Kinderbonus

gru 4, 2022

Otrzymując zasiłek Kindergeld mogłeś zauważyć dodatkowe pieniądze na swoim koncie. Na decyzjach z urzędu, w których urząd przyznaje świadczenie rodzinne również dało się dostrzec tajemnicze określenie Kinderbonus. W tym artykule przedstawimy czym jest Kinderbonus, skąd się wziął wśród niemieckich świadczeń rodzinnych, komu przysługuje oraz w jakiej wysokości. Najpierw odpowiedzmy jednak na najbardziej nurtujące pytanie: co z bonusem za 2023 rok?

dodatek do kindergeld

Czy w 2023 będzie Kinderbonus?

Zacznijmy od tego, czy dodatek Kinderbonus ponownie znajdzie się na kontach podatników w roku 2023. Do tej pory informację o przyznaniu świadczenia urzędy podawały w okolicach marca (jednak niepotwierdzone komunikaty pojawiały się nieco wcześniej). Tym razem urząd milczy na temat przyznania tego dodatku do chwili obecnej. Jest prawdopodobne, że decyzja o jednorazowym wsparciu zostanie jeszcze podjęta, aczkolwiek musimy ostudzić zapał.

Widzieliśmy, że każdy z przyznawanych pakietów pomocowych był coraz mniejszy - już to mogło sugerować chęć wygaszenia bonusu do Kindergeld. Od stycznia 2023 świadczenie Kindergeld przyznawane jest także w wyższej kwocie - 250 € na każde dziecko, niezależnie od ich liczby. Dodatkowo gospodarka Niemiec, choć nie radzi sobie świetnie, to osiąga wyniki lepsze niż oczekiwano. Przypuszczalnie oznacza to, że pakiety pomocowe jak i wzrost kwoty Kindergeld zadziałały korzystnie i ministerstwo aktualnie nie widzi potrzeby ponownego ich stosowania.

Jeżeli urząd podejmie jakieś nowe decyzje w tym temacie - poinformujemy o wszystkich zmianach.

Czy Kinderbonus to regularne świadczenie na każde dziecko?

Nie, Kindergeld-bonus czy Corona-Familienbonus (bo tak również nazywany jest ten dodatek), o którym jest głośno w ostatnich latach, nie został wprowadzony jako nowe, comiesięczne czy coroczne świadczenie w Niemczech. Kinderbonus to dodatkowe dofinansowanie przyznawane przez Kasę Świadczeń rodzinnych. Jednak, otrzymuje się go dla każdego posiadanego dziecka.

Dodatek był częścią Corona-Konjunkturpaket, czyli pakietu pomocowego dla podatników i gospodarki zaproponowanego przez Państwo. Według pierwszych założeń miała to być forma jednorazowego wsparcia, która wprowadzona została przez rząd federalny w czasach pandemii w 2020 roku. Celem wypłaconej zapomogi było nie tylko udzielenie pomocy rodzinom w najcięższej sytuacji, które ucierpiały w trakcie kryzysu spowodowanego koronawirusem, ale także pobudzenie rynku spowolnionego w tym okresie.

Czy Kinderbonus jest odliczany od kwoty wolnej od podatku (Kinderfreibetrag)?

Należy zaznaczyć, że dodatek Kinderbonus jest niezależny od innych świadczeń pobieranych przez rodziców. Nie wlicza się do innych zasiłków, na przykład dodatku z tytułu świadczeń alimentacyjnych, zasiłku wypadkowego czy dla bezrobotnych.

Może być jednak (podobnie jak sam zasiłek Kindergeld) odliczany od kwoty wolnej od podatku na dziecko, zwanej Kinderfreibetrag w trakcie rocznego rozliczenia podatku. Osoby o wysokich dochodach wnioskujące o Zwrot podatku z Niemiec nie skorzystają zatem z dodatkowych euro na dziecko (zgodnie z założeniem pakietu pomocowego).

Kto otrzymał prawo do otrzymania Kinderbonus?

Prawo do tego świadczenia przysługiwało wszystkim osobom pobierającym Kindergeld przez minimum jeden miesiąc. Co ważne - o ten dodatek nie trzeba było w żaden sposób wnioskować. Jeżeli pobierany był zasiłek na dzieci w Niemczech to Familienkasse automatycznie przyznawało wnioskodawcy Kinderbonus.

Jeżeli świadczenie pobierano już dłuższy czas - można było nawet nie zauważyć dodatkowej gotówki na koncie. Urząd nie do wszystkich wysyłał informację o przysługującym dodatku.

ile wynosi kinderbonus

W jakiej wysokości i w jaki sposób wypłacano bonus?

Początkowo w roku 2020 niemiecki rząd zdecydował, iż wypłaci po 300 euro na każde dziecko, na które przysługuje rodzicom Kindergeld. Kinderbonus wypłacany był w dwóch transzach. Pierwszą część dodatku rodzice byli w stanie dostrzec na swoich kontach we wrześniu w postaci kwoty 200 euro. Kolejne przelewy dodatku do świadczeń socjalnych uruchomiono w październiku w wysokości 100 euro na każde dziecko.

Kinderbonus przyniósł zamierzony efekt. Okazało się że 300€ które rodzice otrzymali w 2020 roku pobudziło gospodarkę nawet bardziej efektywnie niż obniżenie podatku VAT. To sprawiło że rząd zdecydował o udzieleniu podobnej pomocy w kolejnym roku, jednak postanowił zmienić jego formę.

Z racji iż Kinderbonus mocno obciążył budżet państwa zdecydowano o obniżeniu wysokości bonusu na dziecko. W roku 2021 na każde z posiadanych dzieci przysługiwało już nie 300, a 150 euro. Uchwalono, że wypłaty odbywać się będą głównie w maju, chyba że zasiłek rodzinny Kindergeld przysługiwał w miesiącach wcześniejszych lub późniejszych. Wówczas wypłaty na dane dziecko realizowano były w innym terminie.

Kinderbonus w roku 2022

Koalicja rządząca w Niemczech przegłosowała wprowadzenie kolejnego pakietu pomocowego dla swoich obywateli w 2022. Wśród takich pomocy jak obniżenie cen biletów na transport publiczny czy ryczałtu za energię elektryczną znalazł się również bonus na dzieci. Ponownie, dodatek przysługiwał wszystkim osobom, którym należało się świadczenie Kindergeld. Kolejny raz jednak pomniejszono wysokość dodatku Kinderbonus. W roku 2022 było to 100 euro na dziecko, ale nie we wszystkich przypadkach.

Niektórzy rodzice otrzymali Kinderbonus w wyższej kwocie. Są to głównie osoby, które pobierały dodatkowe świadczenia socjalne. Dzięki temu ich konto zasilono dodatkową kwotą 100 € (podwójny Kinderbonus). Wypłaty bonusu odbywały się głównie w lipcu, chyba, że (tak samo jak w poprzednich latach) zasiłek rodzinny i prawo do jego pobierania przysługiwało wcześniej lub później w danym roku kalendarzowym.

Czy Kinderbonus odlicza się od kwot uzyskiwanych z tytułu świadczeń alimentacyjnych?

Jeżeli osoba otrzymuje inne świadczenie socjalne to może spać spokojnie, bonus nie obniży jego wartości. Dotyczy to:

  • zasiłku dla bezrobotnych,
  • zaliczki z tytułu świadczeń alimentacyjnych,
  • dodatku do mieszkania,
  • dodatku na dzieci.

TimeTax

Świadczenie rodzinne w Niemczech to bardzo obszerny temat. O tym jak zawnioskować o Kindergeld piszemy na stronie Kindergeld 2023. Jeżeli interesuje Cię kwestia zasiłków rodzinnych w Niemczech i powiązane z nimi zagadnienia sprawdź nasze pozostałe artykuły blogowe w tym temacie. Jeżeli masz do nas pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi - zapraszamy do kontaktu. Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl

Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów:

  1. RKO a Kindergeld
  2. Zwrot Kindergeld
  3. Elterngeld
  4. Kinderzuschlag w Niemczech
  5. Odmowa Kindergeld dla pracowników oddelegowanych pobierających w Polsce 500+

Zobacz też