Strona główna 9 Niemcy 9 Decyzja podatkowa z Niemiec – Bescheid

Decyzja podatkowa z Niemiec – Bescheid

mar 2, 2023

Decyzja podatkowa Bescheid to dokument, który otrzymujemy po zawnioskowaniu o zwrot podatku z Niemiec. Czy taki dokument jest istotny, skoro dotarł już przelew z urzędu? Czy warto go przeanalizować? Zdecydowanie! Spróbujmy zatem opisać co w swojej treści zawiera takie pismo.

Bescheid für 2023 über Einkommensteuer, Solidaritätszuschlag und Kirchensteuer

Decyzja podatkowa to potwierdzenie rozliczenia z Finanzamt. Powinna do Ciebie dotrzeć do 6-ciu miesięcy od czasu wysłania deklaracji do urzędu. Zdarzają się jednak przypadki, w których decyzja wydawana jest w późniejszym czasie. Spowodowane jest to przeważnie pytaniami zadawanymi wcześniej przez urząd w sprawie Twojego rozliczenia. Aby otrzymać decyzję jak najszybciej – pamiętaj o udzielaniu odpowiedzi na każde pytania urzędu.

Decyzja podatkowa Bescheid z niemieckiego urzędu Finanzamt
Decyzja podatkowa za rok 2021

Bescheid – jakie informacje zawiera?

Znajdują się na niej informacje dotyczące Twojej sytuacji podatkowej (dopłaty bądź wysokości zwrotu), ale również takie dane jak: adres podatnika, numery podatkowe (Steuernummer i Identifikationsnummer), dane podatnika, dane bankowe właściwego urzędu skarbowego, zestawienie podatków, uzasadnienie urzędu.

Najważniejsze informacje (należny zwrot/konieczność dopłaty) znajdują się na pierwszej stronie. Mogą być tam również widnieć zapisy o zaliczkach na poczet podatku, które nałożył na Ciebie urząd. Informacje, które wymagają bardziej szczegółowego wyjaśnienia znajdziesz w dalszej części decyzji. W przypadku, gdy rozliczałeś się z współmałżonkiem, w wyliczeniu wyszczególnione zostaną również informacje dotyczące Twojego partnera.

Decyzja może ale nie musi zawierać informacji odnośnie podatku kościelnego (Kirchensteuer). W niektórych przypadkach decyzja odnośnie tego podatku wpływa jako osobne pismo.

Co zrobić z otrzymaną decyzją Bescheid?

Po otrzymaniu Bescheid najważniejsze jest sprawdzenie czy wyliczenia z urzędu zgadzają się z szacunkami, które otrzymałeś po kalkulacji. Poprawne kwoty i informacje na dokumencie oznaczają że rozliczenie przebiegło pomyślnie. Decyzję taką powinieneś zachować.

Jeżeli uiszczałeś opłatę za rozliczenie z góry i wyliczono zwrot – powinieneś otrzymać go na podane przez Ciebie konto bankowe. Jeżeli zdecydowałeś się na prowizyjną opłatę za rozliczenie – prześlij Bescheid do TimeTax w celu sprawdzenia jej poprawności. Kwotę zwrotu przekażemy na Twoje konto po potrąceniu prowizji.

Kiedy kwota z Bescheid nie jest zgodna z prognozą – najprawdopodobniej urząd nie uwzględnił części wykazanych kosztów lub posiadał informacje o dochodach, które nie zostały podane w deklaracji. W takiej sytuacji prześlij decyzję jak najszybciej do nas – przeanalizujemy wyliczenia urzędu i jeżeli będzie taka możliwość, odwołamy się od decyzji.

Odwołanie od decyzji niezgodnej z wyliczeniami jest usługą bezpłatną, jeżeli klient realizował dane rozliczenie w TimeTax.

Termin na odwołanie od decyzji Bescheid z Finanzamt

W prawym górnym rogu znajdziemy datę wystawienia dokumentu. Pozwoli ona określić maksymalny czas na odwołanie od tej decyzji, jeśli będzie niezgodna z oczekiwaniami. Dotyczy to również sytuacji, gdy decyzja będzie zawierała błędy. W zależności od adresu odbiorcy czas na odwołanie może wynieść:

 • 1 miesiąc od daty wystawienia — gdy decyzję otrzymujemy na adres niemiecki,
 • 2 miesiące od daty wystawienia — gdy decyzję otrzymujemy na adres zagraniczny (polski)

Jaki widzisz, odwołanie należy dokonać jak najszybciej od czasu otrzymania tego pisma z Finanzamt. Nie zwlekaj zatem z przekazaniem Bescheid do TimeTax.

Co po złożeniu odwołania od Bescheid?

Jeżeli odwołanie zostało złożone w terminie, to urząd skarbowy przystąpi do ponownego sprawdzenia zeznania. W pierwszej kolejności zbada jednak, czy podatnik w ogóle ma podstawy do jego złożenia. Urząd może przyjąć całkowicie lub częściowo odwołanie. W efekcie decyzja podatkowa może być odpowiednio zmieniona. Po otrzymaniu nowej decyzji – ponownie prześlij ją do TimeTax w celu sprawdzenia.

logo TimeTax

Zaufaj TimeTax

Rozliczenie podatku z Niemiec nie zawsze trzeba, ale często warto wykonać. Nie zwlekaj i sprawdź jakiej decyzji z niemieckiego urzędu skarbowego możesz się spodziewać. Nurtuje Cię pytanie czy dostanę zwrot podatku z Niemiec? Udostępniliśmy bezpłatny kalkulator zwrotu podatku z Niemiec. Skorzystaj z niego i… podejmij najlepszą dla siebie decyzję. Rozlicz się! Bez obaw – formalności zrealizujemy za Ciebie. Po Twojej stronie zostanie jedynie czekanie na list z urzędu.

Po Twojej stronie zostanie jedynie czekanie na list z urzędu, jednak zanim do rozliczenia podatku z Niemiec pamiętaj o polskim PIT 36 ZG.

Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl

Zapraszamy do lektury podobnych artykułów:

 1. Po rozliczeniu podatku dochodowego w Niemczech otrzymałem pismo z urzędu Finanzamt. Co robić?
 2. Ile wynosi kwota wolna od podatku w Niemczech w 2022 roku?
 3. Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z zagranicy rozliczając podatek z Niemiec?
 4. Ile lat wstecz można się rozliczyć z Niemiec?
 5. Czy diety wlicza się do niemieckiego dochodu 2022?
 6. Czy w Niemczech można odpisać podatek na dziecko?
 7. Czy w Niemczech mogę skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko?
 8. Jaka klasa podatkowa w Niemczech jest najlepsza
 9. Co to jest PIT zerowy w Niemczech lub rozliczenie zerowe z Niemiec?
 10. Kto może uzyskać zwrot podatku z Niemiec?
 11. Decyzja podatkowa z Niemiec – Bescheid
 12. Kiedy mogę złożyć odwołanie od decyzji podatkowej i ile mam na to czasu?
 13. Dlaczego tak długo czekam na zwrot podatku z Niemiec?
 14. Erinnerung an die Abgabe der Steuererklärung(en) – co to jest?
 15. Ile czasu czeka się na zwrot z podatku z Niemiec?
 16. Co grozi za nierozliczenie podatku z Niemiec?
 17. Co to jest nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech?
 18. Niemiecki dodatek energetyczny
4.5/5 (11)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też