Strona główna 9 Niemcy 9 Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec za 2023 rok?

Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec za 2023 rok?

mar 2, 2023

ręka trzymająca banknoty euro za zwrot podatku z niemiec

Najpierw rozliczenie podatku, później oczekiwanie na zwrot

Kiedy dokonaliśmy wszelkich formalności związanych z rozliczeniem podatku z Niemiec, a nasza deklaracja podatkowa znalazła się w niemieckim urzędzie skarbowym, pozostaje już tylko czekać na zwrot podatku.

Tak właśnie myśli większość ludzi którzy złożyli deklarację podatkową w Niemczech, jednak na drodze między złożeniem zeznania podatkowego a otrzymaniem zwrotu podatku mogą wystąpić nieoczekiwane komplikacje. Nie wspominając już o tym, że nie każde rozliczenie podatku z Niemiec będzie skutkowało tym, że urząd wypłaci zwrot podatku.

Ile sie czeka na zwrot podatku z Niemiec za 2022 rok?

Co jest rezultatem rozliczenia podatku z Niemiec?

Rozliczenie podatku z Niemiec kończy się otrzymaniem decyzji podatkowej za rozliczany rok podatkowy, wystawionej przez Finanzamt. Decyzja podatkowa zawiera informacje odnośnie uzyskanego w danym roku dochodu, odprowadzonych zaliczek podatkowych (jaki podatek został odprowadzony) oraz składek.

Dodatkowo, można z niej wyczytać uwzględnione w rozliczeniu koszty i ulgi i obliczony według skali podatkowej podatek należny. Jest na niej też informacja jaki zwrot podatku otrzymamy lub w jakiej wysokości musimy dokonać dopłaty do niemieckiej skarbówki. Na decyzji często znajduje się też informacja o tym czy podatnik ma ograniczony czy nieograniczony obowiązek podatkowy.

Czas na samodzielne i terminowe rozliczenie podatku z Niemiec za rok 2023 mija z końcem sierpnia 2024. Z racji tego, że ostatni dzień sierpnia nie jest dniem roboczym, termin mija w najbliższym dniu roboczym po 31.08.2023. Oznacza to że ostatnim dniem, w którym możemy wnioskować o czasie o zwrot z Niemiec za 2023 rok jest 02.09.2023. Składanie deklaracji później będzie już uznawane za rozliczenie ‘po terminie’ a urząd będzie mógł nałożyć karę za spóźnienie.

Od czego zależy długość oczekiwania na zwrot podatku z niemieckiego urzędu skarbowego?

Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec może się różnić w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim, ważne jest przedłożenie deklaracji w urzędzie i dokumentów na czas we właściwej instytucji skarbowej w Niemczech.

Po rozliczeniu i jego akceptacji przez niemiecki urząd, zazwyczaj można oczekiwać wpłaty na konto w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Niestety nie istnieje w Niemczech ustawowy termin w jakim Twoja deklaracja musi zostać opracowana przez urzędnika. W większości przypadków nie trwa to jednak dłużej niż 6 miesięcy od złożenia dokumentów, jeżeli urząd nie ma dodatkowych pytań.

Warto jednak zauważyć, że niektóre czynniki mogą wydłużyć ten czas. Na przykład, jeśli niemiecki urząd skarbowy ma wątpliwości lub potrzebuje dodatkowych informacji, może poprosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów lub wyjaśnień, co może opóźnić wystawienie decyzji podatkowej i otrzymanie zwrotu.

Jeśli od dłuższego czasu oczekujesz na zwrot podatku z Niemiec i martwisz się opóźnieniem, zalecamy skontaktować się bezpośrednio z niemieckim urzędem skarbowym, który jest odpowiedzialny za rozpatrzenie Twojego zeznania podatkowego. Urzędnicy podatkowi będą w stanie udzielić Ci dokładnych informacji na temat statusu Twojego zwrotu i ewentualnych przyczyn opóźnienia.

Twój kod rabatowy:TTBLOG20

Jak skorzystać?

1Zaloguj się
na TimeTax Online
2Wypełnij krótki
formularz do rozliczenia
3Wpisz KOD RABATOWY podany wyżej

Od czego zależy czas rozpatrywania deklaracji podatkowej w urzędzie skarbowym w Niemczech?

Dodatkowo, czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec może się różnić w zależności od kilku czynników. Są to m.in.:

 1. Złożenie deklaracji podatkowej: Ważne jest, aby zadeklarować podatek i złożyć inne wymagane dokumenty na czas, najpóźniej to wyznaczonego terminu. Im wcześniej złożysz swoje zeznanie podatkowe, tym szybciej będzie mogło ono zostać przetworzone.
 2. Obciążenia urzędu skarbowego w Niemczech: Czas rozpatrywania może być wydłużony w okresach, gdy niemieckie urzędy skarbowe są bardziej obciążone pracą, na przykład podczas szczytowego sezonu rozliczeniowego.
 3. Kompleksowość sprawy: Jeśli Twoja sytuacja podatkowa jest bardziej skomplikowana, na przykład z powodu różnych źródeł dochodów, ulg podatkowych lub innych szczególnych okoliczności, czas opracowania może być dłuższy, ponieważ urząd skarbowy może potrzebować dodatkowego czasu na sprawdzenie i weryfikację informacji oraz dodatkowe dokumenty.
 4. Procedury urzędnicze: Każdy urząd skarbowy może mieć swoje własne procedury dotyczące przetwarzania zwrotów podatkowych i czasu opracowania zeznań podatkowych. Czas czekania może się różnić w zależności od regionu i lokalnego oddziału skarbowego, z którym masz do czynienia.

W standardowych przypadkach, gdy deklaracja podatkowa jest poprawnie złożona i nie ma żadnych problemów lub wątpliwości co do danych przekazanych przez podatnika, zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Niemiecka karta podatkowa a zwrot podatku

Nie jesteś pewien czy dasz radę sporządzić poprawne rozliczenie podatkowe z Niemiec?

Jeśli masz wątpliwości jak poprawnie wypełnić druk w którym zadeklarujesz swoje dochody w pierwszej kolejności skontaktuj się z nami. Warto skorzystać z pomocy naszych doświadczonych pracowników tak, aby uzyskać zwrot podatku jak najszybciej od złożenia dokumentów.

Przeczytaj o tym jakie są wymagane dokumenty i niezbędne zaświadczenia by zyskać zwrot podatku z Niemiec.

TimeTax - specjalista od rozliczenia podatku z Niemiec

Tysiące klientów czeka na zwrot podatku od wynagrodzenia w Niemczech, o odzyskanie którego zadbali nasi specjaliści. Od 2006 roku świat podatków z zagranicy nie ma przed nami tajemnic. Miliony euro wpływające na konto przynoszą radość podatnikom, którzy obdarzyli nas swoim zachowaniem.

W świecie podatkowym liczy się jakość, dokładność, aktualność wiedzy i umiejętności językowe. To właśnie wartości, na których opiera się TimeTax. Poinformowanie urzędu o osiągniętych dochodach jest obowiązkiem pracownika, z którego wynika prawo do uzyskania zwrotu określonego jako nadpłata podatku. Dbamy o to, aby każde rozliczenie zostało przygotowane z należytą starannością a po jego wysłaniu do urzędu sprawdzamy stan jego opracowania przez Finanzamt.

Zaufaj TimeTax

Rozliczenie z Niemiec nie zawsze należy, ale często warto wykonać. Nie zwlekaj i sprawdź jakiej decyzji z niemieckiego urzędu skarbowego możesz się spodziewać. Nurtuje Cię pytanie "czy dostanę zwrot podatku z Niemiec"? Udostępniliśmy bezpłatny kalkulator zwrotu podatku z Niemiec. Skorzystaj z niego i… podejmij najlepszą dla siebie decyzję. Rozlicz nadpłacony podatek! Bez obaw – formalności zrealizujemy za Ciebie. Po Twojej stronie zostanie jedynie czekanie na list z Finanzamt.

Jednak zanim dojdzie do rozliczenia podatku z Niemiec, pamiętaj, że ważne jest rozliczenie PIT (PIT 36 ZG) w Polsce.

Czy ten obowiązek dotyczy także Ciebie? Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl

Zapraszamy do lektury podobnych artykułów:

 1. Po rozliczeniu podatku dochodowego w Niemczech otrzymałem pismo z urzędu Finanzamt. Co robić?
 2. Ile wynosi kwota wolna od podatku w Niemczech w 2023 roku?
 3. Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z zagranicy rozliczając podatek z Niemiec?
 4. Ile lat wstecz można się rozliczyć z Niemiec?
 5. Czy diety wlicza się do niemieckiego dochodu 2023?
 6. Czy w Niemczech można odpisać podatek na dziecko?
 7. Czy w Niemczech mogę skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko?
 8. Jaka klasa podatkowa w Niemczech jest najlepsza
 9. Co to jest PIT zerowy w Niemczech lub rozliczenie zerowe z Niemiec?
 10. Kto może uzyskać zwrot podatku z Niemiec?
 11. Decyzja podatkowa z Niemiec – Bescheid
 12. Kiedy mogę złożyć odwołanie od decyzji podatkowej i ile mam na to czasu?
 13. Dlaczego tak długo czekam na zwrot podatku z Niemiec?
 14. Erinnerung an die Abgabe der Steuererklärung(en) – co to jest?
 15. Ile czasu czeka się na zwrot z podatku z Niemiec?
 16. Co grozi za nierozliczenie podatku z Niemiec?
 17. Co to jest nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech?
 18. Niemiecki dodatek energetyczny
4/5 (2)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też