Skąd wzięło się określenie “bykowe” czy “podatek bykowy”?
Podatek bykowy czy po prostu bykowe w Niemczech to określenie kojarzone głównie z czasów PRL. Bykowe to inaczej mówiąc podwyższona stawka podatku dochodowego. Obowiązywała ona osoby bezdzietne, nieżonate i niezamężne powyżej 21. roku życia, a w późniejszym czasie od 25. roku życia w latach od 1946 do 1973.
Samo pojęcie “bykowe” wywodzi się już z XVI wieku, gdzie nazywano tak opłatę za krycie krowy lub kare dla mężczyzn, którzy posiadali nieślubne dziecko.
Dlaczego wprowadzono podatek bykowy w Polsce?
Podatek bykowy miał mieć na celu zwiększenie liczby ludności mieszkającej w powojennej Polsce. W taki sposób “zachęcano” obywateli do zawierania małżeństw i tworzenia rodzin.
Bykowe w Polsce
W Polsce w przeciągu ostatnich lat wielokrotnie wznawiano temat podatku bykowego jako formy walki z niżem demograficznym. Na ten moment jednak nie obowiązują w Polsce żadne wyższe podatki dotykające osoby niewychowujące dzieci czy też niebędące w związku małżeńskim.
Bykowe w Niemczech
Bykowe w Niemczech to również temat wciąż aktualny chociaż nie mający bezpośredniego odzwierciedlenia w tamtejszym systemie podatkowym. Niemiecki system podatkowy jak również polski, nie zawiera ten moment podatku bykowego. Jednak mimo wszystko singiel za naszą zachodnią granicą może płacić wyższe podatki niż osoby pozostające z związkach małżeńskich czy partnerskich oraz posiadające dzieci.
W Niemczech system podatkowy jest oparty na progresywnym modelu opodatkowania. Oznacza, to że osoby o wyższych dochodach płacą wyższe stawki podatkowe. Podatki w Niemczech są również uzależnione od wielu czynników, takich jak:
- dochód,
- stan cywilny,
- liczba osób w gospodarstwie domowym,
- czy podatnicy posiadają dzieci
- i inne okoliczności.
Jeśli chodzi o pytanie dotyczące stanu cywilnego, to w niektórych przypadkach singiel może płacić nieco więcej podatków niż osoba żonata/zamężna lub w związku partnerskim. W Niemczech ma miejsce tzw. “małżeński splitting podatkowy” (Ehegattensplitting), który umożliwia małżeństwom lub podatnikom połączonym związkiem partnerskim na “dzielenie się” dochodami w celu obniżenia łącznego obciążenia podatkowego. Dzięki temu małżeństwa mogą mieć niższy wspólny podatek należny niż dwa oddzielne, indywidualne podatki należne, które musieliby zapłacić, gdyby byli osobno opodatkowani.
Warto też pamiętać, że złożenie deklaracji podatkowej za dany rok podatkowy może spowodować odzyskanie za wysoko odprowadzonej zaliczki na podatek dochodowy lub może spowodować konieczność nadpłaty tego podatku. Czas oczekiwania na decyzję podatkową i ewentualny zwrot podatku po dokonaniu rozliczenia to dla większości przypadków max. 6 miesięcy. Czas ten może się jednak wydłużyć.
Dlaczego rozliczenie wspólne jest korzystniejsze?
Reasumując rozliczenie indywidualne może być więc mniej korzystne niż wspólne z kilku powodów:
- Wyższe stawki podatkowe. System podatkowy w Niemczech jest oparty na progresywnym modelu, co oznacza, że wyższe dochody są opodatkowane wyższymi stawkami. W przypadku rozliczenia indywidualnego, jeśli dochód singla przekracza dany próg podatkowy, może być on obciążony wyższymi stawkami podatkowymi niż w przypadku rozliczenia wspólnego, gdzie dochody są łączone w celu ustalenia podatku należnego.
- Brak korzyści z rozliczenia wspólnego. Osoby korzystające z “splittingu podatkowego” mogą skorzystać z:
- podwójnej kwoty wolnej od podatku
- niższych naliczonych stawek podatkowych, co może prowadzić do obniżenia łącznego obciążenia podatkowego dla małżonków lub osób w formalnym związku partnerskim.
Podatek należny, a przynależność do klasy podatkowej w Niemczech
W Niemczech system podatkowy obejmuje siedem klas podatkowych które odgrywają tam ważną rolę. Klasy są wykorzystywane do ustalenia wysokości zaliczek podatkowych pobieranych z wynagrodzenia przez pracodawcę. Ostateczny podatek jest jednak obliczany na podstawie skali podatkowej od której zależy wysokość składki podatkowej.
Przegląd: klasy podatkowe w Niemczech
- Klasa podatkowa I: Przypisana jest do singli, osób rozwiedzionych i owdowiałych.
- Klasa II: Przypisana jest głównie osobom samotnie wychowującym dzieci.
- Klasa III: Przypisana jest małżonkom lub partnerom w związkach partnerskich, w których tylko jedno z partnerów osiąga znacząco wyższy dochód.
- Klasa IV: Przypisana jest małżonkom lub partnerom w związkach partnerskich, gdy obaj partnerzy osiągają zbliżone dochody. Ta klasa podatkowa uwzględnia równomierne rozłożenie pobieranych danin pomiędzy partnerów.
- Klasa podatkowa V: Przypisana jest małżonkom lub partnerom w związkach partnerskich. Wtedy, gdy jeden z partnerów osiąga wyższy, a drugi niższy dochód.
- Klasa podatkowa VI: Przypisana jest głównie osobom, które mają dwa lub więcej miejsc pracy.
Dobór odpowiedniej klasy podatkowej ma wpływ na pobierane zaliczki podatkowe przez pracodawcę. Jednak ostateczna wysokość składki jest obliczana na podstawie skali podatkowej. Skala podatkowa uwzględnia stopniowo wzrastające stawki podatkowe w zależności od wysokości wynagrodzenia brutto. Im wyższy dochód, tym wyższe stawki podatkowe i większy odprowadzony podatek dochodowy.
Polecamy:
Warto skonsultować się z ekspertem podatkowym lub skorzystać z kalkulatora podatkowego. Możesz wtedy dokładnie oszacować, jaki wpływ mają klasy podatkowe na wysokość podatku należnego w indywidualnym przypadku.
Podsumowując
Bykowe w Niemczech wpływa na wysokość opłaconych składek podatkowych od dochodów. Przez to osoby posiadające dzieci korzystają z przywilejów.
Skutki podatkowe dla singli i współmałżonków zależą od wielu czynników, takich jak:
- wysokość dochodu,
- składek zdrowotnych,
- składki na ubezpieczenie społeczne,
- posiadania dzieci i innych.
Dlatego zawsze warto skonsultować się z ekspertem podatkowym lub skorzystać z kalkulatorów podatkowych dostępnych w Niemczech, aby uzyskać dokładne informacje na temat swojej indywidualnej sytuacji podatkowej.
Ostateczny wynik Twojego rozliczenia będzie kwotą zawierającą się pomiędzy podstawowym wynikiem rozliczenia (bez kosztów) a szacunkowym wynikiem rozliczenia (z kosztami). Zatwierdzony przez urząd wynik znajdziesz na decyzji podatkowej, którą otrzymasz po kilku miesiącach od wysłania deklaracji do urzędu. Jeżeli decyzja podatkowa wykazuje mniejszą kwotę od szacunkowego wyniku rozliczenia z kosztami i nie jest ona dla Ciebie zadowalająca – zgłoś się do nas. Jeżeli będzie możliwość zawalczenia o wyższy wynik – wykonamy odwołanie do urzędu. podatkowych, w przeciwieństwie do osób bezdzietnych.
Przez lata pracy w naszej firmie zbudowała rozległą praktyczną wiedzę o niemieckim systemie podatkowym. Sukcesywnie dzieli się nią właśnie tutaj, sprawdźcie wszystkie wpisy przygotowane przez Żanetę
0 komentarzy