Lohnsteuerbescheinigung – wszystko co musisz wiedzieć o niemieckiej karcie podatkowej

sty 25, 2023

Bardzo ważnym, by nie rzec - najważniejszym, dokumentem potrzebnym do złożenia deklaracji podatkowej w niemieckim urzędzie skarbowym jest tzw. Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung.

Decyzja o rozliczeniu się z niemieckiego podatku zapadła. Po wykonaniu wstępnej kalkulacji stwierdzasz, że chcesz ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Jeśli nie wiesz od czego zacząć i jakich dokumentów będziesz potrzebować, to jesteś w odpowiednim miejscu.

Cóż to takiego? Do kogo się po to zwrócić? Kiedy to zrobić? Czego się dowiesz z tego magicznego dokumentu? Spokojnie. Zrób sobie herbatę albo kawę, a zanim ostygnie, my wszystko Ci wyjaśnimy.

Co to jest Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung?

Czy być może zdarzyło Ci się w przeszłości pracować w jakiejś polskiej firmie? Nie jest w tym momencie istotne, czy było to przez tydzień, czy przez dwadzieścia lat. Jeśli na to pytanie odpowiadasz twierdząco, to połowę wykładu mamy już z głowy.

Po każdym przepracowanym roku w polskiej firmie, pracownik otrzymuje od szefa roczne podsumowanie swojej pracy przez ostatnie dwanaście miesięcy. Jeśli stosunek pracy trwał krócej niż trzysta sześćdziesiąt pięć dni w danym roku kalendarzowym, taki dokument obejmuje dokładny okres, w którym dana osoba pracowała.

Jeśli dalej niewiele Ci to mówi, to być może obił Ci się o uszy kiedyś taki termin jak: PIT-11. Tak? Świetnie, jesteśmy już zatem bliżej celu.

Lohnsteuerbescheinigung to zatem nic innego jak niemiecki odpowiednik naszego PITu-11. Po polsku nazywamy go kartą podatkową. Ten dokument jest podsumowaniem Twojej pracy w Niemczech w danym roku kalendarzowym i to głównie na jego podstawie sporządzana jest Twoja deklaracja podatkowa, która trafia następnie do niemieckiego urzędu skarbowego.

Kartę podatkową otrzymujesz, gdy pracujesz zarówno u niemieckiego pracodawcy, jak i w polskiej firmie, która deleguje Cię do pracy za naszą zachodnią granicą. Może być tak, że karta od polskiego pracodawcy będzie dwujęzyczna, wtedy łatwiej Ci będzie odszyfrować zawarte w niej informacje.

Karta podatkowa jest potrzebna nie tylko do rozliczenia podatku. Lohnsteuerbescheinigung to też jeden z dokumentów, które trzeba często dostarczyć wnioskując o świadczenia na terenie Niemiec np. do urzędu pracy, czyli do Bundesagentur für Arbeit.

Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung

Do kiedy musi być wystawiony Lohnsteuerbescheinigung?

Twój pracodawca ma obowiązek wystawić Twoją kartę podatkową najpóźniej do dwudziestego ósmego lutego kolejnego roku. Czyli jeśli pracujesz w roku 2022, otrzymasz ją do końca lutego 2023 roku.

Możesz także otrzymać więcej niż jeden Lohnsteuerbescheinigung. Dzieje się tak na przykład, jeśli w danym roku kalendarzowym zmienisz pracodawcę, u którego masz zatrudnienie.

Karta podatkowa dokumentuje przebieg Twojej pracy w danej firmie. Jeśli więc w ciągu dwunastu miesięcy podejmujesz zatrudnienie w pięciu przedsiębiorstwach, Twoi pracodawcy mają obowiązek wystawić Ci łącznie pięć osobnych kart podatkowych. Wszystkie one będą niezbędne do sporządzenia we właściwy sposób Twojego zeznania podatkowego.

Może również zdarzyć się tak (choć oczywiście Ci tego nie życzymy), że pracodawca lub księgowa w firmie popełni błąd przy wystawianiu Twojego Lohnsteuerbescheinigung. Pół biedy jeśli zorientujecie się przed złożeniem w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej. Jeśli szef lub osoba z działu księgowego wykryją na karcie błąd odpowiednio wcześnie, otrzymasz korektę tego dokumentu i na jego podstawie rozliczysz podatek w Niemczech.

W przypadku, gdy otrzymasz od pracodawcy podwójny Lohnsteuerbescheinigung i nie masz pewności, który z nich jest właściwy, poszukaj na którymś z nich słowa „Korrektur”. Oznacza ono korektę, a zatem odpowiednią kartę do wypełnienia Twojej deklaracji. Jeśli jednak takiego wyrazu nie ma na żadnym z dokumentów, sprawdź który z nich został wystawiony później.

Przykładowo: na jednej karcie jest dana z początku stycznia, na drugiej z połowy lutego. Właściwą do rozliczenia podatku będzie zatem ta z lutego. W przypadku, gdy korzystasz z czyjejś pomocy przy wypełnieniu deklaracji i dalej nie masz pewności, który Lohnsteuerbescheinigung jest odpowiedni - przekaż razem z dokumentami obydwie wersje.

Jakie informacje znajdziesz na Lohnsteuerbescheinigung?

Wbrew pozorom na niemieckiej karcie podatkowej znajduje się naprawdę wiele informacji dotyczących Twojej pracy w Niemczech.

Przede wszystkim na górze strony widnieje rok podatkowy, którego dotyczy dokument. Warto sprawdzić czy pracodawca wysłał nam odpowiednią kartę. W przeciwnym razie do Twojej deklaracji zostaną wprowadzone niepoprawne dane, a co za tym idzie - całe zeznanie będzie błędne i trzeba będzie zrobić jego korektę.

Kolejną informacją, którą znajdziesz na Lohnsteuerbescheinigung jest tzw. Transferticket. Jest to potwierdzenie, iż Twoja karta podatkowa dotarła do niemieckiego urzędu skarbowego. Na dokumencie może się jeszcze pojawić informacja: Transferticket nicht bestätigt. Oznacza to, iż nie ma potwierdzenia przekazania danych do urzędu.

Należy pamiętać o tym, że jeśli pracodawca przedstawił w Finanzamcie jakieś dane dotyczące Twojej pracy, to mogą one być niezgodne z tą kartą podatkową, a zatem końcowy wynik Twojego rozliczenia może być inny niż ten spodziewany.

Brak informacji w urzędzie

W przypadku, gdy firma nie wysłała do urzędu żadnych danych, najprawdopodobniej otrzymasz urzędowe pismo z informacją, że brakuje informacji o Twojej pracy. Wtedy najlepiej pokazać pracodawcy takie pismo i poprosić o uzupełnienie danych.

Lohnsteuerbescheinigung zawiera również Twoje dane: imię i nazwisko, jak również adres zameldowania - polski lub niemiecki oraz dane Twojego pracodawcy, takie jak nazwa firmy czy jej dokładny adres: ulicę, numer budynku, kod pocztowy i miejscowość. Każda firma ma swój Steuernummer (numer podatkowy), który jest potrzebny do załatwiania różnych spraw w Finanzamcie.

Imię, nazwisko i adres zameldowania to nie jedyne informacje, które pozwalają na Twoją identyfikację w niemieckim urzędzie skarbowym. Na karcie podatkowej umieszczony jest ponadto numer ID. ID-Nummer to niemiecki numer identyfikacji podatkowej, który raz nadany pozostaje niezmienny. Ma jedenaście cyfr i jest odpowiednikiem polskiego numeru PESEL.

Warto wspomnieć także o tym, że jeśli zdecydujesz się na rozliczenie wspólne wraz ze swoją małżonką lub małżonkiem, im również zostanie nadany numer ID, mimo że nie podejmują zatrudnienia za naszą zachodnią granicą.

Brak numeru ID

Czasami zdarza się tak, że na Twojej karcie podatkowej nie będzie numeru ID. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę w Niemczech i pracujesz na przykład kilka tygodni, niemiecki numer identyfikacji podatkowej nie został Ci jeszcze nadany. W takiej sytuacji do Twojej deklaracji podatkowej wpisywany jest numer e-TIN, zawierający między innymi pierwsze cztery spółgłoski Twojego nazwiska i imienia oraz rok urodzenia.

Na dokumencie znajdziesz także dokładną datę jego wystawienia, jak również swoją datę urodzenia. Ewentualnie może być tam umieszczona informacja, że jest to korekta karty podatkowej.

Bardzo duży wpływ na wysokość podatku odprowadzonego do urzędu skarbowego przez Twojego pracodawcę ma nadana Ci klasa podatkowa. Żeby to sprawdzić, wystarczy spojrzeć na swój Lohnsteuerbescheinigung. Może zdarzyć się sytuacja, w której Twoja klasa podatkowa zostanie w trakcie roku zmieniona z różnych powodów. Taka informacja także znajdzie się na karcie podatkowej. Do deklaracji należy wtedy wpisać tę nową, skorygowaną klasę.

Kolejna istotna wiadomość zaszyfrowana w tym dokumencie, to Twoja przynależność do Kościoła. Od tej informacji zależy czy i w jakiej wysokości od Twojego wynagrodzenia zostanie odprowadzony podatek kościelny. Najczęściej spotykane wyznanie w przypadku Polaków pracujących za naszą wschodnią granicą to wiara rzymsko-katolicka (rk).

Jak uniknąć płacenia podatku kościelnego?

Istnieje możliwość, by nie płacić podatku kościelnego w Niemczech. Musisz jednak wtedy udowodnić przed urzędem skarbowym, że nie należysz już do Kościoła, na przykład przedkładając odpowiednie zaświadczenie wydanie przez proboszcza Twojej parafii w Polsce.

Na swoim Lohnsteuerbescheinigung znajdziesz ponadto okres, którego karta dotyczy. Bardzo często jest to po prostu cały rok (01.01-31.12), choć zdarzają się oczywiście dokumenty obejmujące krótsze odcinki czasowe. Jeśli podejmujesz nowe zatrudnienie, a stosunek pracy z poprzednią firmą jeszcze nie wygasł, okresy pracy będą na siebie nachodzić. Nie jest to jednak błędne i mając takie karty podatkowe, bez problemu złożysz w urzędzie skarbowym swoją deklarację.

Najważniejszymi informacjami, które widnieją na karcie podatkowej, są jednak dane dotyczące Twoich zarobków, odprowadzonego podatku oraz składek zdrowotnych. Pod numerem trzecim na Lohnsteuerbescheinigung znajduje się wysokość Twojego dochodu - czyli zarobione przez Ciebie w danym roku kalendarzowym. Pod czwórką znajdziesz odprowadzony przez pracodawcę podatek, linijkę niżej - podatek solidarnościowy i wreszcie - podatek kościelny. Suma tych trzech kwot to maksymalna wysokość zwrotu, o jaką możesz się starać.

Wysokość odprowadzonego podatku zależy od tego, która klasa podatkowa została Ci przypisana. Może zdarzyć się również taka sytuacja, gdy w pozycjach 4-6 na karcie podatkowej będą widniały same zera. Oznacza to ni mniej ni więcej, że od Twojego dochodu nie został potrącony żaden podatek. W takim przypadku najkorzystniejszym wynikiem Twojego rozliczenia jest wyjście „na zero”.

Istotne są także kwoty widniejące w pozycjach: 22a, 23a, 25, 26 i 27. Informują one o tym, jakie składki ubezpieczeniowe zostały odprowadzone.

Gdy jednak nie masz karty podatkowej

Co zrobić, gdy pracodawca jednak nie przesłał Ci karty podatkowej? Nie ma powodów do niepokoju. Możliwe jest wypełnienie deklaracji podatkowej bez niej, w oparciu o ostatni odcinek z wypłaty. Znajdują się na nim wszystkie najpotrzebniejsze dane, o których musisz poinformować urząd skarbowy. Jeżeli jednak nie będziesz posiadał tych dokumentów proponujemy Ci odzyskanie karty podatkowej z Niemiec.

Podsumowanie

Lohnsteuerbescheinigung to jeden z najważniejszych dokumentów potrzebnych do rozliczenia się z podatku dochodowego w Niemczech. Znajdują się w nim najważniejsze informacje dotyczące Twojej pracy za naszą zachodną granicą. Są to: dochód, odprowadzony podatek czy składki, a także inne, choć nie mniej ważne dane.

TimeTax - rozliczymy Twój podatek

W TimeTax skupiamy się na rozliczaniu podatku dochodowego z zagranicy, z nami uzyskasz swój zwrot podatku z Niemiec. Z grupy świadczeń wpierających rodziny uzyskujemy niemiecki kindergeld. Jego wysokość od 2023 roku została ujednolicona do kwoty 250€ na każde dziecko. Dla osób zatrudnionych w budownictwie przygotowaliśmy usługę odzyskania świadczenia SOKA-BAU

Dziś z dumą możemy przyznać, że dla naszych klientów odzyskaliśmy już miliony euro. Dbamy o formalności, tak by rozliczenie było dla podatnika najkorzystniejsze.

Gdzie szukać informacji?

Na naszym blogu dzielimy się wartościową wiedzą, co warto wiedzieć pracując w Niemczech

Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy. Poruszyliśmy także kwestię tego na jakie ulgi podatkowe w Niemczech może liczyć osoba rozliczając podatki w Niemczech. Dodatkowo, dla osób posiadających dzieci wartościowym wpisem będzie ten o Kinderbonus - czyli o bonusie do Kindergeld.

Za nim powierzysz nam realizację odzyskania podatku możesz sprawdzić, kliknij w bezpłatny kalkulator zwrot podatku z Niemiec.

Zobacz też