Strona główna 9 Belgia 9 Zasiłek dla bezrobotnych Belgia

Zasiłek dla bezrobotnych Belgia

gru 19, 2022

Belgia jako kraj Unii Europejskiej to bardzo popularny cel wyjazdów dla Polaków w celach zarobkowych. Mimo dość wysokich kosztów życia, na wyjazd do Belgii decyduje się coraz więcej pracowników. Belgia to dla wielu pracowników kraj poszukiwania zawodowych perspektyw. Co jednak w sytuacji jeśli utracimy zatrudnienie? Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Jak postąpić w momencie utraty pracy w Belgii? Jakie dokumenty są potrzebne do przygotowania wniosku o przyznanie prawa do świadczenia dla bezrobotnych? Czy poszukując zatrudnienia w Belgii można przenieść pobierany zasiłek z Polski do Belgii? Warto znać odpowiedzi na te pytania, bo choć mamy nadzieję, że nie napotkasz na swej drodze momentu utraty pracy, to wiedza ta z całą pewnością nie jest bezużyteczna.

Utrata zatrudnienia belgia

Bezrobocie w Belgii

W Belgii odsetek osób, które utraciły pracę należy do jednego z niższych w całej Unii Europejskiej. To, czy po utracie pracy będziesz miał możliwość ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych, zależy od tego, czy przed momentem kiedy umowa została rozwiązana pracowałeś w Belgii lub za granicą.

Ustalaniem czy bezrobotnemu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w Belgii zajmują się lokalne biura Narodowej Agencji Zatrudnienia tzw. Rijksdienst voor arbeidsvoorziening. To właśnie w tych biurach RVA masz możliwość złożenia wniosku świadczenie jakim jest belgijski zasiłek dla bezrobotnych.

Warunki uzyskania zasiłku dla bezrobotnych od momentu utraty pracy

Otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w sytuacji utraty zatrudnienia musisz:

 • przepracować minimalną liczbę dni (od 312 do 624) w określonym okresie (od 21 do 42 miesięcy) w zależności od wieku pracownika;
 • nie otrzymywać odszkodowania i stracić pracę w pełnym wymiarze godzin z powodu okoliczności, na które nie miałeś wpływu (np. w przypadku rozwiązania umowy porozumieniem stron, w przypadku kiedy wygasła umowa). Pracodawca wystawia pracownikowi tzw. dokument C, dzięki któremu udokumentujesz prawo do zasiłku. Dzieje się tak kiedy dojdzie do rozwiązania umowy o pracę bądź jej wygaśnięcia. Uwaga w przypadku posiadania pracy na niepełny etat prawo do świadczenia nie przysługuje.
 • być zdolnym do pracy i dostępnym na rynku pracy;
 • być zarejestrowanym jako osoba poszukująca pracy w odpowiednim regionalnym urzędzie pracy i być gotowym do przyjęcia odpowiedniej pracy lub wzięcia udziału w proponowanym szkoleniu;
 • samodzielnie aktywnie poszukiwać pracy i uczestniczyć szkoleniach zapewnianych przez służby zatrudnienia. Poprzez indywidualne rozmowy urzędników z bezrobotnym zostaną oceniane Twoje wysiłki na rzecz ponownej integracji na rynku pracy. Jeśli Twoje starania zostaną uznane za niewystarczające, wypłata świadczenia może zostać wstrzymana;
 • nie osiągnąć jeszcze wieku emerytalnego (wiek przed 65 rokiem życia);
 • posiadać swoje zwykłe miejsce zamieszkania w Belgii.
prawo do zasiłku bezrobotnego belgia

Dodatkowe warunki uzyskania zasiłku dla bezrobotnych dla cudzoziemców

Dla obcokrajowców, w tym Polaków, pracujących w Belgii i ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych istnieją dodatkowe warunki, które powinny zostać spełnione:

 • poprzedni stosunek pracy musiał być wykonywany w kraju, z którym Belgia ma podpisaną umowę np. kraje Unii Europejskiej,
 • po stażu pracy za granicą muszą nastąpić co najmniej trzy miesiące pracy w belgijskim systemie zabezpieczenia społecznego.

System bezrobocia z premią zakładową przewiduje dla niektórych pracowników otrzymanie odszkodowania jako dodatek do świadczenia dla bezrobotnych. Aby otrzymać dodatkowe świadczenie należy:

 • zostać zwolnionym przez pracodawcę,
 • mieć prawo do zasiłku na terenie Belgii,
 • opuścić rynek pracy,
 • być w wieku 62 lat i móc udokumentować staż pracy w przypadku mężczyzn w wysokości 40 lat pracy, a w przypadku kobiet w wysokości 36 lat pracy
Zasiłek dla bezrobotnych w Belgii

Jaka jest długość przyznawania zasiłku dla bezrobotnych w Belgii oraz ile wynosi zasiłek z tytułu bezrobocia?

Czas przez jaki można pobierać zasiłek dla bezrobotnych w Belgii jest teoretycznie nieograniczony. Należy jednak pamiętać, że wysokość świadczenia stopniowo maleje w zależności od czasu pozostawania bez pracy i przebytego stażu pracy.

Co istotne belgijski urząd pracy gwarantuje jednak minimalną kwotę świadczenia dla osób bezrobotnych, która co roku minimalnie wzrasta.

Urząd pracy w Belgii może również zawiesić albo pomniejszyć przyznany zasiłek dla bezrobotnych. Dzieje się tak kiedy osoba bezrobotna nie szuka aktywnie pracy lub nie współpracuje z urzędem pracy. Zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje też osobom które zostały zwolnione ze swojej winy.

staż pracy a zasiłek dla bezrobotnych w Belgii

Czy bezrobotne zależy od stażu pracy?

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych jest uzależniona od kilku czynników takich jak:

 • wysokości ostatniej pensji
 • sytuacji rodzinnej bezrobotnego od drugiego roku okresu bezrobocia
 • ile trwało zatrudnienie od momentu podjęcia pracy
 • jego wysokość zależy również od czasu jaki minął od kiedy osoba bezrobotna się zarejestrowała
bezrobotne Belgia

Czy można dokonać transferu zasiłku dla bezrobotnych z Polski do Belgii?

Istnieje możliwość transferu polskiego zasiłku do Belgii. Osoby, które pobierają w Polsce zasiłek dla bezrobotnych mogą wyjechać w celu poszukiwania pracy do Belgii. Równocześnie dokonać można transfer zasiłku do Belgii na maksymalny okres do 3 miesięcy. Okres ten zależy oczywiście od okresu, w którym bezrobotny nabył prawo do zasiłku w Polsce.

Wniosek o transfer należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy w Polsce. Po przyjeździe do Belgii należy się wtedy w pierwszej kolejności udać do tamtejszego właściwego urzędu pracy. W celu ustalenia szczegółów transferu.

pobieranie zasiłku dla bezrobotnych z belgii w Polsce

Podsumowanie

Jeżeli twoja umowa o pracę wygasła, lub została rozwiązana na mocy porozumienia stron świadczenie Ci przysługuje. Pamiętaj o tym, że możesz złożyć wniosek i skorzystać z prawa do zasiłku. Wysokość świadczenia może się zmieniać z czasem, jednak okres przez jaki możesz pobierać świadczenie nie został określony.

Wnioskowanie o to świadczenie wymaga zgłoszenia się w odpowiednim urzędzie, który zdecyduje czy będzie Ci się należał zasiłek. Prawo na podstawie którego zasiłek przysługuje Ci od momentu utraty pracy.

Aby otrzymać dodatkowe świadczenie należy:

TimeTax

W TimeTax uzyskamy dla Ciebie zwrot podatku z Belgii. Wypełniając deklaracje podatkowe naszych klientów, uwzględniamy wszystkie czynniki, które pozwolą na uzyskanie zadowalającego Cię rezultatu rozliczenia.

Dodatkowo, udostępniamy bezpłatny kalkulator zwrot podatku z Belgii. Przed podpisaniem z nami umowy dowiesz się jakiego rezultatu możesz się spodziewać. Zaufaj nam i powierz nam realizację spoczywającego na Tobie obowiązku.

Gdzie szukać informacji?

Na naszym blogu dzielimy się wartościową wiedzą, co warto wiedzieć pracując w Holandii

Jak sprawić by nie dosięgnęła nas kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy . Jak wysokie są koszty życia w Belgii. Poruszyliśmy także kwestię tego na jakie ulgi podatkowe w Belgii może liczyć pracująca tam osoba rozliczając podatki w Belgii. Nie mogło także zabraknąć tematu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego

4.8/5 (5)

Copywriter ujmujący w proste słowa nawet najbardziej zawiłe kwestie podatkowe.

Specjalnie dla Ciebie zamieszczam i publikuje materiały przygotowane przez specjalistów merytorycznych TimeTax. Jako koordynator do spraw marketingu dbam by wartościowa wiedza dotycząca rozliczeń podatku trafiała do osób, które są zainteresowane tą tematyką.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też