Strona główna 9 Niemcy 9 Niemiecki dodatek energetyczny

Niemiecki dodatek energetyczny

mar 21, 2023

Kryzys gospodarczy w 2022 roku zapoczątkował nagły wzrost kosztów życia w wielu krajach. Również i w Niemczech ceny żywności, energii, czy gazu poszybowały w górę. Aby wspomóc swoich obywateli Niemiecki rząd federalny wprowadził nowe rozwiązanie pomocowe – dodatek energetyczny Energiepreispauschale (w skrócie EPP) w kwocie 300 €.

Kiedy jest wypłacany dodatek energetyczny w Niemczech?

Dodatek energetyczny (ryczałt energetyczny) za rok 2022 powinien zostać już wypłacony. Wypłaty bonusu odbywały się od września 2022 roku przez pracodawców. EPP to dodatek opodatkowany; zatem jeżeli już go otrzymałeś – powinieneś taką informację znaleźć na miesięcznym odcinku Lohnabrechnung za wrzesień (lub Abrechnungu za kolejne miesiące danego roku podatkowego). Co ważne, informacja o dodatku nie znajdzie się na rocznej karcie podatkowej.

Komu przysługuje dodatek do prądu?

Dodatek należy się osobom, które w 2022 roku:

Dodatek energetyczny nie został wypłacony przez pracodawcę – co teraz?

Ryczałt na energię w kwocie 300€ brutto z założenia miał dotrzeć do podatników poprzez pracodawców. Nie wszyscy go jednak otrzymali. Jest to spowodowane faktem, iż pracodawcy mogli nie być finansowo przygotowani na taki wydatek. Mogło się również zdarzyć iż zakończyłeś pracę we wrześniu czy październiku – wówczas pracodawca nie zdążył wypłacić zasiłku.

Nic jednak straconego. Podczas rocznego rozliczenia podatku z Niemiec urząd automatycznie sprawdzać będzie czy ryczałt został wypłacony. Jeżeli nie – 300 € zostanie wliczone w Twoje koszty pomniejszając kwotę należną lub zostanie wypłacony osobno, powiększając zwrot. O dodatek nie trzeba wnioskować żadnym pismem ani podczas przygotowywania deklaracji podatkowej. Szczegółową informację o przyznanych przez urząd 300 € dowiesz się z decyzji Becheid.

Decyzja Bescheid z uwzględnionym Energiepreispauschale
Zdjęcie decyzji z uwzględnionym Energiepreispauschale

Kiedy dodatek energetyczny 2023?

Dodatek energetyczny w kwocie 200 € w roku 2023 przysługuje tylko studentom, uczniom szkół zawodowych i technicznych. Grupa ta musi samodzielnie postarać się o przyznanie dodatkowych zryczałtowany euro na energię. O dodatek należy specjalnie zawnioskować rejestrując się na stronie https://www.einmalzahlung200.de/. Choć rejestracja była możliwa już wcześniej to o dodatek można zawnioskować dopiero od marca 2023 roku. [edit:] W roku 2024 nie przewiduje się na ten moment wypłat dodatku energetycznego.

TimeTax

Jeżeli nie otrzymałeś dodatku Energiepreispauschale od pracodawcy jedyną możliwością jego zdobycia jest zawnioskowanie o zwrot podatku z Niemiec. Z naszych poradników dowiesz się jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku z Niemiec a także wiele innych ciekawych informacji. Jeżeli nurtują Cię pytania na które nie znalazłeś odpowiedzi – skontaktuj się z nami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl

Zapraszamy do lektury podobnych artykułów:

 1. Po rozliczeniu podatku dochodowego w Niemczech otrzymałem pismo z urzędu Finanzamt. Co robić?
 2. Ile wynosi kwota wolna od podatku w Niemczech w 2022 roku?
 3. Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z zagranicy rozliczając podatek z Niemiec?
 4. Ile lat wstecz można się rozliczyć z Niemiec?
 5. Czy diety wlicza się do niemieckiego dochodu 2022?
 6. Czy w Niemczech można odpisać podatek na dziecko?
 7. Czy w Niemczech mogę skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko?
 8. Jaka klasa podatkowa w Niemczech jest najlepsza
 9. Co to jest PIT zerowy w Niemczech lub rozliczenie zerowe z Niemiec?
 10. Kto może uzyskać zwrot podatku z Niemiec?
 11. Decyzja podatkowa z Niemiec – Bescheid
 12. Kiedy mogę złożyć odwołanie od decyzji podatkowej i ile mam na to czasu?
 13. Dlaczego tak długo czekam na zwrot podatku z Niemiec?
 14. Erinnerung an die Abgabe der Steuererklärung(en) – co to jest?
 15. Ile czasu czeka się na zwrot z podatku z Niemiec?
 16. Co grozi za nierozliczenie podatku z Niemiec?
 17. Co to jest nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech?
 18. Niemiecki dodatek energetyczny
4.7/5 (7)

Specjalista w zakresie niemieckiego świadczenia rodzinnego Kindergeld jak również w dziedzinie marketingu internetowego i SEO.

Swoje doświadczenie buduje z TimeTax już ponad 5 lat, w trakcie których poznał zawiłe ścieżki administracyjne prowadzące do zakończonego powodzeniem uzyskania zasiłku na dzieci w Niemczech. Bez problemu odpowiada na nawet najtrudniejsze z pytań o niemieckie świadczenie rodzinne. Jeżeli zastanawiasz się czy przysługuje Ci Kindergeld to Tomasz z pewnością pomoże Ci znaleźć odpowiedź.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też