W niemieckim systemie podatkowym osoba zatrudniona osiągająca dochody podlegające opodatkowaniu odprowadza także podatek kościelny Kirchensteuer. Podatek kościelny, to podatek pobierany od członków wspólnoty wyznaniowej mającej tzw. osobowość prawną w Niemczech przy okazji odprowadzania podatku dochodowego.
Cel pobierania podatku kościelnego
Wpływy z podatku kościelnego w Niemczech w większości finansują działalność wspólnot objętych regulacjami w tym utrzymanie kościołów, działalność duszpasterską. Zasadniczo podatki kościelne podlegają administracji kościelnej, istnieje jednak możliwość przeniesienia administracji tymi podatkami na państwowe organy finansowe co ma miejsce regularnie.
Podatek kościelny jest więc zazwyczaj pobierany za pośrednictwem urzędów skarbowych w poszczególnych krajach związkowych. Z pobierania tego podatku niemiecki urząd skarbowy czerpie również korzyści finansowe, aby zrekompensować nakład pracy urzędników.
Oprócz Kirchensteuer wspólnoty religijne utrzymują się dodatkowo z dotacji państwowych i darowizn na rzecz kościoła.
Podatek kościelny w Niemczech o obowiązku płacenia podatku kościelnego
Podatek kościelny u naszych zachodnich sąsiadów należy to tzw. res mixtae, co oznacza, że zalicza się on zarówno do spraw w jurysdykcji państwowej, jak i do tych należących do wspólnot religijnych.
Na mocy ordynacji niemieckiego prawa podatkowego podatek kościelny jest jednym z przywilejów jakie wspólnoty religijne otrzymały od państwa aby zapewnić sobie finansowanie działalności.
Sposób płacenia Kirchensteuer jest cechą specyficzną dla Niemiec, ponieważ to państwo pobiera środki na poczet działalności w swoim kraju wspólnot religijnych i ideologicznych.
Naliczanie podatku kościelnego, ile wynosi podatek kościelny?
Zaliczki na podatek kościelny pobierane są zazwyczaj miesięcznie do czego podstawą jest miesięczne wynagrodzenie podatnika. Na wysokość podatku kościelnego w Niemczech największy wpływ ma przyznanie odpowiedniej klasy podatkowej. Osoba prowadząca działalność gospodarczą również może być zobowiązana płacić podatek kościelny.
W Niemczech mieszka też wiele osób nieprzynależnych do żadnego kościoła. Oni nie są zobowiązani do płacenia podatku kościelnego jeśli formalnie nie należą do żadnej wspólnoty. Jeżeli osoba zatrudniona w Niemczech wyłącznie zrezygnowała z chodzenia do kościoła nadal powinna płacić podatek kościelny w Niemczech. Z obowiązku płacenia podatku kościelnego w Niemczech zwolnione są wyłącznie osoby, które formalnie przeszły proces jakim jest opuszczenie kościoła, do którego należały.
Stawka podatku od wspólnot religijnych
Stawka Kirchensteuer to obecnie 8% oraz 9% w zależności od kraju związkowego. W Bawarii oraz Badenii-Wirtembergii obowiązuje 8% stawka podatku kościelnego, zaś w pozostałych landach 9% stawka podatku. Podstawę ustalania stawki bierze się z podatku dochodowego, a regulują to przepisy niemieckiej ustawy o podatku dochodowym (niem. Einkommensteuergesetz).
Kto ma obowiązek płacenia podatku kościelnego?
Do odprowadzania podatku kościelnego konieczna jest jednak deklaracja przynależności do danej wspólnoty przez podatnika. Wtedy powstaje obowiązek płacenia tego podatku. Na to czy dana osoba będzie w Niemczech zobowiązana płacić ten podatek oraz na wysokość potrąceń wpływ ma również jej miejsce stałego zameldowania, miejsce stałego pobytu czy też deklarowanego pobytu.
Zdarza się, że osoby mające swoje miejsca zamieszkania poza granicami Niemiec nie muszą płacić podatku kościelnego przez cały rok. Czas w jakim obowiązuje podatek kościelny jest wtedy uzależniony od indywidualnej sytuacji. Wysokość podatku może zależeć również od sytuacji rodzinnej.
Naliczenie podatku kościelnego przy rozliczeniu rocznym
W niektórych sytuacjach, osoby które nie odprowadzały w ciągu roku zaliczek na podatek kościelny również mogą mieć go naliczonego dokonując
Jeśli na przykład podatnik nie płacił podatku kościelnego będąc członkiem w kościele katolickim odprowadzając zaliczki tylko na podatek dochodowy urząd skarbowy potraktuje tą sytuację tak, że dana osoba przynależy do wspólnoty religijnej i musi opłacać odpowiedni podatek.
Wynika to zazwyczaj z błędnych informacji jakie podatnik udzielił swojemu pracodawcy przy rozpoczęciu stosunku pracy. Wtedy też zgłasza się pracodawcy oprócz miejsca zamieszkania i sytuacji rodzinnej przynależność do wspólnot religijnych, tak aby pracodawca poprawnie naliczał i odprowadzał zaliczki oraz obliczał poprawnie miesięczne wynagrodzenie.
Najczęściej spotykane wspólnoty w Niemczech
Wspólnoty religijne jakie przeważają na terenie Niemiec to wspólnoty kościoła katolickiego (rzymsko katolickiego), kościół ewangelicki oraz wspólnoty żydowskie. Kościół katolicki co prawda również w Niemczech traci osoby deklarujące przynależność, jednak wciąż ma tam liczne grono swoich członków.
Rozliczenie wspólne przy podatku kościelnym
W przypadku rozliczenia wspólnego podatek naliczany jest dla obydwu małżonków/partnerów jeśli oboje są członkami kościoła lub danej wspólnoty. Podatek dochodowy jest podstawą naliczania wymiaru podatku kościelnego za pomocą tabeli podatkowej. W przypadku przynależności małżonków do innych wspólnot odprowadzany podatek jest dzielony na oba zgromadzenia.
Wysokość podatku kościelnego ustalana jest przez przywódców wspólnot religijnych i musi zostać potwierdzona przez władze danego landu.
Ulga na dzieci a Kirchensteuer (podatek kościelny w Niemczech)
Duży wpływ na wymiar Kirchensteuer mają uwzględnione w deklaracji podatkowej dzieci będące na utrzymaniu podatnika. Ulga z tytułu posiadania dziecka obniża w znaczny sposób dochód do opodatkowania na podstawie którego określa się pośrednio podatek kościelny. W niektórych krajach związkowych na rzecz danego kościoła podatek kościelny jest naliczany również od podatku od nieruchomości.
Jak sprawdzić ile zapłacić z tytułu podatku kościelnego ?
Podatek kościelny jaki należy w danym roku zapłacić widnieje na decyzji podatkowej wystawianej przez Finanzamt lub też w niektórych landach na osobnej decyzji wystawionej przez Kirchensteueramt.
Dodatkowo na decyzjach znajdują się wyliczenia z których wynika sposób naliczenia tego podatku. Jeśli zostały w ciągu roku podatkowego odprowadzone za wysokie zaliczki na poczet tego podatku możemy spodziewać się jak w przypadku podatku dochodowego zwrot podatku kościelnego.
Jeżeli interesuje Cię szacunkowa kalkulacja Twojego rocznego zeznania możesz skorzystać z darmowego narzędzia: Zwrot podatku z Niemiec Kalkulator
Podatek kościelny Niemcy – podsumowanie
Najlepszym sposobem na zweryfikowanie zasadności odprowadzonego podatku i odzyskanie środków, które nadpłacono w Niemczech jest Rozliczenie podatku z Niemiec. Jak to zrobić?
Wysokość podatku kościelnego nadpłaconego w czasie pracy w Niemczech zostanie uwzględniona w rocznym zeznaniu podatkowym, podobnie jak podatek solidarnościowy dzięki czemu część środków odprowadzonych na koszty utrzymania kościołów w tym tych prowadzonych na kościół katolicki może zostać zwrócona podatnikowi po rocznym rozliczeniu podatkowym.
Rozliczenie podatku w Niemczech będzie jeszcze bardziej korzystne, jeżeli uwzględniony w nim zostanie drugi małżonek.
TimeTax
Polecamy usługi naszych specjalistów! Dzięki odliczeniom, takim jak ulgi podatkowe i koszty życia w Niemczech odzyskujemy dla naszych klientów średnio kilkaset euro. Skontaktuj się z nami i sprawdź ile możemy uzyskać dla Ciebie – TimeTax kontakt.
Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.
Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.
0 komentarzy