Strona główna 9 Niemcy 9 Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku z Niemiec?

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku z Niemiec?

mar 9, 2023

Szykujesz się do rozliczenia podatku z Niemiec? Pewnie zastanawiasz się zatem, co powinieneś w tym celu zgromadzić? Większość z potwierdzeń powinieneś uzyskać od swojego pracodawcy. Część będziesz musiał zdobyć z polskiego Urzędu Skarbowego, jeszcze inne warto abyś gromadził przez cały rok podatkowy, za który rozliczenie będziesz składał. Poniżej opisujemy jakie dokumenty będą Ci potrzebne do poprawnego zawnioskowania o zwrot podatku z Niemiec.

Plik dokumentów potrzebnych do rozliczenia podatku z Niemiec

Rozliczenie podatku z Niemiec – dokumenty od pracodawców i koszty

Aby ułatwić Ci gromadzenie dokumentów posortowaliśmy je na odpowiednie kategorie. Pierwszą z nich są te, które występują przeważnie w języku niemieckim i zdobędziesz je od swojego pracodawcy. Będą to potwierdzenia twoich dochodów, diety i dodatkowych faktów związanych z Twoją pracą i pobytem w Niemczech. Opisujemy także koszty, które warto zbierać tak samo po stronie niemieckiej jak i polskiej.

Lohnsteuerbescheinigung / ostatni Abrechnung

Lohnsteuerbescheinigung to karta podatkowa, którą otrzymasz od swojego pracodawcy najpóźniej do końca lutego roku następnego. Zamiast niej możesz przedstawić ostatni miesięczny odcinek czyli Abrechnung. Powinien mieć on wypełnione pole ‘Austrit‘ potwierdzające datę zakończenia pracy. Jeżeli dany stosunek pracy trwa nadał lub trwał na przełomie lat podatkowych – dołącz odcinek grudniowy z podsumowaniem rocznym. Szczegóły poznasz odwiedzając nasz osobny artykuł: Lohnsteuerbescheinigung – wszystko co musisz wiedzieć o niemieckiej karcie podatkowej

opisana karta podatkowa i miesięczny odcinek
Karta podatkowa lub miesięczny odcinek to najważniejsze dokumenty umożliwiające rozliczenie podatku z Niemiec

Potwierdzenia przyznanych diet

Jeżeli na Twojej karcie podatkowej widnieją diety (jakiekolwiek kwoty w pozycjach 17 – 21) postaraj się zdobyć potwierdzenie na co zostały przeznaczone. Pracodawca może przekazać informacje na swoim druku lub uzupełnić przygotowany wzór. Potwierdzenie diet na wzorze TimeTax znajdziesz w naszym komplecie dokumentów.

potwierdzenie diet od pracodawcy
Wzór potwierdzenia diet do udostępnienia pracodawcy

Potwierdzenie odprowadzanych składek

Pracowałeś u polskiego pracodawcy, który delegował Cię do pracy w Niemczech? Ten dokument może pomóc Ci poprawić wynik Twojego rozliczenia gdyż odprowadzane składki w Polsce są traktowane jako Twoje dodatkowe koszty. Możesz łatwo sprawdzić czy ten dokument będzie potrzebny w Twoim przypadku. Sprawdź czy pracodawca wpisał na karcie podatkowej kwoty w pozycjach od 22 do 27. Jeżeli nie – powinien to zrobić na tym dokumencie, który dołączysz do wnioskowania o zwrot podatku z Niemiec.

Pamiętaj że pracodawca musi opieczętować ten dokument i wpisać rok za który dane są podane.

potwierdzenie składek od pracodawcy
Potwierdzenie składek może wygenerować dla Ciebie lepszy wynik rozliczenia podatku z Niemiec

Potwierdzenia ponoszonych kosztów

Pokwitowania ponoszonych przez Ciebie kosztów powinieneś zbierać przez cały okres pracy w Niemczech. Są to, na przykład: paragony i faktury imienne za paliwo, odzież roboczą, pranie odzieży czy materiały niezbędne do wykonywania pracy. Pamiętaj że faktury imienne są lepszym potwierdzeniem niż paragony fiskalne gdyż widnieją na nich dane osoby kupującej.

O kosztach piszemy szerzej w następujących artykułach:

paragony fiskalne
Paragony za wydatki w Niemczech i trasie do Polski mogą udowodnić liczbę zjazdów do domu

Co jest potrzebne do rozliczenia podatku z Niemiec – dokumenty z Polski

W tej sekcji przedstawiliśmy dokumenty, które są w języku polskim i będą potwierdzać Twoje dane. Dzięki nim rozliczenie podatku z Niemiec powinno przebiec bez problemów.

Dowód osobisty w kopii

Potwierdzenie tożsamości podatnika jest konieczne w urzędzie niemieckim szczególnie, kiedy rozliczasz się pierwszy raz. Firma rozliczająca wymaga natomiast dowodu osobistego także po to, aby porównać dane zawarte w umowie z informacjami widniejącymi na tym dokumencie identyfikacyjnym. Jeżeli rozliczasz się wspólnie – dołącz także dowód tożsamości współmałżonka.

Dowód osobisty do rozliczenia podatku z Niemiec 2023
Dowód osobisty

Akty urodzenia dzieci

Jeżeli wychowujesz dzieci do 18-go roku życia (w danym roku podatkowym) dołącz akt urodzenia każdego z dzieci. Dokument musi być zrozumiały dla urzędnika w Niemczech więc zadbaj by był to dokument:

  • przetłumaczony na język Niemiecki przez tłumacza przysięgłego lub,
  • wydany na druku polsko – niemieckim lub,
  • wydany na druku europejskim – wielojęzycznym.
Akt urodzenia na druku wielojęzycznym europejskim
Akt urodzenia powinien być na druku wielojęzycznym lub zawierać tłumaczenie na język niemiecki

Zaświadczenia o nauce dzieci

Wykazując w rozliczeniu dziecko pełnoletnie musisz potwierdzić że się ono uczy. Aby tego dokonać poproś szkołę pełnoletniego dziecka o wypełnienie zaświadczenia o nauce. Tak jak i w poprzednim przypadku – druk musi zawierać tłumaczenie na język niemiecki. W naszym komplecie znajdziesz wzór takiego dokumentu.

Zaświadczenie o nauce dwujęzyczne
Zaświadczenie o nauce musi udowadniać naukę pełnoletniego dziecka w rozliczanym roku

Zaświadczenie o dochodach

Druk zaświadczenia (EWR lub inaczej Zaświadczenie / kraje UE / EOG) to kolejny dokument, który należy dołączyć (w oryginale) do rozliczenia podatkowego z Niemiec. Zostanie on Tobie wystawiony w Urzędzie Skarbowym gdzie dokonałeś rozliczenia podatku w Polsce. Musi zostać poprawnie uzupełniony o Twoje dane zamieszkania, wszystkie informacje o dochodach uzyskanych poza terenem Niemiec, oraz o podpisy – Twój oraz urzędnika. Urzędnik musi również dokument opieczętować.

Jeżeli realizujesz rozliczenie wspólne (rozłąkowe) pamiętaj aby na dokumencie znalazły się dodatkowo dane Twojego współmałżonka oraz jego podpis. Zaświadczenie EWR opisujemy szczegółowo we wpisie Zaświadczenie o dochodach EWR do Niemiec.

Zaświadczenie EWR EOG do rozliczenia z Niemiec
Wzór zaświadczenia UE/EWR, UE/EOG

Potwierdzenie konta bankowego

Aby mieć 100% pewności że do urzędu zostanie wprowadzone poprawne konto bankowe wymagane jest potwierdzenie owego konta. Potwierdzeniem może być jakikolwiek dokument, który udowodni, że numer jest właściwy. W przypadku rozliczenia podatku z Niemiec może to być osobne zaświadczenie wydane przez bank ale również potwierdzenie ostatniego przelewu czy nawet zrzut ekranu z bankowości elektronicznej.

Potwierdzenie konta bankowego
Potwierdzenie konta bankowego

Ankieta osobowa

Taka ankieta jest dokumentem podsumowującym Twoje dane za określony rok podatkowy. W TimeTax uważamy iż dane zawarte na tym dokumencie są wiążące, kiedy na końcu dokumentu znajdzie się Twój podpis. Rzetelnie wypełniony dokument jest podstawą rozliczenia – wszystkie dane z Ankiety osobowej zostaną przedstawione w urzędzie.

Jeżeli jednak ręczne wypełnianie dokumentów nie jest Ci na rękę, zawsze możesz uzupełnić formularz elektronicznie. Wszystkiego dokonasz na stronie rozliczenie podatku online .

ankieta osobowa TimeTax
Ankieta osobowa firmy TimeTax

Umowa o świadczenie usługi

Każda firma, z której pomocy będziesz chciał skorzystać, będzie wymagała od Ciebie podpisania umowy i wyrażenia zgody na konkretne warunki współpracy. Rozliczenie podatku z Niemiec w TimeTax jest możliwe jedynie, jeżeli zaakceptujesz warunki świadczonych przez nas usług. Pamiętaj aby umowę dokładnie przeczytać, uzupełnić i zaznaczyć wybraną przez Ciebie opcję płatności. Wyrażenie zgód marketingowych jest dobrowolne.

Umowa o świadczenie usługi z TimeTax
Umowa TimeTax o świadczenie usługi rozliczenia podatku z Niemiec

Po zgromadzeniu pełnej dokumentacji wraz z wypełnioną i podpisaną przez Ciebie umową będziemy mogli dokonać dla Ciebie jak najkorzystniejszego rozliczenia podatkowego.

Wszystkie wymagane dokumenty znajdziesz w naszym komplecie dokumentów. Przygotowaliśmy w nim również instrukcję jego wypełniania abyś w żadnym momencie nie miał wątpliwości w jaki sposób uzupełnić swoje dane i co dołączyć.

Rozliczenie podatku w Niemczech – jakie dokumenty zgromadzić? Lista

Podsumujmy zatem wszystkie dokumenty, o których należy pamiętać przygotowując się do rozliczenia podatku z Niemiec:

  • Lohnsteuerbescheinigung / ostatni Abrechnung – karta podatkowa lub miesięczny odcinek od pracodawcy potwierdzi Twoje dochody z Niemiec,
  • Arbeitgeberbescheinigung – zaświadczenie od pracodawcy opisze na co zostały przeznaczone diety,
  • Bescheinigung des Arbeitgebers – zaświadczenie od pracodawcy będzie dowodem odprowadzania składek w Polsce,
  • Potwierdzenia ponoszonych kosztów (faktury / paragony / miesięczne odcinki) – umożliwią powiększenie Twojego zwrotu podatku,
  • Dowód osobisty Twój oraz współmałżonka, jeżeli realizujesz rozliczenie wspólne – potwierdzą Twoje dane w urzędzie,
  • Akty urodzenia dzieci – udowadniają że opiekujesz się małoletnim dzieckiem,
  • Zaświadczenie o nauce dzieci – potwierdzi odbywanie nauki przez pełnoletnie dziecko w rozliczanym roku,
  • Bescheinigung EU/EWR (Zaświadczenie / kraje UE/EOG) – określi jakie dochody uzyskałeś poza granicami Niemiec,
  • Potwierdzenie konta bankowego – umożliwi prawidłowe rozliczenie z urzędem,
  • Ankieta osobowa – podsumuje wszystkie Twoje dane do przekazania w deklaracji podatkowej,
  • Umowa – umożliwia ona współpracę między Tobą a firmą TimeTax.

Jak rozliczyć podatek z Niemiec samemu?

Rozliczenie z Niemiec można wykonać we własnym zakresie bądź skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak TimeTax. Opcji jest wiele. Skąd zatem wiedzieć, które rozwiązanie będzie najbardziej korzystne?

Samodzielne rozliczenie podatku z Niemiec

Samodzielne rozliczenie, np. na platformie www.speedtax.eu, umożliwi Ci przesłanie danych do urzędu w takiej formie jaka Tobie najbardziej pasuje. We własnym zakresie musisz wówczas obliczyć wszystkie koszty, przekalkulować diety i uzupełnić dane w odpowiednich polach. Jeżeli nie jesteś osobą sprawnie posługującą się językiem niemieckim i nie masz wiedzy oraz doświadczenia w kwestiach podatków niemieckich – opcja ta może być dla Ciebie skomplikowana. Może tez wiązać się z przesłaniem do urzędu błędnych danych i wyliczeniem mniejszego zwrotu podatku niż to możliwe.

Realizacja rozliczenia z TimeTax

Drugie rozwiązanie to skorzystanie z oferty firm specjalizujących się w rozliczeniach podatkowych. W tym przypadku możesz mieć pewność że specjaliści zadbają, aby wyliczany zwrot podatku był jak największy a przesyłane dane do urzędu nie miały żadnych błędów.

Rozliczenie podatku z Niemiec najczęściej warto wykonać. Udostępniliśmy bezpłatny kalkulator zwrotu podatku z Niemiec, dzięki któremu sprawdzisz, jakiego wyniku będziesz mógł się spodziewać.

Jednak zanim dojdzie do rozliczenia podatku z Niemiec, pamiętaj o polskim PIT 36 ZG. Jego rozliczenie w Polsce jest najczęściej wymagane aby uzyskać Zaświadczenie EWR.

logo TimeTax

Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl

4.7/5 (29)

Specjalista w zakresie niemieckiego świadczenia rodzinnego Kindergeld jak również w dziedzinie marketingu internetowego i SEO.

Swoje doświadczenie buduje z TimeTax już ponad 5 lat, w trakcie których poznał zawiłe ścieżki administracyjne prowadzące do zakończonego powodzeniem uzyskania zasiłku na dzieci w Niemczech. Bez problemu odpowiada na nawet najtrudniejsze z pytań o niemieckie świadczenie rodzinne. Jeżeli zastanawiasz się czy przysługuje Ci Kindergeld to Tomasz z pewnością pomoże Ci znaleźć odpowiedź.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też