Strona główna 9 Niemcy 9 Lohnsteuerbescheinigung – wszystko co musisz wiedzieć o niemieckiej karcie podatkowej

Lohnsteuerbescheinigung – wszystko co musisz wiedzieć o niemieckiej karcie podatkowej

sty 25, 2023

Bardzo ważnym, by nie rzec – najważniejszym, dokumentem potrzebnym do ubiegania się o zwrot podatku z Niemiec jest tzw. Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung.

Cóż to takiego? Do kogo się po to zwrócić? Kiedy to zrobić? Czego się dowiesz z tego magicznego dokumentu? Spokojnie. Zrób sobie herbatę albo kawę, a zanim ostygnie, my wszystko Ci wyjaśnimy.

Co to jest Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung?

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak nazywa się PIT niemiecki, to właśnie znalazłeś odpowiedź. Lohnsteuerbescheinigung to nic innego jak niemiecki odpowiednik naszego PITu-11. Po polsku nazywamy go kartą podatkową. Ten dokument jest podsumowaniem Twojej pracy w Niemczech w danym roku kalendarzowym i to głównie na jego podstawie sporządzana jest Twoja deklaracja podatkowa, która trafia następnie do niemieckiego urzędu skarbowego.

Karta podatkowa dokumentuje przebieg Twojej pracy w danej firmie. Jeśli więc w ciągu dwunastu miesięcy podejmiesz zatrudnienie w pięciu przedsiębiorstwach, Twoi pracodawcy mają obowiązek wystawić Ci łącznie pięć osobnych kart podatkowych. Wszystkie one będą niezbędne do sporządzenia we właściwy sposób Twojego zeznania podatkowego.

Lohnsteuerbescheinigung otrzymujesz, gdy pracujesz zarówno u niemieckiego pracodawcy, jak i w polskiej firmie, która deleguje Cię do pracy za naszą zachodnią granicą. Może być tak, że karta od polskiego pracodawcy będzie dwujęzyczna, wtedy łatwiej Ci będzie odszyfrować zawarte w niej informacje.

Dokument ten potrzebny jest nie tylko do rozliczenia podatku. Lohnsteuerbescheinigung to też jeden z dokumentów, które trzeba często dostarczyć wnioskując o świadczenia na terenie Niemiec np. do urzędu pracy, czyli do Bundesagentur für Arbeit.

Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung

Jak uzyskać Lohnsteuerbescheinigung?

Twój pracodawca ma obowiązek wystawić Twoją kartę podatkową najpóźniej do dwudziestego ósmego lutego kolejnego roku. Czyli jeśli pracowałeś w roku 2023, otrzymasz ją do końca lutego 2024 roku. Możesz ją otrzymać w wersji papierowej lub elektronicznej na podany pracodawcy adres e-mail.

Możesz także otrzymać więcej niż jeden Lohnsteuerbescheinigung. Dzieje się tak na przykład, jeśli w danym roku kalendarzowym zmienisz pracodawcę, u którego masz zatrudnienie albo pracowałeś u jednego pracodawcy w różnych okresach.

Gdy jednak nie masz karty podatkowej

Co zrobić, gdy pracodawca nie przesłał Ci karty podatkowej? Nie ma powodów do niepokoju. Całe szczęście możliwe jest wypełnienie deklaracji podatkowej bez niej, w oparciu o ostatni odcinek z wypłaty. Znajdują się na nim wszystkie najpotrzebniejsze dane, o których musisz poinformować urząd skarbowy. Jeżeli pracowałeś na przełomie lat podatkowych – ostatnim odcinkiem będzie Abrechnung grudniowy. Kiedy Twoja praca zakończyła się w trakcie roku podatkowego – ostatnim odcinkiem będzie ten z ostatniego miesiąca pracy, gdzie na Abrechnungu jednocześnie występować będzie informacja “Austrit” (wpisana data zakończenia pracy).

Czasem jednak mamy problem ze zdobyciem tego dokumentu i nie posiadamy ostatniego miesięcznego odcinka od pracodawcy. Co robić w takiej sytuacji? W firmie TimeTax możemy napisać dla Ciebie pismo do odpowiedniego urzędu skarbowego z prośbą o przesłanie danych jakie ten posiada. Podamy jednocześnie nazwę pracodawcy i okres zatrudnienia. W celu wykonania usługi pobierz komplet Odzyskanie karty podatkowej.

Różne Lohnsteuerbescheinigung za ten sam okres od jednego pracodawcy

Może również zdarzyć się tak (choć oczywiście Ci tego nie życzymy), że pracodawca lub księgowa w firmie popełni błąd przy wystawianiu Twojego Lohnsteuerbescheinigung. Pół biedy jeśli zorientujecie się przed złożeniem w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej. Jeśli szef lub osoba z działu księgowego wykryją na karcie błąd odpowiednio wcześnie, otrzymasz korektę tego dokumentu i na jego podstawie rozliczysz podatek w Niemczech.

W przypadku, gdy otrzymasz od pracodawcy podwójny Lohnsteuerbescheinigung i nie masz pewności, który z nich jest właściwy, poszukaj na którymś z nich słowa “Korrektur“. Oznacza ono korektę, a zatem odpowiednią kartę do wypełnienia Twojej deklaracji. Jeśli jednak takiego wyrazu nie ma na żadnym z dokumentów, sprawdź który z nich został wystawiony później.

Przykładowo: na jednej karcie jest data z początku stycznia, na drugiej z połowy lutego. Właściwą do rozliczenia podatku będzie zatem ta z lutego. W przypadku, gdy korzystasz z czyjejś pomocy przy wypełnieniu deklaracji i dalej nie masz pewności, który Lohnsteuerbescheinigung jest odpowiedni – przekaż razem z dokumentami obydwie wersje.

Jakie informacje znajdziesz na Lohnsteuerbescheinigung?

Wbrew pozorom na niemieckiej karcie podatkowej znajduje się naprawdę wiele informacji dotyczących Twojej pracy w Niemczech.

Niemiecka karta podatkowa Lohnsteuerbescheinigung wzór
Niemiecka karta podatkowa Lohnsteuerbescheinigung – wzór

Dochód, składki i odprowadzony podatek

Najważniejszymi informacjami, które widnieją na karcie podatkowej, są dane dotyczące Twoich zarobków, odprowadzonego podatku oraz składek zdrowotnych. Pod numerem trzecim na Lohnsteuerbescheinigung znajduje się wysokość Twojego dochodu – czyli pieniądze zarobione przez Ciebie w danym roku kalendarzowym. Pod czwórką znajdziesz odprowadzony przez pracodawcę podatek, linijkę niżej – podatek solidarnościowy i wreszcie – podatek kościelny. Suma tych trzech kwot to maksymalna wysokość zwrotu, o jaką możesz się starać.

Wysokość odprowadzonego podatku zależy od tego, która klasa podatkowa została Ci przypisana. Może zdarzyć się również taka sytuacja, gdy w pozycjach 4-6 na karcie podatkowej będą widniały same zera. Oznacza to ni mniej ni więcej, że od Twojego dochodu nie został potrącony żaden podatek. W takim przypadku najkorzystniejszym wynikiem Twojego rozliczenia jest wyjście “na zero”.

Istotne są także kwoty widniejące w pozycjach: 22a, 23a, 25, 26 i 27. Informują one o tym, jakie składki ubezpieczeniowe zostały odprowadzone.

Rok podatkowy

Na górze strony widnieje rok podatkowy, którego dotyczy dokument. Warto sprawdzić czy pracodawca wysłał nam odpowiednią kartę. W przeciwnym razie do Twojej deklaracji zostaną wprowadzone niepoprawne dane, a co za tym idzie – całe zeznanie będzie błędne i trzeba będzie zrobić jego korektę.

Transferticket

Kolejną informacją, którą znajdziesz na Lohnsteuerbescheinigung jest tzw. Transferticket. Jest to informacja, czy Twoja karta podatkowa dotarła do niemieckiego urzędu skarbowego. Długi ciąg znaków i liczb (najczęściej wraz z osobną datą przesłania) oznacza że Twoje dane dotarły do urzędu skarbowego. Na dokumencie może się jednak pojawić informacja: Transfer nicht bestätigt. Oznacza to, iż nie ma potwierdzenia przekazania danych do urzędu Finanzamt.

Należy pamiętać o tym, że jeśli pracodawca przedstawił w Finanzamcie jakieś dane dotyczące Twojej pracy, to mogą one być niezgodne z właśnie tą kartą podatkową, a zatem końcowy wynik Twojego rozliczenia może być inny niż ten spodziewany.

W przypadku, gdy firma nie wysłała do urzędu żadnych danych, najprawdopodobniej otrzymasz urzędowe pismo z informacją, że brakuje informacji o Twojej pracy. Wtedy najlepiej pokazać pracodawcy takie pismo i poprosić o uzupełnienie danych.

Twoje dane i dane pracodawcy

Lohnsteuerbescheinigung zawiera również Twoje dane: imię i nazwisko, jak również adres zameldowania – polski lub niemiecki. Widoczne są również dane Twojego pracodawcy, takie jak nazwa firmy czy jej dokładny adres: ulicę, numer budynku, kod pocztowy i miejscowość. Każda firma ma swój Steuernummer (numer podatkowy), który jest potrzebny do załatwiania różnych spraw w Finanzamcie.

Identyfikationsnummer

Imię, nazwisko i adres zameldowania to nie jedyne informacje, które pozwalają na Twoją identyfikację w niemieckim urzędzie skarbowym. Na karcie podatkowej umieszczony jest ponadto numer ID. ID-Nummer to inaczej Identyfikationsnummer lub Steuer-ID, czyli niemiecki numer identyfikacyjny. Raz nadany przeważnie pozostaje niezmienny. Ma jedenaście cyfr i jest odpowiednikiem polskiego numeru PESEL.

Numer e-TIN

Czasami zdarza się tak, że na Twojej karcie podatkowej nie będzie numeru ID. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę w Niemczech i pracujesz na przykład kilka tygodni, niemiecki numer identyfikacji podatkowej nie został Ci jeszcze nadany. W takiej sytuacji do Twojej deklaracji podatkowej wpisywany jest numer e-TIN, zawierający między innymi pierwsze cztery spółgłoski Twojego nazwiska i imienia oraz rok urodzenia. Numer e-TIN może jednak znaleźć się nawet kiedy posiadasz ID-Nummer.

Klasa podatkowa

Bardzo duży wpływ na wysokość podatku odprowadzonego do urzędu skarbowego przez Twojego pracodawcę ma nadana Ci klasa podatkowa. Żeby ją sprawdzić, również wystarczy spojrzeć na swój Lohnsteuerbescheinigung. Może zdarzyć się sytuacja, w której Twoja klasa podatkowa zostanie w trakcie roku zmieniona z różnych powodów. Taka informacja także znajdzie się na karcie podatkowej. Do deklaracji należy wtedy wpisać tę nową, skorygowaną klasę.

Wyznanie

Kolejna istotna wiadomość zaszyfrowana w tym dokumencie, to Twoje wyznanie. Od tej informacji zależy czy i w jakiej wysokości od Twojego wynagrodzenia zostanie odprowadzony podatek kościelny. Najczęściej spotykane wyznanie w przypadku Polaków pracujących za naszą wschodnią granicą to wiara rzymsko-katolicka (rk).

Istnieje możliwość, by nie płacić podatku kościelnego w Niemczech. Musisz jednak wtedy udowodnić przed urzędem skarbowym, że nie należysz już do Kościoła, na przykład przedkładając odpowiednie zaświadczenie wydanie przez proboszcza Twojej parafii w Polsce.

Daty pracy

Na swoim Lohnsteuerbescheinigung znajdziesz ponadto okres, którego karta dotyczy. Bardzo często jest to po prostu cały rok (01.01-31.12), choć zdarzają się oczywiście dokumenty obejmujące krótsze odcinki czasowe. Jeśli podejmujesz nowe zatrudnienie, a stosunek pracy z poprzednią firmą jeszcze nie wygasł, okresy pracy będą na siebie nachodzić. Nie jest to jednak błędne i mając takie karty podatkowe, bez problemu złożysz w urzędzie skarbowym swoją deklarację.

Inne dane na karcie podatkowej

Na dokumencie znajdziesz także dokładną datę jego wystawienia, jak również swoją datę urodzenia. Ewentualnie może być tam umieszczona informacja, że jest to korekta karty podatkowej.

Podsumowanie

Lohnsteuerbescheinigung to jeden z najważniejszych dokumentów potrzebnych do rozliczenia się z podatku dochodowego w Niemczech. Znajdują się w nim najważniejsze informacje dotyczące Twojej pracy za naszą zachodnią granicą. Są to: dochód, odprowadzony podatek czy składki, a także inne, choć nie mniej ważne dane.

logo TimeTax

TimeTax – rozliczymy Twój podatek

W TimeTax skupiamy się na rozliczaniu podatku dochodowego z zagranicy, z nami uzyskasz swój zwrot podatku z Niemiec. Z grupy świadczeń wpierających rodziny uzyskujemy niemiecki kindergeld. Jego wysokość od 2023 roku została ujednolicona do kwoty 250€ na każde dziecko. Dla osób zatrudnionych w budownictwie przygotowaliśmy usługę odzyskania świadczenia SOKA-BAU

Dziś z dumą możemy przyznać, że dla naszych klientów odzyskaliśmy już miliony euro. Dbamy o formalności, tak by rozliczenie było dla podatnika najkorzystniejsze.

Gdzie szukać informacji?

Na naszym blogu dzielimy się wartościową wiedzą, co warto wiedzieć pracując w Niemczech

Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy. Poruszyliśmy także kwestię tego na jakie ulgi podatkowe w Niemczech może liczyć osoba rozliczając podatki w Niemczech. Dodatkowo, dla osób posiadających dzieci wartościowym wpisem będzie ten o Kinderbonus – czyli o bonusie do Kindergeld.

Za nim powierzysz nam realizację odzyskania podatku możesz sprawdzić jego szacunkowy wynik – kliknij w bezpłatny kalkulator zwrot podatku z Niemiec.

4.7/5 (11)

Z pewnością wieloletnie doświadczenie w pracy w TimeTax pomogło jej zbudować solidny fundament ze specjalistycznej wiedzy. Wypełnienie zagranicznej deklaracji podatkowej dla Małgorzaty to przysłowiowa pestka, jak to robi? Z pewnością wiele swoich zawodowych sekretów zdradzi na łamach naszego bloga.

1 komentarz

  1. Avatar

    W końcu się dowiedziałem o co chodzi z tym Transferticket nicht bestätigt co mam na Lonsteuerbescheinigung. Pierwsza polskojęzyczna strona która o tym pisze.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też