Strona główna 9 Niemcy 9 Jaka klasa podatkowa w Niemczech jest najlepsza?

Jaka klasa podatkowa w Niemczech jest najlepsza?

lut 27, 2023

Na to pytanie niełatwo znaleźć jednoznaczną odpowiedź, każda sytuacja podatnika jest inna, a co za tym idzie inne będą także jego oczekiwania. Dlatego też zebraliśmy najważniejsze informacje dot. klas podatkowych. Dzięki niem dowiesz się jaka klasa podatkowa jest najlepsza dla Ciebie.

Jaka jest różnica między 1 a 3 klasą podatkową w Niemczech?

Na ogół osoby będące na pierwszej klasie podatkowej mają podatek odprowadzany w wysokiej kwocie. To przeważnie sprawia, że można uzyskać spory zwrot podatku w przypadku rozliczenia. Mając 3 klasę podatkową pracodawca odprowadza niski podatek lub w ogóle go nie odprowadza. Teoretycznie powinien rekompensować to wyższym wynagrodzeniem. W tym przypadku przy dokonywaniu rozliczenia podatku z niemieckim urzędem skarbowym można spodziewać się bardzo niskiego zwrotu, a nawet sporej dopłaty.

Ile jest klas podatkowych w Niemczech?

Na terenie Niemiec w 2024 roku – podobnie jak w roku 2023 i latach poprzednich – obowiązuje 6 klas podatkowych. W zależności od tego, do której klasy przynależy podatnik, inaczej wyznaczana jest stawka potrącanego podatku w Niemczech.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Przy których klasach podatkowych mogę liczyć na zwrot?

Przy wszystkich klasach podatkowych jest możliwość uzyskania zwrotu podatku. Ze względu na wysokość odprowadzonego podatku największą szansę na zwrot będą miały osoby posiadające 1 klasę podatkową. Ta klasa jest przeważnie przyporządkowywana osobom zaczynającym pracę w Niemczech, które nie rozliczyły się wcześniej i nie zgłosiły informacji o posiadaniu współmałżonka. Decyzję o zmianie klasy podatkowej zawsze pozostawiamy klientom. Najlepiej aby taką zmianę skonsultować z działem księgowym firmy, w której wykonywana jest praca.

Jakie wyróżniamy klasy podatkowe w Niemczech (Steuerklasse)?

W Niemczech wyróżniamy 6 klas podatkowych. Warunkują one nie tylko obowiązek złożenia deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego, ale również ogólną wysokość podatku jaki należy odprowadzić do urzędu skarbowego w danym roku. Wszyscy pracownicy, którzy pracują w Niemczech, należą do określonej klasy podatkowej. Dotyczy to również obcokrajowców. To, do jakiej klasy przynależymy, jest uzależnione od wielu różnych czynników.

Pierwsza klasa dotyczy przede wszystkim osób samotnych, rozwiedzionych lub w dłuższej separacji małżeńskiej, a także owdowiałych jeżeli taki stan utrzymuje się przez okres minimum dwóch lat.

Druga klasa podatkowa przydzielana jest osobą niezamężnym, ale wychowującym samotnie dzieci. Dotyczy ona także wdów lub osób rozwiedzionych posiadających dzieci. Osoby w tym przedziale podatkowym mają prawo do ulgi podatkowej – czyli płacą niższy podatek.

Trzecia klasa podatkowa skierowana jest do osób, które znajdują się w związku partnerskim lub w związku małżeńskim, których małżonek nie pracuje lub osiąga znacznie niższe dochody i posiada V klasę podatkową. Jest to również klasa, do której przynależą ludzie owdowiali. Trzeba zaznaczyć, że osoby posiadające tą klasę podatkową maja obowiązek rozliczenia się.

Czwarta klasa podatkowa przydzielana jest osobą, których małżonek osiąga dochody na podobnym poziomie. Jest to klasa o którą mogą się starać ludzie pozostający w związkach małżeńskich lub partnerskich

Piąta klasa podatkowa skierowana jest do osób, które znajdują się z związku małżeńskim lub partnerskim, ale tylko wtedy, gdy partner należy do 3 klasy podatkowej i osiąga znacznie wyższe dochody.

Szósta klasa podatkowa przeznaczona jest dla osób, które posiadają kilka stosunków pracy. Takich źródeł utrzymania musi być minimum dwa. Jest to klasa zarówno dla osób samotnych, jak i dla tych, którzy pozostają w związkach partnerskich/małżeńskich. Osoby, które posiadają tą klasę także maja obowiązek złożenia deklaracji podatkowej.

Jak zmienić klasę podatkową w Niemczech?

Zmiana klasy podatkowej jest możliwa w przypadku zmiany stanu cywilnego oraz sytuacji osobistej.  W przypadku wychowania dziecka samemu istnieje możliwość zmiany na druga klasę podatkową. Aby zmienić klasę podatkową w Niemczech należy się udać do urzędu skarbowego (Finanzamt) i złożyć wypełniony formularz o zmianę klasy podatkowej. Zmiana klasy podatkowej małżeństw odbywa się tylko wspólnie. Decyzję o zmianie klasy podatkowej zawsze pozostawiamy klientom. Najlepiej aby taką zmianę skonsultować z działem księgowym firmy, w której wykonywana jest praca.

Zaufaj TimeTax

Rozliczenie podatku z Niemiec nie zawsze trzeba, ale często warto wykonać. Nie zwlekaj i sprawdź jakiej decyzji z holenderskiego urzędu skarbowego możesz się spodziewać. Udostępniliśmy bezpłatny kalkulator zwrotu podatku z Niemiec. Skorzystaj z niego i… podejmij najlepszą dla siebie decyzję. Rozlicz się! Bez obaw - formalności zrealizujemy za Ciebie.

Po Twojej stronie zostanie jedynie czekanie na list z urzędu, jednak zanim do rozliczenia podatku z Niemiec pamiętaj o polskim PIT 36 ZG.

Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl

Zapraszamy do lektury podobnych artykułów:

 1. Po rozliczeniu podatku dochodowego w Niemczech otrzymałem pismo z urzędu Finanzamt. Co robić?
 2. Ile wynosi kwota wolna od podatku w Niemczech w 2023 roku?
 3. Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z zagranicy rozliczając podatek z Niemiec?
 4. Ile lat wstecz można się rozliczyć z Niemiec?
 5. Czy diety wlicza się do niemieckiego dochodu 2024?
 6. Czy w Niemczech można odpisać podatek na dziecko?
 7. Czy w Niemczech mogę skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko?
 8. Jaka klasa podatkowa w Niemczech jest najlepsza
 9. Co to jest PIT zerowy w Niemczech lub rozliczenie zerowe z Niemiec?
 10. Kto może uzyskać zwrot podatku z Niemiec?
 11. Decyzja podatkowa z Niemiec – Bescheid
 12. Kiedy mogę złożyć odwołanie od decyzji podatkowej i ile mam na to czasu?
 13. Dlaczego tak długo czekam na zwrot podatku z Niemiec?
 14. Erinnerung an die Abgabe der Steuererklärung(en) – co to jest?
 15. Ile czasu czeka się na zwrot z podatku z Niemiec?
 16. Co grozi za nierozliczenie podatku z Niemiec?
 17. Co to jest nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech?
 18. Niemiecki dodatek energetyczny
4.2/5 (5)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

4 komentarze

 1. Avatar

  Czy wiedzą Państwo jakie dokumenty należy złożyć w Urzędzie, aby otrzymać 3 klasę podatkową w Niemczech ?
  ( od stycznia będę pracować w Niemczech , Żona na tą chwilę zostaje w Polsce – jest na urlopie macierzyńskim )

  Odpowiedz
  • Avatar

   Dzień dobry,
   sugerujemy kontakt z przyszłym pracodawcą. Należy mu podać informację o stanie cywilnym i zgłosić chęć przejścia na 3-cią klasę podatkową.
   Jako TimeTax nie wnioskujemy o zmianę klasy podatkowej więc niestety nie pomożemy w szerszym zakresie.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Avatar

   Na pewno akt małżeństwa. W tym roku zmieniły się zasady i możesz mieć 3 klasę podatkową jedynie jeśli żona zarabia maksymalnie 10% twojego wynagrodzenia

   Odpowiedz
   • Avatar

    skąd takie info ?

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też