za każdy przepracowany miesiąc dla osoby indywidualnej, a dla małżonków nawet do 212 €!

Po zakończonym roku podatkowym możesz również zrealizować rozliczenie podatku z Holandii aby odzyskać swoje pieniądze.

4.8/5 (9)

Klaudia nie pozostawia naszych klientów bez odpowiedzi. Na naszym blogu dzieli się wiedzą zdobytą podczas pracy w TimeTax. Zachęcamy do lektury przygotowanych przez Nią, specjalnie dla Ciebie wpisów

6 komentarzy

 1. Avatar

  Witam mam problem z pracodawcą ponieważ zachorowałem w Polsce i Holandia chcę mnie ściągnąć na kontrolę lekarską do lekarza zakładowego ale lekarz w Polsce nie wyraził zgody i wystawił zaświadczenie że mój stan zdrowia nie pozwala na podróżowanie w moim stanie zdrowia i nie wyraził zgody. A firma wraz z lekarzem zakładowym bagatelizuja wystawione zwolnienie wraz z zaświadczeniem. I firma straszy ze zwolni mnie dyscyplinarnie, co mogę w takiej sytuacji zrobić byłem w ZUS i ZUS powiedział mi że lekarz zakładowy ma się skontaktować z ZUS żeby taką kontrolę mi przeprowadzili ale zero odpowiedzi tak jak by w ogóle nie chcieli kontroli w Polsce, co mogę zrobić?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   w tym zakresie rzeczywiście najlepiej by było aby pracodawca kontaktował się z ZUS. Może warto zdobyć pisemne, oficjalne stanowisko z ZUS (w którym ZUS prosi o kontakt pracodawcy do nich) i przesłać je przetłumaczone do pracodawcy wraz z kopią tłumaczonego zwolnienia lekarskiego? Ciężko nam doradzić kiedy lekarz pracodawcy nie chce współpracować.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Avatar

   Witam
   Zachorowałam i mam problem z uzyskaniem jakiejkolwiek pomocy.Ze względu na barierę językowa i długi czas oczekiwania nie jestem w stanie podjąć leczenia. Zaznaczę,że moja umowa wygasa z początkiem marca. Lekarz medycyny pracy lekceważy moja sytuację i nie zezwala mi na wyjazd do Polski gdzie mam możliwości leczenia od razu. Najgorsze jest to,że mieszkam na mieszkaniu firmowy co tylko pogarsza moje samopoczucie. Ze strony firmy nie mogę liczyć na żadna konkretna pomoc chyba,że odnośnie utrudniania,przekazywania błędnych nformacji.Juz nie wiem do kogo się zgłosić po pomoc. Mam zalecenia od 2 specjalistów odnośnie jak najszybszego podjęcia długoterminowej terapii,w formie stacjonarnej. W obecnej sytuacji nie jest w stanie zrobić nic,nawet dostać odpowiednich leków.

   Odpowiedz
   • Avatar

    Dzień dobry,
    z dochodzących do nas głosów wnioskujemy że coraz częściej pracownicy mają problemy z zakładowymi lekarzami w Holandii. Niestety, nam jako zewnętrznej firmie ciężko w takiej sytuacji pomóc. To co możemy sugerować to kontakt z miejscowym oddziałem ubezpieczyciela, tamtejszymi prawnikami oraz szukanie wsparcia u stacjonujących w Holandii osób dwujęzycznych.
    Życzymy szybkiego rozwiązania zaistniałej sytuacji i dużo zdrowia.

    Odpowiedz
 2. Avatar

  Dzień dobry.
  Mam krótkie pytanie odnośnie naliczania wysokości zasiłku chorobowego.
  Pracodawca poinformował mnie że wysokość zasiłku wyliczył z średniej z 13tyg 40h/tydz i że do średniej nie wliczają się godziny nadliczbowe ani praca w weekendy i święta.
  Czy to prawda?
  Jeżeli nie to co mam z tym zrobić?

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   niestety, nie możemy pomóc w tej sprawie. UWV udziela informacji tylko w przypadku kiedy zasiłek chorobowy jest wypłacany przez tę instytucję. Jeżeli, zasiłek wypłaca pracodawca proponujemy skontaktować się z radcą prawnym w Holandii.
   Pozdrawiamy

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też