Strona główna 9 Holandia 9 Jaki okres obejmuje rok podatkowy w Holandii?

Jaki okres obejmuje rok podatkowy w Holandii?

sty 30, 2023


Zastanawiasz się jaki okres obejmuje rok podatkowy w Holandii?

Rok podatkowy trwa od 01 stycznia do 31 grudnia danego roku kalendarzowego. To dokładnie taki sam czas jaki obejmuje rok podatkowy w Polsce.

W tym czasie zbieraj miesięczne odcinki wypłat, a także potwierdzenia przysługujących Ci ulg podatkowych oraz kosztów. Pomogą one przy wyliczeniu jak najwyższego zwrotu podatku z Holandii.

Zastanawiasz się czy masz obowiązek złożenia deklaracji podatkowej? Podpowiadamy… deklarację podatkową w Holandii powinni złożyć Ci pracownicy, którzy spodziewają się zwrotu podatku wyższego niż 14 €, lub dopłaty przekraczającej 45 EUR (pracując w latach przed/w 2022). Z kolei pracujący w/po 2023 roku mają obowiązek rozliczenia, jeśli spodziewają się zwrotu podatku wyższego niż 17 €, lub dopłaty przekraczającej 51 EUR.

jaki okres obejmuje rok podatkowy w Holandii?
Jaki okres obejmuje rok podatkowy w Holandii

Wezwanie do rozliczenia

Niezależnie od szacowanego wyniku rozliczenia urząd może wezwać Cię do złożenia deklaracji. Wezwanie takie może mieć formą pisma urzędowego lub formularza rozliczeniowego z datą odesłania). Wtedy złożenie deklaracji jest obowiązkowe, a dodatkowo bardzo istotne jest zachowanie wskazanego przez urząd w piśmie terminu.

Jeśli otrzymałeś wezwanie, mimo iż w danym roku nie uzyskiwałeś dochodów na terenie Holandii konieczne jest złożenie wyjaśnień w urzędzie. Najczęściej w takich sytuacjach doradzamy przekazanie do urzędu tzw. rozliczenia zerowego. Jest to deklaracja podatkowa informująca o braku dochodu w danym roku podatkowym.

Podwójne opodatkowanie

Jednym z podstawowych dokumentów wymaganych przez holenderski urząd jest zaświadczenie o dochodach globalnych uzyskanych w danym roku podatkowym. Aby urząd wystawił poprawny dokument należy pamiętać, że rozliczenie dochodów uzyskanych na terenie Holandii jest obowiązkowe do wykazania przed polskim Urzędem Skarbowym na deklaracji podatkowej PIT-36/ZG.

Musisz wiedzieć, że Holandia jest jednym z krajów, z którymi Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Powoduje to, że dochody osiągnięte w Holandii muszą być doliczone do dochodów rocznych i tym samym opodatkowane w rocznej deklaracji składanej w polskim urzędzie skarbowym.

Ulga abolicyjna

Ograniczenie ulgi abolicyjnej w Holandii najmocniej odczują osoby wyjeżdżające do pracy do Holandii na krótki okres. Pracownicy sezonowi uzyskujący dochody w obu krajach jednocześnie pozostający polskimi rezydentami podatkowymi, muszą liczyć się z koniecznością dopłaty różnicy pomiędzy obowiązującym podatkiem w Polsce, a w Holandii.

Teraz ulga abolicyjna będzie stosowana maksymalnie do kwoty 1360 zł. Jest to różnica między podatkiem obliczonym metodą odliczenia proporcjonalnego, a podatkiem obliczonym metodą wyłączenia z progresją.

Kiedy mogę rozliczyć się wspólnie małżonkiem w Holandii?

Aby mieć możliwość skorzystania z rozliczenia wspólnego podatnik musi uzyskać co najmniej 90% dochodu globalnego na terenie Holandii. Jeśli ten warunek jest spełniony musimy sprawdzić czy wspólny dochód małżonków w co najmniej 90% został uzyskany na terenie Holandii. Rozliczenie wspólne jest możliwe tylko jeśli oba te warunki są spełnione.

Rozliczenie wspólne jest możliwe, jeśli klient posiada partnera fiskalnego z nadanym numerem SoFi/BSN. Partnerami fiskalnymi mogą zostać:

 • małżonkowie
 • osoby niezamężne posiadające notarialne potwierdzenie konkubinatu
 • osoby niezamężne wspólnie zameldowane przez cały rok i posiadające wspólne dziecko
 • osoby niezamężne wspólnie zameldowane przez cały rok i będące współwłaścicielami mieszkania, w który są zameldowane

Istnieje możliwość wyrobienia numeru SoFi/BSN dla partnera w formie korespondencyjnej jeśli spełnia on powyższe warunki. Okres oczekiwania waha się obecnie od 1 miesiąca do 6 miesięcy.

Pomimo rozliczenia wspólnego klienci otrzymują dwie osobne decyzje.

Kiedy mogę rozliczyć się wspólnie z partnerem?

Przygotujemy Twoje rozliczenie

Rozliczenie podatku z Holandii nie zawsze trzeba, ale często warto wykonać. Udostępniliśmy bezpłatny kalkulator zwrotu podatku z Holandii. Skorzystaj z niego i… podejmij najlepszą dla siebie decyzję. Nie zwlekaj i sprawdź jakiej decyzji z holenderskiego urzędu skarbowego możesz się spodziewać. Bez obaw – formalności zrealizujemy za Ciebie. Po Twojej stronie zostanie jedynie czekanie na list z Belastingdienst.

Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo kontakt@timetax.pl.

Podobne wpisy:

 1. Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku z Holandii
 2. Czy można wyrobić numer BSN w Holandii dla partnera?
 3. Czy pracując w Holandii muszę się rozliczyć w Polsce?
 4. Ile wynosi zwrot podatku z Holandii?
 5. Kiedy dostanę zwrot podatku z Holandii?
 6. W jaki sposób odbiorę swój zwrot podatku z Holandii?
 7. Czy mogę złożyć korektę rozliczenia podatkowego w Holandii?
 8. Jakie koszty mogę odliczyć od podatku w Holandii?
 9. Jakie ulgi mogę odliczyć rozliczając podatek w Holandii?
 10. Jak odzyskać Jarograf z Holandii?
 11. Za jakie lata mogę dostać zwrot podatku z Holandii?
 12. Czy rozliczając podatek z Holandii muszę wykazać dochody z innych krajów?
 13. Jakie znaczenie ma meldunek w Holandii?
 14. Kto ma obowiązek rozliczenia podatku z Holandii?
 15. Ulga abolicyjna w Holandii 2023/2024 – jak wygląda?
 16. Czy muszę wykazywać dzieci starając się o zwrot podatku z Holandii?
 17. Ile kosztuje rozliczenie podatku z Holandii? Koszt rozliczenia Jarografu
 18. Kiedy skorzystam z pełnej ulgi podatkowej w Holandii?
 19. Do kiedy muszę rozliczyć się w Holandii?
 20. Ile wynosi rozłąkowe w Holandii?
 21. Kiedy mogę rozliczyć się wspólnie małżonkiem w Holandii?
 22. Zaświadczenie o dochodach Holandia 2023/2024
 23. Podwójne opodatkowanie
5/5 (6)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też