Kinderbonus

gru 4, 2022

Otrzymujesz zasiłek Kindergeld i zauważyłeś dodatkowe pieniądze na swoim koncie? A może otrzymałeś decyzję w której urząd przyznaje Ci świadczenie rodzinne i to właśnie na niej dostrzegłeś tajemnicze określenie Kinderbonus 2022? W tym artykule przedstawimy czym jest Kinderbonus, skąd się wziął wśród niemieckich świadczeń rodzinnych, komu przysługuje oraz w jakiej wysokości.

dodatek do kindergeld

Czy Kinderbonus jest nowym, comiesięcznym świadczeniem na każde dziecko?

Nie, Kindergeld-bonus czy Corona-Familienbonus (bo tak również nazywany jest ten dodatek), o którym jest głośno w ostatnich latach, nie jest nowym, stałym świadczeniem w Niemczech. Kinderbonus to dodatkowe dofinansowanie przyznawane przez Kasę Świadczeń rodzinnych. Jednak, otrzymuje się go dla każdego posiadanego dziecka.

Dodatek był częścią Corona-Konjunkturpaket, czyli pakietu pomocowego dla podatników i gospodarki zaproponowanego przez Państwo. Według pierwszych założeń miała to być forma jednorazowego wsparcia, która wprowadzona została przez rząd federalny w czasach pandemii w 2020 roku. Celem wypłaconej zapomogi było nie tylko udzielenie pomocy rodzinom w najcięższej sytuacji, które ucierpiały w trakcie kryzysu spowodowanego koronawirusem, ale także pobudzenie rynku spowolnionego w tym okresie.

Czy Kinderbonus jest odliczany od kwoty wolnej od podatku (Kinderfreibetrag)?

Należy zaznaczyć, że dodatek Kinderbonus jest niezależny od innych świadczeń pobieranych przez rodziców. Nie wlicza się do innych zasiłków, na przykład dodatku z tytułu świadczeń alimentacyjnych, zasiłku wypadkowego czy dla bezrobotnych.

Może być jednak (podobnie jak sam zasiłek Kindergeld) odliczany od kwoty wolnej od podatku na dziecko, zwanej Kinderfreibetrag w trakcie rocznego rozliczenia podatku. Osoby o wysokich dochodach wnioskujące o Zwrot podatku z Niemiec nie skorzystają zatem z dodatkowych euro na dziecko (zgodnie z założeniem pakietu pomocowego).

Komu przysługuje prawo do otrzymania Kinderbonus?

Prawo do tego świadczenia przysługuje wszystkim osobom pobierającym Kindergeld przez minimum jeden miesiąc. Co ważne - o ten dodatek nie trzeba w żaden sposób wnioskować. Jeżeli pobierasz zasiłek na dzieci w Niemczech to Familienkasse automatycznie przyzna Ci Kinderbonus.

Jeżeli świadczenie pobierasz już dłuższy czas - możesz nawet nie zauważyć dodatkowej gotówki na Twoim koncie. Urząd nie do wszystkich wysyłał informację o przysługującym dodatku.

ile wynosi kinderbonus

W jakiej wysokości i w jaki sposób wypłacano bonus do tej pory?

Początkowo w roku 2020 niemiecki rząd zdecydował, iż wypłaci po 300 euro na każde dziecko, na które przysługuje rodzicom Kindergeld. Kinderbonus wypłacany był w dwóch transzach. Pierwszą część dodatku rodzice byli w stanie dostrzec na swoich kontach we wrześniu w postaci kwoty 200 euro. Kolejne przelewy dodatku do świadczeń socjalnych uruchomiono w październiku w wysokości 100 euro na każde dziecko.

Kinderbonus przyniósł zamierzony efekt. Okazało się że 300€ które rodzice otrzymali w 2020 roku pobudziło gospodarkę nawet bardziej efektywnie niż obniżenie podatku VAT. To sprawiło że rząd zdecydował o udzieleniu podobnej pomocy w kolejnym roku, jednak postanowił zmienić jego formę.

Z racji iż Kinderbonus mocno obciążył budżet państwa zdecydowano o obniżeniu wysokości bonusu na dziecko. W roku 2021 na każde z posiadanych dzieci przysługiwało już nie 300, a 150 euro. Uchwalono, że wypłaty odbywać się będą głównie w maju, chyba że zasiłek rodzinny Kindergeld przysługiwał w miesiącach wcześniejszych lub późniejszych. Wówczas wypłaty na dane dziecko realizowano były w innym terminie.

Czy w roku 2022 dodatek jest nadal wpłacany?

Tak. Koalicja rządząca w Niemczech przegłosowała wprowadzenie kolejnego pakietu pomocowego dla swoich obywateli. Wśród takich pomocy jak obniżenie cen biletów na transport publiczny czy ryczałtu za energię elektryczną znalazł się również bonus na dzieci. Ponownie, dodatek przysługiwać ma wszystkim osobom, którym przysługuje świadczenie Kindergeld. Kolejny raz jednak pomniejszono wysokość dodatku Kinderbonus. W roku 2022 jest to 100 euro na dziecko, ale nie we wszystkich przypadkach.

Niektórzy rodzice otrzymali Kinderbonus w wyższej kwocie. Są to głównie osoby, które pobierały dodatkowe świadczenia socjalne. Dzięki temu ich konto zasila dodatkowa kwotą 100 € (podwójny Kinderbonus). Wypłaty bonusu odbywały się głównie w lipcu, chyba, że (tak samo jak w poprzednich latach) zasiłek rodzinny i prawo do jego pobierania przysługiwało wcześniej lub później w danym roku kalendarzowym.

Czy kinderbonus odlicza się od kwot uzyskiwanych z tytułu świadczeń alimentacyjnych?

Jeżeli osoba otrzymuje inne świadczenie socjalne to może spać spokojnie, bonus nie obniży jego wartości. Dotyczy to:

  • zasiłku dla bezrobotnych,
  • zaliczki z tytułu świadczeń alimentacyjnych,
  • dodatku do mieszkania,
  • dodatku na dzieci.

Czy urząd zadecyduje o udzieleniu podobnej pomocy w 2023 roku?

Czy w roku 2023 Kinderbonus również pojawi się w kieszeniach rodziców? Tego nie wiemy. Czy ta forma jednorazowego wsparcia zostanie wprowadzona? Kiedy ewentualnie bonus zostanie wypłacony i ile dokładnie będzie wynosić - prawdopodobnie dowiemy się na przełomie roku 2022 i 2023. Nie jest wykluczone, że tak samo jak w 2022 roku, więcej informacji o Kinderbonus-ie dowiemy się dopiero w okolicach marca 2023.

Obserwuj nasz blog, aby poznać wszystkie szczegóły w przyszłości!

Zobacz też