Polski urząd skarbowy
W Polsce rok podatkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Termin złożenia zeznania podatkowego w polskim urzędzie skarbowym został ujednolicony i przypada na 30 kwietnia. Każda osoba, która legalnie pracowała na podstawie umowy z pracodawcą ma obowiązek rozliczenia z podatku dochodowego. Oczywiście, niezależnie od spodziewanego wyniku rozliczenia bardzo istotną kwestię odgrywa wysokość podatku odprowadzonego przez pracodawcę. Zestawia się ją w stosunku do osiągniętego dochodu, dodatkowo, ważna jest możliwość uwzględnia ewentualnych ulg. Czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski?
W ostatnim czasie temat podatku za pracę za granicą stał się bardzo popularny. Krążyło wiele różnych porad o unikaniu podwójnego opodatkowania, zapytań o to, czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski, czy koniecznie samodzielnie trzeba powiadamiać w Polsce urząd skarbowy o dochodach uzyskanych z zagranicy i czy możliwy jest zwrot podatku za rozliczenie z pracy w Niemczech.
Wiele osób korzysta z profesjonalnej pomocy biur rachunkowych, które poprzez rozliczenie starają się o uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. Należy pamiętać, iż rozliczenie w Polsce kierowane do naszego urzędu skarbowego jest czymś innym niż rozliczenie przez niemiecki urząd skarbowy. To dwa osobne rozliczenia, oczywiście ściśle ze sobą związane.
Gdzie rozliczyć podatek dochodowy
Dochody mieszane
W przypadku posiadania w danym roku podatkowym dochodów mieszanych – z Polski i w innym kraju, w tym w Niemczech, występuje obowiązek złożenia PIT 36+ZG z uwzględnieniem dochodów uzyskanych w kraju i zagranicą. Gdy pracujemy na terenie Niemiec, a w Polsce uzyskujemy dochody. Przykładowo, z emerytury lub umowy wynajmu mieszkania musimy w naszym rozliczeniu uwzględnić globalne dochody.
Kiedy jednak nie musimy rozliczyć się z dochodu w Polsce uzyskanego za zachodnią granicą?
Bardzo ważną kwestią jest ustalenie statusu rezydenta podatkowego danego kraju, który sprawdzany jest głównie na podstawie dwóch kryteriów. Pierwszym z nich jest czas przebywania na terenie danego kraju. Jeśli czas pobytu w Niemczech w danym roku podatkowym jest krótszy niż 183 dni podatnik pozostaje polskim rezydentem podatkowym. Jest wtedy zobligowany do złożenia rozliczenia w polskim urzędzie skarbowym. W przypadku mieszkania w Niemczech przez ponad pół roku należy mieć świadomość, iż opodatkowane zostaną wszystkie osiągnięte dochody – w kraju zamieszkania oraz te w innych krajach.
Drugie kryterium dotyczy ustalenia tzw. ośrodka interesów życiowych oraz gospodarczych. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż bardzo ciężko jest jednoznacznie zdefiniować, gdzie znajduje się centrum osobistych interesów. Odnosi się ono do rodziny, przyjaciół, przynależności do różnych kół zainteresowań. Nawet jeśli miejsce naszej pracy i zamieszkania znajduje się w Niemczech, ale nasi najbliżsi w dalszym ciągu są w Polsce, możemy przypuszczać, że wciąż będziemy uznawani przez polski urząd skarbowy jako rezydenci polscy. Oczywiście ustalenie naszego ośrodka interesów gospodarczych dotyczy pracy, źródła dochodów, czy działalności gospodarczej, jest to zatem proste do ustalenia i zdefiniowania. Każdy kraj osobno określa status rezydencji podatkowej, więc może się okazać, że zostaniemy uznani za rezydenta podatkowego w dwóch miejscach.
Unikanie podwójnego opodatkowania
Między Polską a Niemcami została podpisana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, oznacza to, iż podatnicy pracujący w Niemczech, których centrum interesów życiowych znajduje się w Polsce, płacą podatek od zarobków wyłącznie od dochodów uzyskanych w naszym kraju, u polskiego pracodawcy. Dochody z zagranicy są brane jedynie pod uwagę podczas ustalania stawki podatkowej.
Rozliczając się z pracy w Niemczech i ubiegając się o odzyskanie podatku trzeba uzyskać zaświadczenie “podbite” przez urząd w Polsce(UE/EOG). Niemiecki urząd skarbowy przy rozliczeniu bierze pod uwagę dochody osiągnięte również poza ich granicą (w tym także w Polsce). W przypadku, gdy byłeś zatrudniony w Niemczech przez cały rok podatkowy zaświadczenie to może nie być konieczne. Można wysyłać deklarację bez niego. Jednakże czasami, nawet w takim przypadku zdarza się, iż niemiecki Finanzamt (niemieckie określenie urzędu skarbowego) wysyła pismo z prośbą o jego dosłanie.
Oczywiście ustawa o unikaniu podwójnego opodatkowania ma również zastosowanie w drugą stronę. W Niemczech informujemy jedynie urząd skarbowy o dochodach osiągniętych za ich granicą. Natomiast nie płacimy w związku z nimi żadnego dodatkowego podatku. Zatem, czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski o dochodach osiągniętych w ich kraju? Oczywiście bez przekazania formularza PIT 36+ZG “polska skarbówka” nie wystawi zaświadczenia UE/EOG.
Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej
Obowiązek rozliczenia na terenie Niemiec posiadają między innymi osoby:
- będące na 3 i 6 klasie podatkowej,
- mające nadany numer podatkowy (Steuernummer)
- pobierające jakiekolwiek świadczenia na terenie Niemiec (bezrobotne, chorobowe itp.).
Niemiecki urząd skarbowy wyznaczył termin rozliczenia do 31 lipca (oznacza to, że dla przykładu podatek za rok 2022 musimy rozliczyć do 02.10.2023). W przypadku skorzystania z profesjonalnej pomocy Steuerberatera termin ten jest wydłużony do końca lutego kolejnego roku.
Podsumowując czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski?
Podsumowując – czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski? Jak widać oba urzędy ściśle ze sobą współpracują. Osoby pracujące w Niemczech nie są w stanie w Polsce zataić osiąganych tam dochodów. Podobnie jest w przypadku otrzymania wezwania z niemieckiego urzędu – niezareagowanie na nie nic nie da, ponieważ niemiecki urząd bez trudu uzyska nasz adres polski adres.
TimeTax
W TimeTax odmieniamy słowo „podatek” przez wszystkie możliwe przypadki. Jeśli potrzebujesz pomocy – zgłoś się do nas. Chętnie pomożemy Ci się rozliczyć i odzyskać zwrot podatku. 🙂 Zadbamy o formalności, tak by opracowanie deklaracji przyniosło najkorzystniejszy efekt. Uzyskujemy, także zasiłek Kindergeld oraz SOKA-BAU, o które także warto się starać pracując za zachodnią granicą.
Gdzie szukać informacji?
Na naszym blogu dzielimy się wartościową wiedzą, co warto wiedzieć pracując w Niemczech.
Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy. Poruszyliśmy także kwestię tego na jakie ulgi podatkowe w Niemczech może liczyć osoba rozliczając podatki w Niemczech. Dodatkowo, dla osób posiadających dzieci wartościowym wpisem będzie ten o Kinderbonus – czyli o dodatkowym bonusie do Kindergeld.
Za nim powierzysz nam realizację odzyskania podatku możesz sprawdzić, kliknij w bezpłatny kalkulator zwrot podatku z Niemiec.
Katarzyna w naszym zespole odpowiada na te mniej i bardziej skomplikowane pytania, które dotyczą procedur podatkowych krajów w których pracowali nasi klienci. Prowadząc dział Obsługi Klienta dba o to by żaden przesłany przez Państwa e-mail nie został bez odpowiedzi, a każdy klient uzyskał pomoc w wypełnieniu dokumentów.
Czy pracując w niemczech muszę rozliczyć się w niemczech koniecznie czy mogę też w Polsce bo już przebywam na terenie polski
Dzień dobry,
każde państwo z osobna wymaga od osób w nim pracujących odprowadzenia podatku.
Jeżeli uzyskano część dochodów w Polsce a cześć w Niemczech – należy rozliczyć się w obu krajach.
Nie trzeba jednak fizycznie przebywać na terenie Niemiec aby móc się rozliczyć z tego kraju. Wystarczy zgromadzić wymagane dokumenty i można rozliczyć się wysyłając ich komplet do Centrali firmy TimeTax, odwiedzając Autoryzowane Punkty Obsługi TimeTax bądź zawnioskować o zwrot podatku online. Szczegóły dostępne są też na naszej stronie Zwrot podatku z Niemiec.
Czy to możliwe, aby po złożeniu dokumentów w niemieckim urzędzie czekam na zwrot podatku już rok i co mam uczynić aby go otrzymać
Dzień dobry,
taki czas oczekiwania jest nadzwyczaj długi. Niemiecki urząd skarbowy Finanzamt powinien już wystawić decyzję lub chociaż wysłać jakiekolwiek pismo. Prosimy o kontakt z biurem, któremu zlecono wysyłkę Pani zeznania, i dopytanie o szczegóły.
Pozdrawiam
Szanowni Państwo,
Do jakiego czasu po śmierci podatnika niemieckiego , niemiecki US może upomnieć się o uregulowanie podatku u polskiej rodziny, która przyjęła spadek po zmarłym ?
Witamy,
najczęściej urząd wzywa podatnika do 2-ciu lat wstecz do złożenia zaległego rozliczenia. Jeżeli podatnik zmarł, obowiązek ten przejmują spadkobiercy. Wówczas najwygodniej aby wszyscy spadkobiercy wyrazili pisemną zgodę na przelanie przez Finanzamt zwrotu podatku za rozliczany rok na konto jednego ze spadkobierców. Realizując rozliczenie należy także dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do uzyskania spadku przez osobę rozliczającą, potwierdzenie tożsamości danej osoby oraz akt zgonu podatnika.
Pozdrawiam
Witam. Mąż w 2023 przez 4 miesiące pracował w Niemczech. Miał dochody z Polski. Zmarł w kwietniu tego roku i nie zdążył się rozliczyć. Mieliśmy rozdzielność majątkową. Czy muszę złożyć rozliczenie w niemieckim urzędzie skarbowym za zmarłego męża? Polski urząd odmawia wydania zaświadczenia o dochodach z Polski twierdzą że osoby zmarłej się nie rozlicza.
Dzień dobry,
jeżeli mąż przepracował na terenie Niemiec tylko 4 m-ce, nie ma obowiązku rozliczenia się gdyż pracował poniżej pół roku. Jeżeli jednak chce Pani odzyskać odprowadzony podatek na terenie Niemiec to istnieje taka możliwość. Spadkobierca może się o niego ubiegać. W takiej sytuacji do deklaracji należy dołączyć dokument potwierdzający nabycie statusu spadkobiercy oraz akt zgonu męża.
W Polsce powinna Pani złożyć PIT 36 na męża i na jego podstawie (skoro urząd nie chce wystawić zaświadczenia EWR) można złożyć zeznanie podatkowe.
Na podstawie karty podatkowej i wysokości dochodu z Polski męża można bezpłatnie wykonać wstępną kalkulację. Wystarczy założyć konto platformie TimeTax Online.
Pozdrawiamy
Mąż pracuje na oddelegowaniu w Niemczech, ja nie pracuję. Mąż w tym rozliczył się indywidualnie, ja ze względu na brak dochodu nie składałam żadnej deklaracji. Teraz chcemy wystąpić o zaświadczenie UE/EOG aby móc rozliczyć się w Niemczech. Czy to , że nie rozliczaliśmy się wspólnie ( a ja w ogóle) wpływa jakoś na wydanie zaświadczenia bądź na rozliczenie w Niemczech?
To jak Państwo się rozliczali w Polsce nie ma wpływu na wydanie zaświadczenia, urząd wyda ten dokument. By odpowiedzieć w kwestii rozliczenia w Niemczech szczegółowo zapraszamy do kontaktu z infolinią, byśmy mogli dopytać o inne istotne kwestie: 774 455 030.