Belgia jako kraj Unii Europejskiej to bardzo popularny cel wyjazdów dla Polaków w celach zarobkowych. Mimo dość wysokich kosztów życia, na wyjazd do Belgii decyduje się coraz więcej pracowników. Belgia to dla wielu pracowników kraj poszukiwania zawodowych perspektyw. Co jednak w sytuacji jeśli utracimy zatrudnienie? Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
Jak postąpić w momencie utraty pracy w Belgii? Jakie dokumenty są potrzebne do przygotowania wniosku o przyznanie prawa do świadczenia dla bezrobotnych? Czy poszukując zatrudnienia w Belgii można przenieść pobierany zasiłek z Polski do Belgii? Warto znać odpowiedzi na te pytania, bo choć mamy nadzieję, że nie napotkasz na swej drodze momentu utraty pracy, to wiedza ta z całą pewnością nie jest bezużyteczna.
Bezrobocie w Belgii
W Belgii odsetek osób, które utraciły pracę należy do jednego z niższych w całej Unii Europejskiej. To, czy po utracie pracy będziesz miał możliwość ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych, zależy od tego, czy przed momentem kiedy umowa została rozwiązana pracowałeś w Belgii lub za granicą.
Ustalaniem czy bezrobotnemu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w Belgii zajmują się lokalne biura Narodowej Agencji Zatrudnienia tzw. Rijksdienst voor arbeidsvoorziening. To właśnie w tych biurach RVA masz możliwość złożenia wniosku świadczenie jakim jest belgijski zasiłek dla bezrobotnych.
Warunki uzyskania zasiłku dla bezrobotnych od momentu utraty pracy
Otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w sytuacji utraty zatrudnienia musisz:
- przepracować minimalną liczbę dni (od 312 do 624) w określonym okresie (od 21 do 42 miesięcy) w zależności od wieku pracownika;
- nie otrzymywać odszkodowania i stracić pracę w pełnym wymiarze godzin z powodu okoliczności, na które nie miałeś wpływu (np. w przypadku rozwiązania umowy porozumieniem stron, w przypadku kiedy wygasła umowa). Pracodawca wystawia pracownikowi tzw. dokument C, dzięki któremu udokumentujesz prawo do zasiłku. Dzieje się tak kiedy dojdzie do rozwiązania umowy o pracę bądź jej wygaśnięcia. Uwaga w przypadku posiadania pracy na niepełny etat prawo do świadczenia nie przysługuje.
- być zdolnym do pracy i dostępnym na rynku pracy;
- być zarejestrowanym jako osoba poszukująca pracy w odpowiednim regionalnym urzędzie pracy i być gotowym do przyjęcia odpowiedniej pracy lub wzięcia udziału w proponowanym szkoleniu;
- samodzielnie aktywnie poszukiwać pracy i uczestniczyć szkoleniach zapewnianych przez służby zatrudnienia. Poprzez indywidualne rozmowy urzędników z bezrobotnym zostaną oceniane Twoje wysiłki na rzecz ponownej integracji na rynku pracy. Jeśli Twoje starania zostaną uznane za niewystarczające, wypłata świadczenia może zostać wstrzymana;
- nie osiągnąć jeszcze wieku emerytalnego (wiek przed 65 rokiem życia);
- posiadać swoje zwykłe miejsce zamieszkania w Belgii.
Dodatkowe warunki uzyskania zasiłku dla bezrobotnych dla cudzoziemców
Dla obcokrajowców, w tym Polaków, pracujących w Belgii i ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych istnieją dodatkowe warunki, które powinny zostać spełnione:
- poprzedni stosunek pracy musiał być wykonywany w kraju, z którym Belgia ma podpisaną umowę np. kraje Unii Europejskiej,
- po stażu pracy za granicą muszą nastąpić co najmniej trzy miesiące pracy w belgijskim systemie zabezpieczenia społecznego.
System bezrobocia z premią zakładową przewiduje dla niektórych pracowników otrzymanie odszkodowania jako dodatek do świadczenia dla bezrobotnych. Aby otrzymać dodatkowe świadczenie należy:
- zostać zwolnionym przez pracodawcę,
- mieć prawo do zasiłku na terenie Belgii,
- opuścić rynek pracy,
- być w wieku 62 lat i móc udokumentować staż pracy w przypadku mężczyzn w wysokości 40 lat pracy, a w przypadku kobiet w wysokości 36 lat pracy
Jaka jest długość przyznawania zasiłku dla bezrobotnych w Belgii oraz ile wynosi zasiłek z tytułu bezrobocia?
Czas przez jaki można pobierać zasiłek dla bezrobotnych w Belgii jest teoretycznie nieograniczony. Należy jednak pamiętać, że wysokość świadczenia stopniowo maleje w zależności od czasu pozostawania bez pracy i przebytego stażu pracy.
Co istotne belgijski urząd pracy gwarantuje jednak minimalną kwotę świadczenia dla osób bezrobotnych, która co roku minimalnie wzrasta.
Urząd pracy w Belgii może również zawiesić albo pomniejszyć przyznany zasiłek dla bezrobotnych. Dzieje się tak kiedy osoba bezrobotna nie szuka aktywnie pracy lub nie współpracuje z urzędem pracy. Zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje też osobom które zostały zwolnione ze swojej winy.
Czy bezrobotne zależy od stażu pracy?
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych jest uzależniona od kilku czynników takich jak:
- wysokości ostatniej pensji
- sytuacji rodzinnej bezrobotnego od drugiego roku okresu bezrobocia
- ile trwało zatrudnienie od momentu podjęcia pracy
- jego wysokość zależy również od czasu jaki minął od kiedy osoba bezrobotna się zarejestrowała
Czy można dokonać transferu zasiłku dla bezrobotnych z Polski do Belgii?
Istnieje możliwość transferu polskiego zasiłku do Belgii. Osoby, które pobierają w Polsce zasiłek dla bezrobotnych mogą wyjechać w celu poszukiwania pracy do Belgii. Równocześnie dokonać można transfer zasiłku do Belgii na maksymalny okres do 3 miesięcy. Okres ten zależy oczywiście od okresu, w którym bezrobotny nabył prawo do zasiłku w Polsce.
Wniosek o transfer należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy w Polsce. Po przyjeździe do Belgii należy się wtedy w pierwszej kolejności udać do tamtejszego właściwego urzędu pracy. W celu ustalenia szczegółów transferu.
Podsumowanie
Jeżeli twoja umowa o pracę wygasła, lub została rozwiązana na mocy porozumienia stron świadczenie Ci przysługuje. Pamiętaj o tym, że możesz złożyć wniosek i skorzystać z prawa do zasiłku. Wysokość świadczenia może się zmieniać z czasem, jednak okres przez jaki możesz pobierać świadczenie nie został określony.
Wnioskowanie o to świadczenie wymaga zgłoszenia się w odpowiednim urzędzie, który zdecyduje czy będzie Ci się należał zasiłek. Prawo na podstawie którego zasiłek przysługuje Ci od momentu utraty pracy.
Aby otrzymać dodatkowe świadczenie należy:
TimeTax
W TimeTax uzyskamy dla Ciebie zwrot podatku z Belgii. Wypełniając deklaracje podatkowe naszych klientów, uwzględniamy wszystkie czynniki, które pozwolą na uzyskanie zadowalającego Cię rezultatu rozliczenia.
Dodatkowo, udostępniamy bezpłatny kalkulator zwrot podatku z Belgii. Przed podpisaniem z nami umowy dowiesz się jakiego rezultatu możesz się spodziewać. Zaufaj nam i powierz nam realizację spoczywającego na Tobie obowiązku.
Gdzie szukać informacji?
Na naszym blogu dzielimy się wartościową wiedzą, co warto wiedzieć pracując w Holandii
Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy . Jak wysokie są koszty życia w Belgii. Poruszyliśmy także kwestię tego na jakie ulgi podatkowe w Belgii może liczyć pracująca tam osoba rozliczając podatki w Belgii. Nie mogło także zabraknąć tematu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego
Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.
Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.
0 komentarzy